fbpx
Connect with us

Politika

Predsjednički izbori 19. marta

Imajući u vidu da su u aprilu veliki vjerski praznici sve tri najbrojnije konfesije u Crnoj Gori, ocijenjeno je da je najprimjerenije i najadekvatnije da termin za održavanje izbora bude 19. mart 2023. godine.

Predsjednica Skupštine Crne Gore, Danijela Đurović, raspisala je predsjedničke izbore za 19. mart ove godine.

“Saglasno članu 89 Ustava Crne Gore i članu 2 Zakona o izboru Predsjednika Crne Gore, predsjednik Skupštine Crne Gore je ovlašćen i dužan da raspiše izbore za predsjednika Crne Gore najkasnije 120 dana prije isteka mandata predsjednika Crne Gore. Nakon objavljivanja konačnih rezultata na izborima 2018. godine sadašnji mandat predsjedniku Crne Gore započeo je polaganjem zakletve pred poslanicima u Skupštini Crne Gore 20. maja 2018. godine, tako da je posljednji dan roka za raspisivanje izbora 19. januar 2023. godine”, piše u saopštenju Kabineta predsjednice Skupštine.

Imajući u vidu da su u aprilu veliki vjerski praznici sve tri najbrojnije konfesije u Crnoj Gori, ocijenjeno je da je najprimjerenije i najadekvatnije da termin za održavanje izbora bude 19. mart 2023. godine.

“Naime, 9. aprila je vjerski praznik Uskrs pripadnika katoličke vjeroispovijesti, 16. aprila je vjerski praznik Vaskrs pripadnika pravoslavne vjeroispovijesti, a 21, 22. i 23. aprila je vjerski praznik ramazanski Bajram pripadnika islamske vjeroispovijesti. Sva tri vjerska praznika padaju u nedjelju, a to je zakonom propisani dan za održavanje izbora. Takođe, imajući u vidu mogućnost da nijedan od potencijalnih kandidata na izborima za predsjednika ne pobijedi u prvom krugu, odnosno ne dobije više od polovine važećih glasova birača koji su glasali, bilo je neophodno voditi računa o činjenici da se drugi krug izbora održava nakon 14 dana, što opet ne bi bilo primjereno da pada u vrijeme vjerskih praznika, pa je iz tog razloga određen 19. mart, kako bi se u tom slučaju drugi krug izbora održao 2. aprila 2023. godine”, dodaje se u saopštenju.

Iz Skupštine istuču da bi se zakazivanjem izbora poslije 23. aprila prekoračio rok od najviše 90 dana od dana raspisivanja, kako propisuje Zakon o izboru Predsjednika Crne Gore.

“Imajući u vidu sve navedeno, smatrano je da je najadekvatniji termin održavanja izbora 19. mart 2023. godine, poštujući zakonske rokove, a vodeći računa o drugim okolnostima i uvažavanju vjerskih osjećanja i obaveza građana Crne Gore. Pitanje koje je u javnosti otvarano o istovremenom održavanju izbora za poslanike u Skupštini Crne Gore i izbora za predsjednika Crne Gore ne zavisi od predsjednika Skupštine. Naime, saglasno Ustavu Crne Gore, mandat poslanika traje četiri godine, što znači da bi redovni izbori za poslanike u Skupštini Crne Gore trebalo da se održe 2024. godine. Da bi se održali vanredni izbori, odnosno poslanicima prestao mandat prije vremena na koje su izabrani, Ustav propisuje samo dvije mogućnosti: raspuštanje Skupštine (član 84 i član 92) i donošenje odluke o skraćenju mandata (član 84 i 91)”, saopštili su iz Kabineta Đurović.

Da bi se Skupština raspustila potrebno je da se ispune uslovi iz člana 92 Ustava.

“U ovom trenutku nije ispunjen nijedan od uslova (ako se ne izabere Vlada u roku od 90 dana od dana predlaganja mandatara ili ako Skupština u dužem periodu ne obavlja nadležnosti utvrđene Ustavom, a to kad je u pitanju ovaj saziv Skupštine nije slučaj; dodatni uslov je da Vlada Crne Gore sasluša mišljenje predsjednika Skupštine i predsjednika klubova poslanika u Skupštini; Ustav, takođe, propisuje nekoliko ograničenja, a između ostalog da se Skupština ne može raspustiti ako je pokrenut postupak glasanja o nepovjerenju Vladi, odnosno kad Vlada izgubi povjerenje – član 110 Ustava)”, navodi se.

Da bi Skupština donijela Odluku o skraćenju mandata potrebno je da je predloži najmanje 25, a glasa 41 poslanik, a onda narednog dana od dana stupanja na snagu te odluke da predsjednik Crne Gore raspiše izbore (član 15 Zakona o izboru odbornika i poslanika).

“Kako do ovog trenutka nijesu ispunjeni uslovi za raspisivanje izbora za poslanike u Skupštini Crne Gore, a nije se moglo odlagati raspisivanje izbora za predsjednika Crne Gore, to nije realna mogućnost eventualnog istovremenog održavanja izbora, posebno imajući u vidu da je i za izbor poslanika zakonski uslov da od dana raspisivanja do dana održavanja ne može proteći manje od 60, ni više od 100 dana. Cijeneći navedeno, predsjednica Skupštine Crne Gore je, saglasno propisima, donijela Odluku o raspisivanju izbora za Predsjednika Crne Gore, koji će se održati 19. marta 2023. godine”, zaključuju iz Skupštine.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

PES: Zalažemo se za funkcionalan budvanski, ali i državni parlament

Zalažemo se za funkcionalan budvanski, ali i državni parlament i tim povodom ne smije postojati selektivan pristup, saopšteno je iz Pokreta Evropa sad PES.

“Destrukcije koje opozicija u dužem vremenu vrši u državnom parlamentu, izazivanjem haosa u radu skupštinskih odbora, spriječavanjem glasanja budžeta, te drugih važnih zakonskih akata i izvještaja kreira jako opasnu atmosferu i utiče na svaku vrstu nesigurnosti”,  navodi se u saopštenju.

Stoga, svi politički i društveni akteri koji ukazuju na haos u Budvi, moraju istovremeno preispitati ponašanje opozicije na državnom nivou i zapitati se da li se upravo takvim djelovanjem i sličnim primjerima doprinosi uvođenju jako opasnog trenda blokade rada zakonodavnih tijela širom države.

“Zalažemo se za nesmetani nastavak rada u budvanskom parlamentu, bez obzira na revolt građana Budve zbog najave formiranja neprincipijelne većine, gdje će radi par funkcija DPS i opozicija sa državnog nivoa ući u koaliciju sa političkom opcijom koju podržava Milo Božović i sa ideologijom koju su do juče kvalifikovali kao antievropsku i antidržavnu”,  navode iz PES-a.

Takođe, pozivaju nadležne organe i tužilaštvo da provjere sve navode i istraže eventualnu umiješanost u nemile događaje bezbjednosno interesantnih lica u Budvi i bez selektivnosti procesuiraju sve one koji prijete da uruše demokratski, ustavni i zakonski poredak.

“Stoga, insistiraćemo da princip poštovanja propisanih pravila, zakona i nesmetanog funkcionisanja važi i u susret zakazanoj Skupštini Crne Gore, na kojoj će poslanici razmatrati usvajanje budžeta i druge važne zakonske predloge i izvještaje”,  zaključuju u saopštenju.

Continue Reading

Politika

Kaluđerović: Napad na Pićan jedan od mnogih primjera nasilja i marginalizacije koje žene političarke trpe

SNP zeta

Oštro osuđujem nanošenje povrede koleginici Bojani Pićan u Skupštini opštine Budva, koji se dogodio od strane obezbeđenja tokom pokušaja održavanja sjednice, kazala je poslanica Slađana Kaluđerović.

“Ovaj incident nije samo napad na jednu političarku, već i na osnovne principe demokratskog društva, u kojem svaka žena treba imati pravo da se slobodno i bez straha izjašnjava i učestvuje u političkom životu “, saopštila je potpredsjendica i poslanica SNP.

Nažalost, ističe ona, u Crnoj Gori žene u politici postale su laka meta, a ovaj napad samo je jedan od mnogih primjera nasilja i marginalizacije koje žene političarke trpe. Ono što najviše boli jeste tišina i pasivnost, kako političkih aktera, tako i organizacija koje se bave zaštitom prava žena, a koja se u ovom slučaju čini selektivnom.

“Ovaj incident nas podsjeća na to koliko je važno da svi zajedno osudimo opasne pojave u našem društvu i da se borimo za ravnopravnost i zaštitu svih žena, ne samo u politici, već i u svim drugim sferama života, gdje nisu izložene pogledu javnosti “, ocijenila je Kaluđerović.

Ovo je, ističe ona, trenutak kada moramo stati i jasno reći: nasilje nije prihvatljivo, a tišina je saučesništvo.

“Ova situacija zahtijeva našu potpunu reakciju i odgovornost, jer samo kroz zajednički napor možemo stvoriti sigurno i pravedno društvo za sve “, zaključila je poslanica SNP-a.

Continue Reading

Politika

Nova paraliza Budve: Građani gube nadu u bolje sutra

SO Budva

Odbornici saveza “Za budućnost Budve”, Demokratske Crne Gore i PES kazali su da ne dozvoljavaju da se održi sjednica lokalnog parlamenta na kojoj bi se birao njegov novi predsjednik, ističući da je u pitanju gruba zloupotreba procedure. Nešto posle 18 časova u petak, u skupštinsku salu su ušle pristalice saveza “Za budućnost Budve”, i Demokrate-PES, zauzeli su odborničke klupe i naveli da neće dozvoliti održavanje sjednice. U jednom dijelu zgrade Opštine Budva viđene su pristalice liste “Budva naš grad”. Iz službe skupštine nastavak sjednice je najavljen, ali se to još nije desilo. Konstitutivnu sjednicu SO Budva obilježile su ozbiljne tenzije, pa je tokom pauze umalo došlo do fizičkog obračuna između predstavnika liste “Za budućnost Budve” i grupacije “Budva naš grad”, Mladena Mikijelja i Nikole Jovanovića.

Na prvoj sjednici Skupštine opštine (SO) Budva potvrđen je mandat novoizabranim odbornicima. Kandidat za predsjednika lokalnog parlamenta biće Petar Odžić iz SDP/Evropski savez. Njega je predložilo 11 odbornika iz grupacije “Budva naš grad”, te Evropskog saveza i GP URA.

Predstavnik liste “Za budućnost Budve” Mladen Mikijelj kazao je da će prekinuti sjednicu skupštine ako se bude nastavilo sa, kako je rekao, kršenjem procedure. Predstavnik liste “Budva naš grad” Nikola Jovanović zatražio je da se u Budvi uvede vanredno stanje, navodeći da BI lica u opštini kao taoce drže dio odbornika. S druge strane, Mikijelj je rekao da su naoružani simpatizeri Jovanovića upali u kabinet predsjednika opštine Budva.

Burno na sjednici

Mikijelj i Krsto Rađenović (SNP) rekli su tokom skupštinske rasprave u petak popodne da je Savo Medigović, kao najstariji odbornik koji je predsjedavao sjednicom, već podnio ostavku i da stoga ne treba da bude na čelu parlamenta. Oni su kazali da je očigledno da je došlo do saradnje liste “Budva naš grad”, kojoj pripada Medigović, i DPS-a. Mikijelj je zatražio da Rađenović bude predsjedavajući.

Medigović je te argumente odbio, ističući da treba nastaviti sa radom, i da treba usvojiti dnevni red. Kazao je da je ostavku povukao.

Sjednicu je obilježila žestoka verbalna rasprava.

“Jesmo li se 30 godina borili protiv DPS-a da bi ovo danas gledali”, rekao je Mikijelj, optužujući Medigovića da je “novi Stevan Džaković”.

Na to je Medigović rekao da je to skandalozna izjava, poručujući “sram vas bilo”.

“Ja se i sad borim protiv DPS-a”, kazao je Medigović.

On je rekao da su nadanja i očekivanja nakon 30. avgusta 2020. godine iznevjerena.

Nakon oštre rasprave, data je pauza od pola sata, ali sjednica ipak nije nastavljena.

Jovanović zatražio uvođenje vanrednog stanja

Dešavanja u Budvi izazvala su burne reakcije u crnogorskoj javnosti.

Nosilac liste “Za budućnost Budve” Mladen Mikijelj rekao je da se bezbjednosno interesantna (BI) lica jedino mogu naći u kabinetu predsjednika opštine Budva. On je rekao da se takva lica nalaze u spuškom zatvoru, a ne u sali SO Budva. Navodi i da su naoružana lica, koja su simpatizeri liste Nikole Jovanovića, ušla u kabinet predsjednika Opštine Budva. Mikijelj je rekao da nijesu pozivali na nerede niti su opstruirali rad sjednice.

“Članovi naše koalicije se već decenijama bore protiv kriminala i korupcije koju personifikuju SDP i DPS. Vjerovali smo da se nikad ne može ponoviti 2020. godina i izdaja glasača ali je danas Jovanović, najnoviji izdajnik volje birača, to pokušao da sprovede, uz vulgarne uvrede i nasilje. Pozivao sam da se ne krši izborni rezultat a Jovanović je prijetio i vrijeđao i omalovažavao”, kazao je Mikijelj.

Nosilac liste “Budva naš grad” Nikola Jovanović pozvao je predsjednike države, Vlade i parlamenta, Jakova Milatovića, Milojka Spajića i Andriju Mandića, da proglase vanredno stanje u Opštini Budva. On je na konferenciji za medije povodom dešavanja u Skupštini opštine Budva, kazao da je upad u salu SO potpomognut od organa bezbjednosti.

Jovanović je rekao da je situacija u Opštini Budva alarmantna i vanredna i da ona zahtijeva da Savjet za odbranu i bezbjednost donese odluku o vanrednom stanju.

“Danas smo imali upad bezbjednosno interesantnih osoba i predstavnika prekršilaca zakona u lokalni parlament, organizovan od strane Demokratske Crne Gore i Nove srpske demokratije (NSD)”, rekao je Jovanović.

On je kazao da je u SO Budva na sceni talačka kriza jer bezbjednosno interesantne osobe drže dio odbornika kao taoce u opštinskoj zgradi. Rekao je da Uprava policije mora hitno da reaguje, navodeći da do tad nema nastavka sjednice.

“U ovakvom stanju koje je vanredno, nemoguće je djelovati ako ne reaguje Uprava policije”, rekao je Jovanović.

Dešavanja u Skupštini opštine (SO) Budva predstavljaju eskalaciju krize koja prijeti da Crnu Goru gurne u vanredno stanje, poručio je portparol Demokratske partije socijalista (DPS), Miloš Nikolić.

On je kazao da se u Opštini Budva odvija talačka kriza u kojoj je dio odbornika, kako je naveo, praktično zarobljen u kancelariji predsjednika Opštine.

“Dok je sama zgrada zauzeta od strane nasilnika i jednog broja bezbjednosno interesantnih osoba (BIL) koji su polomili vrata i zauzeli Opštinu”, naveo je Nikolić na društvenoj mreži X.

Kako je dodao, stvar dramatičnijom čini činjenica da Uprava policija ne reaguje na mnogobrojne pozive i upozorenja.

Nikolić je rekao da je time sektor bezbjednosti u petak postao saučesnik u pokušaju nasilnog preuzimanja vlasti i direktnom ugrožavanju života građana Budve.

 

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto