Connect with us

Priroda i društvo

Hitne mjere ili će Bolje sestre presušiti

Šest primorskih opština narednu ljetnju sezonu moglo bi da dočeka suvih slavina, jer na izvoru Bolje sestre sada je čak deset puta manje vode nego prije 15-ak godina.

vodoizvorište bolje sestre

Nekontrolisana eksploatacija šljunka iz rijeke Morače direktno utiče na slabljenje vodoizvorišta Bolje sestre. Neophodna je brza reakcija države ili će izvor presušiti, upozoravaju stručnjaci.

Šest primorskih opština narednu ljetnju sezonu moglo bi da dočeka suvih slavina, jer na izvoru Bolje sestre sada je čak deset puta manje vode nego prije 15-ak godina. Sve je to zbog nekontrolisanog vađenja šljunka iz Morače, što je izvor dovelo u stanje koje ima i svoju dijagnozu.

Hidrogeolog Zoran Stevanović, ističe da je zbog toga naš pacijent ozbiljno obolio.

„Njegovo stanje je sve gore posljednjih godina i u životnoj je opasnosti“, ističe Stevanović.

Opasnosti su svjesni i u Regionalnom vodovodu, pa traže način da izvor ne presuši. Svaki kamion šljunka još više ugrožava izvor, tvrdi izvršni direktor Borislav Ivanković. Vremena za reakciju je sve manje.

„Vrlo malo ga imamo, skoro da ga nemamo, već 12 godina postoji trend pada izdašnosti Bolje sestre“, upozorava Ivanković.

Izvor je na izdisaju zbog toga što je korito Morače vještački spušteno.

„Dobili smo ubrzanje korita Morače, njeno sniženja sa 10 metara nadmorske visine stabilnog održavanja na svega oko 3,7 metara, dakle  sa iskopavanjem u dnu, zbog toga su svi bunari u Grbavcima presušili i došlo je do smanjenja voda koje ljeti cirkuliše prema Boljim sestrama“, kaže Stevanović.

Stručnjaci pomno prate stanje izvora, koji je, kako tvrdi Stevanović, uvršten među 150 najznačajnijih na svijetu. Za trenutnu dijagnozu terapija je propisana.

„Da se zaustavi iskopavanje i napravi nasip to bi bile kratkoročne mjere. Da napravimo za prečišćavanje dijela otpadnih voda da ih koristimo, ali za to trebaju velika novčana sredstva. Stručnjaci su predložili šta je neophodno. Obustaviti sve aktivnosti, odnsno dozvoliti samo one koje su u funkciji vodosnabdijevanja i izvesti zahvate na vodotoku Morace prvo privremene, a onda stalne“, objašnjava Stevanović.

Ivanković naglašava da bi hitne mjere bile zaustaviti iskopavanje šljunka.

Sve to košta više od dva i po miliona eura. Dugoročni odgovor je posebno važan, ali zahtijeva više i novca i vremena.

Igor Jovanović iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma kaže da dugoročne traže tri i više godin, a to je regulacija zahvata vezano za podzemne vode u blizini vodozvorišta.

A pošto su računi Regionalnog vodovoda zbog prezaduženosti davno presušili, spasonosnu injekciju bi trebalo da pripremi Vlada. I ne samo finansijsku već i zakonodavnu. Da konačno zaustavi eksploataciju šljunka iz Morače.

„Nema kopromisa i zaustaviće se nelegalna ekspoatacija šljunka koji je glavni razlog za sve ovo što nam se može desiti“, kaže Jovanović.

I tako bi naizgled problem mogao biti riješen. Međutim važno je da se propisana terapija primijeni na terenu, i to što prije.

„Moralo bi pod hitno da se reguje, koliko sjutra“ poručuje Ivanković.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Zlatne kapi iz Zete: Sjajan uspjeh na Noćnjaku 2025

Kvalitet crnogorskog maslinovog ulja i proizvoda od masline, kao i savremeni izgled pakovanja maslinovog ulja, dokazan je još jednom na regionalnoj maslinarskoj mapi.

Ovogodišnja manifestacija maslinara i uljara – NOĆNJAK 2025, održana od 13. do 16. marta 2025. godine na ostrvu Rabu, bila je veoma uspješna za domaće proizvođače, koji nam donose čak 18 medalja za kvalitet i šampionski pehar za izgled pakovine maslinovog ulja!

U okviru edukativnog dijela predavanja, predstavnice Kuće maslina održale su predavanje pod nazivom „Kuća maslina – spoj tradicije i savremenosti crnogorskog maslinarstva“ i prikazale video sadržaj kojim su predočene brojne aktivnosti koje je ovo društvo uspješno sprovelo u prvoj godini poslovanja, što je izazvalo oduševljenje kod velikog broja prisutnih i otvorilo prostor za produbljivanje saradnje na mnogim poljima.

Za šampiona izgleda pakovine maslinovog ulja proglašeno je maslinovo ulje ODIVA, proizvođača MONTENEGRO PETROL iz Zete, Crna Gora.

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, zlatnu medalju za kvalitet dobili su:

  • ALEKSA MUGOŠA, Donja Gorica, Podgorica, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje “PREVALITANSKO”, sorte cipressino
  • ĆAZIM ALKOVIĆ, Dobra Voda, Bar, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje “1718” sljubljenih sorti
  • LUČKA d.o.o., Tuzi, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • MONTENEGRO PETROL, Zeta, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, srebrnu medalju za kvalitet dobili su:

  • IVAN ILIĆ, Lepetane, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • VINARIJA IVANOVIĆ, i-Wine d.o.o., Doljani, Podgorica, Crna Gora, za ekološko ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • ANTO ĐELOŠEVIĆ “ORA”, Briska gora, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, zlatnu medalju za kvalitet dobili su:

  • NIKO TRIPUNOVIĆ, Golubovci, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • PAVLE S. DAVIDOVIĆ, Petrovac, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • NASER HASA, Velika plaža, Ulcinj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • ĐORĐIJA IVETIĆ, Prijeradi, Kotor, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, srebrnu medalju za kvalitet dobili su:

  • FADIL HASA “LOVAC”, Ulcinjsko polje, Ulcinj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sorte picholine
  • LAZAR MEDIGOVIĆ, Petrovac, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • POLJOPRIVREDNO GAZDINSTVO PAVIČEVIĆ, Beri, Podgorica, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje DUKLJA sljubljenih sorti
  • KEKOVIC ESTATE (KEKOVIC CO d.o.o.), Danilovgrad, Zagarač, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, bronzanu medalju za kvalitet dobio je:

  • DAMJAN MENZALIN, Gorovići, Grbalj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

Za kozmetički proizvod od masline, srebrnu diplomu za kvalitet, dobio je proizvođač LUČKA DOO iz Tuzi, za „Melem Lučka“.

Opština Bar, u saradnji sa Kućom maslina, obezbijedila je besplatan autobuski prevoz na relaciji Bar – Ostrvo Rab – Bar i organizovala put za maslinare, a barskim maslinarima pridružile su se i koleginice i kolege iz Ulcinja, Paštrovića, Podgorice, Tuzi i Zete.

 

Izvor: barinfo.me

Continue Reading

Priroda i društvo

Nišić povodom prijetnji direktorici Fonda rada: Najoštrije osuđujemo nasilje

Duboko smo zabrinuti i šokirani incidentom koji se dogodio u Fondu rada, gdje je direktorici Ani Mrdović upućena ozbiljna prijetnja po život. Nasilje u bilo kom obliku, a naročito ono koje ugrožava živote i bezbjednost zaposlenih, apsolutno je neprihvatljivo i najoštrije ga osuđujemo, izjavila je ministarka rada Naida Nišić.

Ona je reagovala povodom incidenta koji se juče dogodio u Fondu rada, kada je direktorici Ani Mrdović prijetila pištoljem jedna od zaposlenih.

Nišić je naglasila da je najvažnije da direktorica Mrdović i ostali zaposleni nisu povrijeđeni, kao i da pozdravlja brzu reakciju nadležnih organa.

„Ovaj incident pokazuje koliko je važno da kontinuirano radimo na unapređenju bezbjednosnih protokola u institucijama, kako bismo spriječili ovakve situacije u budućnosti. Ministarstvo će preduzeti dodatne korake kako bi se osiguralo bezbjedno radno okruženje za sve zaposlene“,  istakla je Nišić.

S tim u vezi, „danas ću lično posjetiti Fond rada i razgovarati sa direktoricom Mrdović i zaposlenima, kako bih im pružila podršku i uvjerila se da su preduzete sve neophodne mjere zaštite. Sigurnost i dostojanstvo svakog radnika moraju biti apsolutni prioritet, i na tome ćemo insistirati“,  zaključuje Nišić.

Continue Reading

Priroda i društvo

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti zbog tragedije u Kočanima

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti povodom tragedije koja se dogodila u Sjevernoj Makedoniji, saopštio je premijer Milojko Spajić.

U požaru koji je u noći između subote i nedjelje izbio u diskoteci u gradu Kočani, na istoku Sjeverne Makedonije, poginulo je 59 osoba, a više od 100 je povrijeđeno.

„Vlada Crne Gore stoji na raspolaganju da u ovom teškom trenutku na sve potrebne načine stane uz prijateljski narod Sjeverne Makedonije i ovim putem obavještavamo javnost da će ponedjeljak, 17. mart, biti Dan žalosti u Crnoj Gori“,  naveo je Spajić na mreži X.

On je, u ime Vlade, porodicama stradalih izrazio duboko saučešće, a povrijeđenima poželio brz oporavak.

-„Naše misli i molitve su sa Sjevernom Makedonijom“,  rekao je Spajić.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto