Connect with us

Magazin

Retrogradni Merkur do 15. decembra

retrogradni merkur 2024

Retrogradni Merkur je u Strijelcu od 24. novembra do 15. decembra 2024, biće ovo period preispitivanja i traganja za istinom, doba za važna pitanja i velika djela.

Horoskop predviđa da nas od  24. novembra do nedjelje 15. decembra 2024. očekuje još jedan retrogradni Merkur. Naime, od 2. novembra ta planeta se nalazi u Strijelcu, gdje će 24. novembra krenuti retrogradno, a iz tog znaka izlazi 8. januara 2025.

Retrogradni Merkur će vas natjerati da preispitate svoje stavove, promijenite planove i obratite pažnju na one trenutke koje ste možda propustili u prošlosti. U znaku Strijelca, koji je povezan sa potragom za istinom, dugim putovanjima i višim idealima, retrogradni Merkur će promovisati duboko razmišljanje o pomenutim temama.

Karakteristike retrogradnog Merkura u Strijelcu

Znak Strijelca odlikuje želja za slobodom, proširenje horizonta i potraga za novim znanjem. Simbolizuje putovanja, filozofiju i želju da se shvati smisao života. Ali u retrogradnoj fazi, Merkur u ovom znaku se ne pojavljuje kao obično.

U ovom trenutku moguće su situacije kada stare metode prestaju da funkcionišu. Na primjer, one ideje koje su izgledale ispravne i inspirativne sada mogu zahtijevati modifikaciju ili prilagođavanje novoj stvarnosti. Ovo je period unutrašnjeg dijaloga kada preispitujemo svoja uvjerenja, tražimo odgovore na filozofska pitanja i ulazimo u samootkrivanje.

Retrogradni Merkur u Strijelcu podstiče nas da tražimo odgovore na pitanja: “Šta zaista smatram važnim?” i “Čemu da težim na duži rok?”

Ovaj period će svima pružiti priliku da preispitaju svoje planove, otkriju skrivene probleme i završe stare poslove kako bi sebi otvorili novi put.

Strijelac se tradicionalno povezuje sa putovanjima, ali tokom retrogradnog Merkura ona mogu biti ne samo fizička već i mentalna. To je vrijeme kada se misli vraćaju na nekadašnje planove i na ideje koje su ostale neostvarene. Ako planirate da putujete u ovom periodu, posebno u udaljena mjesta, treba da budete spremni na kašnjenja, zabunu s kartama ili neočekivane promjene rute. Bolje je da još jednom provjerite sve detalje i budete fleksibilni.

Takođe, od 25. novembra do 15. decembra 2024. tri znaka imaju najviše šanse da dožive iznenadne i intenzivne emocije, a riječ je o Blizancima, Škorpiji i Vodoliji.

Usklađivanje planova i očekivanja

Period retrogradnog Merkura u Strijelcu pogodan je za prilagođavanje vaših ciljeva i planova za budućnost. Možda neke ambicije i snovi postanu nebitni, a nekadašnje namjere više ne odgovaraju stvarnosti. Dobro je vratiti se već započetim projektima i preispitati ugovore. Ako dođe do kašnjenja ili usporavanja u poslovanju, to se može posmatrati kao prilika za prilagođavanje.

Nesporazumi u komunikaciji

Uticaj retrogradnog Merkura u Strijelcu može izazvati konfuziju u komunikaciji, posebno kada su u pitanju složene teme. Važno je da budete pažljivi u izražavanju svojih misli i da slušate sagovornike kako biste izbjegli nesporazume. Ovo je dobar trenutak da pregledate kako prenosite svoje ideje drugima i naučite da se jasnije izražavate.

Kako da iskoristite ovaj period?

Ovaj period je dobar za povratak učenju ili razmatranje tema koje su se nekada činile teškim. Možda ćete u njima pronaći nova značenja i odgovore na svoja pitanja.

Razmotrite svoj cilj za budućnost: ako ste imali dugoročne planove koje niste mogli da sprovedete, vrijeme je da im se vratite i shvatite šta se može promijeniti.

Analizirajte svoja uvjerenja. Razmislite koje ideje i filozofija vode vaš život. Možda je vrijeme da napustite one koji vam više nisu korisni.

Retrogradni Merkur stvara osjećaj usporavanja ili čak zaustavljanja u pitanjima vezanim za komunikaciju, tehnologiju, dokumente i kretanje. Smatra se da je ovo vrijeme teško za početak i potpisivanje važnih ugovora, ali je idealno za povratak nedovršenim poslovima, ispravljanje grešaka i ispravke u svim oblastima života.

Merkur donosi svježinu, novinu i promjene koje se mogu odnositi na bilo koju sferu života: nove mogućnosti za karijeru, promjene u međuljudskim odnosima, kulturne promjene ili promjene u društvu. Stare navike i način života zamjenjuju se novim idejama i perspektivama.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Magazin

Na ove načine možete održati hidrataciju u ljetnim danima

Visoke temperature tokom ljeta mogu brzo dovesti do dehidracije ukoliko ne obratite dovoljno pažnje na unos tečnosti, a kako pojašnjavaju stručnjaci uz pomoć nekoliko koraka možete zaštititi svoje tijelo.

Dehidracija nije samo uzrok umora i glavobolja, već može uticati na mnoge vitalne funkcije tijela, uključujući probavu, ravnotežu elektrolita i funkciju srca.

Najvažniji korak za održavanje hidratacije je redovno konzumiranje vode. Stručnjaci preporučuju da odrasle osobe piju najmanje dvije do dvije i po litre vode dnevno, a u vrućim uslovima i više. Preporuka je piti male količine vode kroz cijeli dan.

Takođe, žeđ je često znak da je već došlo do početne dehidracije, pa je zbog toga bitno da budete proaktivni u unosu tečnosti.

Osim vode, voće i povrće mogu biti koristan izvor hidratacije. Mnoge vrste povrća i voća sadrže veliku količinu vode, što pomaže u održavanju ravnoteže tečnosti tijelu. Krastavci, paradajz, lubenice, narandže i jagode su posebno bogati vodom.

Osim toga, voće i povrće sadrže vitamine, minerale i vlakna koji podržavaju vašu hidrataciju i opšte zdravlje. Iako mnoge osobe uživaju u kafi, čaju ili alkoholu ove tečnosti maju negativno djelovanje, što znači da potiču tijelo da izlučuje više tečnosti nego što unosi. To može dovesti do dehiracije, posebno u ljetnim danima.

Stručnjaci preporučuju smanjenje nosa alkohola i kofeinskih napitaka jer oni mogu negativno uticati na ravnotežu tečnosti u tijelu.

U vrućim uslovima, kada se znojite više nego obično, osim vode je potrebno nadoknaditi elektrolite poput natrijuma, kalijuma i magnezijuma. Elektroliti pomažu u ravnoteži tečnosti tijelu i podržavaju pravilno funkcionisanje mišića i nervnog sistema. Sportski napici s niskim udjelom šećera ili domaći napici poput kokosove vode mogu biti koristan način da se nadoknade izgubljeni elektroliti.

Uz to, savjetuje se da izbjegavate dugotrajno provođenje vremena na jakom suncu. Previše izlaganja visokim temperaturama može povećati rizik od dehidracije i toplotnog udara.

 

Continue Reading

Automobilizam

Novi Yugo – Povratak Legende

novi yugo

Sećate li se onog legendarnog trenutka kada ste videli Yugo parkiran ispred komšijine kuće, sa njegovim prepoznatljivim zvukom i dušom koja kao da vapi za boljim vremenima? Pa, spremite se – jer novi Yugo je tu, a sa njim i talas nostalgije, inovacija i (naravno) večitih šala o jugoslovenskoj auto-industriji!

Da, dobro ste čuli. Yugo, nekada simbol balkanske snalažljivosti i predmet beskonačnih viceva, vraća se na scenu. Ali ovaj put u potpuno novom izdanju! Da li će uspeti da nadmaši svog prethodnika? Da li ćemo opet gledati kako ljudi menjaju menjač nasred puta ili, još bolje, kako ga “guraju uz blagu uzbrdicu”? Hajde da zajedno zavirimo u ovaj automobil koji preti da ponovo osvoji srca (i možda bankovne račune) vozača širom Balkana.

Yugo Nekad – Ikona siromašnog luksuza

Pre nego što zaronimo u priču o novom Yugu, hajde da se malo podsetimo njegovog prethodnika.

Yugo, proizvod Zastave iz Kragujevca, bio je ponos domaće auto-industrije i jedan od najpoznatijih automobila s ovih prostora. Iako ga je Zapad često kritikovao zbog “kvaliteta” (čitaj: sposobnosti da stane usred vožnje bez prethodne najave), na Balkanu je bio simbol narodne auto-kulture. Bio je jeftin, popravljiv sa dva šrafa i gumicom od tegle, i imao je onaj neodoljivi šarm nesavršenosti.

Bio je čak i izvezen u Ameriku, gde je ubrzo postao predmet ismevanja, ali i kultni klasik. Danas, međutim, živimo u svetu električnih automobila, pametnih sistema i potpuno automatizovanih vozila. Pitanje je – može li novi Yugo da preživi u ovakvom okruženju?

Ko stoji iza projekta novog Yuga?

Proizvođač i finansiranje

Za razliku od starog Yuga, koji je bio ponos domaće auto-industrije i proizvod fabrike Zastava Automobili iz Kragujevca, novi Yugo je rezultat međunarodne saradnje i modernog investicionog modela.

1. Ko ga pravi?

  • Proizvodnja novog Yuga poverena je kompaniji Stellantis (koja je vlasnik brenda Fiat, Peugeot, Citroen, Opel i drugih). Stellantis već ima snažnu prisutnost u regionu, posebno kroz Fiatovu fabriku u Kragujevcu, što je logičan izbor za lokaciju proizvodnje.
  • Dizajn i inženjering su kombinacija srpskih i italijanskih inženjera, uz blisku saradnju sa stručnjacima koji su radili na Fiatovim modelima poput 500 i Pande.

2. Ko ga finansira?

  • Vlada Srbije igra ključnu ulogu, uz podsticaje i investicije u domaću auto-industriju. Kako bi se proizvodnja osigurala u Srbiji, država je obezbedila subvencije, jer novi Yugo ima potencijal da stvori hiljade radnih mesta.
  • Privatni investitori iz Evrope, uključujući nekoliko italijanskih i nemačkih firmi koje se bave razvojem električnih automobila.
  • EU fondovi za zelenu tranziciju, s obzirom na to da će jedan od modela biti električni Yugo, koji se savršeno uklapa u strategiju smanjenja emisije ugljen-dioksida.

Ovo znači da novi Yugo nije samo nostalgični projekat, već ozbiljan pokušaj da se Balkanska auto-industrija ponovo digne na noge.

Kako izgleda novi Yugo?

Jedan od najvećih aduta novog Yuga jeste njegov dizajn. Proizvođači su se potrudili da zadrže prepoznatljiv izgled, ali uz moderne detalje. I dalje je kutijast, ali sada sa stilom!

  • LED farovi u obliku prepoznatljivih pravougaonika daju mu futuristički izgled (ali ne toliko futuristički da izgleda kao da dolazi iz 3025. godine).
  • Zaobljenija karoserija poboljšava aerodinamiku – znači, sada može da dostigne 100 km/h bez osećaja da će poleteti poput papira na vetru.
  • Napokon, tu je pristojna zvučna izolacija, tako da više nećete morati da vičete dok razgovarate sa suvozačem.

Jedan od najzanimljivijih dodataka? Skriveni USB priključak u kaseti, jer, ruku na srce, neko mora da puni telefon dok gura auto na uzbrdici.

Motori i performanse – Može li Yugo stvarno ići brže?

Najavljeno je nekoliko varijanti motora, uključujući i električnu verziju. Da, dobro ste pročitali – električni Yugo! Možda nije Tesla, ali zamislite samo kako se Balkan diže na noge kada čuje da “Jugić” ide na struju.

Evo nekoliko opcija koje su trenutno u opticaju:

  • Benzinski model (1.2L, 85 KS) – skroman, ekonomičan i, naravno, savršen za gradske uslove. Maksimalna brzina? Recimo da ćete možda uspeti da preteknete biciklistu.
  • Hibridna verzija – kombinacija malog benzinskog motora i elektromotora. Idealno za one koji vole da budu ekološki osvešćeni, ali ne previše.
  • Električni model (Yugo e-Power, 250 km autonomije) – zvanično najavljen kao gradski automobil sa dometom od oko 250 km po punjenju. Za punjenje na brzoj stanici potrebno je oko 40 minuta – taman dovoljno da popijete kafu i prepričate 5-6 viceva o starom Yugu.

Ono što je najvažnije – novi Yugo neće biti vozilo koje mora da odmorite na pola puta do mora. Ili barem tako kažu…

Enterijer – Adio plastične katastrofe

Ako ste ikada sedeli u starom Yugu, onda znate kakav je osećaj – plastika svuda, sedišta koja bole dušu, i volan koji izgleda kao da je pozajmljen iz traktora.

Ali novi Yugo? Eh, to je već druga priča! Unutrašnjost je modernizovana, sa mekim materijalima i digitalnim ekranima (da, konačno nešto digitalno osim radija koji hvata samo AM stanicu).

Evo šta možete očekivati:

  • Multimedijalni ekran od 8 inča – podržava Android Auto i Apple CarPlay, tako da možete slušati muziku dok stojite u saobraćaju.
  • Digitalna instrument tabla – znači, sada ćete konačno znati kada ste u petoj brzini, a kada u trećoj.
  • Bolja sedišta – više nema osećaja kao da sedite na betonskoj ploči.

I što je najvažnije – klima radi! Da, dobro ste čuli, konačno ne morate da ostavljate prozore otvorene dok vozite leti.

Cena i dostupnost – Koliko košta povratak u budućnost?

E sad, dolazimo do najvažnijeg pitanja – koliko košta novi Yugo? Jer, hajde da budemo realni, cela poenta Yuga je bila njegova pristupačnost.

Procene su da će osnovni model koštati oko 12.000 evra, što ga čini jednim od najpristupačnijih novih automobila na tržištu. Električna verzija? Očekujte nešto oko 18.000 evra – što nije loše ako želite da budete deo ekološke revolucije u balkanskom stilu.

Kada će biti dostupan? Ako sve bude po planu, prve isporuke kreću krajem 2025. godine, taman da se pripremite za naredno letovanje sa stilom.

Zaključak – Da li je novi Yugo opravdao očekivanja?

Iskreno? Ima potencijala. Modernizovan je, povoljan i nosi ogroman emotivni naboj za sve one koji se sećaju originalnog modela. Naravno, ostaje da vidimo kako će se pokazati na putevima – jer, realno, ako opet budemo morali da ga guramo uzbrdo, cela priča pada u vodu.

Ali jedno je sigurno – Yugo je ponovo u centru pažnje, i to je već samo po sebi uspeh. A do tada, hajde da uživamo u šalama o starom Yugu – dok ne budemo imali nove za pričanje!

Continue Reading

Magazin

Kako pripremiti kožu za sunčanje: Savjeti dermatologa za zdrav bronzani ten

dermatolog

Sa dolaskom ljeta, sunce postaje nezaobilazan dio svakodnevice, ali i potencijalna prijetnja zdravlju kože. Dermatolozi upozoravaju da nepripremljena koža lako može pretrpjeti oštećenja, poput crvenila, perutanja, pa čak i ozbiljnih dugoročnih posljedica. Zato je važno kožu pripremiti na pravilan način kako biste uživali u suncu bez brige.

1. Počnite s blagim pilingom

Piling uklanja mrtve ćelije sa površine kože i pomaže u postizanju ravnomjernog tena. Birajte blage pilinge na bazi šećera, zobi ili voćnih kiselina, i koristite ih 1–2 puta sedmično. Grubi piling može izazvati iritacije, posebno kod osjetljive kože.

2. Hidratacija iznutra i spolja

Pijte dovoljno tečnosti (najmanje 1.5–2 litra vode dnevno), a kožu njegujte hidratantnim kremama koje sadrže hijaluronsku kiselinu, glicerin ili aloe veru. Hidrirana koža bolje podnosi sunce i duže zadržava boju.

3. Postepeno izlaganje UV zracima

Ne izlažite se naglo jakom suncu. Prve dane provedite na jutarnjem ili kasnom popodnevnom suncu, u trajanju od 15–30 minuta. Izbjegavajte sunce između 11 i 16 sati.

4. Zaštita je obavezna

Koristite kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) 30 ili više, čak i dok ste u pripremnoj fazi sunčanja. Nanosite je ravnomjerno i obnavljajte svaka 2 sata, posebno nakon plivanja ili znojenja.

5. Ishrana kao prirodna zaštita

Beta-karoten iz šargarepe, breskve, spanaća i kajsija pomaže koži da razvije postepen, zdrav ten. Vitamin C iz citrusa i paprike jača kožu protiv oštećenja. Dodajte ih svakodnevnoj ishrani.

6. Zaboravite solarijume

Solarijumi ne pripremaju kožu, već povećavaju rizik od raka kože. UV zraci u kabinama su često jači nego prirodni, a efekti oštećenja kumulativni.

Zaključak

Lijep i zdrav ten se ne postiže preko noći, već pažljivim pristupom i njegom. Pratite savjete dermatologa, zaštitite kožu i uživajte u suncu bez straha. Sunce može biti saveznik vaše ljepote, ali samo ako ga koristite pametno.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto