Magazin
Počeo je Božićni post: Ideje za jelovnik za nedelju dana

Božićni post počinje svake godine 28. novembra i traje do 7. januara, odosno do Božića. Strogo se posti (na vodi) samo srijedom i petkom, dok je ponedeljkom, utorkom i četvrtkom dozvoljeno koristiti ulje i vino, a subotom i nedeljom može se jesti i riba.
Pošto je ovo period nagle promjene načina ishrane, nutricionisti savjetuju da se obroci unaprijed planiraju tako da dnevni meni sadrži voće i prirodno cijeđene sokove; salate od svježeg ili kiselog povrća, kao i jela od kuvanog, barenog ili dinstanog povrća, posebno mahunarki (grašak, sočivo, pasulj, lebleblije, boranija) koje imaju nizak glikemijski indeks, a pružaju dovoljno energije za brojne dnevne aktivnosti, prenosi Nova.rs.
Posebno post na vodi nije lak, kad su, osim što se izbjegavaju sve namirnice životinjskog porijekla (meso, mleko, jaja…), zabranjene i namirnice koje imaju ulje u sebi, kao i priprema jela na ulju.
Ipak, ideja za posna jela, kao i ona na vodi je zaista mnogo, a Minut za mene predlaže posni jelovnik na vodi za nedelju dana.
Ponedeljak
doručak: sendvič od kifle, pečene paprike, svježeg luka, peršuna i origana
ručak: biljna supa – kuvano povrće sa začinima i pečeni krompir
večera: salata od kuvanog povrća (kuvani kukuruz, svježi luk, paradajz, paprika i začini).
Utorak
doručak: kačamak (kao prilog dodajte neko svježe ili kuvano povrće po želji)
ručak: bijeli pasulj na vodi (potrebni sastojci su bijeli pasulj, crni luk, šargarepa, suva paprika, brašno, aleva paprika i so)
večera: musli od ovsenih pahuljica sa voćem i sa sokom.
Srijeda
doručak: posna pita sa pečurkama na vodi
ručak: čorba od praziluka i posni rižoto sa komadićima soje na vodi
večera: posni rolat sa povrćem
Četvrtak
doručak: hljeb i miješana salata (pasulj i sveža paprika sa kiselim krastavčićima, lukom i soja sosom)
ručak: paradajz čorba sa posnom testeninom; boranija, ali bez uljane zaprške, zgusnuti umjesto toga brašnom
večera: domaći džem ili med premazati na krišku hleba i kao prilog uz to popiti čaj
Petak
doručak: salata od krompira i šargarepe na vodi
ručak: bukovača na vodi
večera: tortilja na vodi i uz nju turšija ili kiseli kupus ili pečena paprika
Subota
doručak: manastirska pita na vodi
ručak: špageti sa kečapom i povrćem
večera: pašteta od povrća i hleb (za paštetu su vam potrebni od sastojaka krompir, šargarepa, paštrnak, crni luk, senf, bijeli luk, voda, so i začini po ukusu).
Nedelja
doručak: knedle od krompira na vodi
ručak: grašak bez uljane zaprške, zgusnut brašnom
večera: tortice od blitve
Naravno, uvijek možete dodati međubroke ukoliko želite tokom posta na vodi, na primjer, za užinu uzimajte svježe ili suvo voće, takođe, tu su i brze poslastice kao što su voćni kompot, žito sa orasima ili sutlijaš na vodi. A dodatne nijanse ukusa možete postići dodacima u vidu sjemenki suncokreta, raznih začina, mljevenog lana….
Može vam se dopasti
Magazin
Kako se pravilno farbaju jaja za Uskrs?

Savršeno kuvana jaja za Uskrs možete da dobijete ako primjenjujete ovu tehniku pripreme.
Uskrs je pred nama, a običaji na Veliki petak nalažu da se danas farbaju jaja i to je zasigurno jedan od najljepših običaja koji raduje i mlado i staro. Prije nego što se bacite na farbanje i ukrašavanje jaja, nije zgoreg da utvrdite kako se pravilno kuvaju jaja – kako vam ne bi popucala.
Od sastojaka vam je potrebno 20 jaja, voda i so.
Jedan od najjednostavnijih načina da uklonite pečat s ljuske jajeta jeste da pomiješate sodu bikarbonu i vodu. Napravite gustu pastu miješanjem sode bikarbone s malo vode.
Nanesite je na pečat, ostavite da djeluje nekoliko minuta, a zatim nežno trljajte površinu mekom četkicom za zube ili krpom. Isperite jaje pod tekućom vodom.
Kako biste pravilno skuvali uskršnja jaja, stavite ih u šerpu s dovoljno hladne i slane vode tako da ih prekrije. Stavite na jaku vatru i pustite da proključa. Kuvajte samo 5 minuta, a zatim skinite s ringle i ostavite jaja u šerpi, poklopljena, još 10 minuta.
Ovim metodom ćete dobiti savršena tvrdo kuvana jaja. Izlijte vodu u kojoj su se kuvala i sipajte hladnu vodu. Ako ih ne ohladite dovoljno brzo, između žumanca i bjelanceta će se razviti zelena korica odnosno sloj. Nakon toga ih farbajte po želji.
Zanimljivosti
Stručnjaci tvrde da grožđe sprečava razvoj teških bolesti

Grožđe pomaže u sprečavanju kardiovaskularnih bolesti i karcinoma, navode stručnjaci. Naime, kako stručnjaci tvrde, grožđe čini čuda za zdravlje kardiovaskularnog sistema.
Neki sastojci kojima obiluje poboljšavaju regulaciju krvnog pritiska i smanjuju upale izazvane oksidativnim stresom, odnosno disbalansom slobodnih radikala i oksidantata u tijelu, poboljšavaju cirkulaciju i štite vaskularni system, prenosi b92.
Ispostavilo se da prirodni fenol po imenu resveratrol, a kojim grožđe obiluje, u velikoj sprečava nastanak problema kardiovaskularnog sistema. Pored toga, voće koje je bogato antioksidantima, kao što je to slučaj s grožđem, preventivno djeluje kod određenih vrsta kancera, pokazale su brojne studije.
Zapravo, uloga antioksidanata jeste da štite ćelijski DNK, smanjuju oksidativni stres (disbalans slobodnih radikala i oksidanata) i ublažavaju procese u tijelu koji utiču na rast i razvoj tumora.
Nasuprot uvriježenom mišljenju da su kalorične, ove slatke bobice zapravo imaju nizak glikemijski indeks. Jedna šolja grožđa ima svega 100 kalorija.
Zahvaljujući prirodnom fenolu resveratrolu pokreću se određeni procesi u organizmu koji pospješuju metabolizam, a samim tim i smanjenje tjelesne težine.
Magazin
Homoekranis: Zavodljivost ekrana i izazovi digitalnog doba

Homo ludens, biće koje se igra, tako su stari Grci definisali čovjeka. Danas, u 21. vijeku, čovjek sve više postaje homoekranis, kaže za Radio Crne Gore antropološkinja Lidija Vujačić.
Kako navodi Vujačić, toliko puno vremena provodimo pred ekranom da smo postali na neki način zavisni od ekrana, odnosno od medija.
„Naša komunikacija je zapravo par ekscelans medijska u nekom najširem smislu. Možemo zapravo reći da je aktuelna medijska kultura, mediji, pa kultura koju kreiraju, diriguje našim odnosom prema stvarnosti. U skladu sa tim, na neki način reinterpretiraju društvene odnose, ujedno stvaraju nove oblike refleksivnosti, etičnosti, pa i ljudske čulnosti. Tu je vrlo tanka granica i opšte ne možemo da razdvojimo zapravo koji život živimo, medijski ili nemedijski, jer je granica postala nevidljiva“, navodi Vujačić.
Pametni telefoni, tableti i računari ljudima u mnogome olakšavaju svakodnevicu, ali ih ujedno čine i manje sposobnim, uviđa Vujačić.
„U suštini se previše oslanjamo na pomoć medija i tu su nam sve moguće usluge, načini, aplikacije, na dohvat ruke i možda smo malo i neke svoje kapacitete potisnuli. Nije sav život ispred ekrana, nekog ekrana koje god, nego postoji lijepi život i mimo toga. Tako da u principu je najteže naći mjeru“, kaže Vujačić.
Pretjerano izlaganje djece ekranima u najranijem uzrastu usporava razvoj mozga, upozorava psihološkinja Biljana Andrijašević.
„Ekranizacija je termin koji je prisutan u stručnim krugovima i poznat je pod nazivom digitalni autizam, tako da se može negdje definisati kao zavisnost. U Crnoj Gori nije bilo takvih slučajeva, ja da znam nije, međutim, psihijatrija u Beogradu već liječi djecu od problema otuđenosti“, kaže Andrijašević.
Naglašava da djeca do treće godine ne bi trebala da budu izložena ekranima.
„To podrazumeva ne samo telefone, nego bilo kakav uređaj koji ima ekran. Do pete godine možda jedan sat, ali znači to je sve uz kontrolu roditelja, a od pete do sedamnaeste godine dva sata. To je neki, da kažemo, maksimum koliko bi djeca bila izložena ekranima“, navodi Andrijašević.
A koliko je te preporuke teško sprovesti u djelo, najbolje svjedoči primjer majke Bobane, koja držeći u naručiju jedno i po godišnjeg sina sa nama dijeli svoje iskustvo.
„Mi smo odlučili da do treće godine sigurno nema pristupa ekranima, ni telefonu, ni TV-u, s tim što je to jako teško, jer sad smo bili u Delti, svaki drugi butik ima neki ekran, tako da ga vodimo odatle. Smatramo da je jako bitno da sačuvamo tog sadržaja koji im nije adekvatan, ni previše stimulativan i evidentno je da djeca koja su često pred ekranima imaju neke promjene u ponašanju. Imamo dosta takvih slučajeva oko sebe, tako da smo se mi odlučili za ovu opciju. Nije lako, ali borimo se“, priča ona.
Istaknuto


Radoš Raković pokreće prvo takmičenje u besjedništvu: Zeta ima šta da kaže
Pripremila: Ana Božović


Zeta osigurala drugo mjesto, u baražu protiv Internacionala
Fudbaleri Zete igraće u baražu za plasman u 2.CFL. Zećani su sa 4:1 savladali ekipu Onogošt i sa druge pozicije kreće...


ŽFK Ilarion: Snaga ženskog fudbala u srcu Zete
Pripremila: Tamara Raičević


Prvi „Vaskršnji bazar“ na Trgu Anovi
Turistička organizacija Zeta po prvi put organizuje manifestaciju „Vaskršnji bazar“, od 18. do 22. aprila na Trgu Anovi. Kako je...


Mlada Zećanka briljirala na državnom muzičkom festivalu
Na nedavno održanom 50. Muzičkom festivalu mladih Crne Gore, među brojnim talentima iz cijele države, zasijalo je i ime jedne...
Najnovije
- Zeta ima finalistu u takmičenju „U igri i znanju bez granica“!
- Osvojite 50% casino bonusa svake srijede!
- Spajić: Ratifikacija sporazuma sa UAE je samo mali korak, sad je tek veliki rad ispred nas
- Adžović: Ako Opština to ne želi investicija na Velikoj plaži i u Ulcinju neće biti
- Elaborat o procjeni uticaja kolektora na okolinu u Zeti još niko nije vidio
Istaknuto
-
Događaji2 дана ranije
Radoš Raković pokreće prvo takmičenje u besjedništvu: Zeta ima šta da kaže
-
Sport4 дана ranije
Zeta osigurala drugo mjesto, u baražu protiv Internacionala
-
Hronika3 дана ranije
Uhapšen telohranitelj Andrije Mandića, osumnjičen za dvostruko teško ubistvo u pokušaju
-
Zeta1 дан ranije
Elaborat o procjeni uticaja kolektora na okolinu u Zeti još niko nije vidio
-
Politika23 сата ranije
Adžović: Ako Opština to ne želi investicija na Velikoj plaži i u Ulcinju neće biti
-
Đačka knjižica37 минута ranije
Zeta ima finalistu u takmičenju „U igri i znanju bez granica“!
-
Politika5 сати ranije
Spajić: Ratifikacija sporazuma sa UAE je samo mali korak, sad je tek veliki rad ispred nas
-
Bilbord2 сата ranije
Osvojite 50% casino bonusa svake srijede!