fbpx
Connect with us

Ekonomija

U naredne tri i po godine Vlada će se zadužiti skoro tri milijarde

novac

Do 2026. godine Vlada mora da obezbijedi 2,069 milijardi eura za otplatu duga, 625 miliona za kamate, dok će deficit budžeta od ove do 2026. godine iznositi 961 milion eura.

Nedostajuća sredstva u naredne četiri godine u državnom budžetu iznosiće preko tri milijarde eura, dok Vlada planira da u ovoj i naredne četiri godine pozajmi 2,944 milijardi eura. Upravo toliko je planirano da iznosi javna potrošnja državnog aparata u ovoj godini.

Prema podacima iz dokumenta “Smjernice makroekonomske i fiskalne politike za period od 2023. do 2026. godine”, Vlada planira da za otplatu duga u ovoj godini da 338 miliona, u narednoj godini 493 miliona, u 2025. godini 873 miliona, a u 2026. godini 365,6 miliona eura, što je ukupno 2,069 milijardi eura.

Deficit budžeta u ovoj godini projektovan je na 193,2 miliona eura, u narednoj na 263 miliona, u 2025. godini na 270,8 miliona eura, a u 2026. godini na 234,9 miliona eura.

Kada su u pitanju kamate, u ovoj godini će se iz budžeta po tom osnovu isplatiti 110 miliona, u narednoj 149,8 miliona, a u 2025. godini čak 190,8 miliona eura. U 2026. godini za kamate ćemo platiti 175,2 miliona.

Nedostajuća sredstva će u naredne četiri godine prelazili iznos od pola milijarde. U ovoj godini u budžetu će faliti 536,6 miliona, u narednoj 761 milion, a u 2025. godini 1,140 milijardi eura. U 2026. godini budžetu će nedostajati 605 miliona.

Nedostajuća sredstva će se dominantno finansirati iz pozajmica, pa će tako, prema podacima iz dokumenta usvojenog na poslednjoj sjednici Vlade, država u ovoj godini pozajmiti 477,8 miliona. Do sada je pozajmljeno 100 miliona eura.

U narednoj godini planira se pozajmica od 745,5 miliona, a u 2025. godini 1,133 milijardi eura. Godinu kasnije Vlada planira pozajmiti 589 miliona.

Podaci jasno pokazuju da će 2025. godina biti najizazovnija, jer će u toj godini nedostajuća sredstva iznositi 1,14 milijardi. O tome je najviše i bilo priče na poslednjoj sjednici Vlade, na kojoj je ministar finansija Aleksandar Damjanović rekao da je cilj usvajanja smjernica da se stabilizuju javne finansije, što je važno zbog vraćanja duga po osnovu obveznica emitovanih 2019. i 2020. godine, koje dolaze na naplatu 2025. i 2027. godine.

“Obaveze koje nas čekaju su velike i to će zahtijevati dosta rezova i intervencija u fiskalnoj politici”,  rekao je Damjanović i dodao da treba da se stvori osnov da se sve obaveze redovno servisiraju i da nema dodatnih zaduženja.

Generalni direktor Direktorata za državni budžet Bojan Paunović kazao je tom prilikom da 2025. godine dolazi na naplatu 873 miliona duga i 190 miliona kamata, što je milijarda eura koju je neophodno obezbijediti da bi se servisirale obaveze.

“Ako se ukalkuliše deficit, nedostajuća sredstva su 1,15 milijardu eura. To je veliki iznos, koji je teško obezbijediti u jednoj godini i zato se sada govori o 2025. godini, jer je potrebno preduzeti aktivnosti u svim tim godinama koje tome prethode da bismo i prije samog dospijeća otplaćivali obaveze koje dolaze prije vremena”,kazao je Paunović i dodao da je sljedeća izazovna godina 2027, kada na otplatu dospijevaju emitovane obveznice.

Po smjernicama, Crna Gora u 2025. godini planira da se zaduži 1,13 milijardi eura. Vlada Crne Gore se već u 2019. i 2020. godini zadužila preko milijardu eura.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ekonomija

Spajić: BDP će biti dupliran na skoro osam milijardi, nema više “saldo je nula”

spajić budžet

Predsjednik Vlade Milojko Spajić i ministar finansija Novica Vuković predstavili su na konferenciji za medije Predlog zakona o budžetu za 2025. godinu, ističuči da su osnovne poruke budžeta kontinuirani pozitivni ekonomski trendovi sa ostvarenjem stope realnog rasta od 4,8 odsto, i ograničavanje inflatornih pritisaka.

Spajić je rekao da 2021. godine niko maltene nije vjerovao da će prosječna plata biti 1.000 eura. Danas, kako je rekao, jasno je da je ostvaren veliki uspjeh.

Kako je kazao, treba obratiti pažnju na tekući deficit. Premijer ističe da imamo tekući suficit i je to najvažnije za državu.

“To je kada od svih prihoda oduzeme tekuće troškove. Ne uključujući kapitalne projekte. Mi smo do 2020. godine imali tekući suficit, to jest, imali smo rezultat iznad nule. To se dešavalo kada je podignuta, u dva slučaja, opšta stopa PDV-a. Tada i nikada više. A zamislite razliku kada za posljednje četiri godine imamo tekući suficit”, rekao je Spajić.

Tok suficita je bilo, kazao je, iako je 43. Vlada povećala neproduktivne troškove. Rezultat za 2023. godinu rezultat je ranijeg perioda, kada je napravljen rez i radikalna reforma javnih finansija.

Kako je istakao, tekući deficit je potpuno pod kontrolom. Ako imate tekući suficit, državi ništa ne fali, dodaje.

“Ako nas neko prozove, lično ću da se javim i kažem da državi ništa ne fali. Tekući suficit je zlatno pravilo. U teoriji, mi možemo da budemo dio Eurozone odmah po članstvu u EU. Zbog nove filozofije. Mi već ispunjavamo Mastriške kriterijume”, rekao je Spajić.

On je naglasio da pamti sve detalje, pa je jasno da smo zbog nedostatka hedžinga kada je počelo povlačenje kredita za izgradnju auto-puta država izgubila 200 miliona. Da su poslušani njegovi savjeti u vremenu kada je o tome odlučivala ranija vlada, dodao je, ishod po državu bio bi znatno povoljniji.

“Zbog svega što sprovodimo, cijela Vlada, mi držimo liniju fiskalne odgovornosti i ekonomske budućnosti Crne Gore. Tu liniju ne damo, ta linija se zove tekući suficit. To je vrlo praktičan koncept. To nije mitsko biće, nego realnost a posebno za državu koja nema monetarnu politiku. Kada nemate svoju politiku, fiskalna politika vam postaje sve”, rekao je premijer.

On je kazao da jer BDP od januara 2021. godine skoro pa duplirati iduće godine.

“Iduće godine možemo da očekujemo skoro osam milijardi BDP-a. Broj stanovnika nije porastao, kako se duplirao? Realnim rastom. A smanjili smo potrošnju”, istakao je Spajić.

Kako je rekao, znanje i petlja se pokazuju kada se ne smanjuju plate i penzije a smanjuju se neproduktivni troškovi.

“Neće moći stvari da se mijenjaju preko noći, nažalost. Mora da se mijenja i svijest svih nas”, navodi Spajić.

Čak 250 miliona starih dugova vraćeno je iz prihoda.

“Nema više saldo je nula. Ne dozvoljavamo nulu. Nama treba agresivan rast, smanjenje duga, porast plata i penzija”, kazao je Spajić.

Kako je rekao, možda niko smanjio dug kao mi u Crnoj Gori, 45 procentnih poena bruto.

“Na tekući suficit Crna Gora treba da se navikne. I da se navikne da saldo nije nula”, kazao je premijer.

Nama je, kako je rekao, potrebno da vratimo 820 miliona eura starih dugova.

“Ova godina je optimističnija nego naš budžet. Ova godina kaže da smo vratili 250 miliona starih dugova tekućim prihodima. To se dešava prvi put. Saldo više nije nula, saldo je pozitivan”, kazao je Spajić.

Premijer kaže da moramo da dignemo našu instrastrukturu, koja je loša.

“Nama je potrebno da unaprijedimo naše škole, puteve, bolnice….”, kazao je.

Spajić navodi da su se odlučili za konzervativan pristup, što ostavlja prostor za ozbiljne prihode i rast.

On je rekao da ranija vlada nije ni imala fiskalnu strategiju, a kamoli da se priča o rizicima.

“Mi stojimo iza naše politike i naših riječi”, kazao je premijer.

Continue Reading

Ekonomija

Zašto ne (želimo da) razumijemo ekonomsku realnost?

Autor: Vladimir Jovanović

Izašavši sa traumama iz raspada Jugoslavije i velikih inflacija, a potom trideset godina učeni da budu bespomoćni, bezidejni, da im je sve uzalud, građani Crne Gore su razvili jedan specifičan mehanizam očekivanja da neko drugi treba da uradi nešto za njih. Tako očekuju naređenja, pojašnjenja stvari ili bilo kakve promjene – sa vrha ili iz medija ,,kojima vjeruju“. Ona krilatica ,,ne vjeruj svojim očima, nego tuđem ubjeđivanju“ je itekako zaživjela, pogotovo ako nisu u pitanju teme na emotivnoj bazi u kojima možemo da iznosimo stavove bez realnih argumenata. Sve je to dovelo do jednog oblika izbjegavanja lične samoinicijativnosti, odgovornosti ili dovitljivosti.

Tako i ovih dana, posmatram ljude kojima se plata u odnosu na prošli mjesec povećala od pedeset do sto eura. Umjesto da se naviknu na novi budžet, razmisle o dodatnoj vrijednosti, ma kolika ona bila, oni čitaju razne analize na mrežama, eksperte i zaključuju ,,šta će mi pedeset eura“, da im je sve džaba, da povećanje nije dovoljno, da poskupljenja na globalnom nivou mogu neutralisati njihov novi budžet.

Teško je prihvatiti i osvijestiti promjenu, pristupiti drugačije i izaći iz grča. Crna Gora ima dva smrtna grijeha: sklonost kriminalu i fetiš prema zastavama. Te teme nas interesuju, tim temama se dajemo strasno i ne vidimo kako se realnost mijenja.

Od grane ne vidimo šumu, od ishitrenih reakcija na zapaljive teme ne gledamo u novčanik jer smo navikli da je prazan.

Ali ima tu još nešto. Lakše je živjeti u gardu. Mali korak ka boljitku se potcjenjuje i prezire. Prosječnom građaninu je lakše da ostane u agoniji, predviđajući neki katastrofalan preokret. Prepušta se defetističkoj inerciji, ne dopušta da se oslobode vrijednost i kvalitet života iz novog budžeta i finansijskog stanja. Lakše je slušati apstrakcije ekonomskih petparačkih priča, nego osloboditi se starih uvjerenja i blokada i preuzeti život u svoje ruke.

Međutim, kod penzionera stvari stoje malo drugačije. Stvar kod njih je izvjesno jasnija: dvoje penzionisanih koji žive sami, prvi put u Crnoj Gori, mogu lagodno da žive od dvije minimalne penzije (što je budžet od 900 eura) i svoj život pod stare dane najzad žive, a ne životare. Do prije samo godinu dana, taj isti par je živio od nekih 500 ili 600 eura.

Da bi rastjerali skepsu i podržali svakog građanina da optimalno iskoristi svoj novi budžet, treba podsjetiti da je Crna Gora poslednjih godinu dana vukla veoma hrabre poteze na ekonomskom i finansijkom polju, pogotovo u kontekstu globalnih dešavanja. Iako su globalni trendovi uticali na povećanja cijena u svijetu i nametnuli percepciju da je došlo do inflacije kod nas, minimalna penzija od 450 eura danas je umirujuća za one koji su bili najugroženiji. Takođe, prosječna zarada od 1000 eura ukazuje na rast kupovne moći građana i mogućnost kvalitetnijeg života.

Inflacija je na minimumu, što znači da, uprkos percepciji o povećanim troškovima, rast cijena je relativno kontrolisan, a suficit od 85 miliona evra u državnom budžetu ukazuje na stabilan prihod i dobru fiskalnu politiku. Na kraju, javni dug je na prihvatljivom nivou od 60% BDP-a, što ukazuje na odgovorno zaduživanje u skladu sa makroekonomskom stabilnošću.

Važno je da građani prepoznaju ovu realnost i iskoriste povećana primanja kako bi unaprijedili sopstveni životni standard, drugačije razmislili o budžetiranju ili čak štednji, umjesto da se oslanjaju na površne interpretacije ekonomske realnosti.

Continue Reading

Ekonomija

Zasad bez problema u primjeni Evrope sad 2

Plata novac, ugovor o dijelu

Primjena programa Evropa sad 2 počela je bez značajnijih problema, saopštili su u Jutarnjem programu TVCG predstavnici Unije poslodavaca i Unije slobodnih sindikata Crne Gore.

Iz USSCG poručuju da je još uvijek rano donositi zaključke o primjeni programa Evropa sad 2, jer još uvijek svi zaposleni nijesu primili zarade za oktobar.

Kako navodi predstavnica USSCG Ivana Mihajlović, ovih dana taj sindikat dobija najviše poziva radnika koji provjeravaju da li im je obračun plate dobar.

“Neki od njih imaju dileme ukoliko su bili na bolovanju da se raspitaju za to kakve su njihova pravi i što ih sleduje. Sa druge strane, imamo i dosta pitanja vezano za primjenu kolektivnih ugovora, posebno na nivou poslodavca isplate nekih određenih davanja koje su u tim kolektivnim ugovorima propisana”, navodi Mihajlović.

Iako se USSCG, kako navodi Mihajlović, zalagala da drugi model povećanja plata, i primjeni programa Evropa sad 2 daju punu podršku.

“Nadamo se da će svi poslodavci ispuniti svoju obavezu, prije svega zbog toga što su upravo poslodavci u potpunosti podržali program Evropa 2 i nisu nalazili tu ništa sporno i zbog toga očekujemo da će program implementirati u potpunosti. Oni radnici koji su primali minimalnu zaradu sigurno su veoma zadovoljni ovim povećanjem”, kaže Mihajlović.

Iz Unije poslodavaca Crne Gore poručuju da nemaju nekih prijavljenih problema oko početka primjene Fiskalne strategije, odnosno povećanja zarada kroz program Evropa sad 2.

“Imamo neke stvari koje su više tehničke prirode, pitanja koja smo imali i 2022. godine kada se isto tako značajno povećavala minimalna zarada, ali u svakom slučaju suština svega jeste u ovom dijelu naravno da se minimalna zarada povećala na 600 odnosno 800 eura… Niko se nije žalio što mu je veća plata i ono što je važnije nijesu se poslodavci žalili…”, kaže Filip Lazović, zamjenik generalnog sekretara Unije poslodavaca.

On ističe das u izazovi mogući u smislu neravnomjerno razvijene Crne Gore u ekonomskom smisu.

“Dakle imate zaista sjever koji je, da kažem, očigledno na nižem stupnju razvoja privrede i u tom smisu mi smo imali neka strahovanje i vidjet ćemo kako će se to odigrati sve, ne očekujemo, možda osim nekih izolovanih slučajeva, probleme u implementaciji svega ovoga”, poručio je Lazović.

 

Izvor: RTCG

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto