Zeta
Za spas Zete: Ukoliko krene izgradnja kolektora radikalizovaćemo građansko djelovanje
Cilj današnjeg skupa u Botunu je slanje poruke da građani neće odustati od svog stava – kolektor za potrebe Podgorice se u Zeti neće graditi, rekao je Bojan Popović, iz Nevladine organizacije Za spas Zete.
Protest su zakazali mještani Botuna na lokaciji gdje je planirana gradnja postrojenja. Popović kaže da su pokušali institucionalno da se bore, ali da im nije pošlo za rukom, te da su primorani na građansko djelovanje.
“Danas se ogranizuje protestni skup upozorenja u Botunu, na kojem će Zećani, na čelu sa Botunjanima, pokazati još jednom da je zauzet čvrst stav u odbrani teritorije Zete, odnosno u nedozvoljavanju gradnje kolektora u Zeti za potrebe Podgorice. Već dvadesetak godina Botunjani su pokušali u ovom procesu da djeluju institucionalnim putem, obraćali si na sve moguće adrese, ali nažalost bezuspješno”, rekao je Popović.
Popović je istakao da su u naselju prinuđeni da žive u dimu, prašini i zagađenom vazduhu, jer su nedaleko smješteni KAP, bazen crvenog mulja, asfaltne baze.
“Ni to nije uspjelo da ugasi ljepotu ovog kraja, niti perspektivu za život u tom dijelu zetske ravnice. Upravo zbog toga, danas u vremenu transparentnosti i demokratije, makar na papiru, imamo moralnu i građansku obavezu da držimo do sebe i svojih principa, iako to kritičarima koji osuđuju Zećane ne može biti jasno, jer pojmovi principa i morala su za njih riječi stranog porijekla. Većina aktivista, obojenih politički i bojama raznih NVO, smatra da su Zećani koji ovako misle „primitivci“ koji ne znaju ništa, već da su svaki put izmanipulisani od strane jednih ili drugih. Zaključak je ipak da u ovom procesu takvi kritičari predstavljaju primitivnu stranu, koja podrazumijeva da društvo nema pravo da zauzme i iskaže svoj stav”, kaže Popović.
On ističe da smo društvo bez adekvatnih lidera.
“Da stvar bude još gora, društvo smo i bez adekvatnih lidera, kako na višim tako i na nižim nivoima, pa građansko djelovanje postaje primarna obaveza svih nas. Pominje se finansijska odgovornost ukoliko se ovaj projekat ne realizuje. Mi postavljamo pitanje čija je odgovornost izgradnja današnje Podgorice na štetu Zete, kroz nelegalnu eksploataciju šljunka iz Zete? Dugogodišnje trovanje građana Gornje Zete? Izgradnja Podgorice u obimu od 200.000 stanovnika sa uspostavljenim kanalizacionim sistemom za 50.000 stanovnika? Svakodnevno ispuštanje neprerađenog kanalizacionog otpada u Moraču? Nerealizacija brojnih velikih projekata u prethodnom periodu, kako u Zeti i Podgorici, tako i na nivou države? Neadekvatno osamostaljenje Zete kao opštine? Za sve ovo, odgovornost je donosilaca odluka, a ne građana Botuna i Zete, i nema te finansijske štete koja može zadesiti Podgoricu, a da Zetu već nije zadesila u tom ili većem obimu – rekao je Popović.
Bojan Popović kaže da ni nova vlast u Podgorici nije donijela potrebno „osvježenje“.
“Kako ni nova vlast u Podgorici nije donijela potrebno osvježenje i promjene u načinu funkcionisanja, već i dalje pokušava da sprovodi samovolju pojedinaca, bez obzira na to što su oni na pozicijama odlučivanja, spremni smo da ih upozorimo da danas nije moguće donositi odluke suprotne stavovima većine građana. Bez obzira na pozitivno mišljenje Agencije za zaštitu životne sredine, ovaj projekat nije izdvoljiv jer nije dobio glavnu saglasnost – saglasnost građana koji tu žive. Cilj današnjeg skupa u Botunu je slanje poruke da građani neće odustati od svog stava – kolektor za potrebe Podgorice se u Zeti neće graditi. Postoji potreba da se izgradi, svi smo svjesni te činjenice, ali ne na teret Zete i Botuna”, kaže Popović.
Popović najavljuje i radikalizaciju građanskog djelovanja ukoliko radovi krenu.
“Ukoliko se ipak rukovodstvo Glavnog grada odluči da nastavi suprotno jasno iskazanom stavu građana Zete, u narednom periodu ćemo imati radikalizaciju građanskog djelovanja. Zeta ne može biti pokazni poligon za Podgoricu ili bili koga drugog, i Zećani moraju sačuvati svoju teritoriju i identitet, i sami određivati što će se graditi na opštinskoj zemlji u Zeti. Primjeri sloge ovog društva u posljednjih par godina, kada je u pitanju pokazivanje otpora na samovolju pojedinaca, ulivaju nadu da ipak možemo”, smatra Bojan Popović.
Izvor: Dan
Zeta
Branko Noković podnio neopozivu ostavku na mjesto predsjednika OO SNP Zeta
Predsjednik Opštinskog odbora Socijalističke narodne partije (SNP) Zeta Branko Noković podnio je neopozivu ostavku na tu funkciju, saopštenje objavljujemo u cjelosti:
Ovim putem podnosim neopozivu ostavku na funkciju predsjednika Opštinskog odbora Socijalističke narodne partije Zeta.
Odluku donosim nakon dužeg perioda suočavanja sa konstantnim opstrukcijama i sabotiranjem mog rada od strane dijela članova Opštinskog odbora, što je svoj konačni epilog dobio glasanjem za moju smjenu sa mjesta direktora KIC-a Zeta od strane člana SNP-a, koji predstavlja našu partiju u Savjetu ustanove, a za interes druge partije.
Takav postupak samo je potvrdio ono na šta sam duže vrijeme ukazivao – da su pojedinci unutar naših redova djelovali protiv interesa partije, ali i protiv mene lično i profesionalno.
Funkciju direktora Kulturno-informativnog centra Zeta obavljao sam časno, odgovorno i pošteno, vodeći se isključivo interesima ustanove i građana Zete. Rezultati ostvareni tokom mog mandata ostaju najbolji dokaz posvećenosti poslu koji sam obavljao.
Kao dijete funkcionera koji je jedan od osnivača SNP-a i kao predsjednik OO SNP Zeta uvijek sam jasno i dosledno artikulisao politiku naše partije, štiteći njene programske principe i vrijednosti. Istovremeno bio sam glas građana Zete i branio njihove interese kad god je to bilo potrebno. To sam pokazao i pružanjem podrške protestima u Botunu i opet bih uradio isto, jer smatram da je obaveza svakog odgovornog političkog predstavnika da stane uz svoje građane kada su ugroženi njihovi legitimni interesi.
Nakon moje smjene sa funkcije direktora KIC-a Zeta, inicirao sam sazivanje Glavnog odbora partije kako bi se otvoreno razgovaralo o problemima u OO SNP Zeta i pronašao put ka rješavanju situacije. Umjesto toga, sazvano je Predsjedništvo partije na kojem mi nije omogućeno da iznesem svoj stav o cjelokupnoj situaciji, jer nekome to nije odgovaralo.
Kao neko ko je branio izvorne vrijednosti SNP CG, sa dubokim razočarenjem konstatujem da SNP danas nije ona partija u koju sam vjerovao i kojoj sam posvetio svoj politički angažman. Uprkos svemu ostajem dosledan vrijednostima koje sam zastupao tokom obavljanja ove funkcije – poštenju, odgovornosti, zaštiti interesa građana i borbi za istinu. Na tim principima sam radio do sada i na njima ću istrajati i ubuduće.
Zeta
ZetaCast: Luka Krstović o Zeti, poljoprivredi i izazovima lokalne politike
U trećoj epizodi podkasta ZetaCast gost je bio Luka Krstović, odbornik u Skupštini opštine Zeta, ekonomista i uspješan poljoprivredni proizvođač.
U podkastu smo govorili o njegovom životnom putu, od školskih dana i studija ekonomije, preko razvoja porodičnog biznisa u poljoprivredi, do ulaska u politiku i rada u lokalnoj samoupravi.
Krstović je podijelio svoje stavove o razvoju Zete, položaju poljoprivrednika, izazovima sa kojima se suočavaju mladi ljudi, kao i o tome kako uskladiti porodični život, posao i političke obaveze.
Priroda i društvo
Uspjeh đaka SMŠ “Golubovci” na takmičenju u Turskoj: Srebro Blažu Đuretiću
Učenik obrazovnog programa Kuvar u Srednjoj mješovitoj školi „Golubovci“, Blažo Đuretić, ostvario je izuzetan uspjeh na međunarodnom kulinarskom takmičenju u Turskoj, osvojivši srebrnu medalju kao član tima Udruženja šefova kuhinja Crne Gore.
Mirko Popović, profesor kulinarstva, rekao je da je Blažo na najbolji način predstavio školu, kao i državu.
View this post on Instagram
“Nakon međunarodnog takmičenja u Novom Pazaru gdje je pokazao umijeće i znanje i osvojio treće mjesto Blaža Đuretića pozvali su iz Udruženja šefova kuhinje Crne Gore da učestvuje na takmičenju u Turskoj. Ponosni smo na učenika koji je pokazao sve što je naučio u školi i predstavio nas na najbolji mogući način”, rekao je Popović.
-
Zeta1 дан ranijeBranko Noković podnio neopozivu ostavku na mjesto predsjednika OO SNP Zeta
-
Politika3 дана ranijeKnežević: Bolje biti i narkoman nego bot PES-a
-
Hronika2 дана ranijeMisterija zetskog kokaina: Tona droge zaplijenjena, naručilac nepoznat?
-
Politika1 дан ranijeRadičević: Perić da provjeri dokumentaciju kolektora u Botunu
-
Sport3 дана ranijeRK Zeta na “Mini Trofeju Trebjese”: Najmlađe rukometašice napravile važne korake
-
Sport3 дана ranijePočinju 98. Zetske sportske igre
-
Politika1 дан ranijeIvanović: I arbitraža opcija ako ne bude dogovora između Crne Gore i Hrvatske
-
Politika56 минута ranijeBojović: Drago mi je što se Knežević osmjelio da direktno oslovi mene

