fbpx
Connect with us

Politika

Tužilaštvu predali podatke o predizbornim prijavama prebivališta

Zbog sumnji u izborne zloupotrebe, sve podatke o promjeni prebivališta u opštini Šavnik ispitaće Tužilaštvo, saopšteno je iz MUP-a.

glasanje zeta

Predstojeći lokalni izbori u 13 opština i Glavnom gradu održaće se u neizvjesnom pravnom ambijentu, glavna je ocjena analize važećih zakonskih rješenja u toj oblasti koju je uradio Centar za građanske slobode. A zbog sumnji u izborne zloupotrebe, sve podatke o promjeni prebivališta u opštini Šavnik ispitaće Tužilaštvo, saopšteno je iz MUP-a.

Zbog nedorečenosti u oblasti izbornog zakonodavstva u žiži javnosti proteklih dana našla se opština Šavnik koja je od 1. jula, prema podacima MUP-a brojnija za gotovo 400 novih stanovnika od kojih je većina iz gradova u kojima su završeni izbori.

„Sve podatke do kojih smo došli, a sumnjamo da se radi o zloupotrebi proslijedili smo Osnovnom tužilaštvu u Pljevljima i Nikšiću. Podatke ali i izjave mještana proslijedili smo tužilaštvu u nadi da će naći elemente za krivičnu odgovornost, a znate i sami da je davanje lažnih podataka državnom organu propisano kao krivično djelo“, kazao je Radovan Popović iz MUP.

A, propust izbornih komisija koje su u više opština nezakonito proglasile liste iako na njima nije bilo dovoljno žena potvrdio je još jednu manjkavost zakona ali i politizaciju administracije

„Članovi Izborne komisije kažu da ja znam da treba da glasam po zakonu ali meni je partija rekla da moram da glasam protiv“, kazao je izvršni direktor CEMI-ja Zlatko Vujović.

„Prosto zakon o izboru odbornika i poslanika ne daje mogućnost DIK-u da vraća na doradu liste koje je potvrdila Opštinska izborna komisija. Prošli su rokovi, one su potvrđivanjem postale konačne“, kazao je Nikola Mugoša iz DIK-a.

A, izborna kampanja za ove izbore biće upamćena i po tome što traje neuobičajno dugo čak više od pola godine.

„Ovoliko trajanje kampanje ima uticaj na rad zakonskih obaveza naročito kada su u pitanju zabrane i ograničenja zakonom, kao što su zapošljavanja, mjesečna potrošnja, kapitalni projekti, korišćenje sredstava iz EU fondova“, kazao je Goran Durutović iz ASK-a.

Zbog svih nedostataka ovi izbori su, kažu u Centru za građanske slobode, pokazale potrebu hitne izborne reforme.

„Ukoliko ne postoji saglasnost za održavanje svih izbora u jednom danu, naravno da treba razmišljati i na koji način treba postaviti rezidencijalni uslov da bi se zloupotrebe biračkog prava smanjile“, kazala je Marija Popović-Kalezić iz Centra za građanske slobode.

Na predstojećim izborima u 14 opština učestvovaće 100 lista, a za finansiranje kampanje iz budžeta je opredijeljeno gotovo 350 hiljada eura. Najviše za Glavni grad, a najmanje za Žabljak i Šavnik.

 

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Spajić: Umjesto eminentnih stručnjaka, dobili tužibabe Milatovića i Đukanovića

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić komentarisao je danas na društvenoj mreži „X” organizaciju „2BS foruma”, a za koji je Vlada Crne Gore izdvojila 50 hiljada eura.

“Vlada Crne Gore je ove, kao i ranijih godina, bila pokrovitelj „2BS foruma” očekujući da će Crna Gora ugostiti eminentne stručnjake iz odbrane i bezbjednosti. Nasuprot očekivanjima – dobili smo uglavnom platformu za analizu lokalnih izbora vajnih stručnjaka Đukanovića i Milatovića koji su utušili strane goste tužakanjem protiv sopstvene države “, naveo je predsjednik Vlade.

“Usljed očigledno neadekvatne kontrole kvaliteta sadržaja, zabrinuti smo zbog načina trošenja novca poreskih obveznika odnosno da li je Forum postigao ciljeve i ispunio očekivanja stručne javnosti”,  ističe se u objavi predsjednika Vlade.

Continue Reading

Politika

Đukanović: I da sam pjevao “jači smo od Srbije”, je li to mržnja?

milo đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović kazao je da ne zna da li je tokom slavlja rezultata DPS-a na lokalnim izborima U Podgorici pjevao ‘Ne može nam niko ništa, jači smo od Srbije’.

“Moje pitanje je šta i da jesam? Ako bismo pjevali jači smo od Srbije, Amerike, Rusije, je li to mržnja”, pitao je Đukanović, koji je jedan od učesnika 2BS Foruma.

Đukanović je rekao i da Crna Gora nema ozbiljan državno politički menadžment da uradi domaći zadatak koji joj je zadala Evropa.

Nedjeljni izbori u Podgorici, kako on smatra, indikativni su jer govore da vladajuće partije sa državnog nivoa nemaju većinu u glavnom gradu.

“Ne samo da nemaju većinu, nego su svi zajedno na 42 odsto. To je ozbiljan pad. I drugo – strmoglavo su pali neki novi i navodno proevropski subjekti. Prije dvije godine, u Podgorici su PES i Demokrate imali oko 33 odsto. Sada oko 21 odsto. Na parlamentarnim izborima, ojačani jednom beznačajnom partijom kakva je URA, koja ima oko tri-tri i po procenta, imali su 46 odsto u Podgorici. Na ovim – 21. Izgubili su 25 procentnih poena. To je strmoglav pad tih politika”, poručio je.

Na početku smo očekivanog procesa otrežnjenja javnosti i konsolidacije građanske Crne Gore, kaže on.

“Čista je slika i neće da je vidi onaj ko nema hrabrosti da napravi ozbiljne poteze. A ko nema hrabrosti – tu nema ni ‘d’ od državnika. Tu šansu imao je Spajić prošle godine – PES je imao 23, DPS 21, više nego dovoljno za većinu, i to da se vlast vrši ne četiri, nego osam godina. Ali on nije imao hrabrosti. Međutim, Milatović je sada pred istim tim iskušenjem. I njemu je slika jasna. On ne vidi svoju budućnost sa velikosrpskim nacionalizmom Mandića i Kneževića. Posvađan je sa svojim dojučerašnjim kolegom Spajićem. Njemu je jasno sa kim može da sarađuje”, rekao je on.

Ostaje, kaže, da se vidi da li Milatović ima hrabrosti da povuče taj potez.

“Hajde da ne budem potpuno otvoren, ostavljam nadu da će pravilno pročitati poruku birača”, kazao je Đukanović.

Continue Reading

Politika

Politička marginalizacija predsjednika Milatovića: Neuspjeh u Podgorici i pad uticaja

U situaciji kada je Jakov Milatović marginalizovao sebe na političkoj areni, a njegova, od PES-a odbjegla družina, izlazi kažnjena i desetkovana posle izbora, jasno je da će na njima biti da donesu teške odluke o formiranju vlasti u Podgorici. Da li će svojih preostalih šest odbornika utopiti u reformisano ,,zdravo“ tkivo DPS-a i doprinijeti destabilizaciji politike u Crnoj Gori od čega će profitirati kriminogene strukture, ili će nastaviti izazovnim putem demokratske konsolidacije Crne Gore započete 30. avgusta 2020. godine?

Lokalni izbori u Podgorici 2024. godine donijeli su značajne promjene, posebno za bivše i odbjegle odbornike Pokreta Evropa sad (PES) i njihovog lidera Jakova Milatovića. Odbornici koji su napustili jedinstvenu listu PES-a formirali su takozvani “Pokret za Podgoricu” i pridružili se manjem savezu sa Građanskim pokretom URA i Pokretom za promjene. Njihova očekivanja da će postati dominantna politička snaga unutar vladajuće većine nisu se ostvarila, a krajnji rezultat tih političkih manevara bio je pad njihove podrške sa 11 na samo 6 odbornika u gradskom parlamentu i stavljanje pred svršen čin: ako im je do Podgorice i odblokiranja rada lokalne uprave, koju će odluku donijeti?

Jakov Milatović, koji se oslanjao na podršku “odbjeglih” odbornika PES-a i imao ključnu, ali autodestruktivnu ulogu u kampanji “Luka za gradonačelnika”, sada se suočava sa političkom marginalizacijom.

Iako je uživao veliku popularnost nakon pobjede na predsjedničkim izborima 2023. godine, između ostalog i zbog podrške koju je dobio od Demokratskog fronta, Demokrata i URA, njegovo direktno učešće u lokalnoj kampanji, pokazalo se pogubnim.

Ova situacija stavila je Milatovića u težak položaj. Ne samo da je njegova politička moć u Podgorici ozbiljno narušena, već su i njegovi politički partneri iz URA-e i Pokreta za promjene izgubili veliki dio podrške građana. Raskolnici koji su napustili PES, i koji su pokušali redefinisati političku dinamiku glavnog grada, sada se suočavaju sa jasnim nezadovoljstvom birača.

Milatović sada mora da odluči kojim će putem dalje voditi svoju političku karijeru. Naredni potezi biće ključni za njegovu budućnost na političkoj sceni Crne Gore, posebno u svjetlu eventualnih novih saveza i pregovora za formiranje većine u Podgorici.

Dok se spekuliše da bi ga Dritan Abazović i Milo Đukanović mogli uvući u savez kako bi destabilizovali Vladu, Milatović se nalazi na prekretnici koja će odrediti hoće li ostati vjeran svojim ranijim obećanjima o borbi protiv DPS-a ili će biti primoran na nove političke kalkulacije. Podgorica bi tako mogla postati središte novih potencijalnih političkih sukoba, zavisno od toga kako će se odvijati postizborni pregovori,  odgovornost za političku destabilizaciju nosiće Milatović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto