fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Tri mjeseca bez primanja više od 3.000 poljoprivrednika

poljoprivreda zeta

Stari poljoprivrednici, njih 3.323, iako već skoro tri mjeseca čekaju isplatu nadoknada, čekaće na svoj novac najvjerovatnije do aprila. U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za “Dan” kažu da je isplata staračkih naknada kao i svih mjera koje isplaćuje taj resor u direktnoj vezi sa agrobudžetom. Nakon što agrobudžet bude usvojen, moguće je vršiti isplate korisnicima staračkih naknada. Prema najavama iz tog resora, agrobudžet će biti usvojen na sjednici Vlade 14. marta.

Na pitanje naše redakcije koliko građana ostvaruje pravo na staračku nadoknadu, kažu da su trenutno “aktivna 3.323 lica, a broj korisnika je u stalnom rastu iz mjeseca u mjesec”.

“Svakog mjeseca ukupno isplaćeni iznos zavisi od broja korisnika. Kako je iznos naknade povećan na 315 eura, tako bi trenutno isplata iznosila 1.046.745 eura”, navode u ministarstvu.

Iz tog resora ranije su “Danu” kazali da je agrobudžet za 2024. godinu projektovan na iznos od 62 miliona eura, a tome treba dodati podršku za IPARD program, kao i ostale donacije.

“Dakle, ukupna davanja za poljoprivrednike u ovoj godini će iznositi preko 80 miliona eura”,  saopštili su iz Ministarstva poljoprivrede.

Ono što je očigledno jeste da će ovogodišnji budžet za poljoprivredu biti niži nego prošlogodišnji, kada je iznosio oko 66 miliona eura. Agrobudžet za 2022. godinu iznosio je oko 50 miliona, dok je za 2021. godinu taj iznos bio nešto preko 37 miliona eura.

Iz resora na čijem je čelu ministar Vladimir Joković ističu da ove godine ne kasne sa usvajanjem ovogodišnjeg, te da je prethodnih godina agrobudžet usvajan u poslednjoj dekadi mjeseca februara.

“Prilikom kreiranja mjera agrarne politike u ovoj godini, pristigao je veliki broj predloga mjera od strane udruženja poljoprivrednih proizvođača, klastera, individualnih poljoprivrednih proizvođača. Ministarstvo je uzelo u razmatranje sve, u mjeri mogućeg, a u skladu sa preporukama Evropske komisije, i kreiralo mjere kako bi poljoprivredni proizvođači imali maksimalnu podršku a samim tim i povoljnije uslove za bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom”, istakli su iz ministarstva.

Iz ministarstva navode i da se sa donošenjem agrobudžeta ne kasni.

” Kalendar aktivnosti, odnosno prezentacija agrobudžeta, raspisivanje javnih poziva, administrativna i terenska kontrola, kao i isplate biće sprovedeni u skladu sa planom. Napominjemo da je agrobudžet u 2021. godini bio usvojen na Vladi i postao operativan u julu mjesecu iste godine”, zaključili su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Kroz sprovođenje IPARD III programa crnogorskim poljoprivrednicima biće dostupno ukupno 81.975.947 eura bespovratnih sredstava. Sredstva u okviru ovog projekta dominantno se obezbjeđuju iz EU fondova.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Potpisan Sporazum o saradnji Univerziteta Crne Gore i Centralne banke Crne Gore u oblastima istraživanja i inovacija

vladimir božović

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović i guvernerka Centralne banke Crne Gore dr Irena Radović potpisali su danas, u Rektoratu, Sporazum o saradnji. Ovaj sporazum predstavlja okvir za dugoročnu saradnju, sa fokusom na unapređenje obrazovanja, istraživanja i inovacija u oblastima od ključnog značaja za crnogorsku ekonomiju.

Rektor Božović je ukazao na značaj povezivanja akademske zajednice i vrhovne monetarne institucije u Crnoj Gori i naglasio da saradnja sa CBCG pruža izuzetnu priliku za unapređenje istraživačkih i obrazovnih kapacitete Univerziteta, naročito u oblastima koje su od strateškog značaja za ekonomski razvoj Crne Gore.

„Ovaj sporazum predstavlja više od formalnog okvira za saradnju – otvara vrata za konkretne projekte i inicijative koje će omogućiti našim studentima i istraživačima da aktivno učestvuju u razvoju novih znanja i rješavanju aktuelnih izazova, posebno u oblastima finanijskih tehnologija i zelene ekonomije“, kazao je Božović.

Guvernerka CBCG je istakla da potpisivanje sporazuma omogućava direktnu razmjenu znanja i inovacija između akademske zajednice i finansijskog sektora.

„Danas više nego ikad, finansijska pismenost i svijest o globalnim ekonomskim tokovima igraju ključnu ulogu u oblikovanju naše budućnosti, te stoga zajedno moramo raditi na obrazovanju novih generacija koje će razumijeti složenost savremenih finansijskih sistema i biti sposobne da aktivno doprinesu razvoju našeg društva kroz inovacije, istraživanja i odgovorno rukovođenje“, kazala je Radović i dodala da će, kroz ovaj sporazum, studenti imati priliku da se neposredno uključe u rad Centralne banke kroz programe stručne prakse i istraživačke projekte.

Uz navedeno, ovim sporazumom se i organizacija međunarodnih konferencija i simpozijuma, te izdavanje naučnih i stručnih publikacija koje će biti od značaja za akademsku zajednicu, ali i široku javnost. Poseban fokus biće na integraciji digitalnih tehnologija u oblasti finansija i ekonomije, te jačanju kapaciteta u obrazovnim programima koji odgovaraju potrebama tržišta rada. Očekuje se da će ova saradnja donijeti brojne benefite, kako na institucionalnom nivou, tako i za širu zajednicu, kroz unapređenje obrazovnog sistema, inovacija u finansijskom sektoru i podršku održivom razvoju Crne Gore.

Continue Reading

Priroda i društvo

Đaković: Kod pet grla u Zeti potvrđeno prisustvo antitijela na kju groznicu

Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković saopštio je da je kod pet grla na dva gazdinstva u Zeti potvrđeno prisustvo antitijela na kju groznicu,ali kaže da se još ne može potvrditi da su krave zaražene.

Đaković je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti kazao da će se to znati nakon dodatnih analiza, ali tvrdi da su mliječni proizvodi bezbjedni.

Continue Reading

Priroda i društvo

Lakić: Kju groznica na dvije farme u Zeti, veterinarska uprava ćuti

Sekretar Udruženja stočara Danilovgrad Vlado Lakić saopštio je Portalu RTCG da se kju groznica pojavila na dvije farme u Zeti, a da Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove ćuti o tome. Portal RTCG kontaktirao je i direktora Uprave Vladimira Đakovića ali odgovor nijesmo dobili.

„Testiranjem jednog dijela krava, potvrđeno je prisustvo specifičnih antitijela kju groznice. Veterinarska uprava o tome danima ćuti i ne izlazi u javnost sa tim informacijama. Po zakonu o veterinarstvu dužni su iste te farme staviti pod nadzor i odrediti karantin, uzorkovati krv i mlijeko od svih životinja na gazdinstvu gdje je došlo utvrđivanja prisustva specifičnih antitijela Q groznice. Veterinarska uprava to ne čini iz njima znanih razloga“, kazao je Lakić.

Kaže da je danas o tome razgovarao sa Đakovićem.

„U razgovoru koji sam imao danas sa direktorom Veterinarske uprave Vladimirom Đakovicem isti je odbio da potvrdi zarazu u Zeti, braneći se da on nema tu informaciju. Ove informacije su lako provjerljive, ne samo od navedenih institucija već i od samih farmera na terenu“, tvrdi Lakić.

Portal RTCG pitao je Đakovića da prokomentariše ove informacije, te da li su ta grla stavljena u karantin, ali odgovor nijesmo dobili. Upitali smo ih i kakve su posljedice kju grozncie po stočni fond do sada.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto