Priroda i društvo
Stajalište “Aerodrom” okrečeno, stižu voda i struja

Neuslovno stajalište “Aerodrom”,okrečeno je i skinut je metalni natpis na kojem je stajao naziv tog željezničkog stajališta, gdje građani, ali i turisti sa aerodroma u Golubovcima, čekaju voz za Podgoricu i Bar.
Iz preduzeća Željeznička infrastruktura Crne Gore (ŽICG), navodeli da su “u skladu sa mogućnostima, preduzeli aktivnosti u cilju poboljšanja uslova na tom stajalištu”.
“Uvažavajući primjedbe i predloge, kao i potrebe mještana preusmjerili smo zaposlene da što prije sprovedu aktivnosti na uređenju ovog objekta. Planirano je, u skladu sa mogućnostima, ponovno krečenje, u saradnji sa preduzećem ‘Vodovod i kanalizacija’ inicirali smo i dovođenje vode u cilju postavljanja česmi, kao i struje, odnosno osvjetljenja, postavljanjem solarnih svjetiljki, kao i postavljanje korpi za smeće. Planirani su i radovi na uređenju perona sa ciljem bezbjednijeg pristupa putnika vozu”, kazali su iz ŽICG.
Iz ŽICG su “Vijestima” u srijedu rekli da primarna namjena tog objekta i nije bila stajalište, već magacinski prostor.
“Sam objekat stajališta ‘Aerodrom’ otvaranjem pruge bio je izgrađen i planiran kao magacin za smještaj opreme i alata neophodnih za održavanje pruge, a sama stajališta bila su označena samo kao mjesta za stajanje vozova, bez zaštite za putnike od vremenskih nepogoda. U posljednjih trideset godina, a na osnovu inicijative mještana, objekat magacina je prilagođen njima i putnicima koji dolaze pješke sa aerodroma”, rekli su “Vijestima”.
Kako su dodali, u skladu s tim, izvršena je prenamjena tog po površini malog objekta.
“Koji je predviđen za putnike kako bi se zaštitili od nepovoljnih vremenskih uticaja (jakog sunca, vjetra, kiše). Kako stajališta (kao i autobuska) nijesu zaposjednuta, obično podrazumijevaju samo nadstrešnicu, zabuna nastaje kada se očekuje da stajališta imaju funkciju stanica sa pripadajućim sadržajima“, navode iz ŽICG.
Podsjetili su da su 2021. “izveli radove na adaptaciji objekta u vidu čišćenja, krečenja, postavljanje novih klupa i time ga dovela u relativno zadovoljavajuće stanje”.
“Nažalost, neodgovorni pojedinci često uništavaju inventar, ispisuju zidove i bacaju smeće gdje ne bi smjeli”, dodaju iz ŽICG.
Kako su dodali, ŽICG održava preko 1.000 objekata, od čega 48 stanica i ukrsnica (sa pripadjućim glavnim i pomoćnim objektima) i stajališta.
U toku ove godine, dodaju, sanirane su željezničke stanice Virpazar i Sutomore, gdje su stanične zgrade okrečene, osposobljeni mokri čvorovi, popravljena osvjetljenja, djelimično popravljena bravarija, produžen peron za putnike u stanici Sutomore.
“U sklopu ovih radova, planirane su i biće preduzete aktivnosti na uređenju željezničkih stajališta, naravno, u skladu sa finansijskim i organizacionim mogućnostima”, rekli su iz ŽICG.
Kažu i da je neophodna bolja veza glavne željezničke stanice u Podgorici sa aerodromom.
“Radi postizanja neophodnog nivoa bezbjednosti, ŽICG je u prethodnom periodu stavila akcenat na aktivnosti koje se odnose na održavanje same pruge i sistema željeznice, ali paralelno i pokrenula inicijativu za izgradnju još jednog kolosijeka od stanice Podgorica do Aerodroma Crne Gore, jer smo smatrali i na tome insistiramo, da je Crnoj Gori i te kako neophodna veza između aerodroma i glavne željezničke stanice Podgorica”, poručili su iz ŽICG.
Izvor: Vijesti
Priroda i društvo
Zeta prednjači po broju domaćinstava sa tri do pet članova

U Crnoj Gori ima 215.227 domaćinstava, a najviše domaćinstava, njih 99.622 ili 46,29 odsto, ima tri do pet članova, saopšteno je iz Monstata.
“Na nivou Crne Gore, kao i u svim crnogorskim opštinama, većina domaćinstava broji od tri do pet članova, osim u Šavniku gdje prednjače jednočlana domaćinstva. Učešće domaćinstava sa tri do pet članova je najmanje u opštini Šavnik i iznosi 32,09 odsto, a najveće je u opštini Zeta 54,05 odsto”, navode u saopštenju.
Posmatrajući strukturu domaćinstava po broju članova po opštinama, najveći udio samačkih domaćinstava u ukupnom broju domaćinstava je zabilježen u Šavniku i iznosi 33,33 odsto, a najmanji u Tuzima 11,60 odsto.
“U Crnoj Gori najviše ima domaćinstava koja se sastoje od jedne porodice i to 69,18 odsto”, navode iz Monstata.
Svega 4,8 odsto domaćinstava sastavljeno je od dvije ili više porodica, dok 26,01 odsto domaćinstava čine neporodična domaćinstva.
“Važno je napomenuti da od 55.980 neporodičnih domaćinstava, 89,54 odsto su samačka tj. jednočlana domaćinstava, a ostala su višečlana neporodična domaćinstva. Od ukupnog broja domaćinstava u Šavniku, jednoporodičnih domaćinstava je 53,55 odsto, dok je u Zeti taj procenat 72,76 odsto. Najmanje domaćinstava sa dvije i više porodice zabilježeno je u Budvi i to 2,04 odsto, a najviše 13,90 odsto u Tuzima”, stoji u saopštenju Monstata.
Priroda i društvo
Univerzitet Crne Gore pokreće program “Stipendije najboljima – posao kod najboljih”

Na Univerzitetu Crne Gore danas je potpisano sedam memoranduma o saradnji sa istaknutim privrednim subjektima Crne Gore koji će stipendirati i podržati najbolje studente, u okviru univerzitetske inicijative” Stipendije najboljima. Posao kod najboljih”.
Studentima će, u skladu sa potpisanim dokumentima, biti dodijeljene stipendije u iznosu od 300 eura mjesečno, tokom deset mjeseci godišnje, uz dodatnu mogućnost stručne prakse ili profesionalnog usavršavanja u okviru kompanija potpisnica. Time se studentima omogućava ne samo finansijska podrška, već i neposredno povezivanje sa realnim poslovnim okruženjem.
Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, potpisao je sedam memoranduma o saradnji sa čelnicima privrednih subjekata, među kojima su Vladimir Ivanović (Crnogorski elektrodistributivni sistem CEDIS), Ivan Bulatović (Elektroprivreda Crne Gore), Nemanja Laković (Rudnik uglja Pljevlja), Marina Bošković (Željeznička infrastruktura Crne Gore), Krsto Radović (Regionalni vodovod Crnogorsko primorje), Milutin Marojević (EPCG Solar gradnja) i Milan Ljiljanić (Monteput).
Rektor Božović kazao je da inicijativa “Stipendije najboljima. Posao kod najboljih” predstavlja konkretan izraz zajedničke odgovornosti Univerziteta i privrednog sektora u prepoznavanju i podršci studentske izvrsnosti.
„Zahvaljujem partnerima koji su među prvima prepoznali značaj ove inicijative i time pokazali odgovornost prema mladima i znanju. Vjerujem da će njihov primjer podstaći i druge. Najbolji studenti zaslužuju i najbolje prilike – ne samo kroz finansijsku podršku, već i kroz uvid u realno poslovno okruženje, koje ih priprema za izazove savremenog društva. Uvjeren sam da je ovo tek početak šire i dublje saradnje sa privrednim sektorom, koji u ovoj inicijativi može prepoznati dugoročnu korist za cijelo društvo“, kazao je rektor Božović.
On je naglasio da je potpisivanje memoranduma čin kojim se prepoznaje talenat i rad studenata, pruža finansijska podrška i otvaraju vrata ka zaposlenju kod najboljih.
“Ovo je revolucionarna stvar kada je u pitanju obrazovanje u Crnoj Gori i kada je u pitanju odnos prema mladima. Smatramo da će na ovaj način jedan broj naših najtalentovanijih studenata i djece dobiti dodatni podsticaj da ostanu ovdje i grade karijeru i ovu zemlju. Ovo i jeste poziv da zajedno, punim entuzijazmom, gradimo ovu zemlju na najbolji način. Siguran sam da će tako i biti”, poruka je Božovića.
Na svečanom potpisivanju, prisustvovali su i predsjednik Upravnog odbora UCG prof. dr Milivoje Radović, prorektorica za internacionalizaciju UCG prof. dr Sanja Peković, dekan Mašinskog fakulteta UCG prof. dr Radoje Vujadinović, direktor sektora za pravne, kadrovske, opšte poslove i poslove staranja o imovini u Rektoratu UCG Vladimir Miličković, predsjednik Odbora direktora Monteputa Aleksandar Dožić i predsjednik Odbora direktora ŽICG Aleksandar Dakić.
Cilj ove inicijative je i jačanje međusobnih veza između visokoobrazovnog i privrednog sektora, kroz zajedničku afirmaciju znanja, rada i izvrsnosti. Univerzitet će biti zadužen za pravovremeno informisanje studenata o dostupnim stipendijama, sprovođenje selekcije na osnovu akademskih i drugih relevantnih kriterijuma, kao i za pružanje akademske podrške izabranim studentima. Kompanije će, sa svoje strane, obezbijediti redovnu isplatu stipendija, organizaciju stručnih angažovanja i mentorsku podršku studentima tokom trajanja programa.
Priroda i društvo
Hljeb skuplji pet centi

Od juče hljeb skuplji pet centi i košta 85 centi. U Udruženju pekara kažu da je poskupljenje neizbježno jer su drastično porasli troškovi proizvodnje. Anketirani građani negoduju. Novčanici su im, ističu, sve tanji.
Osnovna bijeli vekna hljeba od 700 grama umjesto dosadašnjih 80 koštaće 85 centi. Građane Podgorice pitali smo da li je ovo još jedan udar na kućni budžet.
“Neka košta koliko košta”.
“Da, sigurno da hoće, uvijek po džepu”.
“Ovdje je baš previše sve skupo, i hrana, i gorivo, i baš sve”.
“Ja ih razumijem, mislim, moraju da podignu”.
“To stvarno ne vodi ničemu, jer mi više nećemo imati para za hljeb”, mišljenja su anketiranih građana.
Uz podsjećanje da se cijene hljeba od 2021. slobodno formiraju na tržištu, iz Udruženja pekara su nam saopštili da je osnovni razlog uvećanja poskupljenje svih inputa i sirovina – pšenice, ulja, šećera, ambalaže, aditiva i goriva u minulom periodu za preko 20 procenata. Osim toga, kako kaže Hasan Ramović, predstavnik Udruženja, tu je i cijena radne snage.
“Drugi veoma bitan razlog jeste da je cijena radne snage skočila, da je nekad bila minimalna 450, a da je sad 600. Ako tome dodamo nedostatak radne snage, ne možemo organizovano se baviti proizvodnjom itd”, navodi on.
Ramović ističe da su u Udruženju ostvarili korektnu saradnju sa maloprodajnim trgovačkim lancima.
“Kad je u pitanju zarada na prodaju hljeba, to je marža od koje se ne mogu izdržavati maloprodajni lanci”, navodi on.
Ramović smatra da se radi o simbolično, ne poskupljenju, već usklađivanju sa cijenom koštanja.
Od 85 centi pekarima ostaje 69 centi, iznos kojim se jedva pokrivaju troškovi proizvodnje.
“Vjerovali ili ne, na tu cijenu ne postoji nikakva zarada, ne postoji nikakav profit”, dodaje Ramović.
Iz Udruženja pekara su nam kazali da je za očekivati da se i razne prerađevine od hljeba poskupe za nekih desetak procenata.
Izvor: RTCG
-
Ukusi Zete3 дана ranije
Ukusi Zete: Zetske rolnice sa patlidžanom i sirom
-
Hronika3 дана ranije
Zećaninu krivična prijava zbog nedozvoljene trgovine
-
Bilbord2 дана ranije
Pola miliona razloga za tvoj sledeći spin!
-
Servisne informacije19 сати ranije
Kazne zbog saobraćajnih prekršaja mogu da se plate na licu mjesta
-
Bilbord1 дан ranije
Kišni talas stiže na Meridianbet – i to usred ljeta!
-
Zeta19 сати ranije
Predavanje za poljoprivrednike u Zeti: Suzbijanje štetočina i pravilna upotreba pesticida
-
Zeta22 минута ranije
Opština Zeta osnovaće Službu zaštite i Službu za unutrašnju reviziju