fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Pravoslavni vjernici danas slave Svetog Nikolu – zaštitnika putnika, moreplovaca i djece

sveti nikola

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas slave Svetog Nikolu, zaštitnika putnika, moreplovaca i djece.

Kod čitavog hrišćanskog svijeta Sveti Nikola se poštuje kao veliki čudotvorac.

Sveti Nikola je najčešća krsna slava.

Svetog Nikolu su ljudi još tokom njegovog života, zbog izuzetne ličnosti i duhovnosti, smatrali svetiteljem.

Pomagao je narod, širio vjeru, pravdu i milosrđe, donosio utjehu, mir i dobru volju. Dobra djela činio je tajno.

Zamonašio se i čitavo bogatstvo, naslijeđeno od roditelja, razdijelio je siromašnima, starima i nemoćnima.

Rođen je u vrijeme rimskog cara Valerijana u gradu Patara u Maloj Aziji u luci na mediteranskoj obali današnje Turske, 280. godine, a upokojio se 345. godine. 6. decembra, (19. decembra).

Spomen na dan upokojenja Svetog Nikole slavi se 19. decembra, po novom ili 6. decembra, po starom kalendaru i taj dan se zove zimski Sveti Nikola, dok se 22. maja – 9. maja, slavi ljetnji Sveti Nikola u znak zahvalnosti radi prenosa moštiju u Bari.

Pada u vrijeme Božićnog posta, pa je i slavska trpeza obavezno posna.

Nekada se na svim hrišćanskim brodovima nalazila ikona Svetog Nikole, a on se posebno praznovao duž Jadranskog i Sredozemnog mora, gdje je bio običaj da se na taj dan ne isplovljava, a brodovi na pučini usidre i plovidbu nastave sjutradan.

Zaštitnik je mnogih gradova i luka posebno u Grčkoj i Italiji.

U grčkom folkloru Sveti Nikola opisan je kao “gospodar mora”.

Praznik Svetog Nikole ima danas veliki komercijalni značaj, naročito u zemljama Zapadne Evrope.

Pošto je vezan za darivanje, došlo je do njegove velike popularizacije, pa se pred taj dan masovno kupuju pokloni.

Na Svetog Nikolu pada i proslava, odnosno Dan oslobođenja Podgorice.

 

Izvor: Dan

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Završen ribolovni zabran u NP Skadarsko jezero

skadarsko jezero

Ribolovni zabran u NP Skadarsko jezero završen je 15. maja.

Tokom prethodna dva mjeseca Služba zaštite tog parka realizovala je 224 patrole sa kopna i vode kako bi spriječila sve vidove nelegalnih aktivnosti.

“Tokom ribolovnog zabrana realizovana je PR kampanja „Stop krivolovu” u cilju podizanja svijesti javnosti o značaju očuvanja ribljeg fonda, te suzbijanja krivolova. Izdvajamo dobru saradnju sa medijima, kao i edukativne aktivnosti u saradnji sa školama. Kako bi djecu školskog uzrasta informisali o važnosti ribolovnog zabrana i zaštiti ribljeg fonda, edukatori NP Skadarsko jezero organizovali su niz interaktivnih i tematskih radionica kojima su prisustvovali đaci lokalnih škola”, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje i da su, u cilju zaštite ribljeg fonda, bili angažovani svi nadležni subjekti, a Služba zaštite Nacionalnog parka ostvarila je značajne rezultate kada je u pitanju fizička zaštita akvatorijuma.

Continue Reading

Priroda i društvo

Prijavi se za kamp o prevenciji diskriminacije i govora mržnje

reload

ReLOaD2 program i Opština Zeta pozivaju mlade građane/ke na „Sunčani kamp tolerancije“, koji će 25. i 26. maja biti organizovan u hotelu ,,Grand“ na Cetinju.

Na dvodnevnom kampu će mladi učiti o borbi protiv govora mržnje, značaju rodne ravnopravnosti i kako sami mogu doprinijeti prevenciji diskriminacije na raznim osnovama. Kamp će biti ispunjen i rekreativnim sadržajima kao što su igrice i kvizovi, ali i razgovorima sa uspješnim mladim ljudima koji će podijeliti lična iskustva borbe sa diskriminacijom. Nedavno ReLOaD istraživanje o potrebama mladih ukazalo je na široko rasprostranjen problem podjela, koji vodi ka porastu govora mržnje i netolerancije. S tim u vezi, predstojeći kampovi ojačaće znanja i vještine mladih građana/ki za suzbijanje štetnih narativa u zajednici.

Poziv je otvoren za mlade od 18 do 30 godina iz Podgorice, Zete, Danilovgrada i Cetinja, opština koje u ReLOaD2 programu čine klaster ,,Središnji region“. Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), čiji je jedan od ciljeva podsticanje učešća mladih u donošenju odluka i razvoju zajednice, finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa lokalnim samoupravama.

Prevoz i smještaj na bazi punog pansiona za sve učesnike/ce kampa su obezbijeđeni. Mjesta su ograničena, te će prvih 15 koji se prijave dobiti priliku za učešće. Za prijavu je potrebno poslati: ime i prezime, datum rođenja, grad i kontakt podatke na reloadgrants.me@undp.org, najkasnije do 19. maja. Posebno se ohrabruju mladi iz manjinskih zajednica, mladi sa invaliditetom, pripadnici/ce LGBTIQ zajednice, nezaposleni/e, mladi iz ruralnih sredina i druge ranjive grupe da se prijave.

Continue Reading

Priroda i društvo

Mitropolit Joanikije: Crna Gora ne treba da glasa za rezoluciju o genocidu u Srebrenici

mitripolit joanikije

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije izjavio je da Crna Gora ne treba da glasa za rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

“Ratni zločin nad Bošnjacima koji se dogodio u Srebrenici 1995. godine je za svaku osudu. Iako su Bošnjaci nad Srbima u toku građanskog rata u Bosni i Hercegovini 1991-1995. izvršili mnoge zločine, dio pripadnika Vojske Republike Srpske time ne može biti opravdan za zločin u Srebrenici. Oni koji su taj zločin izvršili pogazili su viteški moral srpskog vojnika i ogriješili su se o česte pozive i vapaje Svetog Patrijarha Pavla koji je u to ratno vrijeme skoro svakodnevno pozivao srpske oficire i vojnike da brane svoj narod, ali i da se čuvaju od grijeha, da budu ljudi, i da ne obrukaju svoje oružje”,  rekao je u svojoj izjavi za portal IN4S Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

Kako dodaje, nesporna je činjenica da je u Srebrenici izvršen zločin, ali priča o genocidu u Srebrenici je neodrživa i opasna.

“Pogrešno je i veoma opasno izjednačavati Srebrenicu i Jasenovac. Priča o srebreničkom genocidu nije naučno utemeljena, ali je itekako politički motivisana. Krajnje je sumnjivo da li se pokreće iz poštovanja prema žrtvama ili iz nekih drugih razloga. Oni, kojima je istinski stalo do poštovanja žrtava, znaju da je žrtvama bilo kojeg i bilo čijeg zločina istina potrebnija od politike. Lobiranje, sponzorisanje i propagiranje priče o genocidu u Srebrenici, ne može nadoknaditi nedostatke dokaza za održivost te priče. Zbog tih nedostataka podnosi se nacrt  rezolucije o genocidu i ide na glasanje i preglasavanje. Može se dogoditi kada se bude glasalo za ili protiv rezolucije o genocidu da pod pritiskom sponzora, lobista i propagandista istina bude preglasana u Generalnoj Skupštini Ujedinjenih Nacija”, smatra on.

Dodaje da neće to biti prvi put u istoriji da istina bude preglasana, ali je jako opasno ako se to dogodi u Ujedinjenim Nacijama.

“Po ovom pitanju blagovremeno se čuo glas razuma od nekoliko svjetski priznatih autoriteta za ratne zločine i genocid. Efraim Zurof, direktor centra Simon Vizental, čuveni Juda Bauer i drugi jasno kvalifikuju da je u Srebrenici počinjen ratni zločin, ali ne i genocid. Zurof posebno ističe da bi označavanje Srebrenice genocidom obesmislilo taj pojam, što bi bilo opasno za dalju sudbinu čovječanstva.  Zašto je pokrenuta tolika svjetska  mašinerija političke, finansijske i medijske moći da se izglasa pomenuta rezolucija u  Generalnoj Skupštini Ujedinjenih Nacija? Radi istine o zločinu i radi pijeteta prema žrtvama? Ne, nego da se puna istina iskrivi i zatrpa, a da se poštovanje žrtava potisne u drugi plan, za račun politike. Cilj je, između ostalog da se genocid pripiše srpskom narodu koji je više puta u poslednjih stotinu godina bio žrtva genocida. Onda je jasno zašto se u ovoj priči pojavljuje Njemačka”, navodi u svojoj izjavi mitropolit Joanikije.

Preman njegovim riječima, Crna Gora, da bi uvijek bila otvorena za istinu, da bi sačuvala svoje dostojanstvo, da bi sačuvala svoju unutrašnju stabilnost, da bi doprinijela izmirenju i regionalnoj stabilnosti, ne treba da glasa za rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

“Dosljedno poštujući srebreničke žrtve neupitnog zločina, ali isto tako razlikujući zločin od genocida, treba da glasa protiv”,  zaključuje Mitropolit Joanikije za portal IN4S.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto