fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Penzionerima koji imaju više od 100 godina, uplaćeno po 250 EURA

fond pio crna gora

Penzionerima koji imaju više od 100 godina Fond penzionog i invalidskog osiguranja, povodom predstojećih novogodišnjih praznika, uplatio je 250 eura. Njih 19 u Crnoj Gori dobilo je posebnu čestitku uz želje da novi godinu dočekaju u zdravlju i sreći.

Tradicionalne novogodišnje čestitke od Fonda dobilo je 19 penzionera koji su napunili 100 i više godina, a najstarija od njih je penzionerka iz Podgorice koja je napunila 104 godine.

Najstarijim penzionerima sredstva su uplaćena juče, 19. decembra, zajedno sa penzijom preko odabrane banke ili putem Pošte Crne Gore.

Kako navode u saopštenju Fonda PIO, direktor Ranko Aligrudić je istakao da ta institucija se u svojim aktivnostima vodi jedinstevnim ciljem da pored obaveza defeinisanih zakonom, pripadnike treće dobi podrži kroz razne mjere i aktivnosti koje sprovodi tokom cijele godine.

“I ove godine uputili smo posebnu čestitku stvarajući lijepu tradiciju koja je započela 2021. godine”, naglasio je Aligrudić.

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Spajić: Neka naše društvo još snažnije bude protkano razumijevanjem, praštanjem i slogom

milojko spajić

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić je u ime Vlade i svoje lično čestitao Vaskrs svim građankama i građanima pravoslavne vjeroispovijesti koji slave po julijanskom kalendaru, uz želju da ovi blagi dani donesu radost i mir.

“U ime Vlade Crne Gore i svoje lično, najiskrenije vam čestitam najveći hrišćanski praznik, koji nas svojom simbolikom upućuje na napredak i prevazilaženje postojećih ograničenja, na podvig koji podrazumijeva ličnu hrabrost i odlučnost, ali i samilost i ljubav”, istakao je Spajić.

Poželio je građanima da ovi blagi dani, obilježeni nadom, vječnim životom, trijumfom dobrote nad silom i milosrđa nad porugom – donesu radost i mir u domove.

” A naše društvo neka još snažnije bude protkano razumijevanjem, praštanjem i slogom” navodi se u čestitki premijera povodom najvećeg hrišćanskog praznika.
“Siguran sam da će univerzalno hrišćansko učenje o vrlinama i čojstvu, kojim su prožeti naši nacionalni običaji, tradicija i kultura, nastaviti da inspiriše i podstiče nadolazeće generacije za čiju se evropsku perspektivu zalažemo”, zaključuje se u čestitki.

Continue Reading

Priroda i društvo

Pravoslavni vjernici danas slave Vaskrs

pravoslavni uskrs jaja

Pravoslavni hrišćani slave Vaskrsenje Isusa Hrista, praznik koji simbolizuje pobjedu života nad smrću. U svim pravoslavnim hramovima služe se vaskršnje liturgije.

Mitropolit crnogorsko-primorski  Joanikije služiće Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici, sa početkom u 8 časova.

Nakon Liturgije u Podgorici, mitropolit Joanikije će prisustvovati Vaskršnjem saboru u Virpazaru, gdje će u 13 časova blagosiljati i osveštati vaskršnja jaja.

„Ovo je dan koji stvori Gospod, radujmo se i veselimo se u njemu“

Vaskrs – hrišćanska Pasha (grč: Χριστιανικό Πάσχα) – najveći hrišćanski praznik, dan koji Crkva slavi kao centralni događaj Hristove pobjede nad smrću. Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista je temelj hrišćanstva: „A ako Hristos nije ustao, onda je prazna propovijed naša, prazna je i vjera naša“ (1 Kor 15,14), tj. sva vjera i propovijed Hristovih učenika, a kasnije i svakog hrišćanina, niče iz tog najvažnijeg Hristovog dijela. Na istini da je Hristos Vaskrsao zasniva se i nada hrišćana u sopstveno vaskrsenje: „jer kao što u Adamu svi umiru, tako će i u Hristu svi oživeti“ (1 Kor 15,22).

Dakle, Vaskrs je vrhunac hrišćanske crkvene godine, praznik nad praznicima, jer na taj veliki dan ispunilo se očekivanje i želja svih pravednika i proroka od Adama do Svetog Jovana Krstitelja. Vaskrs se zove i Pasha, po ugledu na starozavjetni praznik koji su Jevreji svetkovali u proljeće, u spomen čudesnog oslobođenja iz egipatskog ropstva. U tom smislu, Vaskrs je hrišćanska Pasha koja označava prelazak sa Hristom iz smrti u život, sa zemlje u vječni nebeski život.

Pošto je Hristovo Vaskrsenje bilo u nedjelju, toga dana će se hrišćani sjećati i slaviti svoje oslobođenje od grijeha i smrti. Toga dana je novozavjetni praznik Vaskrs, a na taj dan Crkva pjeva: „Ovo je dan koji stvori Gospod, radujmo se i veselimo se u njemu.“

Vaskrs je pokretan praznik. Cijela nedjelja po Vaskrsu naziva se Svijetla nedjelja, a crkvene pjesme koje se tada pjevaju, pune su radosti i veselja, pjevaju se čak i u tužnim prilikama, na pogrebu, ako bi se desio te nedjelje.

Kako je u prva tri vijeka hrišćanstva dolazilo do nesuglasica oko datuma slavljenja Vaskrsa (razlika između sinoptičara i Jevanđeliste Jovana u pogledu datuma Hristove smrti), Crkva je na Prvom vaseljenskom saboru u Nikeji (325), donijela opštevažeću odluku ο datumu praznovanja Vaskrsa: Vaskrs se slavi prve nedjelje posle prvog punog mjeseca koji dođe posle proljećne ravnodnevice, i posle jevrejske Pashe. Iako je odluka ο praznovanju Vaskrsa donijeta 325. godine, tek je 526. godine uspostavljena ravnoteža između Istoka i Zapada u pogledu datuma praznovanja Vaskrsa.

Kod hrišćana je običaj da se za Vaskrs spremaju obojena i šarena jaja, na kojima se crtaju hrišćanska obilježja i ispisuje pozdrav: „Hristos Vaskrse!“ Po predanju, ovaj običaj potiče iz vremena Hristovog Vaskrsenja i Vaznesenja. Naime, sledbenica Isusa Hrista Marija Magdalena došla je, posle Hristovog Vaznesenja, u Rim radi propovijedanja Jevanđelja. I kada je izašla pred cara Tiberija, pozdravila ga je riječima: „Hristos Vaskrse!“ i pružila mu na dar ofarbano jaje, a po ugledu na nju, hrišćani su produžili praksu bojenja i šaranja jaja.

Vaskršnjim jajetom želi se predstaviti očiglednost Vaskrsenja i kako iz mrtvila postaje život. Jer, jaje je samo po sebi mrtva stvar, ali pod uticajem toplote, kad se stavi pod kokoš, razvije se u njemu život i izleže se živo pile, koje svojom snagom razvali svoj grob – ljusku, i izađe na svijet – kao što je i Isus Hristos oživio i iz groba ustao. Crvena boja je boja radosti, zbog tog radosnog događaja, i simbolizuje Božansku prirodu Hristovu; to je boja Božanske ljubavi-

HRISTOS VASKRSE – VAISTINU HRISTOS VASKRSE!

(Mitropolija crnogorsko-primorska)

Continue Reading

Priroda i društvo

Danas je Veliki petak, najtužniji dan u hrišćanstvu

veliki petak

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, dan koji simbolizuje stradanje Isusa Hrista i njegovo raspeće na krstu na Golgoti. To je dan najveće hrišćanske žalosti, poslednji u nedelji Stradanja, tokom koga ne zvone crkvena zvona. Posti se i farbaju se uskršnja jaja.

U pravoslavnim hramovima, na večernjim bogosluženjima na ovaj dan obilježava se vrijeme smrti i skidanja sa krsta tijela Gospodnjeg, kada se na posebno ukrašen sto ispred oltara, koji simbolično predstavlja Hristov grob, iznosi plaštanica.

Dan se provodi u tihovanju i molitvi.

Skidanje sa krsta čest je motiv na slikama velikih svjetskih umjetnika.

Od Velikog četvrtka do Uskrsa ne oglašavaju se zvona na crkvama, jer su ona u pravoslavnoj crkvi znak radosti.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto