fbpx
Connect with us

Digitalni svijet

Viber dobio novu opciju

viber crna gora pretplata

Njegova matična kompanija, Rakuten, objavila je da je globalno predstavljanje opcije počelo i da će biti dostupna svim korisnicima koji koriste Viber v22.0 (ili noviju) u sljedećih nekoliko mjeseci.

Možete stvoriti do pet različitih mapa za chat, koje će se pojaviti kao ikone u obliku tableta na vrhu zaslona. Možete ih preimenovati prema svojim željama, označiti sve razgovore unutar mape kao pročitane i dodati razgovore jedan na jedan, grupne razgovore, kanale i zajednice u mape za razgovor.

Ne postoji ograničenje broja razgovora koje možete uključiti u mapu. Međutim, možete dodijeliti jedan chat u više mapa.

Važno je napomenuti da će mape za chat biti dostupne korisnicima s više od 10 chatova u aplikaciji. Neće podržavati određene chatove kao što su skriveni chatovi, poruke s Viber Paya, firme i interakcije s korisnicima. Ako nisu vidljive, možete aktivirati mape dodirom na opciju “Više” na glavnom zaslonu za chat – “​​Upravljanje mapama”.

Uz navedeno, “Folders” nije prva ponuda firme u industriji. Opcija je dostupna na Telegramu od 2020. godine, gdje takođe možete dijeliti svoje mape za chat s drugim korisnicima. Tek treba stići na jednu od najvećih platformi za razmjenu poruka, WhatsApp.

Platforma u vlasništvu Meta trenutno vam omogućuje filtriranje nepročitanih poruka na zaslonu za chat. WhatsApp takođe testira opciju koja će vam omogućiti filtriranje grupnih razgovora i poruka od kontakata, prenose “Grude”.

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Digitalni svijet

Ova društvena mreža bi mogla da ugrozi Facebook, Instagram i TikTok

airchat

Aplikacija je u potpunosti fokusirana na glas, a izgovorene riječi automatski se pretvaraju u tekst. Da li na prebukiranom tržištu društvenih mreža ima mjesta za još jednu, malo drugačiju aplikaciju?

Trenutno imamo aplikacije koje su dominantno tekstualne, imamo aplikacije i mreže za fotografije i video, a AirChat je fokusiran na – glas. Iako su tokom pandemije predstavljene aplikacije u kojima je dominantan način konverzacije glasovni (sjetite se Clubhousea), one ipak nisu zaživjele i nisu privukle dovoljan broj korisnika.

Ekipa koja stoji iza AirChata, a riječ je o investitoru Navalu Ravikantu i jednom od bivših direktora u Tinderu Brajanu Norgardu, vjeruje da postoji tržište za aplikacije usmjerene na glasovnu komunikaciju.

Oni smatraju kako je glas puno intimniji medij u odnosu na tekstualnu komunikaciju, pa se na taj način može prenijeti strast u porukama, za razliku od običnog teksta: “Ljudi su stvoreni da se slažu s drugim ljudima, a to samo zahtijeva prirodni glas”, objasnio je Ravikant.

Sama aplikacija je po izgledu i interfejsu slična brojnim postojećim društvenim mrežama. Korisnici mogu da objavljuju sadržaj, prate druge korisnike, lajkuju njihov sadržaj i slično i mogu da šalju direktne poruke drugim korisnicima aplikacije. Ali umjesto tekstualnog upisa, u fokusu je glas tako da je objavu potrebno izgovoriti, a korisnici će na AirChatu moći da je preslušaju, ali i – pročitaju. Naime, aplikacija će automatski pretvarati govor u tekst za situacije u kojima ne želite ili ne možete da slušate poruke drugih korisnika. Ali poenta je da ih ne možete napisati, već samo izgovoriti.

Ova aplikacija je prvo bila predstavljena krajem prošle godine, a nedavno je redizajnirana i dostupna je za korisnike Androida i Apple telefona, ali samo za one koji imaju pozivnicu. Broj njenih korisnika konstantno raste i biće zanimljivo videti koliko će korisnika će nastaviti da je koristi, a ko će je samo isprobati i onda izbrisati s uređaja, pri čemu je ponovo potrebno podsjetiti na Clubhouse koji je u jednom periodu bio veoma tražena aplikacija, a danas je skoro više niko ne pominje.

Takođe, na stranici Fast Company podsjećaju i na konkurente koji su se pojavili nakon Maskovog preuzimanja Twittera. Iako su imali veliku medijsku praćenost i iako su mnogi korisnici Twittera, tj. sadašnje platforme X najavili da odustaju od te društvene mreže i namjeravaju da se okrenu nekim alternativnim rešenjima, Mastodon je početkom godine imao samo 1,5 miliona aktivnih mjesečnih korisnika, dok su brojke Bluesky-a Džeka Dorsija malo bolje i iznose oko 2 miliona korisnika.

 

Continue Reading

Digitalni svijet

Otkrijte šta Google zna o vama, i spriječite da vas prati

google

Svaki put kad posjetite internet, negdje ostane zapisano sve što se kliknuli, pročitali ili uradili. Da li ste ikada poželjeli da saznate šta sve Google zna o vama? Vaše podatke tehnološki giganti u današnje vrijeme tretiraju kao robu – sve što je besplatno, uglavnom platite upravo informacijama o sebi. Najveći od najvećih, Google, ima idealnu platformu za prikupljanje podataka o onima koji ga koriste, a evo kako da otkrijete šta sve znaju o vama.

Prvo da vidimo šta sve Google skuplja o svojim korisnicima. Tu spadaju: podaci o pretraživanju, lokaciji, uređaju, korišćenju, kolačići, podaci o malozima, mejlovima, glasovnoj pretrazi, YouTube istorija, i, na kraju, podaci o interakciji sa oglasima. Kako biste otkrili šta sve Google ima od vaših podataka, odnosno šta sve zna o vama i vašim navikama, pratite sledeće korake: Prijavite se na Gmail ili Google, zatim idite gore desno, pa odaberite “Apps” -> “Account”.

Odatle, nađite “Privacy & Personalization”, pa potom “Manage your data & privacy”. Tu nađite “Ad Settings”, i zatim “Ad personalization”. Ovdje ćete vidjeti sve što je Google povezao sa vašim pretragama, Gmail podacima i YouTube istorijom.

Na sličan način možete da vidite i da li je uključeno praćenje istorije lokacije (“Account” -> “Manage your data & privacy” -> “Location History”), kao i da isključite praćenje vaših aktivnosti online (“Account” -> “Manage your data & privacy” -> “Web & App Activity”).

Continue Reading

Digitalni svijet

Open AI Sora oživljava filmsko platno

Open AI sora

U proteklih godinu dana – kako je AI ekspanzija u etru tehnoloških zbivanja, a razvoj svakog novog alata pod budnim okom javnosti – složićemo se da je apsolutni suveren na tržištu i dalje kompanija Open AI. Pored toga što ima najuigranije alate, pokazalo se i da njeni čelnici prave sigurne poslovne korake, lani sklopivši dogovor sa Microsoftom.

Nakon dugog vremena testiranja, te uspjeha koji su postigli ChatGPT i DALL-E, kompanija je prošle sedmice predstavila program pod nazivom Sora – AI model za kreiranje video zapisa. Kako ističu u zvaničnom saopštenju na sajtu OpenAI, u pitanju je “robusni sistem za generisanje videa na osnovu pisanih uputstava”. I zaista, ono što prvo privlači pažnju svakako je impresivan kvalitet i sposobnost kreiranja video zapisa najrazličitijih formi i stilova. Sorine mogućnosti sežu dalje od jednostavnog generisanja teksta u video. Program je “obučen” za raznovrsne tipove podataka, uključujući video zapise različitog trajanja, rezolucije i proporcije. Prigodno ambiciji s kojom je kreiran, nosi ime “Sora”, što na japanskom znači nebo, odražavajući neograničeni kreativni potencijal modela.

Ono što izdvaja Soru od ranijih modela jeste njena transformatorska arhitektura, koja funkcioniše pomoću prostorno-vremenskog “kolaža” video i slikovnih latentnih kodova, odnosno omogućava kreiranje prilično uvjerljivih video zapisa uz zadržavanje fleksibilnosti u obradi različitih formata. Pored toga, koristi mrežu video kompresije zarad poboljšanja obuke i generisanja video zapisa u sabijenom, latentnom prostoru. Uprkos revolucinoarnim dostignućima u tehnološkom smislu, razvoj vještačke inteligencije uvijek prate kontroverze i etičke dileme. Očekivano, objava novog alata uzdrmala je svijet filma, pa je na prestižnom Filmskom festivalu u Berlinu vođena panel diskusija o uticaju koji će on imati na budućnost kinematografije. I to – veoma optimistična diskusija!

Istaknuti filmski radnici govorili su o pozitivnom uticaju vještačke inteligencije i načinima na koje ona može unaprijediti njihovo stvaralaštvo. Jedan od panelista bio je Sajmon Vajs, specijalista za minijature i rekviziter koji je radio za velika imena kao što su Ves Anderson i Stiven Spilberg. Kako prenosi portal “The Hollywood Reporter”, on je istakao da već uveliko koristi nove alate i tehnike vještačke inteligencije da dopuni tradicionalnu izradu rekvizita, iako je u početku bio skeptičan i “plašio se da će ostati bez posla”.

Dakle, kao i u svakoj profesiji, za sineaste važi pravilo da ko ne evoluira sa tehnologijom i ne savladava nove alate, biće zamijenjen. Ali ne mašinama, već onima koji tu tehnolgiju umiju da koriste, prenosi “Netokracija”.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto