Zanimljivosti
Ovo je naskuplja rasa na svijetu
Izraz mastif Evropljani su koristili za sve velike rase pasa.

Pas koji se prodao kao najskuplji na svetu je štene zlatnog tibetanskog mastifa, a za njega je jedan Kinez pre nekoliko godina izdvojio čak dva miliona dolara. Štene je tokom te prodaje imalo 90 kilograma i bilo je visoko 80 centimetara.
Izraz mastif Evropljani su koristili za sve velike rase pasa, pa je to dato i ovom štenetu, koje je zapravo tibetanski planinski pas ili himalajski planinski pas. Potiče iz nomadskih kultura Tibeta, Kine, Indije, Mongolije i Nepala.
Legenda kaže da je tibetski mastif „božji pas“
Kako i naziv kaže, rasa potiče iz Tibeta gde se (uključujući područje Himalaja) koristio kao pas čuvar stoke, ali i kuća svojih gospodara. Sve do sredine 20. veka rasa koja je poznata i pod nazivom „Do Khyi“ u Evropi je bila skoro nepoznata, a upravo su evropski uzgajivači najzaslužniji što nije izumrla.
Postoji nekoliko legendi o njegovom poreklu. Jedna od njih kaže da su u centralnu Aziju stigli prateći Atilu Hunskog. Postoji i ona koja kaže da je tibetski mastif „božji pas“ jer predstavlja transformaciju tibetanskog sveštenika u psa.
Nakon spektakularne prodaje od dva miliona dolara, uzgajivačnice su se bacile na uzgoj ovih pasa, ali ispostavilo se da su veoma skupi za održavanje. Tibetanski mastif nije pas za svakoga jer njegova socijalizacija i pripitomljavanje zahteva mnogo vremena.
Može vam se dopasti
Zanimljivosti
Stručnjaci tvrde da grožđe sprečava razvoj teških bolesti

Grožđe pomaže u sprečavanju kardiovaskularnih bolesti i karcinoma, navode stručnjaci. Naime, kako stručnjaci tvrde, grožđe čini čuda za zdravlje kardiovaskularnog sistema.
Neki sastojci kojima obiluje poboljšavaju regulaciju krvnog pritiska i smanjuju upale izazvane oksidativnim stresom, odnosno disbalansom slobodnih radikala i oksidantata u tijelu, poboljšavaju cirkulaciju i štite vaskularni system, prenosi b92.
Ispostavilo se da prirodni fenol po imenu resveratrol, a kojim grožđe obiluje, u velikoj sprečava nastanak problema kardiovaskularnog sistema. Pored toga, voće koje je bogato antioksidantima, kao što je to slučaj s grožđem, preventivno djeluje kod određenih vrsta kancera, pokazale su brojne studije.
Zapravo, uloga antioksidanata jeste da štite ćelijski DNK, smanjuju oksidativni stres (disbalans slobodnih radikala i oksidanata) i ublažavaju procese u tijelu koji utiču na rast i razvoj tumora.
Nasuprot uvriježenom mišljenju da su kalorične, ove slatke bobice zapravo imaju nizak glikemijski indeks. Jedna šolja grožđa ima svega 100 kalorija.
Zahvaljujući prirodnom fenolu resveratrolu pokreću se određeni procesi u organizmu koji pospješuju metabolizam, a samim tim i smanjenje tjelesne težine.
Zanimljivosti
Saznajte šta je „socijalno starenje“ moglo bi da bude dobro za vaše zdravlje

Ako manji društveni krug može da smanji rizik od bolesti, potpuna izolacija donosi brojne zdravstvene probleme.
Može li manji krug prijatelja biti tajna dugog života? Istraživanja pokazuju da se mnoge vrste, uključujući ljude i životinje, povlače iz društvenih aktivnosti kako stare. Ovaj fenomen, poznat kao ‘socijalno starenje’, mogao bi imati evolutivne prednosti. Novo istraživanje Centra za istraživanje ponašanja životinja na Univerzitetu u Ekseteru pokazalo je da smanjenje društvenih kontakata može pomoći u očuvanju zdravlja, piše Njujork post.
Naučnici su proučavali grupu odraslih ženki rezus makaki majmuna da bi istražili vezu između starenja, društvenih veza i zdravstvenih rizika. Koristili su modele društvenih mreža za merenje „društvene centralnosti“ – ukupnog broja socijalnih partnera i vremena provedenog u druženju. Kombinujući ove podatke sa simulacijama zaraznih bolesti, istraživači su analizirali da li manje društvenih veza može smanjiti rizik od infekcija, posebno kod starijih i imunokompromitovanih osoba.
Rezultati su pokazali da stariji makakiji koji su imali manje društvenih kontakata ređe boluju od zaraznih bolesti, što ukazuje na ‘zaštitni efekat’ društvenog povlačenja u starosti. Erin Siracusa, koautor studije iz Centra za istraživanje ponašanja životinja, ističe: „Naše istraživanje sugeriše da smanjenje društvenog kontakta kod starijih životinja, uključujući ljude, ima snažnu prednost pri prilagođavanju, prenosi Večernji.hr.
Kod starijih osoba, imuni sistem slabi, povećavajući rizik od infekcija. Međutim, analiza je pokazala da stariji makaki ređe obolevaju od svojih mlađih. „Ova ravnoteža između koristi i troškova menja se tokom života, što može dovesti do promena u društvenom ponašanju“, objašnjava Sirakuza, „Iako su starije osobe podložnije bolestima, podaci su pokazali da su stariji makakiji pretrpeli manje infekcija od mlađih“.
Autori studije upozoravaju da iako smanjenje društvenih interakcija smanjuje rizik od infekcije, postoje infekcije koje se mogu preneti čak i tokom veoma kratkog kontakta. Slično ponašanje je primećeno i kod ljudi. Prema istraživanju iz 2022. na 2.000 Amerikanaca starosti 55 i više godina, 75% ispitanika reklo je da se njihov društveni krug smanjio sa godinama, a skoro polovina (48%) je prekinula prijateljstva sa najmanje tri osobe u poslednje dve godine.
Iako manji društveni krug može smanjiti rizik od bolesti, potpuna izolacija donosi brojne zdravstvene probleme. Svetska zdravstvena organizacija proglasila je usamljenost ozbiljnom pretnjom po zdravlje, uporedivu sa pušenjem 15 cigareta dnevno. Dugotrajna izolacija je povezana sa anksioznošću, depresijom, oslabljenim imunološkim sistemom, srčanim oboljenjima, pa čak i smanjenim volumenom mozga.
Zaključak istraživanja sugeriše da je optimalno rešenje smanjenje, ali ne i potpuno eliminisanje društvenih interakcija, kako bi se postigao balans između smanjenja rizika od bolesti i očuvanja mentalnog zdravlja.
Zanimljivosti
Sajberhondrija, sindrom od kog pati sve više ljudi

Sajberhondrija je medicinski termin novijeg datuma koji označava neosnovanu eskalaciju anksioznosti u vezi sa zdravljem, nastalu upornim pretragama i čitanjem sadržaja o simptomima i bolestima na internetu.
Razlike između sajberhondrije i hipohondrije
Hipohondrija je anksiozni poremećaj čije su osnovne odlike strah i vjerovanje osobe da je oboljela od ozbiljnog tjelesnog oboljenja. Sličnost je u tome što u oba slučaja postoji prekomjerna zabrinutost za tjelesno zdravlje.
Međutim, sajberhondriju karakteriše ekscesivna upotreba interneta sa upornim i često nekontrolisanim pretragama informacija u vezi zdravlja čiji sadržaji potom izazivaju stres, uznemirenje i anksioznost. Očigledno, sajberhondrija je vezana za nove tehnologije, pa se često označava kao bolest modernog doba.
Uzroci sajberhondrije
Uzroci sajberhondrije nisu do kraja jasni, ali opšta sklonost ka brizi, hronični stres, iskustva sa bolestima (bilo lična ili člana porodice), već prisutna anksiozna ili depresivna stanja, jesu najčešći faktori koji povećavaju sklonost za razvoj sajberhondrije. Sa druge strane, laka dostupnost medicinskih informacija na internetu, ušteda vremena i novca zbog neodlaska kod ljekara, privatnost, i potreba za instant odgovorima podstiču pretraživanje interneta.
Veliki broj osoba koristi zdravstvene informacije sa interneta na adekvatan način. One nekada mogu pomoći da se identifikuje problem, pomoću njih se možemo informisati o načinu tretmana ili kome je potrebno obratiti se za pomoć.
Najčešće dobra informisanost dovodi do realnog sagledavanja problema i olakšanja, odnosno redukcije anksioznosti u vezi zdravstvenih smetnji.
Kod drugih, medicinske informacije dobijene putem interneta mogu izazvati potpuno suprotan efekat. One ih mogu zbuniti, uplašiti i uznemiriti jer saznanja o bolestima i simptomima mogu biti pogrešno protumačena. Na taj način može nastati uvjerenje da osoba ima ozbiljan zdravstveni problem, što pojačava anksioznost u vezi sa zdravljem. Pretrage se nastavljaju, a anksioznost eskalira dovodeći do narušavanja mentalnog zdravlja, opšte funkcionalnosti i kvaliteta života.
Teži put do dijagnoze
Postavljanje dijagnoze od strane laika na osnovu pogrešno protumačenih ili netačnih informacija sa interneta ili, još gore, pokušaji samoliječenja – predstavljaju ozbiljan problem.
Ljekarima je otežan rad jer pacijenti dolaze sa predubjeđenjem da imaju neku bolest i traže potvrdu i tretman umjesto pregleda i utvrđivanja faktičkog stanja. Pokušaji razuvjeravanja mogu biti zahtjevni i troše vrijeme ljekara koje bi moglo biti posvećeno drugim pacijentima. Nisu rijetke ni promjene ljekara zbog nepovjerenja i sumnji u vezi njihove kompetentnosti kao i neosnovano izlaganje brojnim dijagnostičkim procedurama.
Istaknuto


Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru
Od subote 15.marta do 15. maja na snazi je zabrana ribolova u Nacionalnom parku Skadarsko jezero, u skladu sa naredbom...


Izložba slika i promocija knjiga „Boja sna“ i „Kad nemiri utihnu“ autorke Slađane Pupović
Pripremila: Ana Božović


Kukuličić za Portal Zeta: Trčanje je oduvjek bilo dio mog života
Pripremila: Tamara Raičević


Matija Radović zasijao u Veneciji
Na prestižnom Svjetski Kupu u Veneciji, koji je okupio preko 2000 takmičara, mladi borci kikboks kluba „Zeta“ dostojno su se...


Književno veče monografija ,,Pavle Nikičin Bulatović-plemić po oba kolena“
JU KIC „Zeta“ organizuje književno veče posvećeno monografiji“ Pavle Nikičin Bulatović – plemić po oba koljena“, koje će se održati...
Najnovije
- Od 2022. godine zarade rasle oko 200 odsto, a inflacija između 30 i 70 odsto
- Osvoji 1000 FREEBETOVA – Super Heli te vodi do poklona!
- Opština Zeta sprovodi konsultacije za izradu prve Strategije za razvoj sporta
- Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru
- Rok za zamjenu ličnih karata produžen do 30. septembra
Istaknuto
-
Hronika3 дана ranije
UP: Sinoć prijavljen nestanak žene i njenog djeteta, u blizini mosta Luča pronađeno vozilo
-
Sport3 дана ranije
Četvrti Zeta Open – potvrda kvaliteta i tradicije Karate kluba Kondor
-
Priroda i društvo2 дана ranije
Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru
-
Zeta1 дан ranije
Opština Zeta sprovodi konsultacije za izradu prve Strategije za razvoj sporta
-
Politika2 дана ranije
Knežević saopštio uslove za rekonstrukciju Vlade
-
Sport3 дана ranije
Fudbal–mezimac sportskog novinarstva
-
Ekonomija13 сати ranije
Od 2022. godine zarade rasle oko 200 odsto, a inflacija između 30 i 70 odsto
-
Događaji3 дана ranije
Komedija „Veliki talas“ u Kulturnom centru „Zeta“