Connect with us

Priroda i društvo

Ombudsman: Ćirilicu vratiti u javnu upotrebu

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda dao je preporuku Ministarstvu kapitalnih investicija da u cilju očuvanja ćirilice, kao jednog od dva Ustavom ravnopravna pisma, pristupi izmjenama Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji kako bi se stvorili uslovi da se nazivi na saobraćajnim znakovima, osim na latiničnom pismu, ispisuju i na ćiriličnom pismu.

U mišljenju koje potpisuje zamjenica zaštitnika Nerma Dobardžić navodi se da je instituciji podnijeta pritužba zbog diskriminacije i kršenja ravnopravnosti upotrebe ćiriličnog pisma u obilježavanju toponima na dionici autoputa Smokovac – Mateševo, ističući da nijedan toponim na relaciji od 43 km nije ispisan na ćiriličnom pismu.

Ranije je Srpski nacionalni savjet saopštio da su oni podnijeli pritužbu i oni su pitanje upotrebe ćiriličnog pisma vezivali za jezički identitet srpskog naroda u Crnoj Gori. Inače, u Grčkoj i Bugarskoj signalizacija je ispisana grčkim alfabetom i ćirilicom, dok se u Crnoj Gori ćirilica može naći samo u izuzetnim slučajevima.

Ombudsman podsjeća na njihov raniji stav da ćirilično pismo predstavlja dio nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta ne samo srpskog, već i crnogorskog naroda i drugih naroda čiji jezik ima zajedničku lingvističku osnovu, a koji ćirilicu koriste, odnosno mogu koristiti kao jedno od pisama svog jezika.

„Dakle, pitanje upotrebe ćiriličnog pisma mora se odvojeno posmatrati od nacionalnog, kulturnog i jezičkog nasleđa i identiteta Srpskog naroda u Crnoj Gori, jer ćirilično pismo predstavlja pismo ne samo jednog naroda u Crnoj Gori, već i drugih naroda koji ćirilično pismo koriste, njeguju i doživljavaju ga kulturnim i jezičkim bogatstvom. Zbog svega navedenog, Zaštitnik i u ovom slučaju stoji na stanovištu da se odgovor na pitanje koje pritužba otvara ne može tražiti na terenu propisa o zabrani diskriminacije“,navodi se u mišljenju.

Dalje navode da je Monteput u svom izjašnjenju naveo da se natpisi na saobraćajnoj signalizaciji ispisuju na crnogorskom jeziku, shodno članu 13, stav 1 Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji kojim je predviđeno da se nazivi na saobraćajnim oznakama ispisuju latiničnim pismom.

Zaštitnik ukazuje da je ustavna garancija ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma sadržana u odredbi člana 13. stav 2. Ustava Crne Gore.

Njome je propisano da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni, što podrazumijeva da su u Crnoj Gori oba pisma matična i da nijedno od njih nema karakter pomoćnog pisma, te da imaju isti dignitet.

– Kako se država opredijelila na ravnopravnost oba pisma, koju je garantovala najvišim pravnim aktom, to je njena obaveza da preduzme sve razumne, objektivne i djelotvorne mjere kako bi promovisala ravnopravnost oba pisma i obezbijedila uslove koji bi ćirilično pismo zaštitili od zaborava i izopštavanja – navodi se u mišljenju.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Zlatne kapi iz Zete: Sjajan uspjeh na Noćnjaku 2025

Kvalitet crnogorskog maslinovog ulja i proizvoda od masline, kao i savremeni izgled pakovanja maslinovog ulja, dokazan je još jednom na regionalnoj maslinarskoj mapi.

Ovogodišnja manifestacija maslinara i uljara – NOĆNJAK 2025, održana od 13. do 16. marta 2025. godine na ostrvu Rabu, bila je veoma uspješna za domaće proizvođače, koji nam donose čak 18 medalja za kvalitet i šampionski pehar za izgled pakovine maslinovog ulja!

U okviru edukativnog dijela predavanja, predstavnice Kuće maslina održale su predavanje pod nazivom „Kuća maslina – spoj tradicije i savremenosti crnogorskog maslinarstva“ i prikazale video sadržaj kojim su predočene brojne aktivnosti koje je ovo društvo uspješno sprovelo u prvoj godini poslovanja, što je izazvalo oduševljenje kod velikog broja prisutnih i otvorilo prostor za produbljivanje saradnje na mnogim poljima.

Za šampiona izgleda pakovine maslinovog ulja proglašeno je maslinovo ulje ODIVA, proizvođača MONTENEGRO PETROL iz Zete, Crna Gora.

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, zlatnu medalju za kvalitet dobili su:

  • ALEKSA MUGOŠA, Donja Gorica, Podgorica, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje “PREVALITANSKO”, sorte cipressino
  • ĆAZIM ALKOVIĆ, Dobra Voda, Bar, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje “1718” sljubljenih sorti
  • LUČKA d.o.o., Tuzi, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • MONTENEGRO PETROL, Zeta, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, srebrnu medalju za kvalitet dobili su:

  • IVAN ILIĆ, Lepetane, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • VINARIJA IVANOVIĆ, i-Wine d.o.o., Doljani, Podgorica, Crna Gora, za ekološko ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • ANTO ĐELOŠEVIĆ “ORA”, Briska gora, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, zlatnu medalju za kvalitet dobili su:

  • NIKO TRIPUNOVIĆ, Golubovci, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • PAVLE S. DAVIDOVIĆ, Petrovac, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • NASER HASA, Velika plaža, Ulcinj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • ĐORĐIJA IVETIĆ, Prijeradi, Kotor, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, srebrnu medalju za kvalitet dobili su:

  • FADIL HASA “LOVAC”, Ulcinjsko polje, Ulcinj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sorte picholine
  • LAZAR MEDIGOVIĆ, Petrovac, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • POLJOPRIVREDNO GAZDINSTVO PAVIČEVIĆ, Beri, Podgorica, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje DUKLJA sljubljenih sorti
  • KEKOVIC ESTATE (KEKOVIC CO d.o.o.), Danilovgrad, Zagarač, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, bronzanu medalju za kvalitet dobio je:

  • DAMJAN MENZALIN, Gorovići, Grbalj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

Za kozmetički proizvod od masline, srebrnu diplomu za kvalitet, dobio je proizvođač LUČKA DOO iz Tuzi, za „Melem Lučka“.

Opština Bar, u saradnji sa Kućom maslina, obezbijedila je besplatan autobuski prevoz na relaciji Bar – Ostrvo Rab – Bar i organizovala put za maslinare, a barskim maslinarima pridružile su se i koleginice i kolege iz Ulcinja, Paštrovića, Podgorice, Tuzi i Zete.

 

Izvor: barinfo.me

Continue Reading

Priroda i društvo

Nišić povodom prijetnji direktorici Fonda rada: Najoštrije osuđujemo nasilje

Duboko smo zabrinuti i šokirani incidentom koji se dogodio u Fondu rada, gdje je direktorici Ani Mrdović upućena ozbiljna prijetnja po život. Nasilje u bilo kom obliku, a naročito ono koje ugrožava živote i bezbjednost zaposlenih, apsolutno je neprihvatljivo i najoštrije ga osuđujemo, izjavila je ministarka rada Naida Nišić.

Ona je reagovala povodom incidenta koji se juče dogodio u Fondu rada, kada je direktorici Ani Mrdović prijetila pištoljem jedna od zaposlenih.

Nišić je naglasila da je najvažnije da direktorica Mrdović i ostali zaposleni nisu povrijeđeni, kao i da pozdravlja brzu reakciju nadležnih organa.

„Ovaj incident pokazuje koliko je važno da kontinuirano radimo na unapređenju bezbjednosnih protokola u institucijama, kako bismo spriječili ovakve situacije u budućnosti. Ministarstvo će preduzeti dodatne korake kako bi se osiguralo bezbjedno radno okruženje za sve zaposlene“,  istakla je Nišić.

S tim u vezi, „danas ću lično posjetiti Fond rada i razgovarati sa direktoricom Mrdović i zaposlenima, kako bih im pružila podršku i uvjerila se da su preduzete sve neophodne mjere zaštite. Sigurnost i dostojanstvo svakog radnika moraju biti apsolutni prioritet, i na tome ćemo insistirati“,  zaključuje Nišić.

Continue Reading

Priroda i društvo

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti zbog tragedije u Kočanima

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti povodom tragedije koja se dogodila u Sjevernoj Makedoniji, saopštio je premijer Milojko Spajić.

U požaru koji je u noći između subote i nedjelje izbio u diskoteci u gradu Kočani, na istoku Sjeverne Makedonije, poginulo je 59 osoba, a više od 100 je povrijeđeno.

„Vlada Crne Gore stoji na raspolaganju da u ovom teškom trenutku na sve potrebne načine stane uz prijateljski narod Sjeverne Makedonije i ovim putem obavještavamo javnost da će ponedjeljak, 17. mart, biti Dan žalosti u Crnoj Gori“,  naveo je Spajić na mreži X.

On je, u ime Vlade, porodicama stradalih izrazio duboko saučešće, a povrijeđenima poželio brz oporavak.

-„Naše misli i molitve su sa Sjevernom Makedonijom“,  rekao je Spajić.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto