Connect with us

Priroda i društvo

Država i dalje nemoćna u slučajevima eksploatacije šljunka

Zamjenica zaštitnika ocjenjuje i da je zabrinjavajuća pasivnost nadležnih inspekcija i organa, koji “djeluju pod izgovorom da nijesu nadležni ili da postoje ‘rupe u zakonu’, dok se odvija ekocid, nanosi ogromna šteta budžetu države i Regionalnom vodovodu”.

Zamjenica Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Marija Božović obavijestila je glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića da su se nastavile nezakonite aktivnosti – eksploatacija šljunka i pijeska iz korita rijeka Cijevne i Morače i sa državnih parcela.

Iz Specijalnog državnog tužilaštva nijesu odgovarali na pitanja redakcije u vezi sa više obavještenja i urgencija kancelarije Zaštitnika u vezi sa nezakonitom eksploatacijom šljunka i pijeska u Podgorici.

”Vijesti” su ljetos objavile da je Zaštitnik podnio Novoviću pritužbu na rad specijalne državne tužiteljke Tatjane Žižić, tvrdeći da nije adekvatno postupala po dostavljenoj inicijativi u vezi sa nelegalnom eksploatacijom šljunka i pijeska kompanije “Montenegro petrol” iz korita Cijevne i Morače.

Zaštitnik se, stoji u toj pritužbi, obratio Specijalnom državnom tužilaštvu “jer je mišljenja da postoji više krivičnih djela u produženom trajanju od strane više lica i da je nanijeta velika šteta državi, koja je za sada neprocijenjena”.

U novom obavještenju, zamjenica Zaštitnika navodi da aktivnosti u koritu rijeka Morače i Cijevne “’Montenegro petrol’ d.o.o. i drugih lica i dalje traju”.

Božović je upozorila glavnog specijalnog tužioca i da “na zauzete državne parcele nije preporučljivo ući bez pratnje policije”.

”Sve ove aktivnosti, ukoliko se ne zaustave, mogu dovesti do nesagledivih posljedica – štete na imovini države, a posebno dokazano utiču na vodoizvorište Bolje sestre koje napajaju Regionalni vodovod pijaćom vodom, a što bi moglo dovesti do presušivanja izvorišta i snabdijevanja vodom crnogorskog primorja”, navodi se u dopunskom obavještenju Novoviću.

Božović podsjeća da na ove probleme “svakodnevno ukazuje Regionalni vodovod”.

”Izvorište Bolje sestre je prirodno dobro, a koje služi za snabdijevanje vodom crnogorskog primorja. Zaštitnik, kao i Regionalni vodovod, mišljenja su da je izostala adekvatna reakcija nadležnih organa. Opštepoznato je da je jedna od strateških aktivnosti na poboljšanju vodosnabdijevanja crnogorskog primorja bila izgradnja regionalnog vodovodnog sistema, na izvorištu Bolje sestre koje se nalazi u bazenu Malog blata, u šta je država uložila oko 107 miliona eura”, stoji u dopisu Božović.

Ona upozorava Novovića i da nelegalna eksploatacija remeti prirodni režim voda i šuma.

”…Koji je interaktivan, zbog čega ove aktivnosti moraju biti spriječene kako ne bi dovele do dalekosežnih posljedica u vidu nestajanja vodoizvorišta, ugrožavanja velikih infrastrukturnih projekata, izmještanja riječnih korita, poplava, nestajanja šumskih površina, pojave erozije i klizišta… S tim u vezi, veliki problem predstavlja stavljanje u promet nezakonito izvađenenog šljunka”, poručuje Božović.

Zamjenica zaštitnika ocjenjuje i da je zabrinjavajuća pasivnost nadležnih inspekcija i organa, koji “djeluju pod izgovorom da nijesu nadležni ili da postoje ‘rupe u zakonu’, dok se odvija ekocid, nanosi ogromna šteta budžetu države i Regionalnom vodovodu”.

”S posebnim osvrtom na Ekološku inspekciju, koja ima širok krug nadležnosti, a nije preduzimala sve mjere koje su zakonom propisane. Prosto je nelogično da nadležna inspekcija prilikom kontrole rada ‘Montenegro petrola’, nije uvidjela devastaciju, kratere na državnim parcelama, bolje reći ekocid. Shodno odredbama člana 15, 16, 17, 19, 20 Zakona o zaštiti životne sredine, zemljište, voda, vazduh, priroda i šume, moraju biti zaštićeni od zagađivanja pojedinačno i u okviru ostalih segmenata životne sredine, uzimajući u obzir njihove međusobne odnose i međuuticaje. Postoji sumnja da su grit deponovali u iskopinama, a za koje trenutno nemamo dokaze. Zaštitnik se zbog pasivnosti Ekološke inspekcije obratio i Agenciji za zaštitu životne sredine radi poništaja ekološke saglasnosti i preduzimanja drugih radnji, ali sve se svodi na prepiske”, naglašva Božović u dopisu.

Prema njenim riječima, eksploatatori koriste i asfaltne baze, a koje miješaju šljunak i pijesak sa derivatima sirove nafte.

”…A kao rezultat nastaje asfalt koji se koristi za izgradnju puteva. Praksa je pokazala da iste ispuštaju hemikalije. Nezanemarljiva je prašina koja nastaje radom ovakvih postrojenja. U konkretnom, izostala je adekvatna reakcija Građevinske inspekcije. Ranije smo izrazili sumnju da je šljunak i pijesak sa državnih parcela i riječnog korita završio na auto-putu ili se prodaje firmama i vodi u poslovnim knjigama kao da je iskorišćen na auto-putu, jer je ‘Montenegro petrol’ bio angažovan kao podizvođač na auto-putu. Prema podacima objavljenim u medijima, toj kompaniji je za izvođenje građevinskih radova na auto-putu plaćeno 28,7 miliona eura”, stoji u obavještenju Novoviću.

 

Izvor: Vijesti

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Zlatne kapi iz Zete: Sjajan uspjeh na Noćnjaku 2025

Kvalitet crnogorskog maslinovog ulja i proizvoda od masline, kao i savremeni izgled pakovanja maslinovog ulja, dokazan je još jednom na regionalnoj maslinarskoj mapi.

Ovogodišnja manifestacija maslinara i uljara – NOĆNJAK 2025, održana od 13. do 16. marta 2025. godine na ostrvu Rabu, bila je veoma uspješna za domaće proizvođače, koji nam donose čak 18 medalja za kvalitet i šampionski pehar za izgled pakovine maslinovog ulja!

U okviru edukativnog dijela predavanja, predstavnice Kuće maslina održale su predavanje pod nazivom „Kuća maslina – spoj tradicije i savremenosti crnogorskog maslinarstva“ i prikazale video sadržaj kojim su predočene brojne aktivnosti koje je ovo društvo uspješno sprovelo u prvoj godini poslovanja, što je izazvalo oduševljenje kod velikog broja prisutnih i otvorilo prostor za produbljivanje saradnje na mnogim poljima.

Za šampiona izgleda pakovine maslinovog ulja proglašeno je maslinovo ulje ODIVA, proizvođača MONTENEGRO PETROL iz Zete, Crna Gora.

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, zlatnu medalju za kvalitet dobili su:

  • ALEKSA MUGOŠA, Donja Gorica, Podgorica, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje “PREVALITANSKO”, sorte cipressino
  • ĆAZIM ALKOVIĆ, Dobra Voda, Bar, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje “1718” sljubljenih sorti
  • LUČKA d.o.o., Tuzi, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • MONTENEGRO PETROL, Zeta, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, srebrnu medalju za kvalitet dobili su:

  • IVAN ILIĆ, Lepetane, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • VINARIJA IVANOVIĆ, i-Wine d.o.o., Doljani, Podgorica, Crna Gora, za ekološko ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • ANTO ĐELOŠEVIĆ “ORA”, Briska gora, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, zlatnu medalju za kvalitet dobili su:

  • NIKO TRIPUNOVIĆ, Golubovci, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • PAVLE S. DAVIDOVIĆ, Petrovac, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • NASER HASA, Velika plaža, Ulcinj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • ĐORĐIJA IVETIĆ, Prijeradi, Kotor, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, srebrnu medalju za kvalitet dobili su:

  • FADIL HASA “LOVAC”, Ulcinjsko polje, Ulcinj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sorte picholine
  • LAZAR MEDIGOVIĆ, Petrovac, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
  • POLJOPRIVREDNO GAZDINSTVO PAVIČEVIĆ, Beri, Podgorica, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje DUKLJA sljubljenih sorti
  • KEKOVIC ESTATE (KEKOVIC CO d.o.o.), Danilovgrad, Zagarač, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, bronzanu medalju za kvalitet dobio je:

  • DAMJAN MENZALIN, Gorovići, Grbalj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti

Za kozmetički proizvod od masline, srebrnu diplomu za kvalitet, dobio je proizvođač LUČKA DOO iz Tuzi, za „Melem Lučka“.

Opština Bar, u saradnji sa Kućom maslina, obezbijedila je besplatan autobuski prevoz na relaciji Bar – Ostrvo Rab – Bar i organizovala put za maslinare, a barskim maslinarima pridružile su se i koleginice i kolege iz Ulcinja, Paštrovića, Podgorice, Tuzi i Zete.

 

Izvor: barinfo.me

Continue Reading

Priroda i društvo

Nišić povodom prijetnji direktorici Fonda rada: Najoštrije osuđujemo nasilje

Duboko smo zabrinuti i šokirani incidentom koji se dogodio u Fondu rada, gdje je direktorici Ani Mrdović upućena ozbiljna prijetnja po život. Nasilje u bilo kom obliku, a naročito ono koje ugrožava živote i bezbjednost zaposlenih, apsolutno je neprihvatljivo i najoštrije ga osuđujemo, izjavila je ministarka rada Naida Nišić.

Ona je reagovala povodom incidenta koji se juče dogodio u Fondu rada, kada je direktorici Ani Mrdović prijetila pištoljem jedna od zaposlenih.

Nišić je naglasila da je najvažnije da direktorica Mrdović i ostali zaposleni nisu povrijeđeni, kao i da pozdravlja brzu reakciju nadležnih organa.

„Ovaj incident pokazuje koliko je važno da kontinuirano radimo na unapređenju bezbjednosnih protokola u institucijama, kako bismo spriječili ovakve situacije u budućnosti. Ministarstvo će preduzeti dodatne korake kako bi se osiguralo bezbjedno radno okruženje za sve zaposlene“,  istakla je Nišić.

S tim u vezi, „danas ću lično posjetiti Fond rada i razgovarati sa direktoricom Mrdović i zaposlenima, kako bih im pružila podršku i uvjerila se da su preduzete sve neophodne mjere zaštite. Sigurnost i dostojanstvo svakog radnika moraju biti apsolutni prioritet, i na tome ćemo insistirati“,  zaključuje Nišić.

Continue Reading

Priroda i društvo

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti zbog tragedije u Kočanima

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti povodom tragedije koja se dogodila u Sjevernoj Makedoniji, saopštio je premijer Milojko Spajić.

U požaru koji je u noći između subote i nedjelje izbio u diskoteci u gradu Kočani, na istoku Sjeverne Makedonije, poginulo je 59 osoba, a više od 100 je povrijeđeno.

„Vlada Crne Gore stoji na raspolaganju da u ovom teškom trenutku na sve potrebne načine stane uz prijateljski narod Sjeverne Makedonije i ovim putem obavještavamo javnost da će ponedjeljak, 17. mart, biti Dan žalosti u Crnoj Gori“,  naveo je Spajić na mreži X.

On je, u ime Vlade, porodicama stradalih izrazio duboko saučešće, a povrijeđenima poželio brz oporavak.

-„Naše misli i molitve su sa Sjevernom Makedonijom“,  rekao je Spajić.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto