Priroda i društvo
Država i dalje nemoćna u slučajevima eksploatacije šljunka
Zamjenica zaštitnika ocjenjuje i da je zabrinjavajuća pasivnost nadležnih inspekcija i organa, koji “djeluju pod izgovorom da nijesu nadležni ili da postoje ‘rupe u zakonu’, dok se odvija ekocid, nanosi ogromna šteta budžetu države i Regionalnom vodovodu”.
Zamjenica Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Marija Božović obavijestila je glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića da su se nastavile nezakonite aktivnosti – eksploatacija šljunka i pijeska iz korita rijeka Cijevne i Morače i sa državnih parcela.
Iz Specijalnog državnog tužilaštva nijesu odgovarali na pitanja redakcije u vezi sa više obavještenja i urgencija kancelarije Zaštitnika u vezi sa nezakonitom eksploatacijom šljunka i pijeska u Podgorici.
”Vijesti” su ljetos objavile da je Zaštitnik podnio Novoviću pritužbu na rad specijalne državne tužiteljke Tatjane Žižić, tvrdeći da nije adekvatno postupala po dostavljenoj inicijativi u vezi sa nelegalnom eksploatacijom šljunka i pijeska kompanije “Montenegro petrol” iz korita Cijevne i Morače.
Zaštitnik se, stoji u toj pritužbi, obratio Specijalnom državnom tužilaštvu “jer je mišljenja da postoji više krivičnih djela u produženom trajanju od strane više lica i da je nanijeta velika šteta državi, koja je za sada neprocijenjena”.
U novom obavještenju, zamjenica Zaštitnika navodi da aktivnosti u koritu rijeka Morače i Cijevne “’Montenegro petrol’ d.o.o. i drugih lica i dalje traju”.
Božović je upozorila glavnog specijalnog tužioca i da “na zauzete državne parcele nije preporučljivo ući bez pratnje policije”.
”Sve ove aktivnosti, ukoliko se ne zaustave, mogu dovesti do nesagledivih posljedica – štete na imovini države, a posebno dokazano utiču na vodoizvorište Bolje sestre koje napajaju Regionalni vodovod pijaćom vodom, a što bi moglo dovesti do presušivanja izvorišta i snabdijevanja vodom crnogorskog primorja”, navodi se u dopunskom obavještenju Novoviću.
Božović podsjeća da na ove probleme “svakodnevno ukazuje Regionalni vodovod”.
”Izvorište Bolje sestre je prirodno dobro, a koje služi za snabdijevanje vodom crnogorskog primorja. Zaštitnik, kao i Regionalni vodovod, mišljenja su da je izostala adekvatna reakcija nadležnih organa. Opštepoznato je da je jedna od strateških aktivnosti na poboljšanju vodosnabdijevanja crnogorskog primorja bila izgradnja regionalnog vodovodnog sistema, na izvorištu Bolje sestre koje se nalazi u bazenu Malog blata, u šta je država uložila oko 107 miliona eura”, stoji u dopisu Božović.
Ona upozorava Novovića i da nelegalna eksploatacija remeti prirodni režim voda i šuma.
”…Koji je interaktivan, zbog čega ove aktivnosti moraju biti spriječene kako ne bi dovele do dalekosežnih posljedica u vidu nestajanja vodoizvorišta, ugrožavanja velikih infrastrukturnih projekata, izmještanja riječnih korita, poplava, nestajanja šumskih površina, pojave erozije i klizišta… S tim u vezi, veliki problem predstavlja stavljanje u promet nezakonito izvađenenog šljunka”, poručuje Božović.
Zamjenica zaštitnika ocjenjuje i da je zabrinjavajuća pasivnost nadležnih inspekcija i organa, koji “djeluju pod izgovorom da nijesu nadležni ili da postoje ‘rupe u zakonu’, dok se odvija ekocid, nanosi ogromna šteta budžetu države i Regionalnom vodovodu”.
”S posebnim osvrtom na Ekološku inspekciju, koja ima širok krug nadležnosti, a nije preduzimala sve mjere koje su zakonom propisane. Prosto je nelogično da nadležna inspekcija prilikom kontrole rada ‘Montenegro petrola’, nije uvidjela devastaciju, kratere na državnim parcelama, bolje reći ekocid. Shodno odredbama člana 15, 16, 17, 19, 20 Zakona o zaštiti životne sredine, zemljište, voda, vazduh, priroda i šume, moraju biti zaštićeni od zagađivanja pojedinačno i u okviru ostalih segmenata životne sredine, uzimajući u obzir njihove međusobne odnose i međuuticaje. Postoji sumnja da su grit deponovali u iskopinama, a za koje trenutno nemamo dokaze. Zaštitnik se zbog pasivnosti Ekološke inspekcije obratio i Agenciji za zaštitu životne sredine radi poništaja ekološke saglasnosti i preduzimanja drugih radnji, ali sve se svodi na prepiske”, naglašva Božović u dopisu.
Prema njenim riječima, eksploatatori koriste i asfaltne baze, a koje miješaju šljunak i pijesak sa derivatima sirove nafte.
”…A kao rezultat nastaje asfalt koji se koristi za izgradnju puteva. Praksa je pokazala da iste ispuštaju hemikalije. Nezanemarljiva je prašina koja nastaje radom ovakvih postrojenja. U konkretnom, izostala je adekvatna reakcija Građevinske inspekcije. Ranije smo izrazili sumnju da je šljunak i pijesak sa državnih parcela i riječnog korita završio na auto-putu ili se prodaje firmama i vodi u poslovnim knjigama kao da je iskorišćen na auto-putu, jer je ‘Montenegro petrol’ bio angažovan kao podizvođač na auto-putu. Prema podacima objavljenim u medijima, toj kompaniji je za izvođenje građevinskih radova na auto-putu plaćeno 28,7 miliona eura”, stoji u obavještenju Novoviću.
Izvor: Vijesti
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
Stanovnici Vranjine da ne koriste vodu za piće ni nakon prokuvavanja
Iz preduzeća Vodovod su apelovali na stanovnike Vranjine da ni nakon prokuvavanja, ne koriste vodu za piće.
“Posljednje analize su pokazale značajno povećanje mutnoće i odsustvo rezidualnog hlora u vodi za potrošače koji se snabdijevaju sa crpne stanice “Vranjina”. Obavještava se stanovništvo da vodu ne koriste ni nakon prokuvavanja već da koriste bezbjedne alternative, tj. vodu iz kontrolisanih izvora vodosnabdijevanja (flaširanu vodu, na odgovarajući način dopremljenu zdravstveno sanitarno ispravnu vodu iz drugog vodo sistema, izvorišta i slično)”, saopšteno je iz Vodovoda.
Priroda i društvo
Lakušić: Devastacija korita Morače usljed eksploatacije šljunka i pijeska ozbiljan problem
Tokom posjete, učesnici foruma – zaštitnici rijeka i aktivisti iz oblasti ekologije, energetike, turizma, te stručnjaci iz drugih sektora – dobili su detaljne informacije o izazovima s kojima se suočava Regionalni vodovod u očuvanju druge zone sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre.
Domaćin ove posjete bio je predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, Zoran Lakušić. U posjeti su učestvovali i nevladini aktivisti Vuk Vujisić i Vuk Iković, koji su dali svoj doprinos razgovoru o strategijama za buduće očuvanje rijeke Morače.
“Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, izrazio je zadovoljstvo posjetom predstavnika Balkan River Samita, ističući važnost zajedničkih napora u borbi za očuvanje rijeka. On je naglasio da devastacija korita rijeke Morače, usljed neodgovorne eksploatacije šljunka i pijeska, predstavlja ozbiljan problem ne samo za ekosistem, već i za vodosnabdijevanje crnogorskog primorja, koje zavisi od Morače i izvorišta Boljesestre”, navode u saopštenju.
Jedan od ključnih ciljeva sastanka bio je razmatranje dugoročnih strategija koje bi mogle pomoći u zaštiti ovog važnog ekosistema. Učesnici su diskutovali o različitim mogućnostima održivog razvoja i načinima na koje bi se mogao unaprijediti balans između očuvanja prirodnih resursa i odgovornog korišćenja rijeka u svrhu vodosnabdijevanja i energetike.
Više od deset godina, kampanja “Sačuvajmo plavo srce Evrope” radi na zaštiti rijeka slobodnog toka širom Balkanskog poluostrva, od Slovenije do Grčke.
Predstavnici ovog pokreta, zajedno s brojnim aktivistima sa Balkana, postigli su značajne uspjehe u očuvanju rijeka. Iako je do sada mnogo urađeno, borba za očuvanje rijeka daleko je od završene, jer se stalno pojavljuju novi izazovi koji prijete njihovom opstanku.
Ova posjeta je važan korak u povezivanju regionalnih napora za očuvanje rijeka, kako bi se obezbijedilo da rijeka Morača i drugi vodotoci ostanu zaštićeni za buduće generacije.
Priroda i društvo
MUP: Nestabilne vremenske prilike i obilne padavine
Područje Crne Gore danas i sjutra biće pod uticajem ciklonske aktivnosti, sa centrom u oblasti Đenovskog zaliva, upozorili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore. Ovaj meteorološki sistem donijeće seriju frontalnih talasa iznad Balkana, što će, kako su naveli, prouzrokovati izrazito nestabilne vremenske prilike i obilne padavine na teritoriji naše zemlje.
Očekuje se pretežno oblačno vrijeme, uz povremeno umjerenu do jaku kišu, pljuskove i grmljavinu.
“Intenzivne padavine su naročito moguće u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prvog dijela dana. Lokalno može pasti između 150 i 200 litara kiše po metru kvadratnom. Od sredine dana u petak, u jugozapadnim djelovima zemlje, padavine će početi da slabe, a do poslijepodnevnih sati očekuje se prestanak padavina u većem dijelu Crne Gore. Vjetar će biti južnih smjerova, umjeren do jak, dok su u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prijepodneva, mogući udari olujne jačine. Duž obale, more će biti talasasto do veoma talasasto, s postepenim smirivanjem talasa krajem petka”, navodi se u saopštenju MUP-a.
Zbog obilnih padavina, moguće su, navode, lokalne poplave posebno u urbanim sredinama, bujičnim tokovima i duž saobraćajnica koje prolaze kroz planinske predjele.
“Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a apeluje na građane da prate zvanična saopštenja i preduzmu mjere zaštite kako bi umanjili potencijalne posljedice ovih vremenskih nepogoda”, poručili su iz MUP-a.
Dali su sljedeće preporuke građanima:
“Pratite zvanična saopštenja – redovno pratite informacije i upozorenja nadležnih institucija putem medija. Pripremite se za nepogode – osigurajte vašu imovinu, posebno ako živite u područjima koja su podložna poplavama ili jakim vjetrovima. Izbjegavajte putovanja-ukoliko nije neophodno, izbjegavajte putovanja, naročito u planinskim predjelima i područjima koja su sklona odronima. Budite spremni na prekide u snabdijevanju-pripremite najvažnije u slučaju prekida u snabdijevanju vodom, strujom ili komunikacijama”, saopštili su iz MUP-a.
Ističu da Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a ostaje u stalnom kontaktu sa svim relevantnim službama kako bi se adekvatno odgovorilo na sve eventualne posljedice vremenskih nepogoda.
“Apelujemo na sve građane da preduzmu odgovarajuće mjere kako bi zaštitili sebe i svoju imovinu. Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a poslao je navedeno upozorenje svim učesnicima u sistemu zaštite i spašavanja i ukazao na potrebu podizanja operativne spremnosti”, zaključili su u saopštenju.
Istaknuto
U nedjelju se održava 50. Međunarodno veče kulture – Kulturom do prijateljstva
U organizaciji Opštine Zeta i Udruženja umjetnika Vizija iz Golubovaca, 06.10. 2024. u 18 č. održaće se 50. Međunarodno veče...
Košarkaši Juniora osvajači prvog memorijalnog turnira ,,Dušan Đuretić”
Autor: Tamara Raičević
Opština Zeta raspisala konkurs za dodjelu stipendija za školsku/studijsku 2024/2025. godinu
Opština Zeta raspisala je konkurs za dodjelu stipendija studentima i talentovanim učenicima za školsku/studijsku 2024/2025. godinu. Biće dodijeljeno ukupno 10...
Kreće rekonstrukcija lokalnog puta Vukovci- Grbavci
Opština Zeta najavila je početak radova na rekonstrukciji lokalnog puta Vukovci-Grbavci, kojim će se značajno unaprijediti infrastruktura ovog djela opštine....
Roditelji đaka iz Zete nezadovoljni linijskim prevozom do Podgorice
Roditelji učenika koji pohađaju srednje škole u Podgorici nezadovoljni su brojem polazaka školskih i redovnih autobusa iz naselja Mataguži. Oni...
Najnovije
- Stanovnici Vranjine da ne koriste vodu za piće ni nakon prokuvavanja
- Spajić: Umjesto eminentnih stručnjaka, dobili tužibabe Milatovića i Đukanovića
- Zaigraj FUDBAL NA PLAŽI i preuzmi SPEKTAKULARAN DOBITAK!
- Herojski remi u Tivtu: Mia Ulićević donijela bod ekipi Zete
- Đukanović: I da sam pjevao “jači smo od Srbije”, je li to mržnja?
Istaknuto
-
Događaji3 дана ranije
Knežević: Karleušin koncert u Zeti besplatan, biće zetskih priganica i kolača
-
Zeta3 дана ranije
Raspisani tenderi za adaptaciju terena u Šušunji i rekonstrukciju Doma u Matagužima
-
Sport1 дан ranije
Herojski remi u Tivtu: Mia Ulićević donijela bod ekipi Zete
-
Zeta3 дана ranije
Program KIC-a “Zeta” za oktobar
-
Sport2 дана ranije
SC Derbi siguran protiv Vukova Zete
-
Događaji2 дана ranije
U nedjelju se održava 50. Međunarodno veče kulture – Kulturom do prijateljstva
-
Priroda i društvo9 сати ranije
Stanovnici Vranjine da ne koriste vodu za piće ni nakon prokuvavanja
-
Politika1 дан ranije
Đukanović: I da sam pjevao “jači smo od Srbije”, je li to mržnja?