Connect with us

Politika

Paunović: “Crne trojke” bile batinaški odred kojim je rukovodio Veljović

Završena je sjednica skupštinskog Anketnog odbora za postupanja državnih organa u političkim ubistvima i napadima na novinare i intelektualce. A saslušan je dugogodišnji policijski funkcioner Milan Paunović. Govoreći o slučajevima koji su predmet rada odbora, Paunović je rekao da je bivši komadant Specijalne jedinice policije Veselin Veljović upravljao “crnim trojkama” kao batinaškim odredima ističući da je više puta o zloupotrebama u policijskoj službi informisao ranije državno rukovodstvo. Na sjednici odbora predstavnici vlasti rekli su da Paunović zaslužuje orden za sva otkrića koja je saopštio javnosti ukazujući na to da je potrebno pojačati njegovo lično obezbjeđenje. Tokom dana, reagovao je Veljovićev advokat Mihailo Volkov negirajući Paunovićeve navode a i najavio je tužbu.

  • Paunović je iznio niz teških optužbi na račun vrha Ministarstva unutrašnjih poslova i Državne bezbjednosti Crne Gore, tvrdeći da su pojedini službenici aktivno opstruirali ključne istrage, prikrivali ubistva, sarađivali s organizovanim kriminalnim grupama i učestvovali u politički motivisanim napadima.
  • U središtu njegovog svjedočenja našla se likvidacija savjetnika za bezbjednost predsjednika Gorana Žugića, za koju je naveo da službe bezbjednosti nijesu pružile nikakvu pomoć u njenom rasvjetljavanju.
  • Paunović je govorio i o brutalnosti tzv. “crnih trojki”, prijetnjama upućenim njemu i napadu na njegovog sina, te povezanosti oružanih ubistava s ljudima iz MUP-a.
  • Predsjednik Skupštine Andrija Mandić ocijenio je Paunovićeve navode kao “živu istinu” i poručio da je “aktivirao atomsku bombu”, zatraživši eventualno novo saslušanje, uz konstataciju da bezbjednosni sistem ne može biti reformisan postojećim sredstvima i standardima.

 

Izvor: RTCG

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Živković: DPS ima snagu da ponovo bude stožer građanske i evropske Crne Gore

Demokratska partija socijalista (DPS) ima snagu da ponovo bude stožer progresivne, građanske i evropske Crne Gore, poručio je lider te stranke Danijel Živković i rekao da je vrijeme da država postane sljedeća članica Evropske unije (EU) na čelu sa DPS-om.

Živković je to kazao na proslavi povodom 35 godina od osnivanja DPS-a.

On je rekao da imaju sreću da rade sa ljudima kojima mogu ponosno da kažu hvala za mir, stabilnost, državu, za otvoren put ka Evropi, za herojske podvige i istorijske rezultate, za sve uspjehe, za sve pobjede i za svaku podršku.

“Večeras se ne obraćamo samo povodom jednog jubileja. Obilježavamo 35 godina trajanja naše partije, 35 godina političke odgovornosti, izazova, pobjeda i služenja Crnoj Gori. Ovo je prilika da se osvrnemo na ono što smo uradili, da sagledamo vrijeme iza nas, ali još više da govorimo o vremenu koje dolazi i obavezama koje imamo prema građanima i državi”, naveo je Živković, saopšteno je iz DPS-a.

On je istakao da DPS nije nastao da bi trajao zbog sebe.

“DPS je trajao i opstajao zato što je bila uz Crnu Goru onda kada su se donosile najvažnije odluke”, istakao je Živković.

Prema njegovim riječima, politička generacija koja je stvarala i vodila DPS ispisala je istoriju moderne i savremene Crne Gore.

“Ta generacija je sačuvala mir u najtežim vremenima, obnovila državnu nezavisnost, učlanila Crnu Goru u NATO i trasirala evropski put koji danas prati većina državnih politika”, kazao je Živković.

On je podsjetio da je ove godine proslavljen jubilej 20 godina od obnove nezavisnosti, navodeći da za svakog čovjeka koji voli svoju državu 21. maj nije samo datum, već dan ponosa kada su crnogorski građani odličili da na svojoj budućnosti rade sami.

“Ovaj jubilej obavezuje svaku generaciju da bespoštedno čuva temeljne vrijednosti crnogorskog društva. U prethodnih 20 godina izgrađena je moderna infrastruktura, otvorene su brojne razvojne šanse, Crna Gora je postala prepoznata na međunarodnoj sceni, a njena multietnička i građanska suština sačuvana kao najveća vrijednost“, rekao je Živković i upitao ko može osporiti činjenicu da su iza DPS-a ostali brojni rezultati i velika djela.

On je naveo da na proslavi vidi Crnu Goru kakva jeste.

“Vidim mlade koji su odlučili da ostanu i bore se. Vidim one koji su decenijama unazad gradili Crnu Goru i nikada nijesu odustali. Vidim pregaoce koji se nijesu dali pokolebati svih prethodnih 35 godina, one koji su na svakom mjestu promovisali vrijednosti građanskog društva, antifašističkog nasljeđa i evropske budućnosti. Večeras govorim o vama, bez kojih ne bi bilo istorijskih rezultata“, rekao je Živković.

Kako je kazao, bilo je situacija kada se moglo bolje i više, obazrivije, sa većom dozom solidarnosti, razumijevanja i empatije.

“Večeras upravo vama koji ste ostali posvećeni ideji, bez interesa, skromni, često u sjenci svakog izbornog procesa, nenametljivi, bez naglašavanja uloge, iskazujem posebnu zahvalnost“, naveo je Živković.

On je istakao da DPS posljednjih šest godina provodi kao korektiv vlasti.

“Prihvatili smo volju građana i pokazali političku zrelost i demokratski kapacitet“, naglasio je Živković.

Prema njegovim riječima, za šest godina obećavano je mnogo.

“Građanima su nuđene brze promjene, ekonomski procvat i nova politička kultura. Ali šta vidimo? Umjesto stabilnosti, dobili smo političku nestabilnost, umjesto reformi – stalne sukobe, a umjesto ozbiljne državne politike – teške improvizacije i kratkoročna rješenja“, rekao je Živković.

On je dodao da se promijenilo više vlada, više većina i više političkih savezništava nego što je ostvareno ozbiljnih rezultata.

“Dok su se oni bavili podjelama i međusobnim obračunima, Crna Gora je gubila dragocjeno vrijeme“, kazao je Živković.

On je istakao da Crna Gora više nema vremena za takve eksperimente i da su joj potrebni znanje, odgovornost i iskustvo.

“Kome sada ostaje da kaže kako dalje, reći ću vam. Mi nećemo da se vraćamo u prošlost, na nama je zadatak da gradimo budućnost. Povjerenje je uvijek bilo najvažnije u Crnoj Gori.

Povjerenje građana se ne podrazumijeva i ne dobija po automatizmu. Ono se zaslužuje svakog dana“, rekao je Živković.

Kako je naveo, krenuli su u razgovor sa svakim čovjekom, obilascima svake kuće i moraju raditi iskreno, posvećeno, bez zastajkivanja.

“Moramo raditi onako kao što smo to najbolje znali, obilaskom najudaljenijih mjesta, svake mjesne zajednice, jer znamo kako se gradi povjerenje, znamo i kako se pobjeđuje, a sada još bolje znamo kako da više nikad ne dozvolimo saplitanje i urušavanje naše države. Zapamtite da je to dužnost prema onome što je do sada urađeno, prema budućnosti, prema našoj jedinoj domovini Crnoj Gori“, dodao je Živković.

On je naglasio da DPS nastavlja svoju modernizaciju, kroz otvorenost za nove ljude, nove ideje i nove politike.

Živković je kazao da su kreirali nove platforme koje će uskoro predstaviti građanima, dodajući da neće pobijediti radi vlasti, već da im je cilj da vrate odgovornost, stabilnost i ozbiljnost državne politike.

“A da bismo to ostvarili, potrebno je da svaki član i svaki simpatizer DPS-a bude najbolji ambasador naše politike. Da razgovaramo sa ljudima, da uvažavamo različita mišljenja, da se ne dijelimo, već okupljamo. Zajedno smo jači, tako smo najjači“, naveo je Živković.

Kako je rekao, Crnoj Gori su danas potrebni znanje, iskustvo i odgovornost.

“Upravo zbog toga sam siguran da DPS ima snagu da ponovo bude stožer progresivne, građanske i evropske Crne Gore“, kazao je Živković.

On je istakao da su pred DPS-om novi izazovi i nove prilike i da ne treba da ih obeshrabruju prepreke.

“Do sada smo nebrojeno puta pokazali sposobnost da ih prevaziđemo. Zato je DPS mnogo više od političke partije. DPS su ljudi“, rekao je Živković.

Prema njegovim riječima, 35 godina trajanja naučilo ih je da se najveće pobjede ostvaruju onda kada su zajedno, vjerujući u ideju i noseći ljubav prema svojoj državi.

“Vrijeme je da na narednim parlamentarnim izborima okončamo ovo čudo koje je snašlo Crnu Goru. Vrijeme je za povratak odgovornosti i ozbiljnosti u državnu politiku. Vrijeme je za novu fazu razvoja Crne Gore, vrijeme je da Crna Gora postane sljedeća članica Evropske unije upravo na čelu sa DPS-om“, naglasio je Živković.

On je istakao da je vrijeme da se vrati povjerenje u ljude i u institucije.

“Budimo iskreni, kada prođu godine, ne ostaju funkcije, ni titule, ni fotelje. Ostaju ljudi i njihova djela. Zato je naša obaveza da svako vrijeme učinimo boljim nego što smo ga zatekli. A ako to uradimo, onda smo uspjeli“, poručio je Živković.

Izvor: Vijesti

Continue Reading

Politika

Bojović: Drago mi je što se Knežević osmjelio da direktno oslovi mene

Drago mi je što se Milan Knežević konačno osmjelio da, u jednom od svojih najnovijih TV gostovanja, direktno oslovi mene, umjesto što danima, na najprizemniji način, atakuje na moju suprugu i moju djecu, saopštio je poslanik Dragan Bojović.

Njegovo saopštenje prenosimo integralno:

Kada sam napuštao Demokratsku narodnu partiju, zamolio me je da od toga ne pravimo medijsku senzaciju. Taj dogovor sam poštovao bez izuzetka, prije svega zbog godina koje smo proveli zajedno u politici, ali i zbog elementarnih međuljudskih odnosa. Važno je podsjetiti da sam partiju napustio u trenutku kada je ona još uvijek bila dio parlamentarne većine. Nijesam odlazio zbog funkcija, niti zbog političkog interesa, već upravo zato što sam smatrao da politički pravac koji je Milan Knežević tada trasirao vodi ozbiljnoj destabilizaciji većine koja je smijenila DPS.

Očigledno je bilo da istupanje iz parlamentarne većine i neprestano otvaranje sukoba sa dotadašnjim partnerima ne može voditi ničemu drugom do slabljenju tridesetoavgustovske pobjede i, na kraju, političkoj rehabilitaciji DPS-a. Nažalost, vrijeme je pokazalo da moje tadašnje pretpostavke nijesu bile bez osnova.

Milan Knežević se u proteklom periodu nije, naravno, držao prećutnog dogovora o „nenapadanju“. Umjesto otvorene političke polemike, birao je sporadične napade, lične diskvalifikacije i “argumentum ad hominem” kao osnovni metod obračuna. Uvijek nisko, uvijek ispod pojasa i bez minimuma političke ili ljudske zadrške. U poslednje vrijeme je prešao sve granice. Iako uporno, kroz usta drugih, tvrdi da je “visoko” iznad svih nas, ne prestaje da udara nisko, niže od najosnovnijih ljudskih i političkih kriterijuma.

Ni nedavno TV gostovanje nije bilo drugačije. Ponovo se oglasio iz medijskih zaklona koje sam uređuje, kontroliše i kreira, pa sam njegove najnovije političke „umotvorine“ uočio sa zakašnjenjem, tim prije što imam prečeg posla od praćenja njegovih fingiranih televizijskih intervjua.

Od svega što je izgovoreno, tačno je da sam bio član Demokratske narodne partije. Tačno je i da sam na taj period ponosan. Ponosan sam na program, principe i vrijednosti koje je DNP nekada zastupao. Ponosan sam na mnoge časne i hrabre ljude koje sam tamo upoznao i sa kojima smo vodili tešku borbu protiv koruptivnog režima, koji je decenijama držao Crnu Goru zarobljenom.

Tačno je i da sam u toj borbi dao svoj puni doprinos.

Jednako je tačno da od tih principa nijesam odstupio ni za jotu.

Nije, međutim, tačno da me je on „zaposlio“. U DNP-u sam, po osnovu ugovora o djelu, četiri ili pet godina primao po 200 eura, i jednu godinu 300 eura (u periodu prije 2020. godine), kao predsjednik Opštinskog odbora u Danilovgradu. Hvala mu na toj navodnoj privilegiji koju danas pokušava predstaviti kao čin lične i posebne dobrote. Taj novac uglavnom je pokrivao troškove goriva i svakodnevnog rada na terenu, dok smo gradili partiju i ostvarivali rezultate i mandate od kojih je korist imala sama partija.

Ali, ako sam toliko loš, nesposoban i bezvrijedan kako danas pokušava da me predstavi, onda se nameću sasvim logična pitanja:

Zašto me je predlagao za predsjednika Opštinskog odbora u Danilovgradu?Zašto me je predlagao za potpredsjednika partije?

Zašto me je kandidovao za poslanika?

Zašto me je predlagao za ambasadora?

Naglašavam – predlagao.
Jer, koliko znam, još uvijek nije postao Kim DŽong Un da samostalno odlučuje o svemu. Niti je DNP, valjda, njegova privatna firma u kojoj po sopstvenom nahođenju dijeli novac, funkcije, privilegije, političke i ljudske presude.

Ili možda smatra da jeste? Koliko se sjećam, u DNP-u postoje organi partije koji bi trebalo da donose odluke. Osim ako danas ne želi da prizna da je sve vrijeme bilo drugačije.

Kada je riječ o mojoj supruzi, ona nije bila član DNP-a, niti ju je on postavljao za ministra. To je bio rezultat šireg političkog dogovora više subjekata. Međutim, ako ima makar minimum političke korektnosti, trebalo bi da se prisjeti koliko je uradila za

DNP i za njega lično u periodu kada joj to nije bila ni obaveza ni politički interes.

Ako je i ona, kako danas sugeriše, toliko loša i nesposobna, zašto ju je dva puta podržao za nositeljku liste u Podgorici?

Da li je to uradio iz „ljudske širine“ ili zato što je donosila rezultat? Da li smatra da ona, kao nositeljka liste, nije doprinijela rezultatu u Podgorici?

Upravo zahvaljujući tim rezultatima Milan Knežević danas raspolaže funkcijama u gradskim preduzećima, rukovodećim mjestima u administraciji Glavnog grada i ima četiri odbornika koji su postali ključni instrument njegovog političkog pritiska na dojučerašnje prijatelje i saveznike.

Uostalom, politika nije takmičenje u tome ko će koga glasnije uvrijediti, niti se svodi na svakodnevno etiketiranje i prozivanje političkih protivnika i nekadašnjih saveznika. Politika je prije svega sistem donošenja odluka i preuzimanja odgovornosti za posljedice tih odluka.

Kada se danas podvuče crta, teško je sjetiti se političke ličnosti u Crnoj Gori koju Milan Knežević u nekom trenutku nije javno optužio, napao ili pokušao politički i ljudski da denuncira. Od nekadašnjih saveznika do političkih protivnika, lista je gotovo beskonačna. To samo po sebi otvara jedno jednostavno pitanje: da li je zaista moguće da niko ne valja osim njega? Ili je problem možda u političkom modelu koji se godinama zasniva isključivo na kritikovanju drugih, bez spremnosti da se preuzme odgovornost za sopstvene odluke i njihove posljedice?

Stoga bi, umjesto svakodnevnih tirada i ličnih napada, bilo korisnije da građanima odgovori na nekoliko ključnih političkih pitanja.

Kako funkcioniše njegova nova politička saradnja sa DPS-om?

Da li će prava srpskog naroda ostvariti zajedno sa Milom Đukanovićem i Duškom Markovićem?

Kako svojim biračima objašnjava političke saveze koje je do juče proglašavao neprihvatljivim, nemoralnim i izdajničkim?

Udruživanje sa DPS-om pravda tezom da je tako spriječio navodnu krađu u Podgorici.Građani se stoga danas s pravom pitaju: ako je sa DPS-om spriječio krađu, kako to da ih sada, na taj način, preporučuje kao politički subjekt koji „sprečava krađe”, nakon što ih je dvije decenije optuživao da su simbol političke korupcije i zloupotreba?

I konačno, pošto gotovo svakodnevno govori o mandatima i političkom moralu, zar ne bi bilo prirodno da najprije odgovori na pitanje sopstvenog političkog kontinuiteta? Zar i on ne bi trebalo da vrati „fotelju“ i mandat koji, evo već sedamnaest godina, ljubomorno čuva? I kome bi, u tom slučaju, trebalo da ga vrati?

Neće biti da je na političkoj sceni nastao sam od sebe.

Zato važi jednostavno pravilo: onoga dana kada on vrati mandat onima od kojih je politički potekao, biću spreman da razgovaramo i o mom mandatu za kojim danas toliko neutješno jadikuje. Ja svoj „mandat” dugujem građanima i građankama i samo njima polažem račune.

Do tada, neka moju porodicu ostavi van političkih obračuna.

Ako ima problem sa mnom, neka se obratia meni.

To je pitanje elementarne političke pristojnosti, ali i ličnog integriteta.

Continue Reading

Politika

NSD: Odluka MVP-a primjer selektivnog odnosa prema istoriji, tradiciji i državnim simbolima

nova srpska demokratija

Odluka Ministarstva vanjskih poslova da otvaranje Ljetnje škole za mlade diplomate „Gavro Vuković“ izmjesti iz Berana na Cetinje predstavlja još jedan primjer selektivnog odnosa državnih institucija prema istoriji, tradiciji i simbolima Crne Gore, saopšteno je iz Opštinskog odbora Nove srpske demokratije u Beranama.

“Posebno zabrinjava činjenica da je, prema dostupnom dopisu Ministarstva, od Opštine Berane zahtijevano da prilikom otvaranja ove značajne međunarodne manifestacije bude istaknuta isključivo državna zastava Crne Gore, iako se na Spomen-kući vojvode Gavra Vukovića, uz državnu zastavu, nalazi i istorijska crnogorska trobojka – simbol koji predstavlja dio istorijskog i kulturnog nasljeđa naše države”, kazali su iz Nove.

Smatraju da je nedopustivo da manifestacija koja nosi ime vojvode Gavra Vukovića bude izmještena iz Berana zbog političkih tumačenja istorijskih simbola.

“Time je nanijeta šteta ugledu institucija koje su pokazale da nijesu spremne da uvažavaju istorijsko nasljeđe sopstvene države”, ocjenjuju iz NSD.

Pozivaju Ministarstvo vanjskih poslova da javnosti saopšti pune razloge donošenja ove odluke i objavi kompletnu dokumentaciju koja je prethodila izmještanju ceremonije otvaranja i poručuju da građani imaju pravo da znaju zbog čega je međunarodna manifestacija, koja je godinama otvarana u Beranama, ove godine premještena na drugu lokaciju.

“Crna Gora mora biti država koja poštuje svoju istoriju, svoje simbole i svoje građane, bez selektivnosti, dvostrukih standarda i političkih kalkulacija”, zaključili su iz NSD u saopštenju.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto