Priroda i društvo
Udaljavanje kolektora od Botuna Podgoricu bi moglo koštati 180 miliona

Ukoliko bi se mijenjala lokacija glavnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda to bi Glavni grad moglo koštati minimum 180 miliona eura, saopštio je za „Dan“ Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda, nakon razgovora sa delegacijom Njemačke razvojne banke banke.
“Ministarstvo finansija odmah bi uzelo 35 miliona za već potpisani kredit, izvođač vjerovatno tražio 47 miliona koliko je ugovoreni posao, a novi projekat sa svim poslovima koštao bi nas cirka 100 miliona eura”, kazao je Nišavić.
KFW banka je glavni investitor projekta čiji je nosilac Glavni grad.
Nakon jučerašnjeg sastanka u Glavnom gradu sa delegacijom Njemačke razvojne banke zvanično je saopšteno da „svaka promjena može donijeti dodatne finansijske obaveze koje bi u milionskim vrijednostima mogle opteretiti budžet projekta, a izmjena lokacije dovodi do dužih administrativnih i tehničkih procedura i povlači višestruke penale na teret Glavnog grada“.
Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je 6. februara izašao sa informacijom da postoji mogućnost da se postrojenje ne gradi u Botunu. On je naveo da će se obratiti Vladi da se Ministarstvo finansija uključi u pregovore sa KFW bankom i da se po hitnom postupku urade studije izvodljivosti i dokumentacija za dvije alternativne lokacije u Industrijskoj zoni KAP-a. Saopštio je da je obavio više razgovora sa čelnicima Opština Zeta i mještanima Botuna koji su bili izričiti da se kolektor odmakne od naselja.
“Predstavnici KFW banke detaljno su izložili potencijalne izazove u vezi s promjenom lokacije, koji uključuju povećanje troškova, kašnjenje u realizaciji, aktiviranje određenih klauzula. Iz KFW banke su podsjetili na ugovorne obaveze koje bi u slučaju promjene mogle dovesti do novih pravnih i finansijskih implikacija”, saopšteno je iz Glavnog grada.
Iz Glavnog grada navode da je gradonačelnik Mujović saopštio da se ne smije gubiti vrijeme, te da je pitanje kolektora od presudnog značaja za građane Podgorice.
“Mujović je, između ostalog, naglasio da, i pored urgentnosti za rješavanje ovog problema, lično ima poseban senzibilitet i za mještane Botuna, na čijoj teritoriji je prvobitno bilo planirano da se gradi postrojenje. Gradonačelnik je istakao da gradska uprava aktivno radi na iznalaženju alternativne lokacije kako bi došli do kompromisnog rješenja koje će odgovarati svima”, poručuju iz Glavnog grada.
Nišavić kaže da su sastanku prisustvovali i predstavnici delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, koja je obezbijedila grant sredstva u saradnji sa Svjetskom bankom, kao i predstavnik Ministarstva finansija.
“Prezentovani su svi negativni efekti odlaganja izgradnje postrojenja na predviđenoj lokaciji, kako finansijski, tako i vremenski okvir. Predstavnik Ministarstva finansija je predočio da je ugovor potpisan između ministarstva i KFW banke, da ministarstvo izmiruje obaveze i da će ih potraživati od Glavnog grada ako se ne upotrijebe. To znači da bi u slučaju odustajanja od projekta kreditna sredstva koja su u ovom momentu na nivou od 35 miliona eura bila naplaćena od Glavnog grada. Nesporno bi uslijedila i žalba izvođača radova koji, ne svojom krivicom, ne bi bio u mogućnosti da radi te bi potraživao ugovorenih 47,5 miliona eura. Tako da, ovdje govorimo o nekih 80 miliona eura direktnog troška i udara na budžet Glavnog grada ukoliko se projekat ne počne sa realizacijom u predviđenom roku”, rekao je Nišavić.
Na sastanku, kaže Nišavić, je razjašnjeno šta znači alternativna lokacija.
“Predstavnici Njemačke razvojne banke i kancelarije EU jasno su naglasili da to znači novi projekat ali da se mora vratiti postojeći kredit i tražiti nova sredstva. To bi za više od četiri godine prolongiralo početak izgradnje, a izgubili bi grant od oko 30 miliona. To je prezentovala predstavnica EU. Predočeno nam je da ako bi sredstva od granta izgubili teško bi ih ponovo dobili. Ukoliko dođe do odlaganja projekta pitanje je da li bi se uopšte neko javio na tender nakon ovakvog iskustva. To su međunarodni tenderi koji traju, čija priprema traje između jedne i dvije godine”, kaže Nišavić.
Nišavić kaže da bi direktni trošak pored 80 miliona bilo i oko 100 miliona za novo postrojenje.
“Ne zanemarimo da su izvođači koji su se javili bili duplo skuplji od izabranog”, kaže Nišavić.
On ocjenjuje da je ovo momenat da se u čitavu priču uključi premijer Milojko Spajić i pojedina ministarstva. Potencira Ministarstvo ekologije koje uključeno dobijanjem 30 miliona granta.
“Mislim da je naredni korak da se uključe više instance i da se još jednom pokuša sa susjednom opštinom naći rješenje jer odlaganje donosi ogromne posledice – finansijske, ekološke… “, naveo je Nišavić.
Sastanku su prisustvovali i Boris Spalević, zamjenik gradonačelnik i Balša Špadijer, sekretar za finansije.
Priroda i društvo
Netačne tvrdnje Ministarstva finansija – dok se legalni operateri guše preregulacijom, nelegalni nesmetano posluju!

Novi zakon ima ozbiljne negativne posljedice i udaljava tržište od evropskog puta
Udruženje priređivača igara na sreću Montenegrobet izražava duboku zabrinutost povodom aktuelne kampanje Ministarstva finansija, koja se, pod izgovorom „zaštite maloljetnika“, koristi za nastavak sistematskog urušavanja tržišta legalnih priređivača igara na sreću. Tvrdnje da je preregulacija nužna zbog brige o mladima su neosnovane, manipulativne i krajnje licemjerne – jer nelegalni operateri i dalje nesmetano posluju i primaju uplate iz Crne Gore, bez ikakve kontrole.
Legalni operateri u Crnoj Gori već sada posluju u najrestriktivnijem regulatornom okviru u regionu, koji podrazumijeva:
- potpunu zabranu oglašavanja;
- zabranu uplata putem gotovo svih savremenih elektronskih metoda, uključujući kriptovalute;
- strogu verifikaciju identiteta i uplatu od minimum 20 eura;
- poštovanje svih AML/KYC standarda.
U isto vrijeme, više od 500 nelegalnih online platformi aktivno je dostupno iz Crne Gore – bez ikakve registracije, nadzora ili zaštitnih mehanizama. Dovoljna je email adresa i lozinka za otvaranje naloga, bez provjere identiteta, godina starosti, poreza ili odgovornosti. Sve to – pred očima institucija.
Zabrinjavajuće je što, prema pouzdanim informacijama, nelegalne platforme iz regiona već planiraju ulazak na crnogorsko tržište. Njihovo poslovanje zasniva se na netransparentnim modelima, uključujući gotovinske uplate putem mobilnih telefona i sve češće korišćenje zelenaških mehanizama naplate dugova. Ironično, upravo su ovakve prakse ono što Ministarstvo finansija navodno pokušava da suzbije – dok predloženim zakonom u praksi ograničava i guši isključivo legalne i kontrolisane subjekte.
Pritom, dok cijeli svijet sprovodi razumnu i balansiranu regulaciju kripto tržišta, u Crnoj Gori se ide korak dalje – legalnim operaterima se onemogućava korišćenje bilo kakvih savremenih i kontrolisanih metoda plaćanja, čime se gubi ne samo tržišna konkurentnost, već i elementarna pravna sigurnost za investitore.
Ovakav pristup šalje veoma negativnu poruku međunarodnoj poslovnoj zajednici: u Crnoj Gori se kažnjava zakonitost, a toleriše nelegalnost. Ovo nije reforma, već direktan udar na vladavinu prava, slobodno tržište i temeljne evropske vrijednosti.
ZAHTIJEVAMO:
- Ukidanje neprimjenjivog poreza na dohodak građana iz igara na sreću i odlaganje daljih restrikcija za legalne operatere dok se u potpunosti ne eliminiše crno tržište.
- Reviziju Predloga zakona i ukidanje diskriminatornih odredbi koje pogađaju isključivo legalne subjekte.
- Hitnu blokadu pristupa nelegalnim platformama, kroz tehnička i pravna rješenja.
- Omogućavanje savremenih i nadziranih metoda plaćanja za legalne priređivače, uz punu superviziju države.
Ukoliko se nastavi sa donošenjem propisa koji favorizuju nelegalne tokove, Montenegrobet će iskoristiti sve pravne i diplomatske mehanizme zaštite – uključujući obraćanje ambasadama EU i SAD, međunarodnim privrednim komorama i pokretanje pravnih postupaka na međunarodnom nivou – radi zaštite prava na fer tržišnu utakmicu i zakonito poslovanje.
Priroda i društvo
MONTENEGROBET: RASKID SA EVROPSKIM STANDARDIMA I PROTJERIVANJE INVESTITORA

Udruženje priređivača igara na sreću Montenegrobet izražava duboku zabrinutost povodom propisa koji su u suprotnosti sa standardima EU, a posebno zbog mjera koje šalju poruku da su investitori – nepoželjni u Crnoj Gori i da treba uvesti propise koji nikakvo uporište nemaju u EU standardima. Ne postoji nijedan zakon u EU koji promoviše gašenje legalne industrije, a stimuliše nelegalne priređivače, posebno one online, kojih ima sve više u Crnoj Gori.
Ovo nije zakon. Ovo je proglas o protjerivanju.
Predloženi zakon, sa blizu 200 kaznenih odredbi i preko 40 razloga za oduzimanje odobrenja, postavlja nerealne i represivne zahtjeve pred legalne operatere. Sve to bez analize uticaja, konsultacija s industrijom ili tranzicionog perioda. Time se ne samo obesmišljava investicioni ciklus, već se direktno poručuje da je tržište zatvoreno za nove investicije i neprijateljsko za postojeće ulagače. Dodatno zabrinjava činjenica da su ovi propisi u suprotnosti sa direktivama Evropske unije, čime Crna Gora šalje negativan signal međunarodnoj zajednici i otvara vrata arbitražnim tužbama i pravnoj nesigurnosti. Umjesto harmonizacije sa evropskim zakonodavstvom, svjedočimo regresiji i zakonodavnom inženjeringu bez strateškog cilja.
Posebnu odgovornost za ovakvo stanje ima Ministarstvo finansija, koje već duže vrijeme svojim potezima direktno ugrožava poslovni ambijent. Umjesto da bude partner privredi, MF djeluje kao najglasniji protivnik investitora i predvodnik administrativne agresije na legalne priređivače.
Podsjećamo i na posljednji primjer Zakona o sprječavanju pranja novca, kojim je prag za identifikaciju korisnika snižen sa 2.000 na 20 eura – sto puta manje – bez tehničkih, operativnih ili zakonskih preduslova. Takvo postupanje onemogućava zakonito poslovanje i dodatno opterećuje industriju u trenutku kada joj je potrebna stabilnost.
Sve navedeno vodi jednoj realnosti: Legalnim priređivačima se planski onemogućava opstanak na tržištu. Legalni sektor je pod opsadom, dok crno tržište svakodnevno raste, bez ikakve institucionalne kontrole.
Pozivamo Vladu Crne Gore, Ministarstvo finansija i ostale nadležne organe da prekinu sa pogubnom praksom ignorisanja privrede i hitno otvore dijalog sa predstavnicima industrije. Legalni priređivači ne traže privilegije – tražimo samo fer, stabilan i predvidiv pravni okvir.
Ukoliko se ovakav zakon usvoji, posljedice će biti sljedeće:
• gašenje legalnih kompanija,
• masovni gubitak radnih mjesta,
• pad budžetskih prihoda,
• potpuna dominacija neregulisanog tržišta,
• povlačenje stranih i domaćih investitora.
Predstavnici “Montenegrobet-a” upozoravaju na institucionalno razaranje sektora koji je godinama građen kao legalna i odgovorna privredna djelatnost. Zalažemo se za zakon koji uređuje, a ne uništava sektor igara na sreću. Zakon koji štiti, a ne progoni investitore. I državu koja poziva na partnerstvo – a ne na odstup.
Priroda i društvo
Zeta prednjači po broju domaćinstava sa tri do pet članova

U Crnoj Gori ima 215.227 domaćinstava, a najviše domaćinstava, njih 99.622 ili 46,29 odsto, ima tri do pet članova, saopšteno je iz Monstata.
“Na nivou Crne Gore, kao i u svim crnogorskim opštinama, većina domaćinstava broji od tri do pet članova, osim u Šavniku gdje prednjače jednočlana domaćinstva. Učešće domaćinstava sa tri do pet članova je najmanje u opštini Šavnik i iznosi 32,09 odsto, a najveće je u opštini Zeta 54,05 odsto”, navode u saopštenju.
Posmatrajući strukturu domaćinstava po broju članova po opštinama, najveći udio samačkih domaćinstava u ukupnom broju domaćinstava je zabilježen u Šavniku i iznosi 33,33 odsto, a najmanji u Tuzima 11,60 odsto.
“U Crnoj Gori najviše ima domaćinstava koja se sastoje od jedne porodice i to 69,18 odsto”, navode iz Monstata.
Svega 4,8 odsto domaćinstava sastavljeno je od dvije ili više porodica, dok 26,01 odsto domaćinstava čine neporodična domaćinstva.
“Važno je napomenuti da od 55.980 neporodičnih domaćinstava, 89,54 odsto su samačka tj. jednočlana domaćinstava, a ostala su višečlana neporodična domaćinstva. Od ukupnog broja domaćinstava u Šavniku, jednoporodičnih domaćinstava je 53,55 odsto, dok je u Zeti taj procenat 72,76 odsto. Najmanje domaćinstava sa dvije i više porodice zabilježeno je u Budvi i to 2,04 odsto, a najviše 13,90 odsto u Tuzima”, stoji u saopštenju Monstata.
-
Politika2 дана ranije
Svi lokalni izbori 13. juna 2027.
-
Politika3 дана ranije
Pejović: Vrijeme je za pravosuđe koje štiti građane, a ne kriminalce
-
Politika3 дана ranije
Vijeće za nacionalnu bezbjednost predložilo hitan veting u pravosuđu
-
Bilbord2 дана ranije
Kao da si poručio nešto online – samo što ovdje stižu bonusi!
-
Politika2 дана ranije
Božović: Dosljedno ka cilju – izbori objedinjeni, obećanja ispunjena
-
Priroda i društvo5 сати ranije
Netačne tvrdnje Ministarstva finansija – dok se legalni operateri guše preregulacijom, nelegalni nesmetano posluju!
-
Politika22 сата ranije
Vlast se ne odriče službenih putovanja, radi veće socijale
-
Hronika6 сати ranije
Veliki požar na Ćemovskom polju (VIDEO)