Connect with us

Priroda i društvo

Udaljavanje kolektora od Botuna Podgoricu bi moglo koštati 180 miliona

kolektor botun

Ukoliko bi se mijenjala lokacija glavnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda to bi Glavni grad moglo koštati minimum 180 miliona eura, saopštio je za „Dan“ Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda, nakon razgovora sa delegacijom Njemačke razvojne banke banke.

„Ministarstvo finansija odmah bi uzelo 35 miliona  za već potpisani kredit, izvođač vjerovatno tražio 47 miliona koliko je ugovoreni posao, a novi projekat sa svim poslovima koštao bi nas cirka 100 miliona eura“, kazao je Nišavić.

KFW banka je glavni investitor projekta čiji je nosilac Glavni grad.

Nakon jučerašnjeg sastanka u Glavnom gradu sa delegacijom Njemačke razvojne banke zvanično je saopšteno da „svaka promjena može donijeti dodatne finansijske obaveze koje bi u milionskim vrijednostima mogle opteretiti budžet projekta, a izmjena lokacije dovodi do dužih administrativnih i tehničkih procedura i povlači višestruke penale na teret Glavnog grada“.

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je 6. februara izašao sa informacijom da postoji mogućnost da se postrojenje ne gradi u Botunu. On je naveo da će se obratiti Vladi da se Ministarstvo finansija uključi u pregovore sa KFW bankom i da se po hitnom postupku urade studije izvodljivosti i dokumentacija za dvije alternativne lokacije u Industrijskoj zoni KAP-a. Saopštio je da je obavio više razgovora sa čelnicima Opština Zeta i mještanima Botuna koji su bili izričiti da se kolektor odmakne od naselja.

„Predstavnici KFW banke detaljno su izložili potencijalne izazove u vezi s promjenom lokacije, koji uključuju povećanje troškova, kašnjenje u realizaciji, aktiviranje određenih klauzula. Iz KFW banke su podsjetili na ugovorne obaveze koje bi u slučaju promjene mogle dovesti do novih pravnih i finansijskih implikacija“,  saopšteno je iz Glavnog grada.

Iz Glavnog grada navode da je gradonačelnik Mujović saopštio da se ne smije gubiti vrijeme, te da je pitanje kolektora od presudnog značaja za građane Podgorice.

„Mujović je, između ostalog, naglasio da, i pored urgentnosti za rješavanje ovog problema, lično ima poseban senzibilitet i za mještane Botuna, na čijoj teritoriji je prvobitno bilo planirano da se gradi postrojenje. Gradonačelnik je istakao da gradska uprava aktivno radi na iznalaženju alternativne lokacije kako bi došli do kompromisnog rješenja koje će odgovarati svima“,  poručuju iz Glavnog grada.

Nišavić kaže da su sastanku prisustvovali i predstavnici delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, koja je obezbijedila grant sredstva u saradnji sa Svjetskom bankom, kao i predstavnik Ministarstva finansija.

„Prezentovani su svi negativni efekti odlaganja izgradnje postrojenja na predviđenoj lokaciji, kako finansijski, tako i vremenski okvir. Predstavnik Ministarstva finansija je predočio da je ugovor potpisan između ministarstva i KFW banke, da ministarstvo izmiruje obaveze i da će ih potraživati od Glavnog grada ako se ne upotrijebe. To znači da bi u slučaju odustajanja od projekta kreditna sredstva koja su u ovom momentu na nivou od 35 miliona eura bila naplaćena od Glavnog grada. Nesporno bi uslijedila i žalba izvođača radova koji, ne svojom krivicom, ne bi bio u mogućnosti da radi te bi potraživao ugovorenih 47,5 miliona eura. Tako da, ovdje govorimo o nekih 80 miliona eura direktnog troška i udara na budžet Glavnog grada ukoliko se projekat ne počne sa realizacijom u predviđenom roku“, rekao je Nišavić.

Na sastanku, kaže Nišavić, je razjašnjeno šta znači alternativna lokacija.

„Predstavnici Njemačke razvojne banke i kancelarije EU jasno su naglasili da to znači novi projekat ali da se mora vratiti postojeći kredit i tražiti nova sredstva. To bi za više od četiri godine prolongiralo početak izgradnje, a izgubili bi grant od oko 30 miliona. To je prezentovala predstavnica EU. Predočeno nam je da ako bi sredstva od granta izgubili teško bi ih ponovo dobili. Ukoliko dođe do odlaganja projekta pitanje je da li bi se uopšte neko javio na tender nakon ovakvog iskustva. To su međunarodni tenderi koji traju, čija priprema traje između jedne i dvije godine“,  kaže Nišavić.

Nišavić kaže da bi direktni trošak pored 80 miliona bilo i oko 100 miliona za novo postrojenje.

„Ne zanemarimo da su izvođači koji su se javili bili duplo skuplji od izabranog“,  kaže Nišavić.

On ocjenjuje da je ovo momenat da se u čitavu priču uključi premijer Milojko Spajić i pojedina ministarstva. Potencira Ministarstvo ekologije koje uključeno dobijanjem 30 miliona granta.

„Mislim da je naredni korak da se uključe više instance i da se još jednom pokuša sa susjednom opštinom naći rješenje jer odlaganje donosi ogromne posledice – finansijske, ekološke… „,  naveo je Nišavić.

Sastanku su prisustvovali i Boris Spalević, zamjenik gradonačelnik i Balša Špadijer, sekretar za finansije.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Zabrana upotrebe mobilnih telefona u toku nastave u školama

zabrana telefona zeta

Na inicijativu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, školski odbori osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori donijeli su odluku o zabrani upotrebe mobilnih telefona u toku nastave, osim u slučajevima kada je upotreba istih od strane predmetnog nastavnika kroz dnevnu pripremu predviđena kao nastavno sredstvo za realizaciju određenih nastavnih jedinica. To je saopšteno iz resornog ministarstva.

„Takođe, odlukom su predviđene i posebne okolnosti (hitne situacije, zdravstveni razlozi itd) u kojima učenici, po odobrenju predmetnog nastavnika ili Uprave škole mogu koristiti mobilni telefon. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija će narednih dana, u saradnji sa školama, stvoriti neophodne preduslove kako bi se usvojena odluka u potpunosti sprovela“, navodi se u saopštenju.

Navode da je uporedna praksa u određenom broju zemalja pokazala da ukidanje mobilnih telefona u školama generiše pozitivne efekte na rezultate koje učenici postižu u obrazovnom procesa, pa je sasvim očekivano i zabilježeno povećanje broja zemalja koje generalno ili unutar pojedinačnih obrazovnih institucija, uvode različite forme djelimične ili potpune zabrane upotrebe mobilnih telefona u školama.

„Dodatno, na nivou Crne Gore postoje škole koje su već i ranije usvojile pravilnike koji se odnose na zabranu upotrebe mobilnih telefona u toku nastave, a pozitivne efekte ove odluke potvrdili su kako nastavnici i roditelji, tako i sami učenici“, kaže se u saopštenju.

Podsjetićaju da je Ministarstvo u prethodnom periodu nabavilo računarsku opremu za sve obrazovno-vaspitne ustanove u Crnoj Gori u vrijednosti od oko 7 miliona eura, tako da će se proces digitalizacije nesmetano realizovati, a u narednom periodu planirana je i nabavka nove IT opreme.

„Kroz brojne načine saradnje koju Ministarstvo ostvaruje sa učenicima, nastavnicima i roditeljima, jasno su definisani zajednički prioriteti svih učesnika u obrazovno-vaspitnom procesu i oni se ogledaju u potrebi stvaranja uslova za kvalitetnije obrazovanje i prisutniju vaspitnu komponentu škole kao institucije. U tom cilju Ministarstvo i u narednom periodu nastavlja intenzivan rad na implementiranju novih mjera koje će doprinijeti kvalitetnijem radu u školama, što je zajednički interes svih učesnika u procesu“, kaže se u saopštenju.

Continue Reading

Priroda i društvo

Kamo śutra propali projekat DPS-a: Od 13 minuta tišine do 23 minuta buke

Neformalna grupa studenata „Kamo śutra“ održava danas, kako je ranije najavljeno, protest ispred zgrade Vlade Crne Gore u 11 časova. Iako su pozvali građane iz svih krajeva zemlje na zajedničku blokadu koja bi trajala od 11 do 17 sati i 26 minuta, odziv je do sada skroman. Prema dostupnim informacijama, okupilo se oko 100 građana, uglavnom starije životne dobi, dok je prisustvo studenata minimalno.

Grupa „Kamo śutra“ je svoje djelovanje započela aktivnostima organizovanjem 13 minuta tišine, odajući počast žrtvama masakra na Cetinju. Taj čin se održavao tačno u 17:26 časova, kako bi simbolično označio sećanje na 13 nevinih života. Međutim, kako vreme prolazi, tuga i bol Crne Gore su zaboravljeni.

Sledeći korak ove grupe bio je prelazak na 23 minuta buke, pokušavajući da skrene pažnju na 23 žrtve dva masakra u Crnoj Gori. Ovi protesti su održavani na različitim lokacijama, uz buku i blokade saobraćajnica, ali su sve manje nailazili na odjek u javnosti.

Na jednom od prethodnih protesta primećeno je prisustvo sina Mila Đukanovića, što je izazvalo reakcije u javnosti. Takođe, bivši visoki funkcioneri DPS-a, Ivan Vuković i analitičar Zlatko Vujović, poslednjih dana su aktivno tražili podršku za studente, pokušavajući da mobilizuju širu javnost. Ipak, ovakvi pokušaji nisu doneli očekivane rezultate, a današnji protest samo potvrđuje da je politička agenda koja stoji iza ove grupe izgubila kredibilitet.

Danas među okupljenima je primećena i bivša direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), Jelena Perović, čije prisustvo dodatno baca senku na ovaj događaj. Ona je poznata po tome što tokom svog mandata nije donela odluku da je bivši predsednik Crne Gore, Milo Đukanović, prekršio Zakon o sprečavanju korupcije. Podsjetimo, ASK je juče doneo odluku da je Đukanović prekršio zakon.

Sada je više nego jasno da je naum DPS-a propao, a „Kamo śutra“ se sve više percipira kao politički projekat bez realne podrške građana. Ovaj razvoj događaja pokazuje da se tuga i bol Crne Gore, umjesto da budu iskreno komemorisani, sve češće koriste kao sredstvo političke manipulacije.

Continue Reading

Priroda i društvo

Voli smanjuje dogovorene količine otkupa domaćih proizvoda

Kompanija Voli pisala je poljoprivrednim proizvođačima i partnerima povodom aktuelnih dešavanja i najavljenog bojkota njihovih maloprodajnih objekata, za koji smatraju da će načiniti štetu kako u ekonomskom, tako i u svakom drugom pogledu. Ističu da će zbog najavljenog bojkota njihovih trgovačkih lanaca smanjiti dogovorene količine otkupa domaćih proizvoda.

“Kao što znate, godinama unazad smo gradili snažno partnerstvo s domaćim proizvođačima, tj. sa Vama, pružajući vam uz saradnju sigurno tržište i kontinuiranu podršku. Naša misija je uvijek bila i ostala podrška i razvoj domaće proizvodnje, osnaživanje crnogorskog agrara i omogućavanje dugoročne stabilnosti u plasmanu proizvoda. Međutim, najavljeni bojkot trgovinskih lanaca, koji se sprovodi bez realnog sagledavanja šire ekonomske slike, direktno ugrožava ne samo naš rad, već samim tim i vašu mogućnost redovnog plasmana proizvoda”, ističe Voli u dopisu.

Nažalost, navode u dopisu, u uslovima potencijalnog smanjenja prometa i narušene tržišne stabilnosti, biće primorani da u narednom periodu smanjimo otkup planiranih – dogovorenih, tj. očekivanih količina poljoprivrednih proizvoda.

“Svjesni smo koliko je to izazovno za vas i koliko je važno da vaši proizvodi dođu do potrošača, te se nadamo da će razum prevladati i da će svi učesnici u ovom procesu prepoznati dugoročne posljedice ovakvih poteza. Kao naši dugogodišnji – višedecenijski dobavljači, znate kakav ste odnos, pažnju i podršku imali od kompanije Voli”, navode.

Apeluju na donosioce odluka i organizatore ovih inicijativa da umjesto mjera koje štete domaćoj privredi, pronađu održiva rješenja koja će omogućiti nastavak nesmetanog poslovanja i podršku lokalnoj proizvodnji.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto