Connect with us

Zeta

Sjednica SO Zeta 22. januara: Zabranjuje se gradnja kolektora

SO Zeta
Arhiva

Sjednica Skupštine opštine Zeta održaće se, po hitnom postupku, 22. januara, a na dnevnom redu biće predlog odluke o zabrani realizacije projekta izgradnje Sistema za prečišćavanje otpadnih voda Podgorice u Botunu.

Predlagač odluke je Mihailo Asanović, predsjednik Opštine. U odluci, koja ima pet članova, navodi se da su se građani na opštinskom referendumu 14. decembra prošle godine većinski izjasnili protiv izgradnje sistema.

“Opština Zeta, njeni organi i javne službe neće davati saglasnosti, odobrenja, mišljenja niti preduzimati radnje koje bi omoguće realizaciju projekta na teritoriji opštine Zeta”, navedeno je u članu 2 odluke.

Članom 3 odluke predsjednik Opštine se obavezuje da o rezultatima referenduma i sadržini odluke obavijesti Vladu, Glavni grad i nadležne državne organe.

“Ova odluka izražava neposrednu volju građana Zete iskazane na referendumu i obavezujuća je za sve organe. Ukoliko bilo koji organ države vlasti, pravno ili fizičko lice, pokuša realizaciju projekta suprotno ovoj odluci, opština će pokrenuti sva raspoloživa pravna sredstva, uključujući upravne sporove, krivične prijave, ustavne inicijative i međunarodne pravne mehanizme radi zaštite interesa, zdravlja i života građana Zete koji bi izradom ovog projekta bili ugroženi”, navedeno je u članovima 4 i 5.

U obrazloženju odluke je navedeno da Ustav Crne Gore u članu 23 jemči pravo svakog lica na zdravu životnu sredinu i obavezuje državu, kao i organe lokalne samouprave, da obezbijede uslove za njegovo ostvarivanje.

“Članom 45 Ustava garantuje se pravo građana da neposredno učestvuju u vršenju vlasti, uključujući i odlučivanje putem referenduma. Referendum predstavlja najviši izraz suvereniteta građana na lokalnom nivou, a volja građana iskazana na zakonito sprovedenom referendumu obavezujuća je za sve organe lokalne vlasti. Svako postupanje suprotno jasno izraženoj referendumskoj volji predstavljalo bi povredu ustavnog prava građana na učešće u vršenju vlasti, kao i povredu principa demokratije i vladavine prava iz člana 1 Ustava. Ustav u članu 113 jemči pravo na lokalnu samoupravu, dok se članom 114 propisuje da opština samostalno vrši poslove od neposrednog interesa za lokalno stanovništvo”, piše u dokumentu.

U obrazloženju se navodi da donošenjem ove odluke SO ne preuzima nadležnosti državnih organa, već konstatuje rezultate referenduma i obezbjeđuje njihovu primjenu na teritoriji opštine.

“Crna Gora je potpisnica i međunarodnih ugovora koji garantuju pravo javnosti na učešće u odlučivanju o pitanjima koja se tiču životne sredine uključujući Konvenciju o pristupu informacijama, učešću javnosti u donošenju odluka i pristupu pravdu u pitanjima životne sredine (Arhunska konvencija) koja je sastavni dio unutrašnjeg pravnog poretka i ima primat u odnosu na domaće zakonodavstvo”, piše u odluci.

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Branko Noković podnio neopozivu ostavku na mjesto predsjednika OO SNP Zeta

branko noković SNP Zeta

Predsjednik Opštinskog odbora Socijalističke narodne partije (SNP) Zeta Branko Noković podnio je neopozivu ostavku na tu funkciju, saopštenje objavljujemo u cjelosti:

Ovim putem podnosim neopozivu ostavku na funkciju predsjednika Opštinskog odbora Socijalističke narodne partije Zeta.

Odluku donosim nakon dužeg perioda suočavanja sa konstantnim opstrukcijama i sabotiranjem mog rada od strane dijela članova Opštinskog odbora, što je svoj konačni epilog dobio glasanjem za moju smjenu sa mjesta direktora KIC-a Zeta od strane člana SNP-a, koji predstavlja našu partiju u Savjetu ustanove, a za interes druge partije.

Takav postupak samo je potvrdio ono na šta sam duže vrijeme ukazivao – da su pojedinci unutar naših redova djelovali protiv interesa partije, ali i protiv mene lično i profesionalno.

Funkciju direktora Kulturno-informativnog centra Zeta obavljao sam časno, odgovorno i pošteno, vodeći se isključivo interesima ustanove i građana Zete. Rezultati ostvareni tokom mog mandata ostaju najbolji dokaz posvećenosti poslu koji sam obavljao.

Kao dijete funkcionera koji je jedan od osnivača SNP-a i kao predsjednik OO SNP Zeta uvijek sam jasno i dosledno artikulisao politiku naše partije, štiteći njene programske principe i vrijednosti. Istovremeno bio sam glas građana Zete i branio njihove interese kad god je to bilo potrebno. To sam pokazao i pružanjem podrške protestima u Botunu i opet bih uradio isto, jer smatram da je obaveza svakog odgovornog političkog predstavnika da stane uz svoje građane kada su ugroženi njihovi legitimni interesi.

Nakon moje smjene sa funkcije direktora KIC-a Zeta, inicirao sam sazivanje Glavnog odbora partije kako bi se otvoreno razgovaralo o problemima u OO SNP Zeta i pronašao put ka rješavanju situacije. Umjesto toga, sazvano je Predsjedništvo partije na kojem mi nije omogućeno da iznesem svoj stav o cjelokupnoj situaciji, jer nekome to nije odgovaralo.

Kao neko ko je branio izvorne vrijednosti SNP CG, sa dubokim razočarenjem konstatujem da SNP danas nije ona partija u koju sam vjerovao i kojoj sam posvetio svoj politički angažman. Uprkos svemu ostajem dosledan vrijednostima koje sam zastupao tokom obavljanja ove funkcije – poštenju, odgovornosti, zaštiti interesa građana i borbi za istinu. Na tim principima sam radio do sada i na njima ću istrajati i ubuduće.

Continue Reading

Zeta

ZetaCast: Luka Krstović o Zeti, poljoprivredi i izazovima lokalne politike

U trećoj epizodi podkasta ZetaCast gost je bio Luka Krstović, odbornik u Skupštini opštine Zeta, ekonomista i uspješan poljoprivredni proizvođač.

U podkastu smo govorili o njegovom životnom putu, od školskih dana i studija ekonomije, preko razvoja porodičnog biznisa u poljoprivredi, do ulaska u politiku i rada u lokalnoj samoupravi.

Krstović je podijelio svoje stavove o razvoju Zete, položaju poljoprivrednika, izazovima sa kojima se suočavaju mladi ljudi, kao i o tome kako uskladiti porodični život, posao i političke obaveze.

Continue Reading

Priroda i društvo

Uspjeh đaka SMŠ “Golubovci” na takmičenju u Turskoj: Srebro Blažu Đuretiću

Učenik obrazovnog programa Kuvar u Srednjoj mješovitoj školi „Golubovci“, Blažo Đuretić, ostvario je izuzetan uspjeh na međunarodnom kulinarskom takmičenju u Turskoj, osvojivši srebrnu medalju kao član tima Udruženja šefova kuhinja Crne Gore.

Mirko Popović, profesor kulinarstva, rekao je da je Blažo na najbolji način predstavio školu, kao i državu.

“Nakon međunarodnog takmičenja u Novom Pazaru gdje je pokazao umijeće i znanje i osvojio treće mjesto Blaža Đuretića pozvali su iz Udruženja šefova kuhinje Crne Gore da učestvuje na takmičenju u Turskoj. Ponosni smo na učenika koji je pokazao sve što je naučio u školi i predstavio nas na najbolji mogući način”,  rekao je Popović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto