fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Razvoj lova kroz vekove

Razvoj lovstva izazvan je promenama koje su se desile u društvu, a naročito izražene promene u životnoj sredini

lov i ribolov zeta

Tokom XIX veka počinju prvi pokušaji aktivnog mešanja čoveka u populacije divljih životinja, sa željom i nastojanjem da bude odgajivač divljači. Prvi zahvati u tom pravcu, odnose se na odabiranje za odstrel pojedinih individua, po nekakvim kriterijumima. Primenjuju se i mere kao što je prihranjivanje divljači u nepovoljnim uslovima tokom zime.

Sve ove aktivnosti koje su tada činjene, bile su na osnovu skromnog i nesistematizovanog iskustva pasioniranih lovaca. Sredinom 20. veka, iskustva se i dalje prikupljaju, podaci se sistematski registruju, na taj način povećava i fond znanja. Sve je to doprinelo da se 1954. godine, održi 1. Međunarodni kongres biologa divljači.

Ukupan razvoj omogućio je da 50-tih godina počnu intenzivna istraživanja, a uporedo s tim procesom, lov prerasta u lovnu privredu. Potiskuju se improvizacije, polovične mere, a zahtevaju definisani ciljevi i primena postupaka, koji će što manje narušavati zakonitosti u biocenozi s jedne strane, i doprineti efikasnijem gazdovanju s druge strane.

Razvoj lovstva izazvan je promenama koje su se desile u društvu, a naročito izražene promene u životnoj sredini. Ovi uticaji snižavaju optimalni nivo za život i reprodukciju divljači. Posledica toga je smanjivanje ukupne brojnosti populacije divljači. Sadašnja situacija se može oceniti tako, da su blaže forme narušavanja i nepovoljni uslovi sredine češće prisutni.

Međutim, ima staništa gde su uslovi toliko promenjeni, da ne obezbeđuju ni minimalne potrebe za opstanak divljači. Zbog svega toga neophodna je smišljena, planska i aktivna intervencija odgajivača divljači, da se obezbedi odgovarajuću brojnost divljači. Sve ovo ukazuju na potrebu gazdovanja divljači.

Ova potreba se odnosi kako na slobodne populacije, isto tako i na divljač gajenu u odgovarajućim objektima, pod neposrednim uticajem čoveka. U situaciji kada lov postaje sve manje privilegija, iako je to još uvek prisutno, a sve više potreba, povećava se i broj korisnika.

Sama ta činjenica objašnjava stalno prisutne i stalno rastuće zahteve za povećanjem brojnosti divljači. Ispunjenje tih zahteva moguće je ostvariti na dva, u sadašnje vreme, raspoloživa načina. Prvi je preduzimanje potrebnih mera u slobodnim populacijama, s ciljem povećanja reproduktivnog odnosa i preživljavanja divljači.

Za realizaciju ovoga puta na raspolaganju su brojne mere odgajivačkog karaktera, počev od brige za očuvanje optimalnih uslova sredine, sve do zaštite divljači i racionalnog plana godišnjeg odstrela. Drugi način, predstavlja organizovanje proizvodnje divljači u posebnim proizvodnim centrima, pod neposrednim uticajem čoveka. Najčešće i u većini slučajeva, proizvodi se podmladak divljači, koji služi za naseljavanje staništa.

Značajno povećanje potreba, izraženo kroz veći broj divljači, uslovljeno je i razvojem lovnog turizma, kao vrlo specifičnog oblika lova. Lovni turizam je u stalnom usponu i doživljava svoj puni razvoj. S povećanjem standarda, nema sumnje, da će se ovakav trend dugo ispoljavati.

Pored toga, sva divljač bi trebalo i moralo da bude zaista divljač. Divljač treba da je pripremljena za život u staništu i sposobna za preživljavanje. Nedopustivo je, da se na bilo koji način doprinese pripitomljavanju, a koje je često u tesnoj vezi s povećanjem nivoa proizvodnosti divljači.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

U Crnoj Gori najviše Popovića

prezimena crna gora
ilustracija: Portal Zeta

U Crnoj Gori najzastupljenije prezime je Popović, a zatim Marković, Bulatović, Vuković, Radović, Kovačević, Jovanović, Knežević, Vujović i Ivanović.

Prema rezultatima Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2023. godine, najčešće žensko ime u Crnoj Gori je Jelena, a muško Nikola, pokazali su podaci koje je objavio Monstat.

Među najpopularnijim ženskim imenima slijede Milica, Marija, Ivana, Ana, Milena, Jovana, Dragana, Vesna i Anđela, a među muškim Marko, Miloš, Luka, Dragan, Aleksandar, Petar, Zoran, Ivan i Milan.

Monstat je objavio i koja su najpopularnija imena po starosnim kategorijama. Tako je primjetan trend da se djevojčice starosti do devet godina najčešće zovu Sofija, dok među ženama starosti od 25 do 49 godina dominira Jovana. Kod žena starijih od 55 godina najčešće su Radmila i Vesna.

Kod dječaka starosti do 14 godina najpopularnija imena su Luka, pa Lazar i Vasilije. Nikola je najčešće ime kod muškaraca starosti između 20 i 34 godine. Kod starijih od 55 godina su Zoran, Dragan i Slobodan.

Continue Reading

Priroda i društvo

Korisnici Dnevnog centra Zeta – osvajači medalja na sportskom takmičenju u Tivtu

dnevni centar zeta

U organizaciji Dnevnog centra Tivat i Sportskog kluba specijalna olimpijada Tivat, uz podršku Opštine Tivat, 1. novembra 2024. godine održano je inspirativno sportsko takmičenje u atletici i dvoranskom boćanju. Ovaj događaj okupio je djecu i mlade sa smetnjama i teškoćama u razvoju iz cijele Crne Gore, omogućivši im da pokažu svoje sportske vještine, takmičarski duh, ali i radost zajedničkog druženja. Više od 70 učesnika iz različitih Dnevnih centara učestvovalo je u disciplinama poput trčanja na 50 i 100 metara, boćanja, brzog hoda, skoka u dalj i bacanja kugle.

Posebnu pažnju i pohvale zaslužili su naši drugari Radovan, Dejan i Duško iz Dnevnog centra Zeta. Dejan je blistao na takmičenju osvojivši zlatnu medalju u boćanju i srebrnu medalju u trčanju na 100 metara. Radovan je bio sjajan u trčanju na 50 metara, gdje je osvojio bronzu, dok je u bacanju kugle ponosno nosio srebrnu medalju. Duško je, pokazavši izuzetnu brzinu i koncentraciju, osvojio zlato u disciplini brzi hod, dok je u bacanju kugle osvojio srebro, a u boćanju bronzanu medalju.

Ovaj događaj bio je više od sportskog nadmetanja – bio je prilika za sklapanje novih prijateljstava i međusobnu podršku među učesnicima.

Continue Reading

Priroda i društvo

Na adrese više škola stigle prijeteće poruke

Na adrese nekoliko srednjih škola u više crnogorskih gradova jutros su stigli mejlovi prijeteće sadržine, zbog čega je nastava u tim obrazovnih ustanovama prekinuta, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

“Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je obaviješteno da je jutros na adrese nekoliko srednjih škola u Crnoj Gori i to Srednja mješovita škola Zeta, Gimnazija “Miloje Dobrašinović” i Srednja stručna škola Bijelo Polje, Gimnazija “Slobodan Škerović”, Ekonomska škola, Srednja medicinska škola, SSŠ “Sergije Stanić” Podgorica i Gimnazija “Petar Prvi Petrović Njegoš” Danilovgrad, stigao mejl prijeteće sadržine”, saopšteno je iz tog resora.

Kako navode Uprave škola su preduzele mjere iz svojih nadležnosti, učenici su evakuisani i obaviješteni organi reda.

“Pripadnici policije će izvršiti pregled škola a Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija će postupiti u skladu sa preporukama Uprave policije i MUP-a, što znači da će nakon što policija provjeri bezbjedost školskih objekata, učenici biti vraćeni na nastavu”, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvjete.

Kako je ranije objavio Portal RTCG prijeteću poruku, kako saznajemo, dobila je Gimnazija „Slobodan Škerović“ u Podgorici. Dojava o bombi stigla je i na adresu Srednje mješovite škole – Golubovci, kao i na adresu SMŠ “Braća Selić” u Kolašinu.

Kako prenosi Bar info, na mejl adrese Gimnazije “Niko Rolović” i Srednje stručne škole, tokom noći su stigli mejlovi prijeteće sadržine da su u tim obrazovnim ustanovama postavljene eksplozivne naprave, saopšteno je Radio Baru i Bar Infu iz policije.

Kako saznaju, uskoro bi trebalo da počne policijska provjera, u cilju zaštite bezbjednosti učenika i građana.

Podsjetimo, i ranije su više puta stizale dojave o bombama, za koje je utvrđeno da su bile lažne.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto