Connect with us

Priroda i društvo

Razvoj lova kroz vekove

Razvoj lovstva izazvan je promenama koje su se desile u društvu, a naročito izražene promene u životnoj sredini

lov i ribolov zeta

Tokom XIX veka počinju prvi pokušaji aktivnog mešanja čoveka u populacije divljih životinja, sa željom i nastojanjem da bude odgajivač divljači. Prvi zahvati u tom pravcu, odnose se na odabiranje za odstrel pojedinih individua, po nekakvim kriterijumima. Primenjuju se i mere kao što je prihranjivanje divljači u nepovoljnim uslovima tokom zime.

Sve ove aktivnosti koje su tada činjene, bile su na osnovu skromnog i nesistematizovanog iskustva pasioniranih lovaca. Sredinom 20. veka, iskustva se i dalje prikupljaju, podaci se sistematski registruju, na taj način povećava i fond znanja. Sve je to doprinelo da se 1954. godine, održi 1. Međunarodni kongres biologa divljači.

Ukupan razvoj omogućio je da 50-tih godina počnu intenzivna istraživanja, a uporedo s tim procesom, lov prerasta u lovnu privredu. Potiskuju se improvizacije, polovične mere, a zahtevaju definisani ciljevi i primena postupaka, koji će što manje narušavati zakonitosti u biocenozi s jedne strane, i doprineti efikasnijem gazdovanju s druge strane.

Razvoj lovstva izazvan je promenama koje su se desile u društvu, a naročito izražene promene u životnoj sredini. Ovi uticaji snižavaju optimalni nivo za život i reprodukciju divljači. Posledica toga je smanjivanje ukupne brojnosti populacije divljači. Sadašnja situacija se može oceniti tako, da su blaže forme narušavanja i nepovoljni uslovi sredine češće prisutni.

Međutim, ima staništa gde su uslovi toliko promenjeni, da ne obezbeđuju ni minimalne potrebe za opstanak divljači. Zbog svega toga neophodna je smišljena, planska i aktivna intervencija odgajivača divljači, da se obezbedi odgovarajuću brojnost divljači. Sve ovo ukazuju na potrebu gazdovanja divljači.

Ova potreba se odnosi kako na slobodne populacije, isto tako i na divljač gajenu u odgovarajućim objektima, pod neposrednim uticajem čoveka. U situaciji kada lov postaje sve manje privilegija, iako je to još uvek prisutno, a sve više potreba, povećava se i broj korisnika.

Sama ta činjenica objašnjava stalno prisutne i stalno rastuće zahteve za povećanjem brojnosti divljači. Ispunjenje tih zahteva moguće je ostvariti na dva, u sadašnje vreme, raspoloživa načina. Prvi je preduzimanje potrebnih mera u slobodnim populacijama, s ciljem povećanja reproduktivnog odnosa i preživljavanja divljači.

Za realizaciju ovoga puta na raspolaganju su brojne mere odgajivačkog karaktera, počev od brige za očuvanje optimalnih uslova sredine, sve do zaštite divljači i racionalnog plana godišnjeg odstrela. Drugi način, predstavlja organizovanje proizvodnje divljači u posebnim proizvodnim centrima, pod neposrednim uticajem čoveka. Najčešće i u većini slučajeva, proizvodi se podmladak divljači, koji služi za naseljavanje staništa.

Značajno povećanje potreba, izraženo kroz veći broj divljači, uslovljeno je i razvojem lovnog turizma, kao vrlo specifičnog oblika lova. Lovni turizam je u stalnom usponu i doživljava svoj puni razvoj. S povećanjem standarda, nema sumnje, da će se ovakav trend dugo ispoljavati.

Pored toga, sva divljač bi trebalo i moralo da bude zaista divljač. Divljač treba da je pripremljena za život u staništu i sposobna za preživljavanje. Nedopustivo je, da se na bilo koji način doprinese pripitomljavanju, a koje je često u tesnoj vezi s povećanjem nivoa proizvodnosti divljači.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Hljeb skuplji pet centi

Od juče hljeb skuplji pet centi i košta 85 centi. U Udruženju pekara kažu da je poskupljenje neizbježno jer su drastično porasli troškovi proizvodnje. Anketirani građani negoduju. Novčanici su im, ističu, sve tanji.

Osnovna bijeli vekna hljeba od 700 grama umjesto dosadašnjih 80 koštaće 85 centi. Građane Podgorice pitali smo da li je ovo još jedan udar na kućni budžet.

“Neka košta koliko košta”.

“Da, sigurno da hoće, uvijek po džepu”.

“Ovdje je baš previše sve skupo, i hrana, i gorivo, i baš sve”.

“Ja ih razumijem, mislim, moraju da podignu”.

“To stvarno ne vodi ničemu, jer mi više nećemo imati para za hljeb”, mišljenja su anketiranih građana.

Uz podsjećanje da se cijene hljeba od 2021. slobodno formiraju na tržištu, iz Udruženja pekara su nam saopštili da je osnovni razlog uvećanja poskupljenje svih inputa i sirovina – pšenice, ulja, šećera, ambalaže, aditiva i goriva u minulom periodu za preko 20 procenata. Osim toga, kako kaže Hasan Ramović, predstavnik Udruženja, tu je i cijena radne snage.

“Drugi veoma bitan razlog jeste da je cijena radne snage skočila, da je nekad bila minimalna 450, a da je sad 600. Ako tome dodamo nedostatak radne snage, ne možemo organizovano se baviti proizvodnjom itd”, navodi on.

Ramović ističe da su u Udruženju ostvarili korektnu saradnju sa maloprodajnim trgovačkim lancima.

“Kad je u pitanju zarada na prodaju hljeba, to je marža od koje se ne mogu izdržavati maloprodajni lanci”, navodi on.

Ramović smatra da se radi o simbolično, ne poskupljenju, već usklađivanju sa cijenom koštanja.

Od 85 centi pekarima ostaje 69 centi, iznos kojim se jedva pokrivaju troškovi proizvodnje.

“Vjerovali ili ne, na tu cijenu ne postoji nikakva zarada, ne postoji nikakav profit”, dodaje Ramović.

Iz Udruženja pekara su nam kazali da je za očekivati da se i razne prerađevine od hljeba poskupe za nekih desetak procenata.

 

Izvor: RTCG

Continue Reading

Priroda i društvo

Svečanost predškolaca JPU “Zvjezdani vrt”: Stasali za đake prvake

zvjezdani vrt crna gora

U vrtiću se nauči da se kaža hvala, izvoli, dobar dan, kako se pleše, pjeva, crta, kako se voli drug, nauče male ruke da prave velike stvari, da zagrle sunce, brata, sestru, kako se čestita rođendan, drži kašika, pije iz čaše, da poštuju starije, da izgovore slovo r, nauče da vole aplauz, da se poklone, da budu dobri, marljivi i mnogo toga još. Sve to naučili su predškolci JPU “Zvjezdani vrt” koji su se na završnoj svečanosti u KIC-u “Zeta” uz muziku, ples, glumu i recitacije oprostili od vrtića. Nizali su se stihovi koji su publiku doveli do suza, a vaspitačice su bile ponosne gledajući kako mališani izvode sve ono što su vježbali i naučili u vrtiću. Posebnu emociju izazvala je horska pjesma “Doviđenja dragi naš vrtiću, lepo nam je u vrtiću bilo, stasali smo za đake prvake, sad nas škola poziva u krilo”…

V.d. direktorice ustanove Gordana Drinčić kazala je da je ovo za njih poseban, emotivan i istorijski trenutak.

“Prvi put ispraćamo generaciju predškolaca iz našeg novoformiranog vrtića, generaciju koja je upisala prve stranice priče koju zajedno gradimo od samog početka. Posebno mi je dirljivo što se među ovom generacijom nalaze i djeca iz grupe koju sam lično vodila pune tri godine, prije nego što sam preuzela ovu funkciju. Kroz dane ispunjene igrom, pjesmom, učenjem i mnogim lijepim trenucima zajedno smo rasli i stasavali. Danas, dok ih ispraćam na novo životno poglavlje, osjećam ponos, sreću i onu prirodnu roditeljsku i vaspitačku emociju koja prati svaki rastanak sa djecom koja su vam prirasla srcu. Posebnu radost donose i naše djevojčice iz srednje grupe, koje su osvojile prvi pehar za naš vrtić – simbol uspjeha, truda i zajedništva koje njegujemo”, rekla je Drinčić.
Ona je dodala da su djeca srce vrtića, njegovi prvi stanovnici koji su ga ispunili smijehom, igrom, pjesmom i ljubavlju.
“Pokazali ste da se kroz igru uči, kroz pjesmu raste, a kroz drugarstvo jača. Danas vas ispraćamo s mnogo ponosa i s iskrenom željom da vam školski dani budu ispunjeni znanjem, prijateljstvima i uspjesima. Znajte da gdje god krenuli, vrata vašeg “Zvjezdanog vrta” za vas će uvijek ostati otvorena, s istim onim osmijehom i toplinom s kojom smo vas svakog jutra dočekivali”, kaže Drinčić.
Izvor: Dan

 

Continue Reading

Priroda i društvo

Upis u prvi razred srednjih škola: Slobodna mjesta u SMŠ “Golubovci”

SMŠ golubovci

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore objavilo je zvanični Konkurs za upis učenika u prvi razred srednjih škola za školsku 2025/2026. godinu. Pravo prijave imaju svi kandidati koji su završili osnovnu školu i koji na dan podnošenja prijave nijesu stariji od 17 godina.

Prijave se podnose elektronski putem portala www.upisi.edu.me, i to u periodu od 16. do 19. juna 2024. godine. Učenici koji prvi put koriste ovu platformu moraju prethodno da se registruju.

Slobodna mjesta u Srednjoj mješovitoj školi “Golubovci”

Škola nudi širok spektar obrazovnih programa, od gimnazijskih do stručnih, iz različitih oblasti:

  • Opšta gimnazija: 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Sportska gimnazija: 2 odjeljenja, 56 učenika

Stručni obrazovni programi:

Poljoprivreda, prehrana i veterina (nivo IV1):

  • Agrotehničar/Veterinarski tehničar: 1 odjeljenje (14 + 14 učenika)

Ekonomija i pravo (nivo IV1):

  • Ekonomski tehničar: 2 odjeljenja, 56 učenika

Usluge (nivo III):

  • Frizer: 1 odjeljenje, 28 učenika

Turizam, trgovina i ugostiteljstvo:

  • Gastronom (nivo IV1): 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Kuvar (nivo III): 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Konobar (nivo III): 1 odjeljenje, 28 učenika

Za sve dodatne informacije, zainteresovani kandidati mogu se obratiti školi putem:

Emaila: skola@smsgolubovci.edu.me

 Telefona: +382 20 255 121

 Web stranice: smsgolubovci.me

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto