Magazin
Preminuo Bora Čorba

Legendarni roker, frontmen grupe “Riblja čorba”, Bora Đorđević, preminuo je danas, 4. septembra, u 72. godini.
Bora je preminuo u bolnici u Ljubljani, gdje je bio smješten zbog ozbiljnih problema koje je imao sa plućima.
Zvanična stranica grupe “Riblja čorba” objavila je vijest o njegovoj smrti.
” Poštovani prijatelji, sa tugom i žalošću obavještavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki. Borisav Bora Đorđević. 01.11.1952- 04.09.2024″, piše u objavi.
Poslednji put se u javnosti pojavio 1. jula, kada je održao poslednji koncert.
Borislav Bora Đorđević poznat i kao Bora Čorba je srpski pisac, pjesnik, glumac i rok muzičar, te frontmen benda Riblja čorba. Rođen je 1. novembra 1952. godine u Čačku. Mladost je proveo u Beogradu, a poslednje godine života, proveo je u Ljubljani.
Muzikom se bavi od trinaeste godine. Bio je član mnogih bendova u Čačku, a prve godine u Beogradu obilježio je rad sa grupama Zajedno, Hajduk Stanko i jataci i Suncokret. Od 1978. godine je frontmen benda Riblja čorba sa kojim je tokom više od četiri decenije rada snimio dvadesetak studijskih albuma, te objavio isto toliko snimljenih koncerata i kompilacija.
Bend Riblja čorba smatra se jednim od najznačajnijih rok bendova s ovih prostora. Njihovi albumu prodavani su i u više od pola miliona primeraka, a veliki uspjeh imali su i u inostranstvu. Održali su brojne koncerte u Americi i Australiji, a čak i mlađe generacije dobro znaju njihove najveće hitove.
Bora je objavio i desetak knjiga, a njegova zbirka poezije „Pusto ostrvo“ je 2018. godine osvojila nagradu Akademije „Ivo Andrić“.
Bora Đorđević je muzičku karijeru započeo 1965. godine u Čačku. Sa gitaristima Borkom Ilićem i Prvoslavom Savićem, te bubnjarem Acom Dimitrijevićem osnovao je bend koji se zvao Hermelini. Bora je svirao bas i pjevao, a uglavnom su nastupali u Čačku i okolnim mjestima. Prvi put su svirali u školi, a na repertoaru su bile popularne rok pjesme tog vremena. Nakon toga je pjevao i svirao u bendovima Dječaci sa Morave,Vjesnici ljubavi, Safiri i Čačanski plemići. U bendu Poslednji ostatak romantičnog svijeta (PORS) svirao je i pjevao sa Radomirom Mihajlovićem Točkom koji je kasnije postao popularan kao frontmen benda Smak.

Ove rolnice su lagano, mirisno jelo koje možete poslužiti kao toplo predjelo, lagani ručak ili hladnu zakusku uz domaći hljeb.
Sastojci:
-
2 veća patlidžana
-
200 g mladog sira (ili mješavine mladog i feta sira)
-
1 čen bijelog luka
-
Malo svježeg peršuna
-
So, biber
-
Maslinovo ulje
-
1 jaje (po želji, za povezivanje smjese)
-
2 veća paradajza
-
Pola šoljice bijelog vina
Priprema:
-
Patlidžane isjeći po dužini na tanke šnite (oko 0,5 cm).
-
Posoliti ih i ostaviti 10 minuta da puste vodu, zatim isprati i obrisati.
-
Šnite patlidžana premazati maslinovim uljem i peći na roštilj tiganju ili u rerni dok ne omekšaju i dobiju zlatne pruge.
-
U zdjeli sjediniti izmrvljeni sir, sitno sjeckani peršun, izgnječeni bijeli luk, malo bibera (i jaje ako želiš da bude smjesa kompaktnija).
-
Na svaki pečeni patlidžan staviti kašičicu smjese i uviti u rolnicu.
-
Na malo maslinovog ulja izdinstati samljeveni paradajz, zatim dodati i malo bijelog vina. Ukuvati još par minuta.
-
Preliti preko rolnica i zapeci 10 minuta na 200°C.
Kako se služe:
Posuti svježim peršunom ili bosiljkom.
Recepte možete slati na mejl zetskiportal@gmail.com ili na instagram stranici portalzeta.me, poželjno je da recept prati slika jela, a svaki objavljeni recept biće potpisan.

Sastojci:
-
Tikvice
-
So
-
Jaja
-
Brašno
-
Malo mleka
-
Palenta
-
Lan
-
Susam
-
(Po želji: još semenki ili dodataka po ukusu)
-
Beli luk u prahu (po želji)
-
Vegeta (po želji)
-
Ulje za prskanje
Priprema:
-
Tikvice iseći na štapiće. Posoliti i ostaviti da puste vodu.
-
Umutiti jaja, brašno i malo mleka – smesa treba da bude kao za palačinke.
-
U odvojene posudice staviti palentu, lan, susam i ostale dodatke po želji.
-
Tikvice prvo umočiti u smesu od jaja i mleka, zatim u mešavinu suvih sastojaka.
-
Redjati u pleh obložen papirom za pečenje.
-
Po vrhu posuti beli luk u prahu – ako ga ne volite, možete i bez. Dodati malo vegete po želji.
-
Sve lagano poprskati uljem.
-
Peći u rerni na 180°C dok ne postanu suvi i hrskavi – kao čips.
Sos :
-
-
Pavlaka + majonez (u jednakim delovima)
-
Recepte možete slati na mejl zetskiportal@gmail.com ili na instagram stranici portalzeta.me, poželjno je da recept prati slika jela, a svaki objavljeni recept biće potpisan.
Magazin
Na ove načine možete održati hidrataciju u ljetnim danima

Visoke temperature tokom ljeta mogu brzo dovesti do dehidracije ukoliko ne obratite dovoljno pažnje na unos tečnosti, a kako pojašnjavaju stručnjaci uz pomoć nekoliko koraka možete zaštititi svoje tijelo.
Dehidracija nije samo uzrok umora i glavobolja, već može uticati na mnoge vitalne funkcije tijela, uključujući probavu, ravnotežu elektrolita i funkciju srca.
Najvažniji korak za održavanje hidratacije je redovno konzumiranje vode. Stručnjaci preporučuju da odrasle osobe piju najmanje dvije do dvije i po litre vode dnevno, a u vrućim uslovima i više. Preporuka je piti male količine vode kroz cijeli dan.
Takođe, žeđ je često znak da je već došlo do početne dehidracije, pa je zbog toga bitno da budete proaktivni u unosu tečnosti.
Osim vode, voće i povrće mogu biti koristan izvor hidratacije. Mnoge vrste povrća i voća sadrže veliku količinu vode, što pomaže u održavanju ravnoteže tečnosti tijelu. Krastavci, paradajz, lubenice, narandže i jagode su posebno bogati vodom.
Osim toga, voće i povrće sadrže vitamine, minerale i vlakna koji podržavaju vašu hidrataciju i opšte zdravlje. Iako mnoge osobe uživaju u kafi, čaju ili alkoholu ove tečnosti maju negativno djelovanje, što znači da potiču tijelo da izlučuje više tečnosti nego što unosi. To može dovesti do dehiracije, posebno u ljetnim danima.
Stručnjaci preporučuju smanjenje nosa alkohola i kofeinskih napitaka jer oni mogu negativno uticati na ravnotežu tečnosti u tijelu.
U vrućim uslovima, kada se znojite više nego obično, osim vode je potrebno nadoknaditi elektrolite poput natrijuma, kalijuma i magnezijuma. Elektroliti pomažu u ravnoteži tečnosti tijelu i podržavaju pravilno funkcionisanje mišića i nervnog sistema. Sportski napici s niskim udjelom šećera ili domaći napici poput kokosove vode mogu biti koristan način da se nadoknade izgubljeni elektroliti.
Uz to, savjetuje se da izbjegavate dugotrajno provođenje vremena na jakom suncu. Previše izlaganja visokim temperaturama može povećati rizik od dehidracije i toplotnog udara.
-
Politika2 дана ranije
Svi lokalni izbori 13. juna 2027.
-
Događaji4 дана ranije
Poetsko veče u Zeti: Dušanka Klikovac predstavlja zbirku „Maslačak na krovu“
-
Bilbord4 дана ranije
Sto razloga za akciju
-
Priroda i društvo4 дана ranije
MONTENEGROBET: RASKID SA EVROPSKIM STANDARDIMA I PROTJERIVANJE INVESTITORA
-
Politika2 дана ranije
Pejović: Vrijeme je za pravosuđe koje štiti građane, a ne kriminalce
-
Politika3 дана ranije
Vijeće za nacionalnu bezbjednost predložilo hitan veting u pravosuđu
-
Bilbord2 дана ranije
Kao da si poručio nešto online – samo što ovdje stižu bonusi!
-
Politika1 дан ranije
Božović: Dosljedno ka cilju – izbori objedinjeni, obećanja ispunjena