fbpx
Connect with us

Zeta

Ombudsman: Osigurati prevoz đacima iz Botuna

Smatraju da je neprihvatljivo da naselje koje broji 800 stanovnika nema obezbjeđenu autobusku linju, da djeca putuju do škola oko osam kilometara u jednom pravcu.

Ministarstvo prosvjete, Glavni grad i osnovne škole u Podgorici moraju preduzeti mjere kako bi se do početka drugog polugodišta uspostavio gradski prevoz od naselja Botun do Zabjela za oko 70 učenika koji putuju do svojih škola. To je preporučila zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković.

Instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore obratili su se predstavnici roditelja djece – učenika osnovnih i srednjih škola sa mjestom prebivališta Botun, u vezi sa ukidanjem autobuske linije broj 26, prevoznika Alivodić.

U obraćanju se, između ostalog, navodi da su zbog ukidanja autobuske linije roditelji i učenici osnovnih i srednjih škola koji žive u Botunu dovedeni u nezavidnu situaciju da nemaju prevoz do škola u Podgorici, da ima oko 70 učenika koji putuju na relaciji Botun-Podgorica a koji su u prethodnom periodu koristili usluge prevoza do škole.

Roditelji su, navode, prinuđeni da sami obezbijede prevoz, ali je to teško izvodljivo jer većina radi. Smatraju da je neprihvatljivo da naselje koje broji 800 stanovnika nema obezbjeđenu autobusku linju, da djeca putuju do škola oko osam kilometara u jednom pravcu.

Ističu da su se obraćali svim nadležnim organima – Sekretarijatu za saobraćaj, Ministarstvu prosvjete, kao i prevozniku, ali da i dalje nije ponuđeno nikakvo rješenje, već se dešava da su djeca prinuđena da odsustvuju sa nastave.

Predstavnici roditelja su 11. novembra obavijestili Zaštitnika da problem i dalje nije riješen, te da djeci nije obezbijeđen prevoz, da je linija bila uvedena pred održavanje izbora, a potom je nepun mjesec nakon istih bez objašnjenja opet ukinuta, te da komuniciraju sa svim nadležnim ustanovama, ali nažalost bez rezultata. Zaštitnika mole da zaštiti interese djece, jer će u suprotnom biti prinuđeni da organizuju proteste kako bi djeci obezbijedili pravo na školovanje

Zaštitnik je ustanovio da djeci koja stanuju u naselju Botun, a pohađaju osnovne škole u naselju Zabjelo, nije obezbijeđen prevoz do svojih škola koje su od mjesta stanovanja udaljene i do osam kilometara, čime se ovim učenicima onemogućava pristup obrazovanju.

Naglašavaju da djeci koja žive u udaljenim krajevima – prigradskom naselju, a koja nemaju obezbjeđen prevoz, nijesu obezbjeđene usluge podrške u punoj mjeri, koje bi obezbijedile potpuno uključivanje djece kako u nastavne, tako i u van nastavne i aktivnosti u zajednici i vršnjačkoj grupi.

“Jedini oblik podrške mogla bi biti finansijska naknada troškova prevoza, odnosno dijela prevoza- participacija, koja često nije dovoljna da obezbijedi adekvatan prevoz djece do i od. Participacija nerijetko ne uvažava realne troškove prevoza, već se određuju u visini cijene karte javnog prevoza čak i tamo gdje javni prevoz nije organizovan. Djeci koja nemaju prevoz, takođe nijesu na raspolaganju usluge koje omogućavaju njihovo puno uključivanje u zajednicu (sekcije, sport, kultura), na koji način je dovedeno u pitanje ostvarivanje drugih prava osim obrazovanja. (pravona slobodno vrijeme, participaciju)”, navodi Mijušković.

Podsjeća da je odredbom člana 14 Pravilnika o kriterijumima i načinu prijema učenika u domove učenika i ostvarivanje prava na participaciju prevoza, propisano da pravo na participaciju prevoza u prigradskom saobraćaju ostvaruju učenici osnovne škole, koji putuju pet i više kilometara do škole, na relacijama gdje je organizovan javni prevoz; da shodno čl. 15 Pravilnika, učenici osnovne škole ostvaruju pravo na participaciju prevoza u iznosu od 40 odsto od cijene karte, a učenici čiji roditelji/ staratelji ostvaruju pravo na materijalno obezbjeđenje porodice, ostvaruju pravo na participaciju prevoza u iznosu od 50 odsto od cijene karte.

Međutim, u prethodnom periodu autobuska linija koja je prevozila putnike (među kojima i učenika) iz naselja Botun do naselja Zabjelo, ne saobraća.

“Primjećuje se da su roditelji učenika koji nemaju prevoz do škole, obraćali kako Glavnom gradu Podgorici, tako i ustanovama koje djeca pohađaju radi obezbjeđenja prevoza njihovoj djeci, ali do danas, učenicima nije obezbijeđen prevoz”, ukazala je Mijušković.

Po mišljenju Zaštitnika ovakva situacija nije i ne može biti u najboljem interesu ove djece, te je potrebno uključivanje svih nadležnih organa i službi kako bi svak dao doprinos rješavanjem ovog problema.

Zaštitnik razumije činjenicu da Ministarstvo prosvjete nema mandat da organizuje gradski i međugradski prevoz, što je u nadležnostima opština, odnosno Glavnog grada da se bave prevozom, a Ministarstvo participira u cijeni karte.

“Međutim u konkretnom slučaju nema uopšte organizovanog gradskog prevoza (pa roditelji i da žele, ne mogu ostvariti participaciju). I pored domaćih i međunarodnih propisa kojima je garantovano besplatno osnovno-školsko obrazovanje, zapažamo da su prilikom njegovog ostvarivanja prisutni skriveni troškovi – nabavka školskih udžbenika, školskog pribora i dr., a što nijesu zanemarljivi izdaci za porodični budžet. Učenički prevoz, naime još uvijek nije u potpunosti besplatan i dostupan svoj djeci koja imaju potrebu da ga koriste, a na koju činjenicu je Zaštitnik ukazivao u ranijim slučajevima davajući preporuke, kako pojedinačne tako i sistemske u cilju rešavanja ovog, za djecu važnog problema”, ukazala je Mijušković.

Zaštitnik smatra da je u cilju ostvarivanja prava na obrazovanje, potrebno preduzeti sve potrebne aktivnosti da se poboljša pristup kvalitetnom obrazovanju (predškolskom, osnovnoškolskom i srednjem) u ruralnim sredinama i manjim gradovima uključujući i prevoz učenika.

“Naročito imajući u vidu činjenicu da se početkom godine, roditelji suočavaju sa poteškoćama zbog nepostojanja prevoza u udaljenim naseljima, zbog čega u nekim situacijama pribjegavaju i obustavom slanja djece na nastavu, o čemu su i mediji izvještavali”, navodi Mijušković..

Podsjećaju da lokalne zajednice, u skladu sa mogućnostima, učestvuju u obezbjeđivanju uslova i unaprjeđenju raznih djelatnosti, među kojima i obrazovanja.

“Naime lokalna samouprava je nadležna za pružanje raznovrsne podrške djeci/učenicima. Najčešći vid pomoći je obezbjeđenje materijalne pomoći za djecu iz socijalno-ugroženih porodica (besplatni udžbenici, užina, izleti itd.) i prevoz učenicima osnovnih škola. U konkretnom slučaju lokalna uprava – Glavni grad Podgorica, iako faktički nije nadležan za obezbjeđenje đačkog prevoza, ona ima mandat da uređuje i obezbjeđuje prevoz putnika u gradskom i prigradskom linijskom saobraćaju”, ukazala je Mijušković.

Zato Zaštitnik daje preporuku Glavnom gradu Podgorica, Ministarstvu prosvjete i dvjema osnovnim školama u Podgorici da u međusobnoj saradnji, preduzmu radnje i mjere, kako bi se do početka drugog polugodišta 2022/2023 godine, uspostavio gradski prevoz na relaciji Botun – Zabjelo koji bi mogli koristiti učenici koji putuju do svojih škola.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Mještani Botuna: Da nam zlato daju kolektor graditi neće

botun znak

Mještani Botuna, nakon najave Vodovoda da je dokumentacija za građevinsku dozvolu za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda spremna, izričito ponavljaju da neće pristati ni na kakav kompromis sa državom kako bi dozvolili gradnju postrojenja u njihovom naselju.

Neprihvatljiva im je čak i platforma da recimo naselje za uzvrat dobije objekte u javnoj upotrebi poput igrališta, sportskog centra pa besplatan javni prevoz, bolje puteve, solarne panele… Kažu da su izgubili povjerenje u državu i da ne pristaju ni na kakve pregovore na tu temu.

Slavko Vukčević, mještanin Botuna, kaže da je siguran da žitelji na sve to ne bi pristali.

“Sva naselja koja su na divlje sagrađena imaju sve, i sportske terene i dobre puteve, rasvjetu, školu, sve im je dato u neko vrijeme za glas. Mi smo ovdje starosjedioci. Nijesmo mi gradili kuće kod zagađivača nego su oni dolazili kod nas. Koliko sam upoznat sa stavom komšija ni na kakav kompromis neće pristati. U savremenim državama u kojima se na takav način postiže kompromis nije to jedino postrojenje takvog tipa. Ovo bi za Podgoricu bilo jedino postrojenje koje neće da grade u svoje dvorište nego u tuđe. Nijedno postrojenje u Crnoj Gori ne funkcioniše kako treba. Čudi me direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić koji priznaje da pravi krivično djelo u produženom trajanju ispuštanjem neprečišćenih fekalnih voda u Moraču, a znamo da piše krivičnu prijavu nekome ko recimo iz servisa ispusti otpadne vode direktrno u rijeku”, rekao je Vukčević.

Jagoš Bećirović ističe da svi imaju jednaka prava na čistu životnu sredinu.

” Ljudi se ne prodaju. Nema tih para, te moći, te države koja će da nas gurne u bunar da bi se uradilo nešto. Neka kolektor prave na svojoj teritoriji, ovdje neće. Nema kompromisa, kupiti nas ne mogu. Rukovodstvo Opštine Zeta na čelu sa Mihailom Asanovićem i partije koje razmišljaju o narodu, SNP, dio Demokrata, lider DNP-a Milan Knežević, svi su jasno rekli da staju iza Botuna i da se kolektor neće raditi”, kaže Bećirović.

On kaže da će ukoliko radovi krenu oni to spriječiti i 24 sata biti na toj lokaciji.

“Ako dođu da rade mi ćemo se tu ulogorovati. Bili smo kod premijera Milojka Spajića i rekao je da se ništa preko koljena neće raditi. Išli smo i kod Dritana Abazovića dok je bio na funkciji i kazao nam je da „za državu nije ništa da se malo izmjesti“. Obraćali smo se i drugima, ali su neki zažmurili”, kazao je Bećirović.

Da bi i predsjednik države Jakov Milatović trebalo da se uključi u ovaj problem smatra i Goran Kažić.

” Sve neke akte suspenduje, a nikada ga nijesmo čuli da se bavi ovim problemom i da dođe ovdje. Obraćali smo mu se, nikada ništa preduzeo nije. Abazović je rekao da će stati prvi ispred nas. Nikada ništa uradio nije. Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić je iz Zete i nikada nas nije primio na razgovor, a dio njegove partije iz Zeta nas podržava. Kako da im vjerujemo da će ispoštovati neki dogovor. Gradnje nema, to treba da znaju”, rekao je Kažić.

Vukašin Stojanović kaže da nikakvog dogovora neće biti.

” Iz dosadašnjih primjera možemo zaključiti koliko vode računa o nama tako da sa njima nema nikakvog dogovora, ni pregovora. Nećemo to ni razmatrati. Botun mora ostati čist. Nikakvog kompromisa nema, ovdje se neće raditi. Nemamo povjerenja ni u koga ma ko god bio gradonačelnik Podgorice ovdje se neće raditi”, ističe Stojanović.

Da ne postoji mogućnost dogovora poručuje i Boris Ćetković.

” Pozivamo Nišavića na tv duel da objasni zašto je dobro ovdje da se radi, a mi da kažemo zašto nije. Kada smo nudili da naprave kolektor 500 metara odavde gdje je već zagađeno nijesu pristali. Sada ga raditi neće. Uzalud je, zlato da nam daju graditi ga neće. Cijela Zeta je iza nas, jer smo u pravu”, kaže Ćetković.

 

Izvor: Adria

Continue Reading

Događaji

Mitropolit Joanikije u KIC-u “Zeta”

mitripolit joanikije

Književno veče, posvećeno stvaralaštvu nobelovca Iva Andrića, biće održano u Zeti, u velikoj sali JU KIC „Zeta“, u srijedu, 16. oktobra, sa početkom u 19 časova.

O životnom putu i poetici velikog književnika, na temu „Stvaralački nemiri Iva Andrića“, besjediće specijalni gost, arhiepiskop cetinjski i Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

O Andriću će govoriti i pjesnikinja Milica Kralj i dr Radoje Femić.

Prisutne će pozdraviti i Slađana Kaluđerović, poslanica iz Zete u Crnogorskom parlamentu, a Veče će otvoriti direktor KIC-a „Zeta“, Branko Noković.

Continue Reading

Zeta

Komunalna policija Zete traži asistenciju Uprave policije zbog nelegalnog prevoza sa aerodroma

Izvor: Dan

Služba komunalne policije i inspekcije planira da se u narednim danima zvanično obrati Upravi policije, tražeći njihovu asistenciju u borbi protiv nelegalnog prevoza putnika. Ova odluka je donijeta nakon jučerašnjeg incidenta na aerodromu, kada se nelegalni taksisti nijesu zaustavili na znak „stop“ komunalnog policajca. Miodrag Strugar, načelnik Službe komunalne policije, izjavio je da su podnijeli prijavu Centru bezbjednosti Podgorica protiv nepoznatog vozača koji je ignorisao signal policajca.

“Još sa lica mjesta komunalni policajci su informisali pripadnike Uprave policije da se uključe u potragu za licima koja su oglušila o njihova ovlašćenja i nijesu se zaustavila na znak „stop”. Pod punom brzinom zaobišli su policajce drugom kolovoznom trakom i samim tim ugrozili kako bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju tako i komunalnih policajaca koji su vršili poslove iz svoje nadležnosti. Naglašavam da ćemo u cilju nastavljanja kontrolisanja i sankcionisanja nelegalnih prevoznika putnika sa aerodroma zahtijevati učestvovanje pripadnika Uprave policije u skladu sa svojim nadležnostima, jer ovaj problem zahtijeva angažovanje kako komunalne policije tako i pripadnika Uprave policije. U narednim danima ćemo im se obratiti zvaničnim dopisom za saradnju i pružanje asistencije”,  izjavio je Strugar.

Strugar je dodao da lica koja se ne zaustavljaju na znak „stop“ ovlašćenih lica “nijesu čista pred zakonom” i da su to često isti ljudi koji se bave nelegalnim prevozom putnika, posebno na aerodromu u Podgorici, gdje se svakodnevno nalaze.

” Grupa istih ljudi se bavi nelegalnim prevozom što je lako uočljivo na aerodromu Podgorica gdje se konstantno svakog dana nalaze. Akcija će se nastaviti i biće sprovedena kako bi se stalo na kraj nelegalnom prevozu”,  kazao je Strugar.

On je naveo da su u posljednjih 15 dana izdata tri prekršajna naloga zbog nelegalnog prevoza putnika sa aerodroma, te da je za ovu vrstu prekršaja propisana kazna od 1.500 eura.

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto