Connect with us

Zeta

Ulica Trešnjica 1 devastirana zbog rekonstrukcije puta Golubovci-Mataguži

Ulica Trešnjica 1, kao i sve druge ulice u naseljima, predstavlja lokalno dobro u opštoj upotrebi, te se saobraćaj njome može odvijati nesmetano u oba pravca, bez razlike da li je od strane Sekretarijata za saobraćaj određena kao alternativna, zbog izvođenja radova.

I dok se jedan put gradi, ostali oko njega propadaju jer se koriste kao obilaznice. Takva je Ulica Trešnjica 1 koja se zbog radova u Tuzima i na putu Golubovci – Mataguži koristi kao alternativa i zbog oštećenja na nekim mjestima jedva je prohodna.

Kamioni pod teretom konstantno njome prolaze. Kako je kazao Milisav Popović, mještanin, nadležni su odredili da put kroz Balabane bude obilaznica, ali se on ne koristi jer je ovuda bliže.

“U Balabanima nekih 500 metara sa Agovića brijesta skreće se desno, obilježena je kao zaobilaznica, ali je bliže ovuda. Svi kamioni okrenuli su ovom ulicom. Kako se radi i u Tuzima umjesto da idu preko Starog aerodroma za Tuzi oni su krenuli ovuda. Tu gdje više uopšte nema asfalta je vodovod. Ispod su cijevi koje su već pucale. Treba li sada ponovo da puknu” , pita Popović.

Popović kaže da je ulica prije ovih radova bila koliko toliko dobra.

“Bilo je rupa, ali malo po malo sad su to krateri 30 centi dubine i zauzimaju više od pola ulice. Ovu opasnost sam obilježio, pa su mi slomili znak, ali sam postavio drugi. O problemu obavijestili smo i MZ Golubovci i Opštinu. Iz Opštine su nam prije dva mjeseca obećali da će doći, ali nijesu. Kada pada kiša ovdje je rijeka. Autobusi ne uspore nego nam cijela dvorišta poplave. Ne znamo šta da radimo. Ako zatvorimo ulicu ništa napravili nijesmo. Mi smo za dogovor, ne za blokadu saobraćaja. Najlakše je parkirati vozila i oni će okrenuti tamo gdje treba da prolaze”,  kazao je Popović.

Marjan Ceković kaže da se pod hitno put mora sanirati jer je nebezbjedan.

“Kako je glavna ulica Golubovci – Mataguži blokirana svi ovuda prolaze i uništili su je. Polazi i gradski autobus, kamioni od 50 tona i kako je krenulo nećemo moći do kuće da dolazimo od rupa. Obraćali smo se svima, ali niko ništa ne preduzima. Uništiće nam i vodovod, a pogledajte koliko se vode tu skuplja. Put je potpuno nebezbjedan. Što prije se mora raditi na tome da se popravi” , ističe Ceković.

Da su kamioni uništili put koji je do skoro bio solidan kaže i Boban Popović.

“To se mora što prije regulisati, jer je bezbjednost na najnižem nivou. Apelujemo i na vozače da smanje brzinu, a na nadležne da rekonsturišu ulicu jer je u katastrofalnom stanju” , naglasio je Popović.

Iz Opštine Zeta nijesu konkretno odgovorili kada će ulica biti sanirana.

“Ulica Trešnjica 1, kao i sve druge ulice u naseljima, predstavlja lokalno dobro u opštoj upotrebi, te se saobraćaj njome može odvijati nesmetano u oba pravca, bez razlike da li je od strane Sekretarijata za saobraćaj određena kao alternativna, zbog izvođenja radova. Kada je u pitanju sanacija ove lokalne saobraćajnice, ona će biti sanirana shodno utvrđenim prioritetima”, navode iz Opštine.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Marković: Plasman FK Zeta u Drugu ligu rezultat odgovornog rada i podrške Opštine

FK Zeta izborila je plasman u Drugu ligu Crne Gore, što predstavlja značajan uspjeh za klub, sportiste i građane Zete, saopštio je potpredsjednik Opštine Zeta Aleksandar Marković.

Prema njegovim riječima, ostvareni rezultat plod je sistematskog rada, finansijske stabilizacije i kontinuirane podrške lokalne samouprave.

„Plasman FK Zeta u Drugu ligu Crne Gore predstavlja veliki uspjeh za naš klub, sportiste, stručni štab, upravu i sve građane Zete. Ovaj rezultat je plod predanog rada, odgovornog upravljanja i kontinuirane podrške Opštine Zeta“, navodi se u saopštenju.

Marković podsjeća da je klub, kada je Opština preuzela upravljanje, bio u veoma teškoj situaciji i bez realnih izgleda za borbu za viši rang takmičenja.

„Međutim, bili smo svjesni značaja FK Zeta za našu opštinu i odlučni da kroz ozbiljan, odgovoran i sistematičan rad stvorimo temelje za njen povratak na mjesto koje joj pripada“, istakao je on.

U saopštenju se naglašava da je preuzimanjem kluba od strane Opštine ostvarena finansijska stabilnost, uvedena redovna isplata zarada, a realizovana su i značajna ulaganja u infrastrukturu stadiona i klupskih prostorija.

Govoreći o ostvarenim rezultatima, Marković je ocijenio da je puna takmičarska sezona omogućila sprovođenje planiranih aktivnosti i formiranje konkurentnog tima.

„Uloženi su značajni napori u rad sa igračima, stručnim štabom i omladinskim pogonom, a rezultat takvog pristupa je zasluženi plasman u Drugu ligu Crne Gore“, navodi se u saopštenju.

On je zahvalio fudbalerima, stručnom štabu, navijačima i građanima Zete na podršci tokom sezone, ističući da ostvareni uspjeh predstavlja samo jednu etapu u daljem razvoju kluba.

„Plasman u Drugu ligu za nas nije konačan cilj, već važan korak u procesu vraćanja FK Zeta na mjesto koje joj istorijski pripada u crnogorskom fudbalu“, poručio je Marković.

Kako je zaključio, FK Zeta predstavlja simbol sportskog identiteta Zete, a ostvareni rezultat potvrđuje da se zajedničkim radom i odgovornim upravljanjem mogu ostvariti i najzahtjevniji ciljevi.

Continue Reading

Zeta

Isti dokument, dvije odluke: Da li je KIC „Zeta“ prekršio Zakon o slobodnom pristupu informacijama?

kic zeta

Dokumentacija do koje je došao Portal Zeta pokazuje da je Javna ustanova Kulturno-informativni centar „Zeta“ u roku od svega sedam dana donijela dvije potpuno različite odluke o pristupu istom dokumentu – zapisniku sa 27. sjednice Savjeta KIC-a održane 30. aprila 2026. godine.

Dokumentacija je Portalu Zeta dostavljena od strane građanina koji je putem MANS-ove aplikacije za slobodan pristup informacijama podnio zahtjev i dobio traženi zapisnik od KIC-a „Zeta“.

Prema rješenju od 18. maja 2026. godine, donijetom po zahtjevu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), KIC „Zeta“ odobrio je pristup zapisniku sa 27. sjednice Savjeta i dostavio traženi dokument podnosiocu zahtjeva. U obrazloženju je navedeno da ustanova posjeduje traženu informaciju i da ne postoje prepreke za njeno dostavljanje. Istim rješenjem djelimično odbija zahtjev samo u dijelu koji se odnosi na inicijativu za razrješenje direktora, obrazlažući da taj dokument ne posjeduje.

Međutim, samo sedam dana kasnije, 25. maja 2026. godine, po zahtjevu Portala Zeta za isti zapisnik, KIC „Zeta“ donosi potpuno suprotnu odluku. Ovoga puta zahtjev je odbijen uz obrazloženje da se radi o dokumentu internog karaktera koji sadrži podatke zaštićene zakonom i zbog toga ne treba da bude dostupan javnosti.

Ovakvo postupanje otvara ozbiljna pitanja o poštovanju Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Ako je isti zapisnik mogao biti dostavljen jednom podnosiocu zahtjeva 18. maja, postavlja se logično pitanje zbog čega je sedam dana kasnije proglašen internim dokumentom nedostupnim drugom podnosiocu.

Zakonom o slobodnom pristupu informacijama propisano je da svi podnosioci zahtjeva imaju jednaka prava i da organ vlasti mora primjenjivati iste kriterijume prema svima. U konkretnom slučaju, KIC „Zeta“ je za isti dokument i gotovo identične okolnosti dao dva potpuno različita pravna tumačenja.

Prvo je utvrđeno da zapisnik može biti dostupan javnosti, a zatim da isti taj dokument predstavlja internu informaciju koja ne može biti predmet slobodnog pristupa. Takva kontradiktorna praksa dovodi u pitanje zakonitost donesenih rješenja, ali i princip transparentnosti rada javne ustanove.

Posebno zabrinjava činjenica da je uskraćivanje pristupa uslijedilo upravo kada je dokument zatražio medij. Zbog toga se otvara pitanje da li je Portal Zeta stavljen u neravnopravan položaj u odnosu na drugog podnosioca zahtjeva i da li je došlo do selektivne primjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Slučaj bi mogao biti predmet ocjene Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, koja bi trebalo da utvrdi kako je moguće da isti dokument u jednom postupku bude javan, a u drugom nedostupan. Takva praksa ne doprinosi povjerenju javnosti u rad institucija, već ostavlja utisak da se pravo na pristup informacijama primjenjuje različito, u zavisnosti od toga ko informaciju traži.

Continue Reading

Zeta

Počela sanacija 15 kilometara saobraćajnica u Botunu

Ekipe društva „Putevi“ d.o.o. započele su danas radove na sanaciji saobraćajnica u Botunu, u skladu sa dogovorom koji su juče postigli predstavnici Glavnog grada, Vlade Crne Gore i mještani ovog naselja.

Na sastanku održanom prethodnog dana definisana je dinamika izvođenja radova i naredne aktivnosti na terenu. Sastanku su prisustvovali gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, izvršni direktor „Putevi“ d.o.o. Radoš Zečević, tehnički direktor Bojan Popović, kao i njihovi saradnici.

Projektom je obuhvaćena sanacija oko 15 kilometara saobraćajnica na području Botuna, a ukupna vrijednost radova procijenjena je na približno 1,65 miliona eura.

Iz Glavnog grada ističu da će realizacija ovog infrastrukturnog projekta doprinijeti značajnom unapređenju putne infrastrukture, povećanju bezbjednosti saobraćaja i poboljšanju uslova za svakodnevni život mještana Botuna.

Početak radova predstavlja prvi korak u realizaciji dogovorenih aktivnosti koje imaju za cilj unapređenje komunalne i saobraćajne infrastrukture u ovom naselju.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto