Connect with us

Priroda i društvo

Mrtve životinje i smeće ugrožavaju izvorište Bolje sestre

vodoizvorište bolje sestre
Izvor: internet

Izvorište Bolje sestre kao da je meta neodgovornih građana. Kao da nije dovoljno što se decenijama eksploatiše šljunak i time smanjuje izdašnost vodoizvorišta, kaže Zoran Lakušić.

Odlaganje otpad na obalama Morače je svakodnevica, a sam tim ugrožava se vodoizvorište Bolje sestre. Riječ je o lokacijama koje se nalaze uz riječni tok, na terenu gdje se vrši eksploatacija i skladištenje materijala (šljunka i pijeska), a koje pripadaju drugoj zoni sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre. To je za „Dan“ saopštio Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora preduzeća Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, koji ističe da je u užoj zoni sanitarne zaštite zabranjeno skladištenje čvrstog otpada bilo kog porijekla, transportovanje, skladištenje i upotreba otrovnih i štetnih materija (nafta, naftni derivati, hemikalije i sl.) i izgradnja industrijskih i drugih objekata koji bi mogli nepovoljno uticati na kvalitet vodoizvorišta.

„Uža zona sanitarne zaštite mora biti pod stalnim sanitarnim nadzorom kako bi se obezbijedila zaštita vode od hemijskog, mikrobiološkog, radiološkog i drugih vrsta zagađenja. Zemljište u okviru ove zone može se koristiti u poljoprivredne svrhe, i to za ispašu stoke za vlastite potrebe domaćinstava i kultivisanje zemljišta na i do sada korišćenim poljoprivrednim površinama, uz zabranu korišćenja pesticida i herbicida. Sječa drveća po obodu polja treba da bude ograničena u cilju očuvanja sadašnjih prirodnih uslova. Izvorište Bolje sestre kao da je meta neodgovornih građana. Kao da nije dovoljno što se decenijama eksploatiše šljunak i time smanjuje izdašnost vodoizvorišta Bolje sestre, već se godinama odlažu i ogromne količine otpada, među kojima se često mogu naći i građevinski materijal, plastika i životinjske kosti. Pored opasnosti zbog nelegalne eksploatacije šljunka i ugrožavanja izdašnosti samog izvorišta Bolje Sestre, pravi se i crna ekološka tačka u sanitarnoj zaštiti vodoizvorišta “ kazao je Lakušić za „Dan“.

On je podsjetio da su preduzeća Zaštita prostora Crne Gore i Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, uz pokroviteljstvo Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, organizovala akciju čišćenja i uređenja korita rijeke Morače na teritoriji prigradskog naselja Grbavci.

„Sprovođenje ove akcije predstavlja dio šire aktivnosti koja ima za cilj realizaciju projekta postavljanja privremenog pješčanog nasipa u koritu rijeke Morače, koji će se odvijati u dvije faze. Prva faza realizacije ovog projekta su aktivnosti na čišćenju i uređenju korita rijeke Morače i njenog obalnog područja, kao i uklanjanje svih nelegalno postavljenih privrednih objekata koji su u funkciji nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka. Akcija treba u značajnoj mjeri da doprinese očuvanju kvaliteta vode izvorišta Bolje sestre i preduslov je za realizaciju druge faze projekta, koja podrazumijeva izgradnju pješčanog nasipa u koritu rijeke Morače“, rekao je Lakušić.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto