Izvorište Bolje sestre kao da je meta neodgovornih građana. Kao da nije dovoljno što se decenijama eksploatiše šljunak i time smanjuje izdašnost vodoizvorišta, kaže Zoran Lakušić.
Odlaganje otpad na obalama Morače je svakodnevica, a sam tim ugrožava se vodoizvorište Bolje sestre. Riječ je o lokacijama koje se nalaze uz riječni tok, na terenu gdje se vrši eksploatacija i skladištenje materijala (šljunka i pijeska), a koje pripadaju drugoj zoni sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre. To je za „Dan“ saopštio Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora preduzeća Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, koji ističe da je u užoj zoni sanitarne zaštite zabranjeno skladištenje čvrstog otpada bilo kog porijekla, transportovanje, skladištenje i upotreba otrovnih i štetnih materija (nafta, naftni derivati, hemikalije i sl.) i izgradnja industrijskih i drugih objekata koji bi mogli nepovoljno uticati na kvalitet vodoizvorišta.
„Uža zona sanitarne zaštite mora biti pod stalnim sanitarnim nadzorom kako bi se obezbijedila zaštita vode od hemijskog, mikrobiološkog, radiološkog i drugih vrsta zagađenja. Zemljište u okviru ove zone može se koristiti u poljoprivredne svrhe, i to za ispašu stoke za vlastite potrebe domaćinstava i kultivisanje zemljišta na i do sada korišćenim poljoprivrednim površinama, uz zabranu korišćenja pesticida i herbicida. Sječa drveća po obodu polja treba da bude ograničena u cilju očuvanja sadašnjih prirodnih uslova. Izvorište Bolje sestre kao da je meta neodgovornih građana. Kao da nije dovoljno što se decenijama eksploatiše šljunak i time smanjuje izdašnost vodoizvorišta Bolje sestre, već se godinama odlažu i ogromne količine otpada, među kojima se često mogu naći i građevinski materijal, plastika i životinjske kosti. Pored opasnosti zbog nelegalne eksploatacije šljunka i ugrožavanja izdašnosti samog izvorišta Bolje Sestre, pravi se i crna ekološka tačka u sanitarnoj zaštiti vodoizvorišta “ kazao je Lakušić za „Dan“.
On je podsjetio da su preduzeća Zaštita prostora Crne Gore i Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, uz pokroviteljstvo Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, organizovala akciju čišćenja i uređenja korita rijeke Morače na teritoriji prigradskog naselja Grbavci.
„Sprovođenje ove akcije predstavlja dio šire aktivnosti koja ima za cilj realizaciju projekta postavljanja privremenog pješčanog nasipa u koritu rijeke Morače, koji će se odvijati u dvije faze. Prva faza realizacije ovog projekta su aktivnosti na čišćenju i uređenju korita rijeke Morače i njenog obalnog područja, kao i uklanjanje svih nelegalno postavljenih privrednih objekata koji su u funkciji nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka. Akcija treba u značajnoj mjeri da doprinese očuvanju kvaliteta vode izvorišta Bolje sestre i preduslov je za realizaciju druge faze projekta, koja podrazumijeva izgradnju pješčanog nasipa u koritu rijeke Morače“, rekao je Lakušić.