Connect with us

Priroda i društvo

Kratka istorija lova

Lov je star koliko i ljudski rod. On je najstarije čovekovo zanimanje. Za lov kao delatnost može se tvrditi da je to prvo svesno i aktivno angažovanje pračoveka i prvi korak na putu oformljenja ljudske civilizacije.

Čovek je vekovima usavršavao veštinu lovljenja. Lov je u početku bio individualan i služio je za zadovoljenje potreba u hrani. Vremenom čovek počinje organizovano da se bavi lovom usavršavajući veštinu lovljenja.

Čovek je usavršavao i oružje za lov. Sve vreme u lovu kao čovekov pratilac je neizbežan pas, koga je takođe oblikovao za razne vrste i načine lova. Razvojem zemljoradnje i stočarstva lov prestaje da bude izvor egzistencije čoveka, i lov polagano počinje da postaje sport i zabava.

Od samih početaka ljudske zajednice lov je čoveku osnovna preokupaciju i njegovo angažovanje. Kao rezultat te njegove delatnosti ispoljio se posle dugog vremena, proces domestikacije životinja.

Nesumnjivo je da je lov divljih životinja preteča celokupnog stočarstva, od početnih faza pripitomljavanja, do današnjih savremenih sistema držanja stoke.

Istorija lova kroz vekove

U robovlasničkom društvu lovom su se bavili samo robovlasnici. Oružje za lov u tom periodu su bili luk i strela, mačevi, noževi i koplja, kao i lov pomoću užeta (laso). U tom vremenu su se u lovu upotrebljavali pored pasa i ptice grabljivice.

U srednjem veku lov i dalje ostaje privilegija vlastele, kao sport i zabava, i polagano počinje da donosi prihode. Lov kao privredna grana počinje u tom periodu da donosi prihode prodajom mesa, krzna i kože divljači. Pored toga, trguje se i lovačkim psima i sokolovima. Posebna karakteristika lova u srednjem veku je lov sokolarenjem.

Vlastelin je jašući na konju nosio sokola na ruci ili ramenu i puštao ga na divljač, a iza njega su išli pomagači, koji su na stalku nosili više sokolova i vodiči pasa koji su puštali pse po lovištu da dižu divljač.

Sokolarenje kao način lova svoj najveći vrhunac i ekspanziju imao je u srednjem veku, da bi krajem XVIII veka počeo da gubi na značaju i primeni. Razlog prestanka interesovanja za ovaj način lova je sve veće interesovanje za lov vatrenim oružjem. U ovom periodu lov se obavljao kopljem, mačom, strelom.

Novi vek i pojava vatrenog oružja dovodi do velikih promena u lovstvu. Pre svega menjaju se načini lova. Lov dobija pravo građanstva. Lovilo se ko je kad želeo i koliko je hteo bez ograničenja. Ovakav odnos i nekontrolisani lov vatrenim oružjem rezultira drastičnim smanjenjem brojnosti divljači.

U to vreme u Srbiji, bez obzira na razne uredbe o zabrani lova u doba dinastije Obrenović, i dalje se smanjuje brojnost divljači. Shvativši situaciju u kojoj se nalaze lovci se okupljaju i organizuju u cilju napretka u lovu. Krajem 19. veka širom Evrope počinju da se osnivaju lovački klubovi, udruženja i savezi.

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Hljeb skuplji pet centi

Od juče hljeb skuplji pet centi i košta 85 centi. U Udruženju pekara kažu da je poskupljenje neizbježno jer su drastično porasli troškovi proizvodnje. Anketirani građani negoduju. Novčanici su im, ističu, sve tanji.

Osnovna bijeli vekna hljeba od 700 grama umjesto dosadašnjih 80 koštaće 85 centi. Građane Podgorice pitali smo da li je ovo još jedan udar na kućni budžet.

“Neka košta koliko košta”.

“Da, sigurno da hoće, uvijek po džepu”.

“Ovdje je baš previše sve skupo, i hrana, i gorivo, i baš sve”.

“Ja ih razumijem, mislim, moraju da podignu”.

“To stvarno ne vodi ničemu, jer mi više nećemo imati para za hljeb”, mišljenja su anketiranih građana.

Uz podsjećanje da se cijene hljeba od 2021. slobodno formiraju na tržištu, iz Udruženja pekara su nam saopštili da je osnovni razlog uvećanja poskupljenje svih inputa i sirovina – pšenice, ulja, šećera, ambalaže, aditiva i goriva u minulom periodu za preko 20 procenata. Osim toga, kako kaže Hasan Ramović, predstavnik Udruženja, tu je i cijena radne snage.

“Drugi veoma bitan razlog jeste da je cijena radne snage skočila, da je nekad bila minimalna 450, a da je sad 600. Ako tome dodamo nedostatak radne snage, ne možemo organizovano se baviti proizvodnjom itd”, navodi on.

Ramović ističe da su u Udruženju ostvarili korektnu saradnju sa maloprodajnim trgovačkim lancima.

“Kad je u pitanju zarada na prodaju hljeba, to je marža od koje se ne mogu izdržavati maloprodajni lanci”, navodi on.

Ramović smatra da se radi o simbolično, ne poskupljenju, već usklađivanju sa cijenom koštanja.

Od 85 centi pekarima ostaje 69 centi, iznos kojim se jedva pokrivaju troškovi proizvodnje.

“Vjerovali ili ne, na tu cijenu ne postoji nikakva zarada, ne postoji nikakav profit”, dodaje Ramović.

Iz Udruženja pekara su nam kazali da je za očekivati da se i razne prerađevine od hljeba poskupe za nekih desetak procenata.

 

Izvor: RTCG

Continue Reading

Priroda i društvo

Svečanost predškolaca JPU “Zvjezdani vrt”: Stasali za đake prvake

zvjezdani vrt crna gora

U vrtiću se nauči da se kaža hvala, izvoli, dobar dan, kako se pleše, pjeva, crta, kako se voli drug, nauče male ruke da prave velike stvari, da zagrle sunce, brata, sestru, kako se čestita rođendan, drži kašika, pije iz čaše, da poštuju starije, da izgovore slovo r, nauče da vole aplauz, da se poklone, da budu dobri, marljivi i mnogo toga još. Sve to naučili su predškolci JPU “Zvjezdani vrt” koji su se na završnoj svečanosti u KIC-u “Zeta” uz muziku, ples, glumu i recitacije oprostili od vrtića. Nizali su se stihovi koji su publiku doveli do suza, a vaspitačice su bile ponosne gledajući kako mališani izvode sve ono što su vježbali i naučili u vrtiću. Posebnu emociju izazvala je horska pjesma “Doviđenja dragi naš vrtiću, lepo nam je u vrtiću bilo, stasali smo za đake prvake, sad nas škola poziva u krilo”…

V.d. direktorice ustanove Gordana Drinčić kazala je da je ovo za njih poseban, emotivan i istorijski trenutak.

“Prvi put ispraćamo generaciju predškolaca iz našeg novoformiranog vrtića, generaciju koja je upisala prve stranice priče koju zajedno gradimo od samog početka. Posebno mi je dirljivo što se među ovom generacijom nalaze i djeca iz grupe koju sam lično vodila pune tri godine, prije nego što sam preuzela ovu funkciju. Kroz dane ispunjene igrom, pjesmom, učenjem i mnogim lijepim trenucima zajedno smo rasli i stasavali. Danas, dok ih ispraćam na novo životno poglavlje, osjećam ponos, sreću i onu prirodnu roditeljsku i vaspitačku emociju koja prati svaki rastanak sa djecom koja su vam prirasla srcu. Posebnu radost donose i naše djevojčice iz srednje grupe, koje su osvojile prvi pehar za naš vrtić – simbol uspjeha, truda i zajedništva koje njegujemo”, rekla je Drinčić.
Ona je dodala da su djeca srce vrtića, njegovi prvi stanovnici koji su ga ispunili smijehom, igrom, pjesmom i ljubavlju.
“Pokazali ste da se kroz igru uči, kroz pjesmu raste, a kroz drugarstvo jača. Danas vas ispraćamo s mnogo ponosa i s iskrenom željom da vam školski dani budu ispunjeni znanjem, prijateljstvima i uspjesima. Znajte da gdje god krenuli, vrata vašeg “Zvjezdanog vrta” za vas će uvijek ostati otvorena, s istim onim osmijehom i toplinom s kojom smo vas svakog jutra dočekivali”, kaže Drinčić.
Izvor: Dan

 

Continue Reading

Priroda i društvo

Upis u prvi razred srednjih škola: Slobodna mjesta u SMŠ “Golubovci”

SMŠ golubovci

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore objavilo je zvanični Konkurs za upis učenika u prvi razred srednjih škola za školsku 2025/2026. godinu. Pravo prijave imaju svi kandidati koji su završili osnovnu školu i koji na dan podnošenja prijave nijesu stariji od 17 godina.

Prijave se podnose elektronski putem portala www.upisi.edu.me, i to u periodu od 16. do 19. juna 2024. godine. Učenici koji prvi put koriste ovu platformu moraju prethodno da se registruju.

Slobodna mjesta u Srednjoj mješovitoj školi “Golubovci”

Škola nudi širok spektar obrazovnih programa, od gimnazijskih do stručnih, iz različitih oblasti:

  • Opšta gimnazija: 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Sportska gimnazija: 2 odjeljenja, 56 učenika

Stručni obrazovni programi:

Poljoprivreda, prehrana i veterina (nivo IV1):

  • Agrotehničar/Veterinarski tehničar: 1 odjeljenje (14 + 14 učenika)

Ekonomija i pravo (nivo IV1):

  • Ekonomski tehničar: 2 odjeljenja, 56 učenika

Usluge (nivo III):

  • Frizer: 1 odjeljenje, 28 učenika

Turizam, trgovina i ugostiteljstvo:

  • Gastronom (nivo IV1): 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Kuvar (nivo III): 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Konobar (nivo III): 1 odjeljenje, 28 učenika

Za sve dodatne informacije, zainteresovani kandidati mogu se obratiti školi putem:

Emaila: skola@smsgolubovci.edu.me

 Telefona: +382 20 255 121

 Web stranice: smsgolubovci.me

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto