Connect with us

Zeta

Odbornici NSD-a potpisali inicijativu o povlačenju priznanja Kosova u Zeti

so zeta
Arhiva

Inicijativa za donošenje Deklaracije o poništenju i nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije biće uvrštena u proceduru Skupštine opštine Zeta, nakon što je zahtjev za sazivanje vanredne sjednice potpisalo 18 odbornika koalicije „Za budućnost Zete“, predvođene Demokratskom narodnom partijom (DNP).

“Na osnovu člana 37 i 38 Statuta opštine Zeta („Službeni list Crne Gore – opštinski propisi“, br. 12/23), člana 38 Zakona o lokalnoj samoupravi („Službeni list Crne Gore“, br. 2/18, 34/19, 38/20, 50/22, 84/22, 81/25, 98/25) podnosimo zahtjev za sazivanje sjednice Skupštine u vanrednom zasijedanju u dnevni red radi donošenja Deklaracije o poništenju i nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije”, navodi se u inicijativi koju je objavio lider DNP-a  Milan Knežević.

Posebnu pažnju izaziva činjenica da su inicijativu podržali i odbornici Nove srpske demokratije (NSD), iako je iz vrha te partije u više navrata poručeno da se identitetska pitanja ne bi trebalo otvarati u ovom trenutku.

Nedavno komentarišući činjenicu da je NSD ostao u Vladi Crne Gore, predsjednik Skupštine Crne Gore i lider NSD-a Andrija Mandić kazao je da svako ima pravo da vodi politiku kako želi, ali da rukovodstvo njegove partije smatra da je interes građana da ostanu u Vladi i da „nemaju pravo da naprave političku grešku koja bi vratila DPS“.

Istakao je da je učinio sve da Knežević ne napušta Vladu, te da je bilo jasno da izlaskom iz vlasti otkazao koalicioni sporazum gdje su navedeni prioriteti koalicionog saveza, a jedan od njih je da se identitetska pitanja neće stavljati na dnevni red.

„Legitimno je da se borite za ono što želite, ali ja ne bih nikoga uslovljavao. Oni su donijeli odluku za njih. Trudio sam se da ostanemo do kraja, do izbora, popravimo snagu našeg saveza, a do tada da radimo na popravljanju standarda građana“, kazao je Mandić.

Ipak, uprkos takvim porukama iz centrale, odbornici NSD-a u Zeti dali su podršku inicijativi za usvajanje Deklaracije u SO Zeta, čime su otvorili prostor za raspravu o jednom od najosjetljivijih političkih pitanja na lokalnom nivou.

Nakon eventualnog razmatranja u Skupštini opštine Zeta, kako je ranije najavio Knežević, slična inicijativa mogla bi biti pokrenuta i na državnom nivou.

 

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Uspjeh đaka SMŠ “Golubovci” na takmičenju u Turskoj: Srebro Blažu Đuretiću

Učenik obrazovnog programa Kuvar u Srednjoj mješovitoj školi „Golubovci“, Blažo Đuretić, ostvario je izuzetan uspjeh na međunarodnom kulinarskom takmičenju u Turskoj, osvojivši srebrnu medalju kao član tima Udruženja šefova kuhinja Crne Gore.

Mirko Popović, profesor kulinarstva, rekao je da je Blažo na najbolji način predstavio školu, kao i državu.

“Nakon međunarodnog takmičenja u Novom Pazaru gdje je pokazao umijeće i znanje i osvojio treće mjesto Blaža Đuretića pozvali su iz Udruženja šefova kuhinje Crne Gore da učestvuje na takmičenju u Turskoj. Ponosni smo na učenika koji je pokazao sve što je naučio u školi i predstavio nas na najbolji mogući način”,  rekao je Popović.

Continue Reading

Zeta

Na Anovima otvoren Omladinski servis

Zeta je dobila Omladinski servis koji je juče svečano otvoren na Anovima, a čiji je administrator Nemanja Panić. Ovaj objekat Opština je otvorila u saradnji sa Ministarstvom sporta i mladih i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori Ekatarina Paniklova kazala je da se i Zeta pridružila opštinama koje ulažu u infrastraktiru za mlade i stvaraju prostor za ideje, inicijative i saradnju mladih sa lokalnim samoupravama.

“Omladinski servis je sigurno mjesto gdje mladi mogu da uče, razvijaju talente i pripremaju se za učešće i razvoj svojih zajednica i generalno za život. Ulaganje u mlade važno je i za evropske integracije Crne Gore, jer znači ulaganje u ljude, ljudska prava, zajedništvo i ekonomski razvoj. Posebno nam je drago što ste se kao nova opština, od samog početka jasno opredijelili da mladi budu u centru”,  kaže Paniklova.

Direktor direktorata za mlade u Ministarstvu sporta i mladih Darko Stojanović kaže da je ovo 13 Odmladinski servis u Crnoj Gori.

“Ne dozvolite da vam drugi kreiraju politike i budućnost. Podignite glas za svoja prava, a kod nas u ministarstvu imamo maksimu da ništa što se tiče mladih ljudi ne možemo da radimo bez njih. Nastavite da se uključujete, da što više tražite i zahtijevate, jer sve te politike treba da se rade zbog vas i za vas”,  kazao je Stojanović.

Predsjednik Opštine ZetaMihailo Asanović rekao je da nije otvoren samo objekat, već mogućnosti za sve mlade u Zeti. Mladima je poručio da je ovo njihov servis, te da će u njemu imati prostor za ideje, edukacije, radionice, projekte, druženje i aktivizam.

“Cilj nam je da Zeta bude opština iz koje mladi ne odlaze, već u kojoj ostaju, stvaraju i grade svoju budućnost. Želimo da budete aktivni učesnici u donošenju odluka koje se tiču vaše generacije i cijele zajednice. Neka današnji dan bude početak jednog novog poglavlja za omladinu Zete”,  rekao je Asanović.

Administrator Omladinskog servisa Nemanja Panić kaže da su otvorili mjesto susreta, ideja i kreativnosti za sve mlade ljude.

“Otvaranje Omladinskog servisa predstavlja veliki korak ka ostvarenju onoga čemu svi težimo, a to je da mladi imaju priliku da razvijaju potencijal, iskažu misli i aktivno učestvuju u oblikovanju budućnosti Zete. Vjerujemo da će servis biti mjesto gdje će se pokretati značajne inicijative, stvarati nove ideje i graditi snažne konekcije među mladima”, kaže Panić.

Poručio je mladima da iskoriste prilike koje im se pružaju, te da budu hrabri, aktivni i istrajni u ostvarenju ciljeva.

“Vaša kreacija, glas i učešće su od neprocjenjivog značaja. Važno je da znate da se ne otvara samo jedna obična kancelarija već vaša druga kuća”,  istakao je Panić.

 

Izvor: DAN

Continue Reading

Zeta

Predsjednik Opštine Zeta nagradio najbolje učenike 

Povodom Dana najboljih koji je danas prigodno obilježen u Opštini Zeta, predsjednik Opštine Mihailo Asanović nagradio je nosioce diplome ‚‚Luča“ uručivši im zahvalnice, knjige i novčane nagrade – po 100€ za lučonoše iz osnovnih škola i po 200€ lučonošama srednje škole.

Ujedno, čestitao im je na postignutom uspjehu i poželio da ih isti prati i u svim narednim životnim etapama, istakavši da će im Opština Zeta uvijek biti saveznik na svim stazama uspjeha.

Ove godine, kada su u pitanju polumaturanti, imamo 12 nosilaca diplome ‚‚Luča“ iz osnovnih škola sa područja teritorije Zete, kao i 2 lučonoše koje su uspješno završile Srednju mješovitu školu Golubovci.

Dobitnici diplome Luča iz Osnovne škole ‚‚Milan Vukotić“ su: Anđela Ajković, Nađa Brajović, Kalina Knežević, Sunčica Marković, Nikolina Gorović i Jovana Marković.

Lučonoša Osnove škole ‚‚Niko Maraš“ je Vuk Savić.

Najbolji u Osnovnoj školi ‚‚Vladika Danilo“ su: David Komadanović, Nikoleta Bjelobrković i Mihailo Lončar.

Nosioci ove prestižne diplome iz Osnovne škole ‚‚Zarija Vujošević“ su Hana Frljučkić i Anđela Kaluđerović.

Dobitnice diplome Luča iz Srednje mješovite škole Golubovci su Jana Kovinić i Anđela Popović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto