fbpx
Connect with us

Digitalni svijet

EU priprema stroga pravila o vještačkoj inteligenciji

Eu regulativa chat GPT

Evropska unija (EU) radi na uvođenju novih strogih pravila o različitim tehnologijama vještačke inteligencije (AI), kao što je ChatGPT softver, svojevrsni “robot za razgovor”, koji je osmišljen na temelju AI.

EU još nema propise o ChatGPT-u ili sličnim AI sistemima, ali je prije dvije godine Evropska komisija pripremila prvi zakonski predlog za okvir novih pravila o AI i dostavila ga državama članicama i Evropskom parlamentu.

Ovaj predlog bi uveo neka ograničenja i pravila transparentnosti u korištenju sistema vještačke inteligencije. Ako predlog postane zakon, AI sistemi kao što je ChatGPT također će se morati koristiti u skladu s ovim pravilima.

U predlogu komisije, AI sistemi su klasifikovani u četiri glavne grupe: neprihvatljiv rizik, visok rizik, ograničeni rizik i minimalni rizik.

Sistemi vještačke inteligencije za koje se smatra da predstavljaju jasnu prijetnju po životnu bezjbednost, sredstva i prava ljudi su u grupi neprihvatljivog rizika.

Takođe su zabranjeni AI sistemi ili aplikacije koje se protive slobodnoj volji pojedinaca, manipulišu ljudskim ponašanjem ili vrše društveno bodovanje.

Zatim, u grupu visokog rizika spadaju oblasti kao što su kritična infrastruktura, obrazovanje, hirurgija, evaluacija životopisa za zapošljavanje, kreditni rejting, dokazi, imigracija, azil i upravljanje granicom, verifikacija putnih isprava, biometrijski sistemi identifikacije i sudski i demokratski procesi.

Ovi sistemi moraju biti nediskriminatorni, a rezultati moraju biti vidljivi i podložni adekvatnom ljudskom nadzoru.

Prema pravilima, bezbjednosne jedinice će moći da koriste sisteme biometrijske identifikacije na javnim područjima u posebnim slučajevima kao što su terorizam i teška krivična djela. Međutim, takva upotreba AI sistema će biti ograničena i podložna odobrenju pravosudnih organa.

Sistemi u grupi ograničenog rizika će takođe morati da ispoštuju određene obaveze transparentnosti.

U prijedlogu, chatbotovi su takođeru grupi ograničenog rizika. Cilj je da se korisnici koji razgovaraju s chatbotovima postanu svjesni da su u interakciji s računarom.

Aplikacije kao što su video igrice koje podržavaju umjetnu inteligenciju ili filteri za neželjenu poštu su u grupi minimalnog rizika.

U međuvremenu nastavlja se rad na zakonu o vještačkoj inteligenciji, koji zahtijeva odobrenje EP-a i država članica kako bi stupio na snagu.

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Digitalni svijet

Apple priprema svoj najmanji računar ikad

Sredinom sljedeće godine pak trebali bi se pojaviti novi modeli Mac Pro i Mac Studio uređaja, koji spadaju u najjače Mac uređaje.

I dok su im telefoni sve veći, u Appleu su odlučili da računar smanje na najmanju moguću mjeru. Nova verzija Mac mini računara će biti najmanje Appleovo stoni računar do sad. Navodno su u pripremi dvije verzije uređaja – jedna s M4 čipom i komponentama sličnima iPad Prou, a druga s (još ne predstavljenim) M4 Pro čipom, više memorije i boljom grafikom.

Još uvijek nije poznato kolika će biti cijena tog novog uređaja. Do sad se “mini” prodavao po cijeni od 600 dolara, iako nova verzija dolazi u manjem pakovanju, teško je za povjerovati da bi Apple dodatno snizio cijenu.

Osim Mac minija i drugi uređaji iz Mac linije dobiće neke novosti. Tako bi iMac desktop i MacBook Pro trebali dobiti čipove iz linije M4, dok bi u proljeće svjetlo dana trebali ugledati novi MacBook Air uređaji. Sredinom sljedeće godine pak trebali bi se pojaviti novi modeli Mac Pro i Mac Studio uređaja, koji spadaju u najjače Mac uređaje.

Prelazak na M4, Appleov čipset, označiće i zanimljivu prekretnicu za Apple. Naime, ovo će biti prvi put da će ista generacija čipova biti dostupna u svim Mac računarima.

Continue Reading

Digitalni svijet

Stiže supersonični punjač: Puni bateriju od 0 do 100% za manje od 5 minuta

Realme punjač od 240W trenutno drži rekord za najbrže punjenje baterije na komercijalno dostupnom pametnom telefonu, a sada stiže njegov još brži nasljednik.

Nakon što je u februaru 2023. godine uveo brzi punjač snage 240W, Realme se odlučio za novi “tehnološki proboj”. Ovaj kineski proizvođač je za 14. avgust najavio premijeru svog novog punjača od 300W.

Međutim, malo je vjerovatno da ćemo, bar u ovom trenutku, novi brzi punjač vidjeti uz neki aktuelni telefon.

Sličnu inovaciju je najavio i Redmi, ističući da će njegova nova tehnologija omogućiti punjenje baterije pametnog telefona od 0 do 100% – za manje od pet minuta.

Skoro 18 mjeseci nakon predstavljanja, još uvijek nije poznato da li će se i kada takav punjač naći kao komercijalno dostupan uz neki od uređaja tog Xiaomi-jevog podbrenda.

Realme punjač od 240 W trenutno drži rekord za najbrže punjenje baterije na komercijalno dostupnom pametnom telefonu. Riječ je o modelu Realme GT Neo 5, prvim koji je u Kini lansiran tim sa brzim punjenjem, a koji je kasnije predstavljen na međunarodnim tržištima pod imenom Realme GT3, navodi SmartLife.

Kineska kompanija je tada obećala punjenje od 0 do 100% za manje od 10 minuta, a testovi tog telefona su pokazali da u praksi nema mnogo odstupanja od toga. Tako se na testu sajta GSM Arena baterija u potpunosti napunila za 11 minuta i 16 sekundi.

Continue Reading

Digitalni svijet

Ovako možete da spriječite nepoželjne pozive i poruke

Viber je objavio predloge funkcija koje bi korisnicima mogle da pomognu da spriječe nepoželjne pozive i poruke.

Kako su naveli u saopštenju, korisnicima predlažu da sakriju statuse “pregledano” i “na mreži”, navodeći da ta aplikacija korisnicima omogućava da te opcije sakriju, u odjeljku “privatnost” u “podešavanjima”.

Predlog Vibera je i da korisnici svoju fotografiju ne izlažu onima koji im nisu među kontaktima.

Precizirali su da je tu opciju moguće urediti u odjeljku “privatnost” u “podešavanjima”, birajući opciju “prikaži svoju fotografiju”.

Viber je predložio korisnicima i da podese da im pozivi za pridruživanje grupnim prepiskama budu ubačeni u fasciklu “zahtjevi za razmjenu poruka”.

“Korisnik uvijek može da ‘prihvati‘ poziv, posle čega se prepiska premješta unutar ekrana svih ostalih prepiski. Ova funkcija je omogućena kao početni standard u Viberu”, navodi se u saopštenju Rakuten Vibera. Među predlozima je i podešavanje liste za blokiranje, konkretno – da se telefonski brojevi koji su blokirani u Viberu pojave u listi blokiranih, te neće moći da šalju poruke ili pozivaju korisnike.

Za kraj Viber predlaže uključivanje “ID pozivaoca”, kako bi identifikovali moguće nepoželjne pozive.

“Kako kretanje kroz svijet digitalne privatnosti i bezbijednosti često može biti zamorno, Rakuten Viber će uskoro svojim korisnicima predstaviti novi specijalizovani interaktivni čet-bot koji će pomoći i podržati korisnike u saznanjima kako mogu da zaštite sve što im je od važnosti i značaja na mreži”, navodi kompanija u saopštenju.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto