Connect with us

Politika

Devetnaest godina crnogorske nezavisnosti: Mafija na krilima države

Urednik

Crna Gora 21. maja obilježava 19 godina od obnove nezavisnosti – istorijski trenutak kada je većina građana izabrala suvereni put, odvojivši se od zajednice sa Srbijom. Te večeri 2006. godine slavilo se s pjesmom i velikim očekivanjima. Vjerovalo se da nezavisnost donosi slobodu, pravdu i razvoj. Devetnaest godina kasnije, mnogi građani se pitaju: šta smo zaista dobili?

Jer umjesto države građana, Crna Gora je izrasla u državu klanova – političkih i kriminalnih. Mafija nije ostala u sjenkama. Zahvaljujući slabim institucijama i političkom pokroviteljstvu, kriminal je često koračao rame uz rame sa državom, pa čak i u njenim uniformama.

Simbol tog saveza postali su slučajevi koji su u proteklih nekoliko godina potresli javnost – prije svih slučaj Petra Lazovića, bivšeg službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), koji je prema objavljenim “Sky” komunikacijama bio u bliskim odnosima sa vođama kavačkog kriminalnog klana. Umjesto da štiti državu od kriminala, Lazović je, prema sumnjama Europola, bio produžena ruka mafije unutar bezbjednosnog sektora.

Njegov otac, Zoran Lazović, jedan od najuticajnijih bezbjednjaka u zemlji, takođe je dovođen u vezu sa kontroverznim postupanjima i sumnjivim vezama sa bezbjednosno-kriminalnim strukturama. Iako nikada formalno optužen, Lazovićev dugogodišnji uticaj na sektor bezbjednosti izazvao je ozbiljnu zabrinutost u zemlji i van nje – posebno u kontekstu političke zaštite određenih kriminalnih grupacija.

Još jedno važno ime u ovoj priči jeste Milivoje Katnić, bivši glavni specijalni tužilac. Katnić je često bio predstavljen kao „čovjek koji se bori protiv mafije“, no u praksi je sve više bio viđen kao figura koja selektivno primjenjuje pravdu, često targetirajući političke protivnike režima, dok su najkrupnije ribe plivale slobodno. Danas se i Katnić suočava sa ozbiljnim optužbama, uključujući zloupotrebu službenog položaja i prikrivanje tragova organizovanog kriminala.

Ova trojica – Lazović otac i sin, te Katnić – nisu jedini, ali su postali simboli jedne strukture vlasti koja je zarobila državu. Mafija nije jednostavno „ušla u institucije“ – ona ih je oblikovala po svojoj mjeri.

Možda najilustrativniji primjer moralne i institucionalne erozije crnogorske države jeste slučaj Vesne Medenice – nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda i dugogodišnje neprikosnovene figure u sudskom sistemu. Gotovo dvije decenije slovila je za „čuvaricu pravnog poretka“, osobu čije se riječi nisu dovodile u pitanje, a čije su odluke oblikovale sudbinu ne samo ljudi, već i čitavih političkih procesa.

Ali kada je kula moći počela da se ruši, srušila se munjevito. U aprilu 2022. godine, Medenica je uhapšena pod teškim optužbama: članstvo u kriminalnoj organizaciji, zloupotreba službenog položaja, trgovina uticajem. S njenim padom simbolično je pala i iluzija da pravosuđe, čak i u svojoj najvišoj instanci, ima išta zajedničko s nepristrasnošću i zakonitošću.

Poruke koje su procurile iz istrage bacile su svjetlo na zastrašujući sistem iznutra: presude koje se ne donose u sudnicama, već u dogovorima; sudije koje se ne biraju po stručnosti, već po lojalnosti; institucije koje više podsjećaju na trgovačke firme nego na stubove demokratije. U tom ambijentu, pravda nije bila ideal – već valuta.

Kada se na čelna mjesta u sudstvu, tužilaštvu i bezbjednosnim službama postavljaju ljudi povezani s centrima moći izvan zakona, rezultat nije kvar sistema – već sistem temeljen na kvaru. Crna Gora danas ne pati od korupcije kao bolesti. Ona pati od korupcije kao modela upravljanja.

U takvom uređenju, mafiji ne trebaju politički kontakti – ona je politika. Ne mora da kupuje presude – ona ih piše. Ne lomi institucije – već ih gradi po sopstvenoj mjeri.

Pravosuđe, policija, obavještajni sektor i politika godinama su funkcionisali kao jedna simbiotska mreža koja je umjesto javnog interesa štitila privatne interese pojedinaca i klanova.

I dok se političke elite smjenjuju, a nove vlasti najavljuju reforme i obračun sa korupcijom, pitanje ostaje: da li Crna Gora ima kapaciteta – i volje – da se oslobodi tog malignog zagrljaja?

Prava nezavisnost ne počinje ni na referendumu, ni u Ustavu. Ona počinje tamo gdje mafija prestaje da komanduje policijom, gdje tužilac ne pita „koga treba“, i gdje se ime države ne vezuje za klan, već za zakon.

Ako Crna Gora ne uspije da povrati institucije iz kandži privatne moći, onda će 21. maj ostati praznik forme bez suštine – dan kada smo se oslobodili jedne dominacije, da bismo upali u drugu, još perfidniju. Devetnaest godina institucionalnog zarobljeništva mora postati granica iza koje vječna Crna Gora više nikada neće zakoračiti.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Spajić: Crna Gora skinula sa sebe višedecenijsku sramotu da smo švercerska država

Crna Gora je najzad skinula sa sebe višedecenijsku sramotu i ljagu da smo švercerska država, poručio je premijer Milojko Spajić.

“Priznanje od prestižnih organizacija kao što su Blumberg i Svjetska zdravstvena organizacija su potvrda da Crna Gora konačno ide u pravom smjeru”,  izjavio je Spajić.

Ukazao je da se povećanje penzija i plata ne plaća iz zaduženja, već se realizuje, između ostalog, zahvaljujući borbi protiv nelegalne trgovine duvanom.

“Umjesto u džepove pojedinaca, uvođenjem tržišta u legalne tokove, novac od prodaje duvanskih proizvoda ide na račune svih građana. To donosi bolji standard i zato ćemo ostati dosljedni nultoj toleranciji na šverc cigareta”, rekao je Spajić.

Continue Reading

Politika

Knežević: Nužda nas je natjerala da sarađujemo sa Spajićem

milan knežević zeta

Premijer Milojko Spajić bi sigurno bio mnogo srećniji da Demokratska narodna partija (DNP) nije dio Vlade Crne Gore, smatra lider DNP-a Milan Knežević.

“Vjerovatno bih i ja bio srećniji da ne pravim koaliciju sa njim. Ali, ono što je izvjesno – nužda je natjerala i njega i mene da budemo zajedno. Je li velika ili mala nužda, neka građani procijene”, kazao je Knežević u svom stilu gostujući na Adria TV.

Ipak, kako navodi, ne namjerava da napusti Vladu Crne Gore jer će nakon toga, tvrdi, odmah ući predstavnici DPS-a.

“Oni samo čekaju priliku. Danijelu Živkoviću su oči kao leopardu kad vreba plijen. Samo čeka da uleti u koalicioni prostor”, rekao je Knežević u emisiji “Klub Aplus”.

Knežević ukazuje da DNP sa svoja četiri poslanika i dva ministra nije povukla nijedan antifašistički, antiideološki i antiprogramski potez.

“Sad sva moja braća Srbi i Crnogorci mene kritikuju što sam dio većine, a glasali su Spajića. Ja sam dio većine sa četiri poslanika u Skupštini i dva ministra. Malo rukah, a malena snaga”, poručuje Knežević.

Na konstataciju voditeljke da se većina sjednica održava na Whatsapp grupama, Knežević je odgovorio “da to znači da je internet odličan”.

“Treba pohvaliti te provajdere. Svaka im čast na tome. O tome kako se donose odluke na Vladi, to treba pitati Spajića”, kazao je Knežević.

Lider DNP-a se nada da će se Spajić pojaviti na najavljenom premijerskom satu koji je zakazan za 27.jun.

“Eto, pred Vidovdan, jedna simbolika. Neka je živ i zdrav Spajić, ali nemam namjeru da prežim u Karađorđevoj ulici i čekam premijera, pa da ga kidnapujem i dovedem u Skupštinu”, kazao je Knežević.

Slučaj Danila Mandića nije oslabio uticaj ZBCG u parlamentarnoj većini

Upitan za slučaj provođenja bratanca šefa parlamenta Andrije Mandića, Knežević kaže da taj slučaj ni najmanje nije oslabio uticaj koalicije ZBCG u vladajućoj većini.

“Poznat je stav Andrije Mandića da je zakon jednak za sve i da niko nema namjeru da se skriva iza bilo kakve funkcije, niti da abolira. Nadamo se da će tužilaštvo da radi svoj posao”, smatra Knežević.

Tvrdi da se Andrija Mandić se jasno odredio i da nikoga nije štitio.

“Poznajem ga kao čovjeka koji neće štititi nikoga, jer nema namjeru da trguje sa bilo kojim članom svoje porodice. Niti bi bilo ko od nas trgovao, jer da jesmo, ne bismo bili sada u ovoj poziciji”, kazao je Knežević.

Ironično je prokomentarisao kako tužilaštvo vrlo ekspresno radi na slučaju Danila Mandića.

“Ali zato već četvrtu godinu ne saslušavaju Andriju Mandića i mene na navode advokata Tobija Kedmena da su Milo Đukanović, Zoran Pažin i Srđan Darmanović pritiskali Džozefa Asada da nas lažno optuži”, zaključio je Knežević

Continue Reading

Politika

Živković: I DPS bi hapsio svoje funkcionere

danijel živković

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković kazao je da bi do hapšenja nekadašnjih funkcionera došlo i da je DPS ostao na vlasti.

„Niko ne može pobjeći od pravde“, rekao je Živković na TV Vijesti.

Živković dodaje da bi do hapšenja došlo jer se niko ne bi izuzeo od odgovornosti, tužilaštva i sudova.

“Niko ne može pobjeći od pravde. Ne može, zapamtite. Možete imati kako god hoćete političko pokroviteljstvo”, rekao je Živković.

Komnenić je pitao lidera DPS-a da li mu stvara nelagodu to što se puška kojom je ubijen Duško Jovanović dovodi u vezu sa državnom bezbjednošću i to što je njegova prtija bila na vlasti u tom periodu, na šta je on odgovorio da bi volio da se slučaj “danas riješi”.

Zatim je pušten prilog u kome nekadašnji premijer i šef ANB potrvđuje postojanje tzv. Sedme uprave, ali i drugi gdje ga Đukanović negira.

Živković je odgovorio da je njegov prethodnik na čelu DPS-a u raspravi sa Mandićem negirao postojanje Sedme uprave koja je proganjala neistomišljenike.

“Jer da jeste, sigurno tadašnji šef službe, Vukašin Maraš, ne bi dobio visoko priznanje od Sjedinjenih Američkih Država, dakle obavještajne agencije, da je tamo navodno bila organizovana neka kriminalna banda koja bi vršila egzekucije, prebijanja i sve to”, kazao je.

Voditelj je podsjetio na slučaj odbjeglog inspektora Ljuba Milovića, nekadašnjeg specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića koji je slučajeve “držao u fioci”, Petra Lazovića koji pozajmljuje pare Darku Šariću da bi ih on dao DPS-u.

“Šta bi vi kao nezavisni posmatrač ili čitalac pomislili o toj partiji?”, pitao je.

“Isto ono što bih zaključio iz koje aplikacije o tome kako se jedan klan uključio po nalogu nekog crkvenog velikodostojnika u nabavci kalašnjikova za pripremu odbrane izborne volje građana u susret izborima”, odgovorio je Živković.

On je dodao da sve što je na Skaj prepiskama treba da ispita tužilaštvo.

Živković je podsjetio da su Katnić i drugi tužioci hapsili funkcionere DPS-a.

“Milivoje Katnić je radio za DPS tako što je hapsio funkcionere DPS-a. Tu nešto logički ne stoji”, istakao je.

Komnenić je spomenuo i nekadašnjeg funkcionera DPS-a Svetozara Marovića, za kog je Živković kazao da ga ne može abolirati niko kad napravi krivično djelo, pa ni stranka.

Voditelj se osvrnuo i na slučajeve uhapšenih Duška Golubovića, Slavka Stojanovića, Jelene Perović… na šta je Živković odgovorio da za sve njih važi pretpostavka nevinosti.

 

Izvor: Vijesti

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto