Predsjednik Vlade Crne Gore u tehničkom mandatu, Dritan Abazović, rekao je da će se država obračunati sa nelegalnim eksploatatorima šljunka i navesti koja odgovorna lica ugrožavaju interese Crne Gore, te da oko toga neće biti selektivnosti. Saopštio je i da će krivična prijava biti podnijeta protiv Glavnog grada jer nijesu stvoreni uslovi da inspekcija ukloni objekte kompanije Bemaks.
Premijer naglasio da ne postoji veća ekonomska i socijalna ugroženost od eksploatacije šljunka na izvorištu Bolje sestre.
“Neka SDT odluči da li je Glavni grad vezao ruke građevinskoj inspekciji. Moramo da spašavamo situaciju, ali da neko da ugrozi ekonomski i ekološki opstanak, to se više neće dešavati”, poručio je Abazović na konferenciji za medije nakon sjednice Savjeta za borbu protiv korupcije o nelegalnoj eksploataciji šljunka.
Kazao je i da “sve i da danas stane nelegalna eksploatacija šljunka, treba preko 100 godina da se sve vrati u normalu”. Istakao je da nijesu daleko od odluke da angažuju Vojsku Crne Gore, kako bi štitila nacionalni interes.
Dodao je da će vjerovatno uvesti i video-nadzor, budući da se ekploatacija šljunka dešava tokom cijelog dana.
“Više se nećemo igrati gluvih telefona, biće saopštavana imena, bilo da se radi o državnom službeniku, inspektoru… I onda neka javnost sudi”, rekao je Abazović.
Istakao je i da je kompanija Bemaks sada zainteresovana da se zaustavi eksploatacija na rijekama.
“Vršili su nelegalnu eksploataciju godinama, onda su se prvi povukli, i sada navijaju da se druge firme onemoguće u tome, kako bi druge firme dolazile kod njih po materijal, odnosno oni imali monopol”, rekao je premijer.
Rekao je i da je predloženo da se otvori specijalna linija putem koje bi građani mogli da podnesu prijavu.
Za adresiranje odgovornosti, kako je naveo, država tek treba da utvrdi metod.
“Trebalo bi da pomogne i Novi zakon o porijeklu imovine, onda ćemo da ispostavimo račun. Kada se bude odgovaralo za trajne posljedice, mislim da će se mnogi zamisliti. Mi ne možemo da ispravimo sve krive drine za osam mjeseci, niti postoje državni organi koji u sve hoće da se uključe, ali osjećam entucijazam”, dodao je Abazović.
Na pitanje dodjeljivanja kamenoloma drugim kompanijama kao alternativa, premijer je kazao:
“Samo u skladu sa zakonom i procedurama i na mjestima koje država odredi kao lokacije – apsolutno nemamo ništa protiv. To iz korita rijeke ne mogu da rade i to mora da bude jasno.”