Connect with us

Priroda i društvo

Uprava za vode: Asfaltna baza Puteva nema vodnu dozvolu

Nova asfaltna baza preduzeća Putevi u naselju Cijevna počela je da radi iako od Uprave za vode nije dobila vodnu dozvolu za rad.

Nova asfaltna baza preduzeća Putevi u naselju Cijevna počela je da radi iako od Uprave za vode nije dobila vodnu dozvolu za rad. To je za „Dan“ potvrdila Vesna Bajović, direktorica Uprave za vode, koja je kazala da trenutno nijesu u situaciji da mogu bilo kome da izdaju takozvani vodni akt za objekte na obalama Morače ili Cijevne zbog situacije na vodoizvorištu Bolje Sestre

– Struka je radila studiju koja je pokazala vezu sa iskopavanje materijala i pada izdašnosti izvorišta. Cijevna je pritoka Morače i sve vode, i površinske i podzemne, zajedno utiču na izdašnost vodoizvorišta. Trenutno ne možemo i nijesmo u situaciji da izdamo bilo kome vodni akt ko se nalazi na obali Morače i Cijevne i radi djelatnost koju radi. Pokušavamo da do momenta kada će Regionalni vodovod da sprovede mjere kojima će pokušati da povrati izdašnost izvorišta, primjenjujemo kratkoročne i dugoročne mjere. Ne možemo izdavati bilo kakve dozvole koje će obezbijediti nastavak rada određenih preduzeća barem do momenta dok se malo ne sredi situacija sa vodovizvorištem. Moraćemo uraditi studiju uticaja, jer svi oni na neki način utiču na vodna tijela – kazala je Bajović.

Direktorica Uprave za vode kaže da asfaltna baza Puteva ne bi smjela da radi.

– Mi izdajemo tri vrste akta, vodne uslove, vodnu saglasnost i vodnu dozvolu. Procedura je jasna. Oni prvo traže vodne uslove koji diktiraju šta je njihov projekat i kako će da izgleda. Mi im kažemo, recimo da su dužni da sve otpadne vode prolaze kroz postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. Potom rade projekat kojim ispoštuju te vodne uslove. Kada to urade orbaćaju nam se za vodnu saglasnost. Otvorimo projekat, sagledamo sve akte projekta i kažemo ispoštovano je sve što je traženo vodnim uslovima i dajemo vodnu saglasnost na projekat. Onda idu u izgradnju projekta i tek kad ga izgrade obraćaju nam se za vodnu dozvolu. Izlazimo na lice mjesta, provjeravamo jesu li objekat uradili u skladu sa vodnom saglasnošću i dajemo im vodnu dozvolu koja važi deset godina. Međutim, Putevi nijesu dobili ni vodne uslove, a kamoli vodnu dozvolu, ali su već izgradili objekat – objašnjava Bajović.

Ona kaže da baza Puteva možda nema direktan uticaj na rijeku, ali da ne žele da rizikuju.

Kompletno područje Cijevne i Morače pripada zetskom akviferu. To su podzemne vode koje su povezane i sve imaju uticaj na Moraču. Morača se dopunjavala tim vodama i vodama Cijevne. Možda negdje u budućnosti, ako uspijemo da dokažemo da Cijevna ne može toliko uticati na vodoizvorište, onda oni steknu uslove, da se legalizuju i dobiju naše akte. Trenutna je situacija takva da imamo studiju koje moramo da se pridržavamo i u narednom periodu dok se dobro ne ispita svaka komponenta toga uticaja ne možemo izdati uslove. Stava sam da nijedna asfaltana baza, niti bilo koje industrijsko postrojenje, ne treba da stoji na obali bilo kod vodotoka. Što se tiče Uprave za vode u naselju Cijevna nijedna asfaltna baza nema vodnu dozvolu – ističe Bajović.

Iz Puteva su kazali da su uputili zahtjev sa svim dobijenim saglasnostima i elaboratom procjene uticaja na životnu sredinu Upravi za vode za izradu tehničke dokumentacije za dobijanje vodnih uslova.

– Očekujemo odgovor od Uprave za vode u zakonski propisanom roku. Asfaltna baza je montirana i ovih dana je postrojenje pušteno u probni rad. Sirovine za rad nove asfaltne baze biće nabavljane u skladu sa tenderskom procedurom. Već su objavljeni tenderi za nabavku materijala koji je potreban za proizvodnju asfaltne mase. Većina materijala je berzanska roba, tako da se mogu očekivati oscilacije u cijenama. Analiza cijena proizvodnje asfaltne mase će se uraditi nakon završenih postupaka javnih nabavki i zaključenih ugovora za nabavke potrebnih materijala za proizvodnju asfaltne mase – kažu iz Puteva.

Mještanin naselja Cijevna gdje godinama kubura zbog negativnog utucaja na okolinu asfaltnih baza Saša Bošković potvrdio je da Putevi rade.

– Nova baza nije ni metar pomjerena sa mjesta gdje je stara bila. Tražili smo da se potpuno ukloni, a obećali su da hoće. Mi vjerujemo u to da neće dobiti dozvole. Inspektorka za vode nam je rekla da dozvolu nijesu dobili, pa nam nije jasno kako rade – pita Bošković.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto