Zeta
DPS Zeta: Dobili smo pozdrav iz pakla od Milana Kneževića i njegovih prevara i obmana
Opštinski odbor Demokratske partije socijalista (DPS) Zeta saopštio je danas da se ovih dana dijele razglednice pravljene novcem građana Zete, koje nijesu dio kampanje usmjerene na bolju informisanost Zećana o tome što je postrojenje za tretman otpadnih voda i koje su posljedice i benefiti koje to postrojenje donosi.
“Poštovani građani Zete, ovih dana se dijele razglednice pravljene vašim novcem, a koje nijesu dio kampanje usmjerene na bolju informisanost Zećana o tome što je postrojenje za tretman otpadnih voda, koje su posljedice i benefiti koje to postrojenje donosi, a sve u cilju da nepristrasno prosudite što je za vas bolje. Umjesto toga smo dobili pozdrav iz pakla u kom stanuje politika Milana Kneževića i njegovih prevara i obmana koji, koristeći na najprizemniji način zetsku muku i nevolju, za koju je u najvećam dijelu sam odgovoran, pokušava još jednom da izvuče političku korist za svoju partiju”, ističe se u saopštenju DPS Zeta.
Oni su dodali da je ova razglednica “zapravo izvinjenje i oslobađanje od odgovornosti svih onih koji se već duže od pet godina nalaze na pozicijama odlučivanja za sve procese vezane za kolektor, za one koji su sproveli u djelo projekat koji traje preko 20 godina i koji, mimo bezvrijedne priče, nijesu uradili ama baš ništa da bilo što od onoga čime zavaravaju građane promijene”.
“Uostalom, kao ni u slučaju razgraničenja, koje prati ista priča i isto alarmiranje javnosti, sve to dok ste u prilici da vršite vlast i u Zeti i u Podgorici i na državnom nivou. Rezultat je naravno – nula, iako sve zavisi samo od njih. Morala bi ova razglednica biti mnogo većeg formata kako bi se na njoj našli koalicioni partneri i intimusi Milana Kneževića, od ministra Mitrovića koji je urgirao da se proces intezivira, preko Mandića i Spajića, Radunovića, Injac i Mujovića, Nišavića i mnogih drugih”, piše u saopštenju.
Iz DPS-a Zeta su kazali da “dakle, po razglednici koju građani Zete dobijaju ovih dana, trenutno, nikakav problem ne predstavljaju gradonačelnik Mujović, direktor Vodovoda Nišavić kao i podrška DNP-a svima njima”.
“Problem je isključivo DPS, koji nije na vlasti skoro šest godina. Ova razglednica bi svakako morala podsjetiti na odluke za koje su glasali svi ministri u Vladi pa i oni iz redova DNP-a kao što je PUP Podgorica, kako potvrdi Kneževićev premijer Spajić prije par dana u Parlamentu. Da pojednostavimo Zećanima, svi oni su formalno dali saglasnost na izgradnju ovog postrojenja. Ali ne, važno je odgovornost vratiti na one koji su kod istinitog i principijelnog’ Milana Kneževića davno stvorili kompleks niže vrijednosti pa ih zbog toga smatra najvećim oponentima i krivcima za sve živo. Kao da nije bilo vremena da se eventualne greške, ukoliko to one i jesu, isprave za proteklih 5 godina”, rekli su iz zetskog DPS-a.
Po njihovim riječima “možda je bilo prostora i da se makar razmisli ako ne i mudro prihvate ponude koje su učinjene, a ticale su se sanacije bazena crvenog mulja, priključenja gornje Zete na kolektor, obeštećenja potencijalno ugroženih domaćinstava”.
“Ukoliko nije bilo prostora i volje za to, vjerovatno je ovih skoro 6 godina bilo prostora da ‘borci’ za najbolje interese Zete obezbijede drugu lokaciju i naprave bolji plan. Za Kneževića je to neprihvatljivo jer tu nema političkig profita, ali je ključno pitanje da li će biti odgovornosti prema tim ljudima ukoliko se sjutra kolektor ipak sagradi, a ništa od gore navedenog ne bude sprovedeno? Je li dovoljno da se sjutra legne ispred bagera, bude ‘uhapšen’ i abolira odgovornosti, a da mještani Botuna ostanu kratkih rukava od vlasti čiji je konstituent, iako nebitan, DNP i Milan Knežević!?”, kazali su iz DPS Zeta.
Iz te partije su naveli da će građani Zete “prepoznati da je prvi jahač apokalipse na razglednici zapravo isti Knežević, a pored njega i ostali učesnici prevarnog sastanka sa Satlerom, koji ovu situaciju zloupotrebljava zarad svojih političkih interesa, a da su potpisani sa poleđine razglednice, bivši gradonačelnici Podgorice, zaslužni za preko 70 miliona direktnih investicija u infrastrukturu i razvoj Zete”.
Zeta
Marković: Plasman FK Zeta u Drugu ligu rezultat odgovornog rada i podrške Opštine
FK Zeta izborila je plasman u Drugu ligu Crne Gore, što predstavlja značajan uspjeh za klub, sportiste i građane Zete, saopštio je potpredsjednik Opštine Zeta Aleksandar Marković.
Prema njegovim riječima, ostvareni rezultat plod je sistematskog rada, finansijske stabilizacije i kontinuirane podrške lokalne samouprave.
„Plasman FK Zeta u Drugu ligu Crne Gore predstavlja veliki uspjeh za naš klub, sportiste, stručni štab, upravu i sve građane Zete. Ovaj rezultat je plod predanog rada, odgovornog upravljanja i kontinuirane podrške Opštine Zeta“, navodi se u saopštenju.
Marković podsjeća da je klub, kada je Opština preuzela upravljanje, bio u veoma teškoj situaciji i bez realnih izgleda za borbu za viši rang takmičenja.
„Međutim, bili smo svjesni značaja FK Zeta za našu opštinu i odlučni da kroz ozbiljan, odgovoran i sistematičan rad stvorimo temelje za njen povratak na mjesto koje joj pripada“, istakao je on.
U saopštenju se naglašava da je preuzimanjem kluba od strane Opštine ostvarena finansijska stabilnost, uvedena redovna isplata zarada, a realizovana su i značajna ulaganja u infrastrukturu stadiona i klupskih prostorija.
Govoreći o ostvarenim rezultatima, Marković je ocijenio da je puna takmičarska sezona omogućila sprovođenje planiranih aktivnosti i formiranje konkurentnog tima.
„Uloženi su značajni napori u rad sa igračima, stručnim štabom i omladinskim pogonom, a rezultat takvog pristupa je zasluženi plasman u Drugu ligu Crne Gore“, navodi se u saopštenju.
On je zahvalio fudbalerima, stručnom štabu, navijačima i građanima Zete na podršci tokom sezone, ističući da ostvareni uspjeh predstavlja samo jednu etapu u daljem razvoju kluba.
„Plasman u Drugu ligu za nas nije konačan cilj, već važan korak u procesu vraćanja FK Zeta na mjesto koje joj istorijski pripada u crnogorskom fudbalu“, poručio je Marković.
Kako je zaključio, FK Zeta predstavlja simbol sportskog identiteta Zete, a ostvareni rezultat potvrđuje da se zajedničkim radom i odgovornim upravljanjem mogu ostvariti i najzahtjevniji ciljevi.
Zeta
Isti dokument, dvije odluke: Da li je KIC „Zeta“ prekršio Zakon o slobodnom pristupu informacijama?
Dokumentacija do koje je došao Portal Zeta pokazuje da je Javna ustanova Kulturno-informativni centar „Zeta“ u roku od svega sedam dana donijela dvije potpuno različite odluke o pristupu istom dokumentu – zapisniku sa 27. sjednice Savjeta KIC-a održane 30. aprila 2026. godine.
Dokumentacija je Portalu Zeta dostavljena od strane građanina koji je putem MANS-ove aplikacije za slobodan pristup informacijama podnio zahtjev i dobio traženi zapisnik od KIC-a „Zeta“.
Prema rješenju od 18. maja 2026. godine, donijetom po zahtjevu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), KIC „Zeta“ odobrio je pristup zapisniku sa 27. sjednice Savjeta i dostavio traženi dokument podnosiocu zahtjeva. U obrazloženju je navedeno da ustanova posjeduje traženu informaciju i da ne postoje prepreke za njeno dostavljanje. Istim rješenjem djelimično odbija zahtjev samo u dijelu koji se odnosi na inicijativu za razrješenje direktora, obrazlažući da taj dokument ne posjeduje.

Međutim, samo sedam dana kasnije, 25. maja 2026. godine, po zahtjevu Portala Zeta za isti zapisnik, KIC „Zeta“ donosi potpuno suprotnu odluku. Ovoga puta zahtjev je odbijen uz obrazloženje da se radi o dokumentu internog karaktera koji sadrži podatke zaštićene zakonom i zbog toga ne treba da bude dostupan javnosti.

Ovakvo postupanje otvara ozbiljna pitanja o poštovanju Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Ako je isti zapisnik mogao biti dostavljen jednom podnosiocu zahtjeva 18. maja, postavlja se logično pitanje zbog čega je sedam dana kasnije proglašen internim dokumentom nedostupnim drugom podnosiocu.
Zakonom o slobodnom pristupu informacijama propisano je da svi podnosioci zahtjeva imaju jednaka prava i da organ vlasti mora primjenjivati iste kriterijume prema svima. U konkretnom slučaju, KIC „Zeta“ je za isti dokument i gotovo identične okolnosti dao dva potpuno različita pravna tumačenja.
Prvo je utvrđeno da zapisnik može biti dostupan javnosti, a zatim da isti taj dokument predstavlja internu informaciju koja ne može biti predmet slobodnog pristupa. Takva kontradiktorna praksa dovodi u pitanje zakonitost donesenih rješenja, ali i princip transparentnosti rada javne ustanove.
Posebno zabrinjava činjenica da je uskraćivanje pristupa uslijedilo upravo kada je dokument zatražio medij. Zbog toga se otvara pitanje da li je Portal Zeta stavljen u neravnopravan položaj u odnosu na drugog podnosioca zahtjeva i da li je došlo do selektivne primjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Slučaj bi mogao biti predmet ocjene Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, koja bi trebalo da utvrdi kako je moguće da isti dokument u jednom postupku bude javan, a u drugom nedostupan. Takva praksa ne doprinosi povjerenju javnosti u rad institucija, već ostavlja utisak da se pravo na pristup informacijama primjenjuje različito, u zavisnosti od toga ko informaciju traži.
Zeta
Počela sanacija 15 kilometara saobraćajnica u Botunu
Ekipe društva „Putevi“ d.o.o. započele su danas radove na sanaciji saobraćajnica u Botunu, u skladu sa dogovorom koji su juče postigli predstavnici Glavnog grada, Vlade Crne Gore i mještani ovog naselja.
Na sastanku održanom prethodnog dana definisana je dinamika izvođenja radova i naredne aktivnosti na terenu. Sastanku su prisustvovali gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, izvršni direktor „Putevi“ d.o.o. Radoš Zečević, tehnički direktor Bojan Popović, kao i njihovi saradnici.
Projektom je obuhvaćena sanacija oko 15 kilometara saobraćajnica na području Botuna, a ukupna vrijednost radova procijenjena je na približno 1,65 miliona eura.
Iz Glavnog grada ističu da će realizacija ovog infrastrukturnog projekta doprinijeti značajnom unapređenju putne infrastrukture, povećanju bezbjednosti saobraćaja i poboljšanju uslova za svakodnevni život mještana Botuna.
Početak radova predstavlja prvi korak u realizaciji dogovorenih aktivnosti koje imaju za cilj unapređenje komunalne i saobraćajne infrastrukture u ovom naselju.
-
Priroda i društvo4 дана ranijeMladić iz Zete pokazao veličinu čovjeka: Nemanja Anđušić spasio život djetetu
-
Politika3 дана ranijeKnežević: Ako su tetovaže opasnost Srbija bi trebalo da zabrani ulazak za 80 odsto Crnogoraca
-
Servisne informacije3 дана ranijeObustava saobraćaja na teritoriji opštine Zeta
-
Sport4 дана ranijeZeta nakon penala do Druge lige – Ljuljanović junak odluke
-
Hronika4 дана ranijeVučićeva “parabezbjednosna” grupa zadržana na Aerodromu Tivat
-
Hronika21 сат ranijeZalutalo zrno metka završilo na krovu automobila u Golubovcima
-
Politika2 дана ranijeMandić: Zadovoljan sam što Spajić i Milatović nijesu reagovali na vraćanje državljana Srbije iz Tivta
-
Politika1 дан ranijeHrvatska uslovljava Crnu Goru: Prevlaka, brod “Jadran”, Morinj, obeštećenje logoraša

