fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Unija stočara: Jagnjetina skupo košta i penzionere i stočare

Iz Unije stočara su nam potvrdili da je cijena mesa previsoka, kao i da je otkupna cijena žive mjere jagnjetine preniska.

Penzioneri koji ove godine uzmu jagnjetinu na odloženo plaćanje od 8 mjeseci, gotovo duplo skuplje će je platiti nego što su to radili prethodnih godina. Jagnjetinu će preko svojih udruženja dobiti po cijeni od 7,9 eura, dok je lani koštala 4,4 eura. Zanimljivo je da se kilogram jagnjetine u pljevaljskim mesarama prodaje samo 1,1 euro skuplje, pa penzioneri za devet eura mogu da izaberu mnogo kvalitetnije meso u odnosu na lubine koje im se nude na rate.

Iz Udruženja penzionera u Pljevljima nijesmo dobili komentar na visinu cijene jagnjetine, ali nam je rečeno da su spiskovi penzionera koji su poručili jagnjeće lubine juče zaključeni.

U petak se očekuje podjela jagnjećih lubina za sve penzionere koji su se prethodnih dana upisali – kazao nam je predsjednik udruženja Vukadin Damjanović.

Iz Unije stočara su nam potvrdili da je cijena mesa previsoka, kao i da je otkupna cijena žive mjere jagnjetine preniska. Predsjednik ove organizacije Milko Živković u izjavi za “Dan” je rekao da se i ovim postupkom pokazuje da se u Crnoj Gori ništa ne mijenja nabolje.

– Cijena po kojoj se penzionerima prodaje jagnjetina je previsoka. U sastavu tih lubina, ako se prodaja mesa vrši kao prošle godine, nalazi se i dio iznutrice koji je mnogo jeftiniji u mesarama – kazao je Živković i poručio da ni stočari ne mogu biti zadovoljni otkupom jagnjadi kojim rukovodi Vlada Crne Gore.

Živković podvlači da je neshvatljivo da se meso prodaje penzionerima po cijeni od 7,9 eura po kilogramu, a da se jagnjad otkupljuju od stočara po 3,2 eura. U takvim razlikama u cijeni Živković vidi nebrigu o zaštiti interesa stočara, koja će za posledicu imati novo propadanje stočarske proizvodnje.

– Već sam ranije govorio da otkupne cijene stoke nijesu usklađene sa cijenama mesa u mesarama. Sada je to došlo do izražaja i sa prodajom jagnjećih lubina penzionerima, koje nisu smjele da budu skuplje od 6,5 eura – kazao je Živković i dodao da sada samo klaničari mogu biti zadovoljni otkupom jagnjadi i prodajom jagnjećeg mesa.

– Klaničari, koji su dobili mogućnost da vrše otkup jagnjadi od Ministarstva poljoprivrede, odnosno Vlade, za svako otkupljeno jagnje dobijaju po 15 eura. Prema planu Vlade, klaničari treba da otkupe 12.300 jagnjadi, znači da uz zaradu na meso, zarade 184.500 eura – kazao je Živković i poručio da je očigledno da su penzioneri dobili preskupo meso, a stočari su jagnjad dali u bescjenje.

Pet otkupljivača da otkupe 12 hiljada jagnjadi

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, sredinom oktobra objavilo je listu privrednih subjekata koji mogu vršiti povlačenje sa tržišta i skladištenje viškova jagnjadi. Za pet preduzeća odobreno je da otkupe ukupno 12.300 jagnjadi, a ministarstvo ih podržava sa 15 eura po jagnjetu.

Pravo da otkupi 500 hiljada jagnjadi dobilo je preduzeće Mesopromet iz Bijelog Polja, dok je preduzeće Goranović iz Nikšića dobilo pravo da otkupi 4 hiljade jagnjadi. Tuko KD iz Nikšića treba da otkupi dvije hiljade, Inmes – mark, takođe iz Nikšića 750 i HM Durmitor sa Žabljaka 450 jagnjadi.

Kako su naveli, ministarstvo je ovu odluku, u skladu sa zakonskim okvirima i finansijskim mogućnostima, donijelo u cilju podrške povlačenju tržišnih viškova jagnjadi.

U vezi sa daljom mogućnošću distribucije jagnjadi prema penzionerima, preduzeća koja će vršiti povlačenje i skladištenje viškova jagnjadi će dalju realizaciju dogovarati sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja i Fondom PIO, saopšteno je tom prilikom iz Ministarstva poljoprivrede.

Izvor: Dan

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Lakušić: Devastacija korita Morače usljed eksploatacije šljunka i pijeska ozbiljan problem

Balkan River Samit
Predstavnici Balkan River Samita, koji se održao u Podgorici, posjetili su Regionalni vodovod i upoznali se sa problemima devastacije korita rijeke Morače i ekocidom koji je počinjen proteklih godina.

Tokom posjete, učesnici foruma – zaštitnici rijeka i aktivisti iz oblasti ekologije, energetike, turizma, te stručnjaci iz drugih sektora – dobili su detaljne informacije o izazovima s kojima se suočava Regionalni vodovod u očuvanju druge zone sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre.

Domaćin ove posjete bio je predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, Zoran Lakušić. U posjeti su učestvovali i nevladini aktivisti Vuk Vujisić i Vuk Iković, koji su dali svoj doprinos razgovoru o strategijama za buduće očuvanje rijeke Morače.

“Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, izrazio je zadovoljstvo posjetom predstavnika Balkan River Samita, ističući važnost zajedničkih napora u borbi za očuvanje rijeka. On je naglasio da devastacija korita rijeke Morače, usljed neodgovorne eksploatacije šljunka i pijeska, predstavlja ozbiljan problem ne samo za ekosistem, već i za vodosnabdijevanje crnogorskog primorja, koje zavisi od Morače i izvorišta Boljesestre”, navode u saopštenju.

Jedan od ključnih ciljeva sastanka bio je razmatranje dugoročnih strategija koje bi mogle pomoći u zaštiti ovog važnog ekosistema. Učesnici su diskutovali o različitim mogućnostima održivog razvoja i načinima na koje bi se mogao unaprijediti balans između očuvanja prirodnih resursa i odgovornog korišćenja rijeka u svrhu vodosnabdijevanja i energetike.

Više od deset godina, kampanja “Sačuvajmo plavo srce Evrope” radi na zaštiti rijeka slobodnog toka širom Balkanskog poluostrva, od Slovenije do Grčke.

Predstavnici ovog pokreta, zajedno s brojnim aktivistima sa Balkana, postigli su značajne uspjehe u očuvanju rijeka. Iako je do sada mnogo urađeno, borba za očuvanje rijeka daleko je od završene, jer se stalno pojavljuju novi izazovi koji prijete njihovom opstanku.

Ova posjeta je važan korak u povezivanju regionalnih napora za očuvanje rijeka, kako bi se obezbijedilo da rijeka Morača i drugi vodotoci ostanu zaštićeni za buduće generacije.

Continue Reading

Priroda i društvo

MUP: Nestabilne vremenske prilike i obilne padavine

nevrijeme crna gora

Područje Crne Gore danas i sjutra biće pod uticajem ciklonske aktivnosti, sa centrom u oblasti Đenovskog zaliva, upozorili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore. Ovaj meteorološki sistem donijeće seriju frontalnih talasa iznad Balkana, što će, kako su naveli, prouzrokovati izrazito nestabilne vremenske prilike i obilne padavine na teritoriji naše zemlje.

Očekuje se pretežno oblačno vrijeme, uz povremeno umjerenu do jaku kišu, pljuskove i grmljavinu.

“Intenzivne padavine su naročito moguće u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prvog dijela dana. Lokalno može pasti između 150 i 200 litara kiše po metru kvadratnom. Od sredine dana u petak, u jugozapadnim djelovima zemlje, padavine će početi da slabe, a do poslijepodnevnih sati očekuje se prestanak padavina u većem dijelu Crne Gore. Vjetar će biti južnih smjerova, umjeren do jak, dok su u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prijepodneva, mogući udari olujne jačine. Duž obale, more će biti talasasto do veoma talasasto, s postepenim smirivanjem talasa krajem petka”, navodi se u saopštenju MUP-a.

Zbog obilnih padavina, moguće su, navode, lokalne poplave posebno u urbanim sredinama, bujičnim tokovima i duž saobraćajnica koje prolaze kroz planinske predjele.

“Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a apeluje na građane da prate zvanična saopštenja i preduzmu mjere zaštite kako bi umanjili potencijalne posljedice ovih vremenskih nepogoda”, poručili su iz MUP-a.

Dali su sljedeće preporuke građanima:

“Pratite zvanična saopštenja – redovno pratite informacije i upozorenja nadležnih institucija putem medija. Pripremite se za nepogode – osigurajte vašu imovinu, posebno ako živite u područjima koja su podložna poplavama ili jakim vjetrovima. Izbjegavajte putovanja-ukoliko nije neophodno, izbjegavajte putovanja, naročito u planinskim predjelima i područjima koja su sklona odronima. Budite spremni na prekide u snabdijevanju-pripremite najvažnije u slučaju prekida u snabdijevanju vodom, strujom ili komunikacijama”, saopštili su iz MUP-a.

Ističu da Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a ostaje u stalnom kontaktu sa svim relevantnim službama kako bi se adekvatno odgovorilo na sve eventualne posljedice vremenskih nepogoda.

“Apelujemo na sve građane da preduzmu odgovarajuće mjere kako bi zaštitili sebe i svoju imovinu. Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a poslao je navedeno upozorenje svim učesnicima u sistemu zaštite i spašavanja i ukazao na potrebu podizanja operativne spremnosti”, zaključili su u saopštenju.

Continue Reading

Priroda i društvo

Počinje popis poljoprivrede, trajaće do decembra

poljoprivreda zeta

Uprava za statistiku Monstat od danas do 1. decembra sprovodiće Popis poljoprivrede, u skladu sa Zakonom o popisu poljoprivred i Zakonom o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike.

Cilj sprovođenja Popisa poljoprivrede je da se obezbijede međunarodno uporedivi podaci kako za dalja unapređenja zvanične statistike u oblasti poljoprivrede, tako i podaci od značaja za kreiranje politika u smislu kreiranja održive agrarne politike – kazali su iz Monstata.

Napominju da je Popis poljoprivrede po sadržaju i obimu, najobimnije i najkompleksnije statističko istraživanje u oblasti statistike poljoprivrede koje se sprovodi na svakih deset godina u skladu sa jedinstvenim međunarodnim standardima.

“Popisom poljoprivrede prikupljaju se podaci o broju poljoprivrednih gazdinstava, površini korišćenog poljoprivrednog zemljišta po kategorijama korišćenja, stočnom fondu po vrstama i kategorijama, licima koja učestvuju u poljoprivrednoj proizvodnji prema polu, objektima za smještaj stoke, mašinama, opremi i drugo “, istakli su iz Monstata.

Pojašnjava se da će Popisom biti obuhvaćena sva poljoprivredna gazdinstva (porodično poljoprivredno gazdinstvo i poslovni subjekat, odnosno drugo pravno lice ili preduzetnik) koja ispunjavaju uslove u skladu sa Zakonom o popisu poljoprivrede.

“Svi individualni podaci o poljoprivrednim gazdinstvima koji se prikupe tokom Popisa poljoprivrede, smatraju se povjerljivim i koristiće se isključivo u statističke svrhe shodno Zakonu o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike”, zaključuju u Monstatu.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto