Connect with us

Priroda i društvo

Lovci i etički kodeks

Danas su stavovi o lovu i lovcima protivrečni, često su i povod za žestoke rasprave, a mogućnost zloupotrebe moći, znanja i tehnologije koja može da šteti prirodi i divljači – sve je veća. To traži viša etička merila nego ikada ranije, u dugoj istoriji lovstva.

Osnova odnosa lovca prema divljači – kao, uostalom, i svakog čoveka prema prirodi, naročito prema delimično obnovljivim resursima, gde spada i divljač – jeste da se obezbedi trajnost gazdovanja, a samim tim i korišćenja za buduće generacije.

U ostvarivanju ovog cilja i uvažavanju i praktikovanju lovačke aktivnosti, pored zakonskih odredbi, nužno je poštovati i etičke norme stvarane kroz istoriju i razvoj kulture pojedinih naroda i čovečanstva uopšte. Ova nepisana pravila određivala su pravo lovca na plenodnose prema drugim lovcima i prema divljači, prema vlasniku šuma i obradivog zemljišta na kome se lovi…

To nasleđe treba čuvati i upotpunjavati novim normama, pogotovo u današnje vreme ekoloških katastrofa i sve veće ugroženosti živog sveta. Lovačke organizacije predlažu i usvajaju svoj kodeks, čije su norme putokaz za odnose lovaca prema prirodi, divljači i drugim životinjama, za ponašanje u lovu, gde uvek treba prosuditi šta se u datoj situaciji sme, a ne šta se može učiniti.

U savremenom lovstvu, bez obzira na nivo razvoja i geografsku poziciju, lovci svesno, kroz svoje etičke norme, praktično otežavaju sebi put do plena ponašajući se viteški prema divljači.

Lovačke organizacije predlažu i usvajaju svoj kodeks, čije su norme putokaz za odnose lovaca prema prirodi, divljači i drugim životinjama, kao i za ponašanje u lovu.

Naglašava se da ne smeju da zloupotrebe prirodne nepogode, već treba da čine sve što je u njihovoj moći da bi u takvim situacijama olakšali nevolje divljači. Ne love kada su nepovoljni vremenski uslovi za divljač, na primer – po dubokom snegu. Pravi lovac nikada ne puca ni kad je divljač izvan dometa.

Takođe, u pojedinačnom, a naročito u grupnom lovu nije etički masovan odstrel divljači, kao ni lov u blizini hranilišta, solišta i pojilišta.

Na sitnu dlakavu divljač lovac puca samo kad je ona u pokretu, a na pernatu divljač isključivo kad je u letu – i to ne u jato, već samo u jasno izdvojenu jedinku. Na krupnu divljač puca samo kad je ona na nogama i u mirovanju (izuzetak je divlja svinja) i nikada u glavu ili u stražnjicu.

U slučaju ranjavanja divljači, lovci najpre kreću u potragu za njom, pa tek zatim nastavljaju lov.

Lovac mora da brine o svojoj i bezbednosti drugih učesnika u lovu. Pre i tokom lova treba da izbegava alkohol, da vodi računa o kretanju po lovištu, rastojanju od drugih lovaca i pravcu pucanja na divljač. Lovačkim oružjem rukuje odgovorno, redovno ga kontroliše i održava. Oružje i municiju vadi iz futrole i kutije tek kad stigne na mesto odakle počinje lov.

U lov treba ići u odgovarajućoj terenskoj lovačkoj odeći i obući, a ne u nekoj uniformi ili maskirnom odelu. Lovac koji učestvuje u grupnom lovu mora imati obeležavajuću traku upadljive jarke boje na kapi ili ramenom delu prsluka ili jakne.

Pravilo je da sitna i pernata divljač pripada lovcu koji je na nju poslednji pucao, dok trofej krupne divljači pripada lovcu koji je divljač prvi ranio.

U grupnom lovu na sitnu divljač, gde lovina pripada podjednako svakom učesniku lova, bez obzira na njegov uspeh tog dana, rukovodilac lova je dužan da, ako postoji mogućnost za to, lovcima koji su imali manje sreće da pucaju obezbedi bolju poziciju na terenu.

Principi lovačke etike nalažu lovcu da ne lovi više divljači od broja koji je odredio domaćin lova, koji i deli lovinu iz zajedničkog lova, bez obzira ko je koju divljač ulovio. Prema normama kodeksa, lovac ne bira ulovljenu divljač i ne traži od domaćina lovinu za one koje nisu učestvovali u lovu.

Takođe, pravi lovac u lov nikada ne ide nepozvan, ne nudi se da ga pozovu i kao gost ne vodi druge nepozvane lovce. Bez odobrenja domaćina lova, gost ne vodi ni svog lovačkog psa.

Lovac koji povede svog nezamenljivog četvoronožnog pomoćnika odgovoran je za njegovu obučenost i ponašanje u lovu. Ako pas pogreši, ne sme grubo da ga kažnjava i zlostavlja zbog učinjene greške. Lovački pas je dragocen pomoćnik i njemu, ali i lovcima koji nemaju psa i koji su dužni da se prema tom psu ponašaju odgovorno kao da je njihov.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

I Zeta je imala svoje predstavnike na „Krtolijadi“

Prva manifestacija „Krtolijada“, koju je organizovalo Nevladino udruženje „Za djecu Kuča“, održana je uz veliko prisustvo građana koji su došli da uživaju u ukusu tradicionalnog kačamaka, ali i da probaju razne domaće proizvode iz Kuča. Događaj je okupio brojne izlagače i takmičare iz raznih krajeva, a među njima i predstavnici iz Zete.

Zetske domaćice, okupljene u okviru NVO Udruženje žena Zete „Gospijine“, pripremale su kačamak po starinskoj recepturi, sa dodatkom lokalnih proizvoda.

Najbitniji je sir i kajmak čime ćemo ga zasmočati. Kažu da je najbolji lisnati sir. U Zeti baš i nema takvog sira, ali posluži i ovaj naš. Trudimo se da povežemo tradiciju i novitete“, poručila je Olga Klikovac, predsjednica udruženja, dodajući da su na njihovom štandu bili izloženi i ostali domaći proizvodi iz Zete.

Zapažen nastup imala je i muška ekipa iz Zete pod imenom „Hedonisti“, koja se prvi put takmičila u pripremi kačamaka.

Našu ekipu čine sve muškarci, pa će nam trebati dodatnog truda da pariramo iskusnim domaćicama. Možda imamo više snage za utuč kačamaka, ali žene su majstori u kuhinji“, rekao je kroz osmijeh Nedeljko Ceklić.

Učesnici iz Zete svojim prisustvom obogatili su prvu Krtolijadu, pokazujući da se i u njihovom kraju njeguje ljubav prema tradiciji i domaćoj kuhinji.

Izvor: Dan

Continue Reading

Priroda i društvo

Podmladak OOCK Zeta osvojio drugo mjesto na takmičenju u pružanju prve pomoći

Na jubilarnom 50. Državnom takmičenju u pružanju prve pomoći, održanom u subotu, 10. maja, u organizaciji Crvenog krsta Crne Gore i Crvenog krsta Cetinje, ekipa OOCK Zeta ostvarila je izuzetan uspjeh osvojivši drugo mjesto.

Tim su činili učenici Osnovne škole „Zarija Vujošević“, koji su pokazali izuzetno znanje, vještinu, timski duh i spremnost da djeluju u kriznim situacijama. Članice ekipe koje su predstavljale Zetu bile su:

  1. Lea Pelević (kapitenka)

  2. Nikolona Pejović

  3. Lena Škatarić

  4. Ljubica Maraš

  5. Anesa Pepić

  6. Andrea Raković

Organizacija takmičenja bila je na visokom nivou, a Crveni krst Cetinje i Crveni krst Crne Gore još jednom su pokazali posvećenost edukaciji mladih o važnosti prve pomoći i humanitarnog djelovanja.

Iz OOCK Zeta uputili su čestitke svim učesnicima, a posebno ekipama koje su zauzele prva tri mjesta . Takođe su izrazili zahvalnost organizatorima na sjajnom gostoprimstvu i atmosferi koja je obilježila ovo važno takmičenje.

Continue Reading

Priroda i društvo

Nastavnica matematike iz Zete proglašena najboljom u regionu!

Nastavnica matematike iz Srednje mješovite škole Golubovci, Aleksandra Vuković, proglašena je za jednog od najboljih nastavnika regiona na VIII konferenciji Asocijacije najboljih nastavnika i lidera, održanoj u Ohridu od 1. do 4. maja 2025. godine.

Pod sloganom “Svijet obrazovanja briše granice”, konferencija je okupila prosvjetne radnike iz svih država bivše Jugoslavije, a posebno priznanje – Titulu najboljeg nastavnika – ove godine ponijelo je deset odabranih edukatora iz regiona, među kojima i tri iz Crne Gore.

Ovo priznanje mi mnogo znači, kao potvrda mog 30-godišnjeg rada u prosvjeti. Velika mi je čast što sam jedna od 10 u regionu, i jedna od 3 iz Crne Gore koji su dobili ovo prestižno priznanje “, izjavila je profesorica Vuković za Portal Zeta.

Profesorica Vuković poznata je među učenicima i kolegama po predanom radu, razumijevanju, i strpljenju, kao i po izuzetnoj sposobnosti da i najkompleksnije matematičke zadatke učini razumljivima i zanimljivima. Sa osmijehom i energijom, svakodnevno inspiriše generacije učenika da razvijaju logičko mišljenje i ljubav prema učenju.

Iz Srednje mješovite škole Golubovci poručuju da je ovo priznanje ne samo lično dostignuće profesorice Vuković, već i ponos cijelog kolektiva i potvrda kvaliteta obrazovanja koje škola njeguje.

„Njen doprinos obrazovanju je kontinuiran, snažan i motivišući – baš kao što beskonačnost nema kraja, tako ni njen entuzijazam i posvećenost ne jenjavaju“, navode iz škole.

Srednja mješovita škola Golubovci izražava duboku zahvalnost i ponos zbog uspjeha svoje koleginice, ističući da ovakva priznanja predstavljaju podstrek cijeloj obrazovnoj zajednici.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto