Connect with us

Priroda i društvo

Lakušić: Regionalni vodovod Crnogorsko primorje od vizije do realizacije

zoran Lakušić

“Regionalni vodovod Crnogorsko primorje teži da bude najbolji pružalac održivih usluga vodosnabdevanja na Crnogorskom primorju putem svoje posvećenosti ljudima, inovacijama, klijentima, zajednici i životnoj sredini. Misija i izazov je da pruži održivo, sigurno i neprekidno snabdijevanje vodom svim postojećim i novim klijentima u skladu sa važećim zakonodavstvom”, izjavio je Zoran Lakušić, predsjednik odbora direktora regionalnog vodovoda.

On dodaje da je glavna djelatnost ovog preduzeća je snabdijevanje vodom Crnogorskog primorja sa izvorišta Bolje sestre, čime su obuhvaćene opštine Budva, Tivat, Kotor, Bar, Ulcinj i Herceg Novi.

“Ovaj projekat je, po vrijednosti, treća najveća investicija u Crnoj Gori u posljednjih nekoliko decenija, odmah iza izgradnje brane na Mratinju i auto-puta „Princeza Ksenija“. Njegova realizacija bila je izuzetno zahtjevna. Snovi građana Crnogorskog primorja o stabilnom i pouzdanom vodosnabdijevanju postali su stvarnost kada je Skupština Crne Gore 1976. godine donijela odluku o osnivanju međuopštinskog preduzeća za vodosnabdijevanje i kanalizaciju. Ovo preduzeće je uključivalo šest primorskih opština, kao i tadašnju prijestonicu Cetinje”, kazao je Lakiušić.

Ističe da je trebalo da prođe četrdeset godina da bi se počela realizovati ideja izgradnje regionalnog vodovoda. Rasprave su trajale sve do 2007. godine kada je Vlada Crne Gore donijela odluku da se izvorište Bolje sestre koristi za vodosnabdijevanje Crnogorskog primorja. Nakon četiri decenije bezuspješnih rasprava, regionalni vodovodni sistem je izgrađen za tri godine. Prve litre vode stigle su u jula 2010. godine opštinama Budva, Kotor i Tivat, odnosno Baru 2011. i Ulcinju 2012. godine.

Opština Herceg Novi, odlučila je da se isključi iz regionalnog vodovodnog sistema. Ova situacija je trajala sve do 2013. godine, kada je tadašnji gradonačelnik Dejan Mandić, bez podrške lokalnog vodovodnog preduzeća, potpisao sporazum sa Regionalnim vodovodom, omogućivši Herceg Novom da postane dio sistema.

“Danas je Regionalni vodovod Crnogorsko primorje jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u Evropi, u kontekstu veličine države. Međutim, mnogi inostrani partneri teško razumiju kako je u ovaj projekat uloženo preko 138 miliona eura, dok se od osnovne djelatnosti zarađuje samo oko tri miliona eura godišnje.

Posljednjih dana, iz našeg sistema se opštinama Budva, Kotor, Tivat i Ulcinj isporučuje ukupno723 litra u sekundi, što je za 15% više u odnosu na isti period 2023. godine kada smo isporučivali 629 l/s, odnosno 42% više u odnosu na ugovorene količine od 510 l/s. Inače, kapacitet  regionalnog sistema vodosnabdijevanja je 1100 l/s, što znači da je maksimalni stepen iskorišćenja oko 70% u ljetnim mjesecima, dok je u zimskim mjesecima negdje oko 10%”, naglasio je Lakušić.

Iako finansijski aspekt projekta može izgledati neobično, vrijednost Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje ne ogleda se samo u finansijskom profitu. Ovaj projekat donosi stabilno i pouzdano vodosnabdijevanje za cijelo  Crnogorsko primorje, što je ključno za turizam i kvalitet života lokalnog stanovništva.

Ulaganje u infrastrukturu ovakvog obima predstavlja dugoročni doprinos razvoju Crnogorskog primorja, poboljšanju ekoloških standarda i povećanju atraktivnosti Crne Gore kao turističke destinacije. Ovaj projekat je primjer kako infrastrukturni projekti mogu imati širi društveni i ekonomski uticaj, daleko izvan pukog finansijskog profita.

“Regionalni vodovod Crnogorsko primorje nije samo tehnološki i infrastrukturni poduhvat, već simbol odlučnosti i dugoročnog planiranja. On osigurava ključne resurse za stanovništvo i turiste, podstiče ekonomski razvoj, te značajno doprinosi zaštiti životne sredine. Investicija u ovaj vodovod pokazuje kako vizionarski projekti mogu oblikovati budućnost Crne Gore, pružajući stabilnost i prosperitet generacijama.

S obzirom na sve navedeno  s pravom se kaže da je to ,,Projekat koji je promijenio Crnu Goru“. Ne samo da je unaprijedio infrastrukturu, već je doprinio ukupnom razvoju i prosperitetu naše zemlje”, zaključuje Lakušić u saopštenju.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Hljeb skuplji pet centi

Od juče hljeb skuplji pet centi i košta 85 centi. U Udruženju pekara kažu da je poskupljenje neizbježno jer su drastično porasli troškovi proizvodnje. Anketirani građani negoduju. Novčanici su im, ističu, sve tanji.

Osnovna bijeli vekna hljeba od 700 grama umjesto dosadašnjih 80 koštaće 85 centi. Građane Podgorice pitali smo da li je ovo još jedan udar na kućni budžet.

“Neka košta koliko košta”.

“Da, sigurno da hoće, uvijek po džepu”.

“Ovdje je baš previše sve skupo, i hrana, i gorivo, i baš sve”.

“Ja ih razumijem, mislim, moraju da podignu”.

“To stvarno ne vodi ničemu, jer mi više nećemo imati para za hljeb”, mišljenja su anketiranih građana.

Uz podsjećanje da se cijene hljeba od 2021. slobodno formiraju na tržištu, iz Udruženja pekara su nam saopštili da je osnovni razlog uvećanja poskupljenje svih inputa i sirovina – pšenice, ulja, šećera, ambalaže, aditiva i goriva u minulom periodu za preko 20 procenata. Osim toga, kako kaže Hasan Ramović, predstavnik Udruženja, tu je i cijena radne snage.

“Drugi veoma bitan razlog jeste da je cijena radne snage skočila, da je nekad bila minimalna 450, a da je sad 600. Ako tome dodamo nedostatak radne snage, ne možemo organizovano se baviti proizvodnjom itd”, navodi on.

Ramović ističe da su u Udruženju ostvarili korektnu saradnju sa maloprodajnim trgovačkim lancima.

“Kad je u pitanju zarada na prodaju hljeba, to je marža od koje se ne mogu izdržavati maloprodajni lanci”, navodi on.

Ramović smatra da se radi o simbolično, ne poskupljenju, već usklađivanju sa cijenom koštanja.

Od 85 centi pekarima ostaje 69 centi, iznos kojim se jedva pokrivaju troškovi proizvodnje.

“Vjerovali ili ne, na tu cijenu ne postoji nikakva zarada, ne postoji nikakav profit”, dodaje Ramović.

Iz Udruženja pekara su nam kazali da je za očekivati da se i razne prerađevine od hljeba poskupe za nekih desetak procenata.

 

Izvor: RTCG

Continue Reading

Priroda i društvo

Svečanost predškolaca JPU “Zvjezdani vrt”: Stasali za đake prvake

zvjezdani vrt crna gora

U vrtiću se nauči da se kaža hvala, izvoli, dobar dan, kako se pleše, pjeva, crta, kako se voli drug, nauče male ruke da prave velike stvari, da zagrle sunce, brata, sestru, kako se čestita rođendan, drži kašika, pije iz čaše, da poštuju starije, da izgovore slovo r, nauče da vole aplauz, da se poklone, da budu dobri, marljivi i mnogo toga još. Sve to naučili su predškolci JPU “Zvjezdani vrt” koji su se na završnoj svečanosti u KIC-u “Zeta” uz muziku, ples, glumu i recitacije oprostili od vrtića. Nizali su se stihovi koji su publiku doveli do suza, a vaspitačice su bile ponosne gledajući kako mališani izvode sve ono što su vježbali i naučili u vrtiću. Posebnu emociju izazvala je horska pjesma “Doviđenja dragi naš vrtiću, lepo nam je u vrtiću bilo, stasali smo za đake prvake, sad nas škola poziva u krilo”…

V.d. direktorice ustanove Gordana Drinčić kazala je da je ovo za njih poseban, emotivan i istorijski trenutak.

“Prvi put ispraćamo generaciju predškolaca iz našeg novoformiranog vrtića, generaciju koja je upisala prve stranice priče koju zajedno gradimo od samog početka. Posebno mi je dirljivo što se među ovom generacijom nalaze i djeca iz grupe koju sam lično vodila pune tri godine, prije nego što sam preuzela ovu funkciju. Kroz dane ispunjene igrom, pjesmom, učenjem i mnogim lijepim trenucima zajedno smo rasli i stasavali. Danas, dok ih ispraćam na novo životno poglavlje, osjećam ponos, sreću i onu prirodnu roditeljsku i vaspitačku emociju koja prati svaki rastanak sa djecom koja su vam prirasla srcu. Posebnu radost donose i naše djevojčice iz srednje grupe, koje su osvojile prvi pehar za naš vrtić – simbol uspjeha, truda i zajedništva koje njegujemo”, rekla je Drinčić.
Ona je dodala da su djeca srce vrtića, njegovi prvi stanovnici koji su ga ispunili smijehom, igrom, pjesmom i ljubavlju.
“Pokazali ste da se kroz igru uči, kroz pjesmu raste, a kroz drugarstvo jača. Danas vas ispraćamo s mnogo ponosa i s iskrenom željom da vam školski dani budu ispunjeni znanjem, prijateljstvima i uspjesima. Znajte da gdje god krenuli, vrata vašeg “Zvjezdanog vrta” za vas će uvijek ostati otvorena, s istim onim osmijehom i toplinom s kojom smo vas svakog jutra dočekivali”, kaže Drinčić.
Izvor: Dan

 

Continue Reading

Priroda i društvo

Upis u prvi razred srednjih škola: Slobodna mjesta u SMŠ “Golubovci”

SMŠ golubovci

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore objavilo je zvanični Konkurs za upis učenika u prvi razred srednjih škola za školsku 2025/2026. godinu. Pravo prijave imaju svi kandidati koji su završili osnovnu školu i koji na dan podnošenja prijave nijesu stariji od 17 godina.

Prijave se podnose elektronski putem portala www.upisi.edu.me, i to u periodu od 16. do 19. juna 2024. godine. Učenici koji prvi put koriste ovu platformu moraju prethodno da se registruju.

Slobodna mjesta u Srednjoj mješovitoj školi “Golubovci”

Škola nudi širok spektar obrazovnih programa, od gimnazijskih do stručnih, iz različitih oblasti:

  • Opšta gimnazija: 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Sportska gimnazija: 2 odjeljenja, 56 učenika

Stručni obrazovni programi:

Poljoprivreda, prehrana i veterina (nivo IV1):

  • Agrotehničar/Veterinarski tehničar: 1 odjeljenje (14 + 14 učenika)

Ekonomija i pravo (nivo IV1):

  • Ekonomski tehničar: 2 odjeljenja, 56 učenika

Usluge (nivo III):

  • Frizer: 1 odjeljenje, 28 učenika

Turizam, trgovina i ugostiteljstvo:

  • Gastronom (nivo IV1): 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Kuvar (nivo III): 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Konobar (nivo III): 1 odjeljenje, 28 učenika

Za sve dodatne informacije, zainteresovani kandidati mogu se obratiti školi putem:

Emaila: skola@smsgolubovci.edu.me

 Telefona: +382 20 255 121

 Web stranice: smsgolubovci.me

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto