Politika
Iličković: Dio partija zaprepašćen, kao da nije već kršen Ustav
Donedavni sudija Ustavnog suda Miodrag Iličković za TV Vijesti kaže da je Zakon o predsjedniku neustavan, ali i da je to samo nastavak usvajanja nezakonitih akata u parlamentu.
Donedavni sudija Ustavnog suda Miodrag Iličković za TV Vijesti kaže da je Zakon o predsjedniku neustavan, ali i da je to samo nastavak usvajanja nezakonitih akata u parlamentu, zbog čega političkoj eliti odgovara da ne dođe do izbora sudija Ustavnog suda.
“Neobično je da je dio političkih partija pa i javnosti zaprepašćen kršenjem Ustava izglasavanjem izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku Crne Gore. Kao da to nije urađeno sa izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi, to je takođe urađeno i sa izborom predsjednika opština i Glavnog grada, zatim sa odvajanjem Zete od Podgorice u toku izbornog procesa”, istakao je Iličković, prenose Vijesti.
On objašnjava da je usvajanje spornih izmjena Zakona o predsjedniku samo nastavak prakse koja odavno postoji u Parlamentu i da zato mnogima i odgovara da ne dođe do izbora sudija Ustavnog suda.
“Ovo je samo jedno u nizu kršenja zakona i Ustava u kojem mi živimo kao građani i za sve ovo je postignut, što je posebno zabrinjavajuće, visok stepen konsenzusa među političkim partijama u Parlamentu i zbog toga nije bio potreban izbor sudija Ustavnog suda. Time su opet neustavno prigrabili pravo da oni sami tumače Ustav kao što to sami rade. Dakle, u svemu ovome nema niti nevinih niti neznavenih”, rekao je Iličković.
Politika
Knežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića
Ne postoji logično objašnjenje za to što premijer, nakon izlaska Demokratske narodne partije iz Vlade upravo zbog pitanja srpskog jezika, državnih simbola, zastave i himne, govori da je to pitanje za Skupštinu, a istovremeno kao premijer predlaže ustavne promjene. Ignoriše ono što je već potpisano i potvrđeno, a što bi trebalo sprovesti ukoliko želimo unutrašnju stabilnost i ako želimo da postanemo naredna članica Evropske unije, saopštio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević za Euronews.
Kako je naveo ustavne promjene nijesu uslov za članstvo u Evropskoj uniji.
“Ono što je sigurno jeste da će Demokratska narodna partija glasati za ratifikaciju članstva Crne Gore u EU kada za to dođe vrijeme.Što se tiče ustavnih promjena, mogli ste vidjeti konsultacije između PES-a, Demokrata, Socijalističke narodne partije i ostalih članova parlamentarne većine sa ambasadorom Evropske unije Johanom Satlerom, kako bi se postigao kompromis i konsenzus za usvajanje ustavnih promjena.Vidjeli ste i da je DPS sa dijelom opozicije izašao sa svojom platformom koja podrazumijeva određene uslove da bi podržali ustavne promjene”, dodaje on.
Na pitanje o sudbini koalicije sa NSD-om Knežević kaže da imaju dobre prijateljske odnose, ali svakako imamo različite poglede na način ostvarivanja političkih ciljeva.
“Gospodin Mandić ima puno pravo da vodi politiku za koju smatra da je najbolja za Novu srpsku demokratiju, kao što i ja imam pravo da, zajedno sa organima Demokratske narodne partije, vodim politiku za koju smatram da je najbolja za naše birače. Jasno je da postoje određene razlike u strateškom pristupu i političkom djelovanju. Ipak, vjerujem da nam je krajnji cilj isti. Siguran sam da ćemo u narednom periodu razgovarati o budućnosti naše političke saradnje”, kazao je Knežević
Kako je dodao, činjenica je da se Demokratska narodna partija trenutno nalazi u opoziciji, dok je Nova srpska demokratija dio vlasti.
“Priznaćete da to nije baš uobičajena situacija i da će ona imati određene političke posljedice i za DNP i za NSD. Gospodin Mandić ima legitimno pravo da vodi politiku na način koji smatra najboljim za svoju stranku i svoje birače. Sama činjenica da smo napustili Vladu pokazuje da različito gledamo na metode političke borbe i na način ostvarivanja ciljeva za koje smo se zalagali još tokom kampanje 2020. godine. Podsjetiću da sam upravo ja nosio izbornu listu u veoma teškom periodu, kada je uhapšen Milo Božović, kada mnogi nijesu bili spremni da preuzmu odgovornost, kada smo doživjeli neuspjeh na predsjedničkim izborima i kada su mnogi bježali od tadašnjeg Demokratskog fronta. Ta lista je tada osvojila 15 odsto glasova. Nikada me nijesu interesovale funkcije i pozicije.Mogao sam da budem predsjednik Skupštine. Mogao sam da budem dio Vlade Milojka Spajića. Ali mi smo napustili Vladu zbog principa.I na to sam ponosan”, istakao je Knežević.
Odnos sa Beogradom
“To je narativ koji je preuzela Vlada Milojka Spajića. Kroz različite medijske kampanje i hibridne aktivnosti pokušava se predstaviti da je Beograd glavni krivac za sve što se dešava u regionu.Iskoristiću ovu priliku da pozovem sve ministre u Vladi Milojka Spajića koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi da od premijera zatraže smjenu Ranka Krivokapića sa pozicije posebnog savjetnika ili saradnika Ervina Ibrahimovića. Očigledno je da Ranko Krivokapić ima značajan uticaj na vođenje spoljne politike Crne Gore. Ako Milojko Spajić to ne uradi, onda bi ti ministri trebalo da napuste Vladu. Nije dovoljno samo objaviti saopštenje u kojem kritikujete Ranka Krivokapića, a zatim nastaviti da sjedite u istoj Vladi sa njim. To je politički nekonzistentno”, upozorio je Knežević
Krivokapić je, kako je dodao, po njegovom mišljenju, jedan od glavnih kreatora antisrpske politike u Crnoj Gori.
“On je bio jedan od autora ustavnih rješenja koja su dovela do današnjih podjela i jedan od ključnih ljudi koji su godinama podsticali antisrpsku atmosferu.Zbog toga smatram da je sada trenutak da se jasno kaže da li Vlada podržava njegove stavove ili ne. Ako ministri koji se izjašnjavaju kao Srbi smatraju da su njegove izjave neprihvatljive, onda treba da traže njegovu smjenu.Ako to ne urade, građani će sami izvući zaključke”, kazao je Knežević
Politika
Đurović: Trobojka će se uskoro vijoriti ispred Skupštine Crne Gore
Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije, Dejan Đurović, poručio je da će se uskoro ispred Skupštine vijoriti trobojka.
“Brskovo i Žabljak Crnojevića su prestonice Crne Gore, nećemo valjda da se stidimo od njih”, poručio je Đurović tokom izlaganja ministarki kulture i medija, Tamari Vujović.
Na isti način, dodaje Đurović, nećemo se stiditi ni trobojke.
”Trobojka je naša istorija, to smo mi. I nećemo se stiditi kad uskoro ispred Skupštine Crne Gore bude trobojka”, tvrdi on.
Kako zaključuje poslanik NSD-a, nada se da neće biti poslanika koji će ulaziti na sporedni ulaz jer se stide da prolaze ispod nje.
Politika
Jokić (DPS): Ponižavajući i sramotan odnos Lutovca (PES) prema liku i djelu Gavra Vukovića
Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“, koju organizuje Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore uz podršku UNDP-a, ove godine neće biti tradicionalno svečano otvorena u gradu čije ime i istoriju pronosi već gotovo dvije decenije, saopštio je šef Kluba odbornika DPS Berane Branislav Jokić.
Kako navodi, ovo predstavlja poraz zdravog razuma i još jedan primjer stavljanja političkog inata ispred interesa građana i ugleda našeg grada.
“Iz Berana se šalje sramotna poruka koja će daleko odjeknuti, ne samo u Crnoj Gori, već i među desetinama mladih diplomata iz cijelog svijeta koji učestvuju u ovom prestižnom programu. Ovim potezom beransko lokalno rukovodstvo, na čelu sa, zadatku nedoraslim, predsjednikom Đolem Lutovcem, koji snosi direktnu odgovornost za ovaj skandal, unižava sjajnu beransku tradiciju i veliko djelo diplomate Gavra Vukovića, zbog čega je ova škola prije 19 godina i osnovana baš u Beranama”, poručio je Jokić.
Dodaje da, pored sramoćenja i brukanja grada, na ovaj način u kontinuitetu se nastavlja nezakonito djelovanje ove nesposobne lokalne većine.
“Dobili smo još jednu u nizu potvrda da se aktuelni predsjednik Opštine Berane slučajno našao na toj poziciji i da je nesposoban da na pravi način predstavlja i vodi ovaj grad. Ukoliko bismo sve ovo posmatrali isključivo kroz partijsko i političko razmišljanje, uzimajući u obzir da se sve dešava u trenutku kada vlast na državnom i lokalnom nivou pripada istoj parlamentarnoj većini, postavlja se pitanje da li su Berane i Đole Lutovac kolateralna šteta partijske trgovine premijera Spajića sa svojim koalicionim partnerima na državnom nivou?”, naglasio je Jokić.
Kako ističe, podsjećaju da je ovom skandalu prethodila sječa sredstava koje je Vlada bila opredijelila za projekte u Beranama, pa je tako naš grad ostao bez više od 10 miliona eura za projekte od interesa za građane i razvoj grada. Iz svega se može jasno zaključiti da su lokalno rukovodstvo i grad Berane izgubili podršku premijera Milojka Spajića i Vlade na čijem je čelu.
“Pozivamo vas da se uozbiljite i da vaše prljave poslove ne rješavate tako što ćete ponižavati i unižavati naše sugrađane i naš grad. Krajnje je nedopustivo i poražavajuće što ste ovaj grad ostavili bez jedine manifestacije koja je čuvala sjećanje na vojvodu Gavra Vukovića, čovjeka koji je svojim diplomatskim djelovanjem radio na međunarodnoj afirmaciji Crne Gore i ostavio neizbrisiv trag u njenoj istoriji. Nasuprot tome, današnja i lokalna i državna vlast ostavlja trag po skandalima, podjelama i propuštenim prilikama”, zaključio je Jokić.
-
Priroda i društvo3 дана ranijeZavršeno razgraničenje Opštine Tuzi sa Glavnim gradom
-
Politika3 дана ranijeBojović: Drago mi je što se Knežević osmjelio da direktno oslovi mene
-
Zeta4 дана ranijeBranko Noković podnio neopozivu ostavku na mjesto predsjednika OO SNP Zeta
-
Zeta2 дана ranijeOpština Zeta odustala od ispitivanja zemljišta na lokaciji kolektora u Botunu?
-
Politika4 дана ranijeRadičević: Perić da provjeri dokumentaciju kolektora u Botunu
-
Politika14 сати ranijeKnežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića
-
Politika2 дана ranijeJokić (DPS): Ponižavajući i sramotan odnos Lutovca (PES) prema liku i djelu Gavra Vukovića
-
Sport2 дана ranijeVukčević o radu FK Sportinga: Ne jurimo rezultate, već razvoj djece

