Hronika
Dvanaestoro povrijeđenih u dva udesa, šestoro zadobilo teže povrede
Više osoba povrijeđeno je u dvije saobraćajne nezgode koje su se danas dogodile u Bijelom Polju
Više osoba povrijeđeno je u dvije saobraćajne nezgode koje su se danas dogodile u Bijelom Polju.
Kako je saopšteno iz OKC-a, jedna saobraćajna nezgoda dogodila se u naselju Kovren oko 17 i 40 sati, a u njoj su učestvovala su dva vozila. Prema dosadašnjim informacijama OKC-a u toj nezgodi povrijeđene su četiri osobe.
U 18.30 dogodila se saobraćajna nezgoda u Zatonu, a u njoj je učestvovalo pet vozila.
Povrijeđeni su odmah transportovani u bjelopoljsku Opštu bolicu, gdje je u toku njihovo zbrinjavanje, potrđeno je iz te zdravstvene ustanove.
Od 12 povrijeđenih u oba udesa, šestoro je zadobilo teže povrede.
Do nezgode na magistralnom putu u Zatonu je došlo kada je vozač auta marke “Mercedes” Ivan Gačević krećući iz pravca Bijelog Polja prema Mojkovcu, udario u pet automobila koji su se kretali iz suprotnog pravca.
Iz Tužilaštva su saopštili da je Gačević iz za sada neutvrđenih razloga izgubio upravljivost nad vozilom, prešao na suprotnu kolovoznu traku i udario u vozila koja su se kretala iz pravca Berana prema Bijelom Polju.
“U vozilo “Iveko” kamioninet kojim je upravljao A.K, “ Tojota” Hiluks kojim je upravljao D.P., “Dacija logan”, vozača M.Ć. u čijem vozilu se kao saputnik nalazio S.Ć, te vozilo “Polo” za čijim volanom je sjedio M.V. U tom vozilu su se nalazile još tri osobe”, saopšteno je iz Tužilaštva.
Teške tjelesne povrede pored vozača “Mercedesa” Gačevića (33), zadobili su Ljeposava (85), Stojan (80) i Marko Čabarkapa (50), Srđan Obradović (31) i Srđan Filipović (25).
Lakše su povrijeđeni: Mirko Veličković (47), Mladen Nišavić (29), Milan Ćorić, S.Ć (18), Jovan Perović (20) i Nikola Đurđević (24).
Uviđaj na licu mjesta je obavio dežurni tužilac Danilo Mrdak, uz ovlašćene službenike Centra bezbjednosti i vještaka saobraćajne struke Stojana Zekovića.
Može vam se dopasti
Hronika
U jeku kampanje protiv nasilja eskaliralo porodično: Muževi osumnjičeni da su tukli i prijetili suprugama
Prošle sedmice počela je kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, a nasilje nad ženama je u tom periodu eskaliralo. Nema dana da mediji ne izvještavaju o jezivim slučajevima porodičnog nasilja – najčešće žrtve su supruge. Tokom minulog vikenda policiji je prijavljeno pet slučajeva porodičnog nasilja. Osumnjičeni su uhapšeni i određeno im je zadržavanje do 72 sata. Neki od njih su ranije bili osuđivani za isto krivično djelo. Nasilnici žene psihički i fizički zlostavljaju i u prisustvu maloljetne djece.
U Podgorici su ovog vikenda prijavljena tri slučaja porodičnog nasilja.
Podgoričaninu R.J. određeno je zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da je počinio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici.
On se sumnjiči da je vanbracnoj supruzi uputio uvredljive riječi i udarao je šakama u predjelu glave.
“Par dana prije toga joj je zadao udarce lancem od motorne šege u predjelu ruku, zbog čega ona strahuje za svoju bezbjednost”, kazali su iz ODT Podgorica.
R.J. je već osuđivan zbog istog krivičnog djela.
ODT Podgorica odredilo je zadržavanje do 72 sata M.Đ. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.
“Osumnjičeni je supruzi putem telefona uputio prijetnje da će ubiti nju, dijete i sebe, da je dosta čekao, te da će doći na posao i da će joj “polomiti ruke i noge”, saopšteno je iz ODT Podgorica.
Protiv njega se već vodi postupak za isto krivično djelo.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata J.V. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, saopšteno je iz tog tužilaštva.
“Sumnja se da je J.V. u iznajmljenom stanu u Podgorici suprugu čupao za kosu, oborio na pod, zatim joj zadao udarce nogom u predjelu glave i bubrega, kao i više udaraca rukama u predjelu glave i tijela”, naveli su iz ODT Podgorica.
Dodaju da je J.V. potom i ispred stambene zgrade više puta udario suprugu.
U Bijelom Polju ODT je odredilo zadržavanje do 72 sata M.Š. koji se tereti da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.
“Osumnjičeni je 29. novembra, oko 12:00 časova, u porodičnoj kući u Bijelom Polju, pod dejstvom alkohola, ugrozio sigurnost člana porodice – svoje supruge S.Š., tako što joj je u više navrata uputio riječi prijetnje da će napasti na njen život i tijelo, usljed čega je kod oštećene izazvao osjećaj straha po njenu bezbjednost”, naveli su iz ODT Bijelo Polje.
Državni tužilac Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru predložio je određivanje pritvora osumnjičenom G.B. (46) iz Budve zbog postojanje osnovane sumnje da je učinio krivično djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.
“Osumnjičeni je u porodičnom stanu ugrozio duševni i tjelesni integritet svoje vanbračne supruge na način što joj je, u prisustvu maloljetne djece, zadao više udaraca u predjelu glave i tijela i uputio prijeteće riječi „Ubiću te, glavu ću ti izotvarati u sred policijske stanice“”, kazali su iz kotorskog ODT-a.
U oktobru ove godine u cilju uspostavljanja ujednačene prakse u postupanju i primjene efikasnih mehanizama u predmetima formiranim zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, vrhovni državni tužilac (VDT) Milorad Marković dostavio je višim i osnovnim državnim tužilaštvima obavezujuće Uputstvo za postupanje u ovim slučajevima.
Uputstvo propisuje da postupajući tužioci hitno saslušaju žrtvu nasilja, bez prethodnog saslušanja policijskih službenika, ukoliko je to moguće.
“Prilikom saslušanja žrtve, potrebno je obazrivo postupati i izbjegavati susret žrtve i osumnjičenog/okrivljenog u prostorijama državnog tužilaštva, shodno Konvenciji Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici”, navodi se u Uputstvu.
Takođe je propisano da se pribave podaci o procjeni rizika za žrtvu, ranijim prijavama nasilja, uključujući i one događaje koji nisu prijavljeni, kao i podaci o svim prethodno izrečenim zaštitnim mjerama, podnijetim prijavama, krivičnoj i prekršajnoj evidenciji za osumnjičenog.
“U slučaju postojanja razloga za određivanje pritvora, uvijek predložiti njegovo određivanje, u suprotnom, kada postoje okolnosti propisane Zakonikom o krivičnom postupku, predložiti izricanje mjere nadzora. Takođe, u slučaju ispunjenosti uslova propisanih Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici, zahtijevati zaštitnu mjeru”, propisano je Uputstvom.
Na osnovu Uputstva vrhovnog državnog tužioca postupajući državni tužioci obavezuju se da pribave podatke da li je dijete prisustvovalo nasilju i da djecu, žrtve ili svjedoke, saslušaju na posebno obazriv način, shodno Zakonu o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku.
“Obaveza državnih tužilaca je i da upoznaju žrtvu o pravu na besplatnu pravnu pomoć i povjerljivo lice, kao i da žrtvu ili njenog zakonskog zastupnika informišu o preduzetim radnjama, zadržavanju osumnjičenog, određivanju, trajanju i ukidanju pritvora i mjere nadzora, bijegu osumnjičenog, kao i o drugim mjerama koje su preduzete radi zaštite žrtve, kao i o svakoj odluci kojom se pravosnažno okončava krivični postupak. O istim činjenicama biće informisan i policijski službenik radi ažuriranja procjene rizika po žrtvu”, kažu u VDT-u.
Rukovodioci državnih tužilaštava, na osnovu Uputstva, u cilju uspostavljanja prakse i standarda u postupanju, osiguraće efikasnu koordinaciju i razmjenu informacija unutar državnog tužilaštva kojim rukovode. Takođe će Vrhovnom državnom tužilaštvu dostavljati kvartalne izvještaje sa ažuriranim podacima o predmetima nasilja u porodici ili u porodičnoj zajednici.
Portparoli državnih tužilaštava prilikom obavještavanja javnosti o događaju obezbijediće zaštitu privatnosti i integriteta žrtve i posebno obazrivo informisati javnost u slučajevima kada je žrtva dijete.
“Vrhovni državni tužilac odredio je koordinatorku za praćenje primjene Uputstva, čija je obaveza koordinacija, praćenje primjene Uputstva i saradnja sa relevantnim institucijama Multidisciplinarnog tima, nevladinim i međunarodnim organizacijama, kao i projektima u ovoj oblasti”, zaključuju u VDT-u.
Od početka godine u Crnoj Gori dogodila su se tri femicida. Civilni sektor zalaže se da femicid bude posebno krivično djelo.
Izvor: CdM
Hronika
Perović “Ajfone” dijelila članovima porodice i saradnicima?
Telefone koji su vlasništvo Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), marki “ajfon 13 pro maks”, “ajfon 14 pro”, “samsung A52S”, “ajfon 11 pro maks”, “samsung A53” i “samsung S22 ultra 5g”, čija je ukupna vrijednost 4.068 eura, bivša direktorica ASK Jelena Perović dala je na korišćenje ili svojinu članovima porodice i saradnicima.
Kako je saopštilo Specijalno državno tužilaštvo (SDT), Perović je telefone dala svojoj maloljetnoj kćerki i ocu, kćerki lica N.L. (angažovanom u ASK po ugovoru o djelu), majci svoje pomoćnice Nine Paović, te predsjedniku Savjeta ASK Momčilu Raduloviću, koji ga je koristio i nakon isteka mandata.
Perović se sumnjiči i da je privatno putovanje sa kćerkom u Ljubljanu prikazala kao službeni put, kao i da je ASK po njenom odobrenju plaćala telefonske račune njene ćerke u periodu od 18. septembra 2020. do 13. septembra ove godine, u ukupnom iznosu od 888 eura.
To se, između ostalog, navodi u optužnici protiv Perović i Paović koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) juče predalo Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici. Perović se optužnicom tereti za sedam produženih krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja i produženo krivično djelo falsifikovanje službene isprave, a Paović za dva produžena krivična djela zloupotreba službenog položaja i krivično djelo zloupotreba službenog položaja.
SDT tereti Perović da je svojim nezakonitim činjenjem Agenciji nanijela štetu u iznosu od oko 85.000 eura.
Tužioci terete Perović da je samo dodjelom telefona, čija se vrijednost kreće od 475 do 1.508 eura, članovima svoje porodice i porodica svojih saradnika i predsjedniku Savjeta ASK Agenciji nanijela štetu od 4.068,40 eura, koja odgovara ukupnoj vrijednosti u svojinu datih mobilnih telefona.
“Postoji osnovana sumnja i da je okrivljena J.P. u periodu od 23. jula 2022. do 23. februara ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, pribavljala drugom korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanosila štetu jer je, suprotno Zakonu o državnoj imovini, koji propisuje da je nadležni organ dužan da zakonito i ekonomično upravlja i koristi stvari i druga dobra u državnoj imovini, u skladu sa njihovom prirodom i namjenom, i da je starješina koji rukovodi državnim organom odgovoran za zakonito i ekonomično upravljanje i korišćenje državne imovine, mobilne telefone “ajfon 13 pro maks”, vrijednosti 1.508,93 eura, “ajfon 14 pro”, 256 GB, vrijednosti 1.147,85 eura, “samsung A52S”, vrijednosti 440,49 eura, “ajfon 11 pro maks”, vrijednosti 862,39 eura, “ajfon 14 pro”, 128 GB, vrijednosti 1.142,38 eura, “samsung A53”, vrijednosti 475,28 eura, i “samsung S22 ultra 5G”, vrijednosti 1.066,36 eura, koji su bili svojina Agencije za sprečavanje korupcije, predavala na korišćenje ili u svojinu svojoj maloljetnoj kćerki i svom ocu, koji nijesu bili zaposleni u Agenciji, maloljetnoj kćerki N.L., sa kojim je okrivljena zaključivala ugovore o djelu, a koja nije bila zaposlena u Agenciji, V.P., majci okrivljene N.P., pomoćnice direktorice Agencije, koja nije bila zaposlena u Agenciji, i M.R., predsjedniku Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije, koji je mobilni telefon koristio i po isteku mandata, na koji način im je pribavljala korist u vidu neovlašćenog korišćenja mobilnog telefona u svojini Agencije”, saopštili su iz SDT-a.
Perović se, prema navodima optužnice, tereti da je u periodu od 21. avgusta 2020. do 20. marta ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, pribavljala sebi korist i imovinsku korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanosila štetu, donošem rješenja o isplati varijabila i uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada. SDT je tereti da je imovinsku korist pribavljala i okrivljenoj Paović i svom pomoćniku Borisu Vukašinoviću isplatom uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada, kao i utvrđivanjem naknade članovima tadašnjeg Savjeta ASK.
Perović i Paović se sumnjiče da su, suprotno zakonu, odobravanje troškova putovanja u inostranstvu licu N.L., koje nije zaposleno u javnom sektoru, već je bilo angažovano po osnovu ugovora o djelu, kao i da su mu isti posao platile dva puta i time oštetile ASK.
“Postoji osnovana sumnja i da je okrivljena J.P. privatno putovanje sa kćerkom u Ljubljanu u periodu od 15. do 19. februara prošle godine u nalogu za službeno putovanje i izvještaju sa službenog puta lažno predstavila kao službeno putovanje u inostranstvo – Zagreb i Ljubljanu, kako bi troškove privatnog putovanja nadonadila kao troškove prevoza u inostranstvu”, tvrde iz SDT-a.
Paović se sumnjiči da je nezakonito donijela rješenja o uvećanju zarade za rad u dane državnih praznika za Perović.
U optužnici je predloženo da se okrivljenoj Jeleni Perović izreknu mjere nadzora – privremeno oduzimanje putne isprave i obaveza povremenog javljanja Upravi policije.
Izvor: Dan
Hronika
Nekoliko osoba nasilno pokušalo da uđe u KCCG
Službenici obezbjeđenje KCCG reagovali su nakon što je nekoliko osoba pokušalo nasilno da uđe u prostorije.
Iz Kliničkog centra zvanično su se oglasili.
“Više lica je pokušalo bez odobrenja i nasilno, danas oko 13 časova, da uđe u Klinički centra Crne Gore u čemu su ih spriječili zaštitari naše ustanove. S obzirom da su ova lica fizički nasrnula na zaštitare, oni su, u skladu sa Zakonom i ovlašćenjima, bili prinuđeni da upotrijebe sredstva prinude (fizičku snagu i biber sprej). O incidentu je obaviješten MUP čiji su pripadnici preduzeli mjere i radnje iz svoje nadležnosti. Naglašavamo da je za informacije o operaciji pacijenata dozvoljeno da najviše dva člana najuže familije mogu ući kod ordinirajućeg hirurga, što je učinjeno i u konkretnom slučaju”, navodi se u saopštenju.
Policija je na terenu.
Istaknuto
Strast prema golovima: Pogled Vuka Lukića iz prvih redova FK Ilariona
Autor: Tamara Raičević
Krstović: Izgradnja kolektora u Zeti je nezakonita i opasna
U kontekstu prve javne rasprave o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu planiranog sistema za prečišćavanje otpadnih voda, Luka Krstović,...
Otvorena prva samostalna izložba Vasa Đurovića
U Kulturno-informativnom centru “Zeta” sinoć je svečano otvorena prva samostalna izložba slika mladog umjetnika Vasa Đurovića, koja je okupila veliki...
Rukometašice Zete pružile snažan otpor, ali Tivat odnosi bodove
Pripremila: Tamara Raičević
Lidl traži saglasnost za idejno rješenje objekta u Zeti
Kompanija Lidl Crna Gora, koja je ljetos dobila urbanističko-tehničke (UT) uslove za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju objekta u Bijelom...
Najnovije
- Vlada će bivšim radnicima Radoja Dakića isplatiti 7,7 miliona eura
- Meridianbet – lider u društvenoj odgovornosti u 2024. godini
- Vuković je na službena putovanja trošio duplo više od sadašnje gradonačelnice Podgorice
- Crna Gora lider u regionu po minimalnoj zaradi i platama poslanika
- Botunjani izričiti da se izmjesti kolektor
Istaknuto
-
Zeta3 дана ranije
Riješen problem autobuskog prevoza od Podgorice do aerodroma u Zeti
-
Zeta3 дана ranije
Humanost na djelu: Uspješna akcija dobrovoljnog davanja krvi u Golubovcima
-
Zeta3 дана ranije
Botunjani izričiti da se izmjesti kolektor
-
Politika4 дана ranije
Vlada Dritana Abazovića prihvatila lažnu garanciju?
-
Hronika3 дана ranije
U jeku kampanje protiv nasilja eskaliralo porodično: Muževi osumnjičeni da su tukli i prijetili suprugama
-
Sport4 дана ranije
Karate klub Zeta briljirao na jubilarnom “Kupu oslobođenja Podgorice”
-
Ekonomija2 дана ranije
Crna Gora lider u regionu po minimalnoj zaradi i platama poslanika
-
Politika3 дана ranije
Đurović: Spajićeva Vlada ponovo uhvaćena u laži, garancija nema veze sa 43. Vladom