Connect with us

Događaji

Andrićeva djela i misli oživjeli na književnoj večeri u Zeti

Autor: Vladimir Jovanović

književno veče zeta ivo andrić

Književno veče posvećeno jednom od najvećih pisaca 20. vijeka, nobelovcu Ivi Andriću, organizovano je povodom 132. godišnjice njegovog rođenja. Tokom večeri prisutni su se podsjetili na izuzetno Andrićevo stvaralaštvo, njegove duboke misli i veličanstvena književna djela. Srpsko pjevačko društvo Svetosavnik, kroz uvodne akorde, podsjetilo nas je na značaj umjetnosti u našim životima i njenu snažnu povezanost s literaturom, u kojoj Andrićeva djela i danas žive. Pozdravnu riječ imao je direktor KIC-a, gospodin Branko Noković.

„Izuzetna je čast i privilegija da Kulturno-informativni centar Zeta bude domaćin jedne ovako značajne književne večeri, posvećene stvaralačkim nemirima Ive Andrića. Posebno nas raduje što smo tim povodom u prilici da prvi put ugostimo mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija“, izjavio je Noković.

On se u pozdravnoj riječi obratio Mitropolitu, ukazujući na značaj Srpske pravoslavne crkve u Zeti.

„Vaše prisustvo nas čini počastvovanim i ponosnim, jer Mitropolija crnogorsko-primorska, odnosno Srpska pravoslavna crkva, ima izuzetno važnu ulogu i posebno mjesto u istoriji Zete. A istorija Zete je slavna, časna i bogata! Jer Zeta je korijen današnje Crne Gore! Istorija tako svjedoči i mi nemamo namjeru ništa da mijenjamo iz naše istorije. Mi se njome ponosimo! Ona je za nas sveta, kao što je sveta i naša crkva, a mi smo tu da to uvijek i na svakom mjestu posvjedočimo!“ kazao je Noković.

On je dodao da u Andrićevim djelima možemo pronaći mnoge putokaze ili „znakove pored puta“ koji ukazuju na životna iskušenja, ili kako on kaže: „Dok god ima mraka, ima i svanuća!“

Poslanica Socijalističke narodne partije, Slađana Kaluđerović, istakla je u svom obraćanju da Zeta ima bogatu istoriju, kulturu i tradiciju, te da se ne odriče svog identiteta i nasljeđa.

„Zato ću i večeras s punim ponosom reći – Crna Gora se nekad Zetom zvala, a Zeta je stara srpska država! Zato smo obavezni da čuvamo slavno ime Zete, koja nam je toliko toga vrijednog podarila!“, izjavila je Kaluđerović.

Govoreći o Andriću, osvrnula se na njegov poseban šarm i principijelnost.

„Andrić je naša institucija, ne samo zbog toga što je prvi i jedini nobelovac sa ovih prostora, već i zbog svoje čvrste etike. Kada je pozvan da uđe u Odbor za podizanje mauzoleja na Lovćenu, umjesto Njegoševe kapele, i da potpiše pripremljenu listu, odgovorio je da ne može – jer se prehladio! Tako nešto mogao je da uradi samo Andrić,” kazala je Kaluđerović.

Potpredsjednica Udruženja književnih stvaralaca Crne Gore, Milica Kralj, govorila je o Andriću kroz prizmu njegovih stvaralačkih nemira i unutrašnjih dilema koje su obilježile njegov rad i život.

O dubokom književnom nasljeđu Ive Andrića govorio je i profesor Filološkog fakulteta, Radoje Femić, koji je prisutnima približio Andrićevu filozofiju, stil i poruku.

Na kraju večeri, prisutnima se obratio mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, ukazujući na značaj Andrića za srpsku kulturu i Crnu Goru.

„Dužni smo Andriću, posebno mi ovdje u Crnoj Gori, jer njegovi eseji o Njegošu spadaju u red najljepših stranica koje su ikada napisane. Njegova riječ da je Njegoš junak kosovske misli i danas ima značenje, možda čak i šire, ozbiljnije i dublje nego kada je Andrić napisao svoj čuveni esej o Njegošu“, naglasio je mitropolit.

Mitropolit je tokom svoje besjede pročitao i jedan Andrićev lirski zapis o Bogu, koji se, zapravo, pretvorio u “slavoslovlje Bogu”: “Bog izbija kao svjetlo iz svake stvari, stvorene, i iz svakog života. (…) Osamljen kamen na žalu ima aureolu njegovog duha, njegovog daha, i oblijeva ga jutrom i večerom kao ljubičast fluid sjajem Sunca koje se ne vidi. On je kao toplina u dahu svega što živi, on je gluh za sate koji izbijaju i cijepaju vrijeme na parčad, i on je slijep za dan i noć i sve promjene vremena. On je kao miran sjaj i velika tišina u kojoj se čuje glas, koji ga niječe. On tako dobro ćuti da se već pomišlja da ga nema. A on je mirno srce svih atoma.”

Mitropolit je istakao da se Andrić svojim stvaralaštvom uvrstio među dva velikana o kojima je pisao – Njegoša i Vuka Karadžića.

„Andrić je sam stvorio sebe kao Srbina i kao srpskog pisca. Mogao je isto tako da ostane i hrvatski pisac, ili nešto drugo, ali on je sam sebe oblikovao kao srpskog pisca“, naglasio je mitropolit Joanikije.

Direktor KIC-a “Zeta”, kazao je nakon završene večeri da je veče u potpunosti ispunilo očekivanja prisutnih.

“Posebno su se izdvojila besjedovanja Mitropolita Joanikija i ostalih govornika. Zahvaljujem predsjedniku opštine Zeta, Mihailu Asanoviću, na podršci i prisustvu ovom značajnom događaju.”, zaključio je Noković.

 

Tekst je nastao uz podršku Fonda za pluralizam i raznovrsnost medija, Ministarstva kulture i medija Crne Gore

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Događaji

Dan krapa 14. juna u Zeti: Bogat program i koncert Đorđa Davida

Turistička organizacija Opštine Zeta i Opština Zeta organizuju tradicionalnu manifestaciju „Dan krapa“, koja će biti održana u nedjelju, 14. juna 2026. godine, sa početkom u 12 časova na platou turističkog kompleksa „Plavnica Eco Resort“.

Posjetioci će imati priliku da besplatno degustiraju krapa pripremljenog na tradicionalan način, po kojem je područje Skadarskog jezera nadaleko poznato. Organizatori su pripremili i bogat cjelodnevni kulturno-zabavni program namijenjen svim generacijama.

Za muzički dio programa biće zaduženi lokalni izvođači DJ BOBE, Milana Vujačić, Nikola Bušković i Nikola Nino Vućinić, dok će centralni događaj večeri biti koncert regionalne muzičke zvijezde Đorđa Davida i njegovog benda Death Saw.

Poseban sadržaj biće organizovan i za najmlađe posjetioce, koji će moći da uživaju u dječijem kutku sa brojnim zabavnim i edukativnim aktivnostima prilagođenim njihovom uzrastu.

Organizatori pozivaju građane i turiste da posjete Zetu, uživaju u tradicionalnim specijalitetima i bogatom programu, te zajedno obilježe početak ljetnje turističke sezone na obali Skadarskog jezera.

Continue Reading

Događaji

Opština Zeta organizuje međunarodnu manifestaciju „Žogarija“

Žogarija

Opština Zeta će i ove godine biti domaćin međunarodne sportsko-edukativne manifestacije „Žogarija“, koja će biti održana u četvrtak, 28. maja, sa početkom u 17 časova na igralištu „Dragije“ u Mahali.

Manifestacija se organizuje pod pokroviteljstvom Ambasade Republike Slovenije, u saradnji sa organizacijom „Media šport“ iz Ljubljane, a cilj događaja je promocija sporta, timskog rada, inkluzije i saradnje među djecom osnovnoškolskog uzrasta.

Kako je saopšteno iz Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Opštine Zeta, „Žogarija“ okuplja djecu kroz sportska nadmetanja, igru i edukativne sadržaje, uz afirmaciju tradicionalnih vrijednosti i evropskog duha.

Ovogodišnja manifestacija organizuje se i povodom obilježavanja Dana Evrope, uz podršku Delegacije Evropske unije kroz projekat „Opštine za EU“, čime se dodatno ističe značaj lokalnih zajednica u procesu evropskih integracija.

U revijalnom dijelu programa učestvovaće predstavnici više lokalnih institucija i službi, među kojima su JU Centar za pružanje usluga iz oblasti socijalne i dječije zaštite za Opštinu Zeta, Nacionalni park „Skadarsko jezero“, Komunalno preduzeće Opštine Zeta i Turistička organizacija Zeta.

Centralni dio manifestacije činiće takmičenje četiri osnovne škole sa teritorije Opštine Zeta, kao i vrtića „Zvjezdani vrt“.

Continue Reading

Događaji

Održana radionica o mentalnom zdravlju mladih u Zeti

Prva radionica u okviru projekta „Mladi Zete – znanje, vještine i sigurna budućnost“ održana je u prostorijama JU Srednja mješovita škola u Golubovcima, u organizaciji Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Opštine Zeta, u saradnji sa NVO „Mentorium“.

Radionica pod nazivom „Mentalno zdravlje mladih“ okupila je učesnike uzrasta od 15 do 25 godina, sa ciljem unapređenja njihovog mentalnog zdravlja, ali i razvoja vještina koje se odnose na zapošljivost, bezbjednost, finansijsku i medijsku pismenost.

Projekat je usmjeren na osnaživanje mladih kroz interaktivne edukativne aktivnosti koje im pružaju praktična znanja i alate za donošenje informisanih odluka, aktivnije učešće u društvu, kao i razvoj mehanizama za suočavanje sa stresom, anksioznošću i drugim emocionalnim izazovima.

Radionicu je otvorila vršiteljka dužnosti sekretarke Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Opštine Zeta, Marijana Nedović Radulović, koja je istakla značaj ovakvih inicijativa za lokalnu zajednicu i podršku institucija u radu sa mladima. Tom prilikom najavila je i otvaranje Omladinskog centra u Zeti, koji će, kako je navedeno, biti prostor za povezivanje i razvoj mladih.

Program radionice realizovan je kroz diskusije, praktične vježbe i primjere iz svakodnevnog života, uz aktivno učešće prisutnih.

Edukatori na radionici bili su magistar ekonomije Mirsad Dreić i magistar krivičnog prava Elma Balota, koji su učesnicima približili teme iz oblasti mentalnog zdravlja i ličnog razvoja.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto