fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Đurović: Osobe sa autizmom nijesu same

Osobe sa autizmom dragocjeni su članovi društva i u Skupštini Crne Gore će uvijek imati pouzdanog partnera i otvorena vrata za svaku vrstu pomoći i podrške, poručila je predsjednica parlamenta Danijela Đurović.

Ona je, povodom 2. aprila – Svjetskog dana osoba sa autizmom, kazala da je potrebno skrenuti pažnju javnosti na probleme sa kojima se svakodnevno suočavaju osobe sa autizmom i njihove porodice.

Đurović smatra da treba podstaći nadležne institucije da poseban fokus stave na teškoće kroz koje prolaze osobe sa tim razvojnim poremećajem.

Kako je navela, broj djece sa autizmom je u stalnom porastu u Crnoj Gori i svijetu.

“Dostupni podaci za Crnu Goru govore da neki od poremećaja iz spektra autizma ima oko četiri djece na nivou države, dok njih oko 270 koristi usluge Centra za autizam, razvojne smetnje i dječju psihijatriju “Ognjen Rakočevi攓, navela je Đurović u saopštenju.

Ona je podsjetila da je Skupština 2016. godine donijela Zakon o dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojim je definisana obaveza formiranja nacionalnog Centra za autizam kao visokospecijalizovane, multidisciplinarne, edukativne javne ustanove koja vrši djelatnosti obrazovanja, naučno-istraživačkog rada, zdravstvene zaštite i druge.

U skladu sa tim, kako je navela Đurović, Centar za autizam je otvoren krajem marta 2018. godine.

Ona je ukazala da je u decembru prošle godine, Skupština usvojila i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojim se predviđa formiranje nacionalnog Registra za osobe sa autizmom, koji će predstavljati sveobuhvatnu i cjelovitu, metodološki standardizovanu i kontinuirano ažuriranu evidenciju osoba sa autizmom na teritoriji Crne Gore.

„Naravno, pred nama je još mnogo posla kako bismo osobama sa autizmom omogućili što bolje uslove za razvoj i napredovanje, istakla je Đurović.

Ona je kazala da, s obzirom da Centar za autizam od osnivanja ima problem sa nedostatkom kadra, mnogi korisnici imaju teškoće sa zakazaivanjem tretman, zbog čega djeca sve češće upućuju u druge regionalne centre, naročito u Beograd, gdje dobijaju potrebnu njegu.

Prema riječima Đurović, neophodno je veće učešće nadležnih ustanova.

“Naročito Ministarstva zdravlja, jer se kroz domove zdravlja može organizovati dobra podrška koja podrazumijeva formiranje čitavog tima koji će se aktivno, kontinuirano i svakodnevno baviti ovom izuzetno ozbiljnom temom”, ocijenila je Đurović.

Ona je djeci i odraslima, koji se bore sa autizmom, poručila da nijesu sami, da su dragocjeni članovi društva i da će u Skupštini uvijek imati pouzdanog partnera i otvorena vrata za svaku vrstu pomoći i podrške.

“O autizmu moramo govoriti ne samo danas, već svakog dana u godini, a naročitu pažnju moramo posvetiti djeci prema kojoj imamo najveću odgovornost”, naglasila je Đurović.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Potpisan Sporazum o saradnji Univerziteta Crne Gore i Centralne banke Crne Gore u oblastima istraživanja i inovacija

vladimir božović

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović i guvernerka Centralne banke Crne Gore dr Irena Radović potpisali su danas, u Rektoratu, Sporazum o saradnji. Ovaj sporazum predstavlja okvir za dugoročnu saradnju, sa fokusom na unapređenje obrazovanja, istraživanja i inovacija u oblastima od ključnog značaja za crnogorsku ekonomiju.

Rektor Božović je ukazao na značaj povezivanja akademske zajednice i vrhovne monetarne institucije u Crnoj Gori i naglasio da saradnja sa CBCG pruža izuzetnu priliku za unapređenje istraživačkih i obrazovnih kapacitete Univerziteta, naročito u oblastima koje su od strateškog značaja za ekonomski razvoj Crne Gore.

„Ovaj sporazum predstavlja više od formalnog okvira za saradnju – otvara vrata za konkretne projekte i inicijative koje će omogućiti našim studentima i istraživačima da aktivno učestvuju u razvoju novih znanja i rješavanju aktuelnih izazova, posebno u oblastima finanijskih tehnologija i zelene ekonomije“, kazao je Božović.

Guvernerka CBCG je istakla da potpisivanje sporazuma omogućava direktnu razmjenu znanja i inovacija između akademske zajednice i finansijskog sektora.

„Danas više nego ikad, finansijska pismenost i svijest o globalnim ekonomskim tokovima igraju ključnu ulogu u oblikovanju naše budućnosti, te stoga zajedno moramo raditi na obrazovanju novih generacija koje će razumijeti složenost savremenih finansijskih sistema i biti sposobne da aktivno doprinesu razvoju našeg društva kroz inovacije, istraživanja i odgovorno rukovođenje“, kazala je Radović i dodala da će, kroz ovaj sporazum, studenti imati priliku da se neposredno uključe u rad Centralne banke kroz programe stručne prakse i istraživačke projekte.

Uz navedeno, ovim sporazumom se i organizacija međunarodnih konferencija i simpozijuma, te izdavanje naučnih i stručnih publikacija koje će biti od značaja za akademsku zajednicu, ali i široku javnost. Poseban fokus biće na integraciji digitalnih tehnologija u oblasti finansija i ekonomije, te jačanju kapaciteta u obrazovnim programima koji odgovaraju potrebama tržišta rada. Očekuje se da će ova saradnja donijeti brojne benefite, kako na institucionalnom nivou, tako i za širu zajednicu, kroz unapređenje obrazovnog sistema, inovacija u finansijskom sektoru i podršku održivom razvoju Crne Gore.

Continue Reading

Priroda i društvo

Đaković: Kod pet grla u Zeti potvrđeno prisustvo antitijela na kju groznicu

Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković saopštio je da je kod pet grla na dva gazdinstva u Zeti potvrđeno prisustvo antitijela na kju groznicu,ali kaže da se još ne može potvrditi da su krave zaražene.

Đaković je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti kazao da će se to znati nakon dodatnih analiza, ali tvrdi da su mliječni proizvodi bezbjedni.

Continue Reading

Priroda i društvo

Lakić: Kju groznica na dvije farme u Zeti, veterinarska uprava ćuti

Sekretar Udruženja stočara Danilovgrad Vlado Lakić saopštio je Portalu RTCG da se kju groznica pojavila na dvije farme u Zeti, a da Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove ćuti o tome. Portal RTCG kontaktirao je i direktora Uprave Vladimira Đakovića ali odgovor nijesmo dobili.

„Testiranjem jednog dijela krava, potvrđeno je prisustvo specifičnih antitijela kju groznice. Veterinarska uprava o tome danima ćuti i ne izlazi u javnost sa tim informacijama. Po zakonu o veterinarstvu dužni su iste te farme staviti pod nadzor i odrediti karantin, uzorkovati krv i mlijeko od svih životinja na gazdinstvu gdje je došlo utvrđivanja prisustva specifičnih antitijela Q groznice. Veterinarska uprava to ne čini iz njima znanih razloga“, kazao je Lakić.

Kaže da je danas o tome razgovarao sa Đakovićem.

„U razgovoru koji sam imao danas sa direktorom Veterinarske uprave Vladimirom Đakovicem isti je odbio da potvrdi zarazu u Zeti, braneći se da on nema tu informaciju. Ove informacije su lako provjerljive, ne samo od navedenih institucija već i od samih farmera na terenu“, tvrdi Lakić.

Portal RTCG pitao je Đakovića da prokomentariše ove informacije, te da li su ta grla stavljena u karantin, ali odgovor nijesmo dobili. Upitali smo ih i kakve su posljedice kju grozncie po stočni fond do sada.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto