Connect with us

Priroda i društvo

Crna Gora najskuplja destinacija na Balkanu

turistička destinacija

Inflacija, rast zarada i drugi makro i mikroekonomski uticaji od Crne Gore napravili su najskuplju destinaciju za život u regionu, ako izuzmemo Hrvatsku i Sloveniju, koje su članice Evropske unije, pokazuju podaci sajta Numbeo.

Prema tim podacima, indeks potrošačkih cijena naše države je 42,4, što je za Balkansko poluostrvo najveći obračunati indeks. Indeksom su obuhvaćeni troškovi stanovanja, oblačenja, hrane, prevoza, interneta, komunalnih usluga, namirnica, kao i brojni drugi parametri. Kao parametar uzeti su troškovi života u Njujorku i odnos cijena istih proizvoda i usluga.

Indeks troškova života je teoretski indeks cijena koji mjeri relativne troškove života u vremenu ili regijama. To je indeks koji mjeri razlike u cijenama roba i usluga i dopušta supstituciju s drugim artiklima kako cijene variraju.

Tako, recimo, Crna Gora ima indeks 15,7 kada su u pitanju cijene iznajmljivanja stanova, dok je indeks rente u kombinaciji sa ostalim troškovima života 29,7, što je svrstava među skuplje destinacije kada je u pitanju region Južne Evrope. To znači da su cijene iznajmljivanja stanova u Crnoj Gori niže za 70 odsto nego u Njujorku, ali smo,

prema indeksu rente, čak ispred Hrvatske i Grčke. Ipak prosječna mjesečna zarada u Njujorku iznosi oko 4.500 eura, dok je u Crnoj Gori oko 800 eura.

Indeks namirnica isti je kao i u Srbiji i iznosi 35,5 i blago je veći nego u Albaniji gdje iznosi 35,3. Ovaj indeks znatno je niži u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Kosovu*, gdje iznosi 32,6, 28,3, odnosno 26,3. Kada je riječ o kupovnoj moći, odnosno tom indeksu, on u Crnoj Gori iznosi 38,2 što znači da se može kupiti oko 60 odsto proizvoda manje negoli u najvećem gradu u SAD. Ostatak regiona je u još gorem položaju, pa je tako kupovna moć slabija u Srbiji gdje indeks iznosi 34,9, u Sjevernoj Makedoniji je 35,9, na Kosovu 34,2, a u Albaniji 28,3. Kada se indeks troškova života uporedi sa Evropom, Crna Gora je na 32. mjestu, odmah iza Poljske. Naime, većinu skupljih destinacija za život uglavnom čine članice Evropske unije, ali i Velika Britanija i njene prekomorske teritorije. Najskuplja za život je Švajcarska, gdje su troškovi života veći nego u Njujorku i to za 17 procenata. Ipak, osim regionalnih susjeda, iza nas po indeksu troškova života nalaze se i dvije članice EU, odnosno Rumunija i Bugarska. Troškovi života mjereni ovim indeksom niži su čak i u Rusiji i Ukrajini, mada Ukrajinu treba uzeti sa rezervom s obzirom na ratno stanje. Najjeftinija destinacija za život, prema podacima Numbea, u Evropi je Kosovo, gdje su troškovi života i kupovna moć za oko 70 odsto niži nego u Njujorku.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Ovo su neradni dani povodom Vaskrsa

Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga saopštili su danas da su neradni dani povodom predstojećeg Vaskrsa petak 18., nedjelja 20. i ponedjeljak 21. april.

“Na osnovu Zakona o svetkovanju vjerskih praznika, vjernici pravoslavne i rimokatoličke vjeroispovjesti imaju pravo na plaćeno odsustvo, radi svetkovanja vjerskog praznika za Veliki petak i Vaskrs/Uskrs, i to: petak 18. april, nedjelja 20. april i ponedjeljak 21. april”, navedeno je u saopštenju resora.

Državni organi, organi lokalne samouprave, javne ustanove, javna preduzeća i drugi subjekti koji obavljaju djelatnosti od javnog interesa, kako su pojasnili iz resora, dužni su da u praznične dane obezbijede vršenje poslova čijim bi prekidom mogle nastupiti štetne posljedice po građane ili državu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Tokom praznika dežurni domovi zdravlja „Blok V“, „Tuzi“ i „Zeta“

dom zdravlja zeta

U Domu zdravlja Glavnog grada, za vrijeme predstojećeg vjerskog praznika Vaskrsa, dana 18, 19, 20 i 21. aprila građanima će se pružati zdravstvena zaštita u objektima: “Blok V”, “Tuzi” i “Zeta”.

Kako navode u saopštenju Doma zdravlja, rad izabranih doktora za odrasle i djecu u danima vjerskog praznika obavljaće se isključivo na punktu “Blok V” u dvije smjene od 7-14h i od 14h-21h za teritoriju opštine Podgorica, dok će u ZO “Tuzi” Izabrani doktor za odrasle raditi od 7 do 15h, a u opštini Zeta, zdravstveni objekat “Golubovci”, takođe od 7-15h.

Centar za laboratorijsku dijagnostiku u zdravstvenom objektu “Blok V” će raditi od 7 do 21 h.

„Jedinica za patronažu će raditi po ustaljenom rasporedu, tako da će se i tokom praznika nalozi primati u zdravstvenim objektima” Blok V” u periodu od 7 do 19 h, dok će se terapija, po nalogu Izabranog doktora, u stanu pacijenata davati svakog dana, od 7 do 19 h“, navode u saopštenju.

Continue Reading

Priroda i društvo

Javni poziv za mlade poljoprivrednike

ministarstvo poljoprivrede

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u skladu sa Agrobudžetom za 2025. godinu i budžetskim programom 2.1.11 – Podrška pokretanju i razvoju poslovanja mladih poljoprivrednika, objavljuje

Javni poziv za dodjelu podrške pokretanju poslovanja mladih poljoprivrednika za 2025. godinu.

Ovim Javnim pozivom utvrđuju se uslovi, kriterijumi i način prijavljivanja za korišćenje sredstava podrške.

Bliži kriterijumi i uslovi za ostvarivanje prava na podršku kroz ovaj Javni poziv i odobravanje biznis plana objavljeni su na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Rok za dostavljanje Zahtjeva za odobrenje biznis plana po osnovu pokretanja poslovanja mladih poljoprivrednika je 16. maj 2025. godine. Investicija se mora započeti i realizovati u 2025. godini.

Informacije u vezi sa Javnim pozivom mogu se dobiti putem telefona: 020/482-150.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto