Connect with us

Priroda i društvo

Crna Gora najskuplja destinacija na Balkanu

turistička destinacija

Inflacija, rast zarada i drugi makro i mikroekonomski uticaji od Crne Gore napravili su najskuplju destinaciju za život u regionu, ako izuzmemo Hrvatsku i Sloveniju, koje su članice Evropske unije, pokazuju podaci sajta Numbeo.

Prema tim podacima, indeks potrošačkih cijena naše države je 42,4, što je za Balkansko poluostrvo najveći obračunati indeks. Indeksom su obuhvaćeni troškovi stanovanja, oblačenja, hrane, prevoza, interneta, komunalnih usluga, namirnica, kao i brojni drugi parametri. Kao parametar uzeti su troškovi života u Njujorku i odnos cijena istih proizvoda i usluga.

Indeks troškova života je teoretski indeks cijena koji mjeri relativne troškove života u vremenu ili regijama. To je indeks koji mjeri razlike u cijenama roba i usluga i dopušta supstituciju s drugim artiklima kako cijene variraju.

Tako, recimo, Crna Gora ima indeks 15,7 kada su u pitanju cijene iznajmljivanja stanova, dok je indeks rente u kombinaciji sa ostalim troškovima života 29,7, što je svrstava među skuplje destinacije kada je u pitanju region Južne Evrope. To znači da su cijene iznajmljivanja stanova u Crnoj Gori niže za 70 odsto nego u Njujorku, ali smo,

prema indeksu rente, čak ispred Hrvatske i Grčke. Ipak prosječna mjesečna zarada u Njujorku iznosi oko 4.500 eura, dok je u Crnoj Gori oko 800 eura.

Indeks namirnica isti je kao i u Srbiji i iznosi 35,5 i blago je veći nego u Albaniji gdje iznosi 35,3. Ovaj indeks znatno je niži u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Kosovu*, gdje iznosi 32,6, 28,3, odnosno 26,3. Kada je riječ o kupovnoj moći, odnosno tom indeksu, on u Crnoj Gori iznosi 38,2 što znači da se može kupiti oko 60 odsto proizvoda manje negoli u najvećem gradu u SAD. Ostatak regiona je u još gorem položaju, pa je tako kupovna moć slabija u Srbiji gdje indeks iznosi 34,9, u Sjevernoj Makedoniji je 35,9, na Kosovu 34,2, a u Albaniji 28,3. Kada se indeks troškova života uporedi sa Evropom, Crna Gora je na 32. mjestu, odmah iza Poljske. Naime, većinu skupljih destinacija za život uglavnom čine članice Evropske unije, ali i Velika Britanija i njene prekomorske teritorije. Najskuplja za život je Švajcarska, gdje su troškovi života veći nego u Njujorku i to za 17 procenata. Ipak, osim regionalnih susjeda, iza nas po indeksu troškova života nalaze se i dvije članice EU, odnosno Rumunija i Bugarska. Troškovi života mjereni ovim indeksom niži su čak i u Rusiji i Ukrajini, mada Ukrajinu treba uzeti sa rezervom s obzirom na ratno stanje. Najjeftinija destinacija za život, prema podacima Numbea, u Evropi je Kosovo, gdje su troškovi života i kupovna moć za oko 70 odsto niži nego u Njujorku.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru

zabrana ribolov skadarsko jezero

Od subote 15.marta do 15. maja na snazi je zabrana ribolova u Nacionalnom parku Skadarsko jezero, u skladu sa naredbom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Istovremeno, Nacionalni parkovi Crne Gore pokreću kampanju „Budi odgovoran – Prijavi krivolov”, s ciljem podizanja svijesti o značaju zaštite ribljeg fonda i sprečavanja nezakonitih aktivnosti koje ugrožavaju biodiverzitet. Pored pojačanog nadzora na terenu, tokom kampanje će biti organizovane i edukativne aktivnosti.

Iz Nacionalnih parkova ističu da je za očuvanje ribljeg fonda neophodna saradnja svih relevantnih institucija, nevladinih organizacija, lokalnih zajednica i ljubitelja prirode. Podsećaju i da je za kršenje zabrane ribolova u parku predviđena novčana ili zatvorska kazna do čak šest mjeseci.

Continue Reading

Priroda i društvo

Univerzitet Crne Gore dobitnik nagrade za najbolju instituciju za obrazovanje i edukaciju

tamara raičević

Na osnovu odluke Upravnog odbora Asocijacije menadžera Crne Gore (AMM), a na predlog Predsjedništva AMM-a, Univerzitet Crne Gore proglašen je za dobitnika godišnje nagrade u kategoriji Najbolja institucija za obrazovanje i edukaciju za 2024. godinu.

Ova prestižna nagrada, koju dodjeljuje struka pod pokroviteljstvom Vlade Crne Gore, potvrđuje kontinuirani doprinos Univerziteta Crne Gore unapređenju obrazovnog sistema, kvalitetu akademskih programa i razvoju visokog obrazovanja u zemlji.

Tim povodom, rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović sastao se sa predsjednikom Asocijacije menadžera Crne Gore Budimirom Raičkovićem i izvršnom direktoricom AMM Anđelom Radosavović. Na sastanku su razmatrane mogućnosti daljeg jačanja saradnje između akademske i poslovne zajednice, kao i značaj ulaganja u znanje kao ključnog resursa društvenog i ekonomskog razvoja.

„Obrazovanje nije statičan proces – ono se stalno prilagođava potrebama vremena. Univerzitet Crne Gore je posvećen unapređenju studijskih programa i jačanju saradnje s privredom, jer je upravo to način da naši studenti budu konkurentni u dinamičnom globalnom okruženju“,  istakao je rektor Božović.

Predsjednik AMM Raičković istakao je da Univerzitet Crne Gore svojim dugogodišnjim djelovanjem ne samo da obrazuje buduće lidere, već i aktivno doprinosi razvoju privrede i društva u cjelini.

„Ova nagrada je simbol tog doprinosa i potvrda izvrsnosti u obrazovanju i edukaciji „, rekao je Raičković.

Svečana ceremonija uručenja nagrade biće održana u maju, rečeno je na sastanku, na kojem je učestvovala i prorektorica za internacionalizaciju UCG prof. dr Sanja Peković i šefica kabineta rektora Dijana Jovanović.

Continue Reading

Priroda i društvo

Građani Zete traže pravednu raspodjelu termina u fiskulturnoj sali SMŠ „Golubovci“

Pripremila: Tamara Raičević

SMŠ Golubovci

Građani Zete, sportski klubovi i ljubitelji sporta podnijeli su zahtjev nadležnim institucijama za transparentnu, nesmetanu i pravednu raspodjelu termina korišćenja fiskulturne sale Srednje mješovite škole „Golubovci“. Navode da direktor škole Dražen Boričić dodjeljuje termine klubovima van područja Zete, čime interesi lokalnih sportista postaju sekundarni. Smatraju da direktor škole nije u dovoljnoj mjeri iskazao fleksibilnost u komunikaciji, što je rezultiralo utiskom manje pristupačnosti.

Podsjećajući da je sala projektovana i kao rješenje problema dvoranskog sporta u Zeti, te da se finansira uz pomoć javnih sredstava. Zahtijevaju sprovođenje jasno definisanih kriterijuma: transparentan i pravičan sistem dodjele termina, uključivanje sportskih klubova i lokalne zajednice u donošenje odluka, zabranu odlučivanja o korišćenju sale po sopstvenom nahođenju, kao i podršku nadležnih institucija u rješavanju ovog problema.

Peticija je upućena Ministarstvu prosvjete, Sekretarijatu za sport Glavnog grada i Opštini Zeta, uz apel za hitno preduzimanje mjera. Pozivaju se svi zainteresovani građani, sportski klubovi i entuzijasti da podrže ovu inovativnu peticiju i doprinesu boljoj sportskoj budućnosti Zete.

Peticiju možete popuniti OVDJE

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto