Sport
Bogavac: Plan je samo jedan – da dobacim normu za Olimpijske igre!
Poznato je koliko često sportisti iza sebe imaju zanimljivu, i prilično tešku životnu priču. Jedna od takvih svakako je i crnogorska bacačica
koplja Marija Bogavac, koja je tokom najvećeg uspona svoje sportske karijere doživjela upravo ono od čega svi sportisti najviše strahuju – povredu, i to ne samo jednu…
Marija, koja se trenutno nalazi na trening kapu u Helsinkiju, u intervjuu za Meridian Sport govorila je o svim svojim povredama, životu u Americi, nastupima za reprezentaciju i najvećoj podrški u svom životu.
“Sa nekih 12 godina sam prvi put uzela koplje u ruke i tada sam rekla to je to, ne želim da prekinem sa tim. Moj sportski uspon desio se
prilično brzo i eksplozivno, ali je isto tako brzo i pao. Već 2013. godine sam učestvovala na prvom Svjetskom prvenstvu, a onda se desila 2014. godina kada sam na Evropskom prvenstvu pokidala ligamente lakta, a već 2015. sam odlučila da idem u Ameriku.”
“Povreda lakta je bio jedan hitac koji me je jako pogodio, a moj trener je u trenutku kada sam se povrijedila bio razočaran, jer sam trebala da se plasiram na Svjetsko prvenstvo. Tada sam bila dijete i to me je psihički poremetilo, a onda sam htjela da prestanem da bacam i bila sam ubijeđena da hoću, ali su me roditelji podržavali i na neki način me nagovorili da nastavim da se bavim ovim sportom.”
“Možda je najveći problem u tome što ja to tada nisam provjerila. Niko nije ni obratio pažnju na to, a kao i svim roditeljima i mojima je
bilo važno da se školujem, pa sam djelimično zanemarila povredu i dobila par ponuda za punu školarinu na univerzitetima u Americi,
koje sam odlučila da iskoristim.” počela je Marija svoju životnu priču.
“Prve godine sam bacila i rekord konferencije i rekord škole, napredovala sam, a već sledeće godine sam ponovo doživjela povredu lakta, pa onda i ramena… i tako 15 mjeseci oporavka.”
Našu ekipu zanimali su detalji njenog oporavka i toga koliko joj je sve to psihički teško palo, te kako se daleko od svoje porodice, gotovo
sama borila sa tim.
“Sam si, ali nisi sam. Stvarno su to nevjerovatne situacije u kojima se čovjek nađe. Uvijek sam sa sobom preispituješ svoje odluke i
razmišljaš šta dalje da uradiš, ali pišem svoju knjigu o svemu tome, u kojoj se nadam da ću uspjeti sve da obuhvatim i na sva takva pitanja
da odgovorim.”
Godina za godinom, problema umjesto da je manje, njih je bilo sve više. Godina 2020. za Mariju je izgledala kao prava prilika za odmor.
Ima završen fakultet, sanirane povrede i sve je naizgled kako treba, ali sreća je još jednom izdala…
“Taman što sam odlučila da ostanem u Crnu Goru, bilo je 2020. godine baš kada je bila pandemija, dobila sam novi poziv. Zdrava sam, sve je super konačno, željela sam odmorim i da sve krenem ispočetka, a onda se dogodio poziv. Ostala mi je još godina dana stipendije u Americi. Nisam bila sigurna tada šta želim, ali sam ponovo zahvaljujući svojoj porodici donijela, kako mi se čini, pravu odluku.”
“Kada su se sve kockice posložile, tu nije bio kraj. Nakon što mi je deka u januaru 2021. godine preminuo, ja sam ponovo zadobila povredu leđa. Oporavak je trajao do aprila, kada sam ponovo uzela koplje u ruke da bih se takmičila na šampionatu Konferencija, prvo bacanje i nova povreda – pokidan ACL (ligament koji stabilizuje kosti koljena i povezuje butnu kost sa cjevanicom).” objasnila je Marija Bogavac.
“To je bilo nešto najgore što mi se dogodilo – najgore u smislu povrede. Bila sam tamo sama, sjećam se da me je mama zvala i pitala
me da dođe, a ja sam joj rekla ne. Dok mi nije bilo još gore, pala sam sa kreveta, plakala sam sama i zvala je da dođe kod mene jer nisam
više mogla tako. Pazila me je dva mjeseca, i zahvalna sam joj beskrajno zbog toga.” rekla je Marija.
Jedva godinu dana kasnije, bolovi su se vratili. Prva rečenica koju je čula od doktora bila je “Marija moramo ponovo to da operišemo”. I onda već poznate scene – avioni, Amerika, bolnica… samo ovog puta još gore.
“Niz pehova nije bio završen, jer sam zbog alergijske reakcije na antibiotike dobila sam infekciju i bila sam praktično klinički mrtva. Ali,
završilo se dobro i nakon infuzija, počela sam terapije za koljeno. Tako da prošle godine ponovo učila da hodam.” objasnila je Mojkovčanka.
Najvažnije je da je sada dobro, a na pitanje koji su joj dalji planovi, otkrila nam je.
“Trenutno sam na kampu u Helsinkiju. Učim. Učim neke stvari koje nisam znala, ali i one koje ranije nisam mogla da uradim. Svaki trening mi je novitet. Vjerujem ponovo u sebe. Nedostaju mi treninzi na otvorenom da bih se u potpunosti vratila. Želim da budem zdrava i uživam u ovome što radim. Definitivno mi je cilj da bacim što više i ispunim tu Olimpijsku normu. Plan je jedan i njega ću ispuniti, ne postoji druga opcija.”
Dvadesetsedmogodišnjakinja uprkos svim problemima ne odustaje ni od nastupa za reprezentaciju, a kaže da se i za to, sama bori.
“Ove godine sam se takmičila na Evropskom prvenstvu i osvojila bronzanu medalju. Vratila sam se u reprezentaciju nakon devet godina. Vratila sam se sama, niko ne mora da me pozove, zato što me ni tokom ovih godina niko nije zvao, pa ne moraju ni sada. Imala sam ponude da nastupam za razne države, ali to mi nikada nije palo na pamet, ja jednu zemlju volim i to je to.” rekla je Marija.
U razgovoru sa ljudima iz atletskog saveza, koji su odbili da mi pruže bilo kakav vid podrške, rekla sam im: “Ja ću baciti tu normu, ne zbog bilo koga drugog već zbog sebe. Moram. Ja predstavljam našu državu gdje god da odem, sportista sam ove zemlje. Željela sam samo da mi kažu da vjeruju u mene i mislim da je to nešto što svi sportisti ovdje žele.”
“Sve što treniram i radim, finansiram sama. Niti medijska pažnja koju sam dobila nedavno, niti nečije riječi meni ne predstavljaju ništa. I
dalje živim sama daleko od svoje države i svih, teško je, ali borim se. Sebi sam rekla da ako do sada nisam odustala sigurno neću zbog takvih stvari sada.” objasnila je crnogorska atletičarka. Vjeruje da će se nekim rupama u njenom sportu u Crnoj Gori, baviti nakon svoje sportske karijere.
“Pokušavala sam nešto da promijenim par puta. Govorila sam i savjetovala, ali obično dobijem odgovor da je to kod nas tako godinama, te da sam ja umišljena zato što sam se vratila iz Amerike. Neki me ne vole, ali nije me briga. Zauzeću se za to jednog dana ne zbog sebe, već zbog ostalih djevojaka koje prolaze kroz slične stvari. Želim tome da se posvetim kada završim karijeru.” zaključila je Marija Bogavac za Meridian Sport.
Izvor: Meridian sport
Može vam se dopasti
Sport
Darko Čelebić na čelu UO FK Zeta
Tim iz Golubovaca se nalazi u Trećoj ligi, tačnije u Ligi Udruženja klubova Centar, gdje se nakon prvog dijela sezone nalaze na drugom mjestu iza Zabjela.
Odnedavno je Opština Zeta većinski vlasnik ovog kluba, a u međuvremenu je Fudbalski kluba dobio i novo rukovodstvo.
Na čelu Upravnog odbora FK Zeta imenovan je Darko Čelebić, a članovi ovog tijela još su Aleksandar Marković, Ranko Stanić, Mladen Vukićević i Rajko Ivanović.
S druge strane, imenovana je i Skupština FK Zeta. Predsjednik je Srđan Aligrudić, a članovi su Mladen Kaluđerović, Borko Lambulić, Predrag Stojanović i Saša Dobrović.
Do velikih rezultata vode mali ciljevi koje sportista postavlja sam pred sobom. Opština Zeta uručila je priznanja najboljima u ovoj godini, u oblasti najvažnije sporedne stvari na svijetu. Svaki uspjeh naših sportista budi posebna osjećanja ponosa i sreće kod našeg naroda.
Karatistkinja Bratstva i reprezentativka Crne Gore, Jovana Stojanović, po drugi put zaredom je proglašena za najbolju sportistkinju Zete. Jovana je na Igrama malih zemalja zavrijedila dvije zlatne medalje i postavila sebe u poziciju najboljeg reprezenta kluba, opštine i Crne Gore.
Priznanje za najboljeg sportistu u inostranstvu pripalo je Igoru Vujačiću, defanzivcu u redovima nacionalnog sastava i ruskog Rubina iz Kazanja, gdje nosi kapitensku traku.
Maja Ceklić, rukometašica Zete, proglašena je za najbolju mladu sportistkinju. Maja sa sobom ujedno nosi i epitet najboljeg strijelca Prve crnogorske lige, član je reprezentativnih redova i učesnica posljednjeg Svjetskog prvenstva u Kini.
Titula najboljeg sportskog kolektiva Zete pripala je Karate klubu Zeta, koji se bazira na mlađe generacije. Karatisti ovog kluba učestvovali su na 18 takmičenja, kako na domaćim, tako i na međunarodnim, na kojima su osvojili sjajnih 267 medalja.
Među najperspektivnijim sportistima Zete za ovu godinu našli su se:
Mia Ulićević, bek rukometnog kluba Zeta, koja je svoj doprinos u igri dala i u reprezentaciji Crne Gore kada su na Mediteranskim igrama – osvojili srebrnu medalju.
Matija Boljević iz Karate kluba Kondor, čija je godina bila spoj uspostavljanja ravnoteže između školskih obaveza, treninga i osvajanja medalja.
David Maraš, defanzivac fudbalskog kluba Zeta i član U-17 reprezentacije Crne Gore.
Mlada rukometašica, Anastasija Knežević, svoje rukometne korake započela je sa 10 godina u RK “Zeta“, a njene rukometne vještine već danas predstavljaju prepoznatljiv potencijal među svojom generacijom. Ljevoruki desni bek, inspirisana legendarnom Katarinom Bulatović, ostvarila je trag uspjeha svojom igrom u pionirskoj i seniorskoj ligi, kao i izuzetnim nastupom u reprezentativnom kampu ,,Šampion“, čime je stekla epitet jedne od najboljih desnih bekova među svojim vršnjakinjama. Sa 14 godina bilježi minute, asistencije i golove na utakmicama seniorske ekipe, pa joj ovaj rukometni put pruža priliku da zgrabi sve što joj predstoji.
Prva polovina takmičarske sezone pionirske lige je završena za rukometašice Zete. Možda je rezultat u bodovnom smislu nekad izostao, međutim, kako kaže Anastasija, uz koheziju i dobar timski rad na treninzima naći će se na pravom putu da to nadoknade.
Iako prva polovina sezone u pionirskoj ligi nije protekla onako kako smo priželjkivali, smatram da smo iz svakog meča izvukli dragocjene pouke koje će nam u nastavku sezone mnogo značiti.
Što se tiče mog ličnog učinka, iako sam dala sve od sebe na terenu, smatram da uvijek ima prostora za napredak i da uvijek moze bolje. Posebno bih željela da radim na doprinosu timu, jer je rukomet kolektivna igra i jako je bitno da između svakog igrača postoji dobra međusobna povezanost i razumijevanje svakog igrača na terenu. Vjerujem da uz dodatni trud na treninzima i fokus na timsku saradnju, možemo preokrenuti tok u našu korist. Važno je da ostanemo motivisani jer ja vjerujem u svoj tim.
Anastasijin napredak u igri rezultat je prelaska sa utakmica pionirske lige na seniorski rang takmičenja, gdje pruža doprinos starijim igračicama. Istakla je da su njeni prvi trenuci istrčavanja na teren bili simfonija adrenalina i želje za dokazivanjem.
Prelazak iz pionirske lige u seniorski tim predstavlja veliku čast i odgovornost i veoma sam srećna što sam dobila priliku i ogromno povjerenje od svog trenera da budem dio samog sastava Prvog tima sa svojih 14.godina. Moj prvi nastup za seniorski tim bio je nevjerovatan; srce mi je ubrzano kucalo, a osjećaj uzbuđenja bio je ogroman. Bila sam svjesna da ulazim u svijet ozbiljnijeg i bržeg rukometa gdje se od mene očekuje da svoju priliku iskoristim maksimalno i da učim od svojih starijih saigračica. Prvi kontakti sa loptom u seniorskoj konkurenciji bili su ispunjeni adrenalinom, pritiskom i nastojanjem da se dokažem. Što sam i uspjela na svom drugom nastupu u seniorskoj ligi, zavrijedila sam priznanje igračice utakmice protiv ekipe Rudara, tom utakmicom sam dokazala koliko mogu, sebi i drugima. Rasla je sigurnost u mojoj igri, pa je i minutaža na utakmicama bila veća.
Ukazala je na to koliko je po nju izazovan taj prelazak i koja osjećanja budi minutaža u seniorskoj ekipi.
Prelazak u Seniorsku ligu bio je veliki izazov, kako fizički tako i mentalno. Na početku sam bila malo nervozna, pod nekom tenzijom i pritiskom na koji način će se sve realizovati.
Sve se dešavalo u trenutku, što znači da moraš biti potpuno fokusiran i prisutan na terenu i spreman da reaguješ u svakom trenutku. Osjećam se ponosno što imam priliku da igram za Prvi tim, jer to znači da sam uspjela doći na viši nivo igre u odnosu na igračice moje generacije.
Anastasija smatra da je prisutna razlika između njene uloge u igri u pionirskim i seniorskim utakmicama.
Po mom mišljenju i iskustvu do sada, za mene svaka utakmica ima svoju težinu, a cilj mi je da u svakoj utakmici dam sve od sebe, međutim, po meni razlika se ogleda u tome što seniorske utakmice zahtijevaju mnogo više iskustva mnogo više fizicke spreme i mentalne stabilnosti, što opravdava prisustvo jačeg intenziteta igre.
Uspostavljanje ravnoteže među treninzima, školskim obavezama i dražima privatnog života je nešto ka čemu Anastasija svakodnevno teži. Međutim, kako kaže, neminovno je odrediti prioritete.
Uspostavljanje ravnoteže između treninga, školskih obaveza i privatnog života za mene je izazov, ali i nešto na čemu stalno radim. Ključ je dobra organizacija i postavljanje prioriteta. Treninzi su vrlo važni, jer je moj napredak u rukometu direktno povezan s tim. Međutim, i školske obaveze moraju biti ispunjene, jer obrazovanje ima dugoročnu vrijednost.
Da bih postigla ravnotežu, trudim se da svoj dan isplaniram unaprijed. Kada imam više školskih obaveza, prioritet mi je da završim zadatke i učim, ali nikada ne zapostavljam treninge, jer su oni ključ za moj fizički i mentalni razvoj. Privatni život takođe ima svoju važnost jer je važno imati vremena za odmor, porodicu i prijatelje, jer mi to pomaže da se oporavim i ostanem motivisana.
Otkrila nam je lične ambicije za nastavak sezone.
Moje lične ambicije za nastavak sezone su prije svega usmjerene na dalji razvoj mojih vještina i jačanje svog doprinosa timu. Želim da postanem još efikasnija na terenu, bilo da je riječ o napadu, odbrani ili koordinaciji s ostatkom tima. Trudiću se da budem stabilna i pouzdana igračica kojoj ekipa može da računa u ključnim trenucima utakmica.
Anastasija nam je rekla da je rukomet nešto k čemu se sve više usmjerava. Takođe, naglasila je da joj porodica i treneri pružaju najveću podršku na ovom sportskom putu.
Da rukometni poziv vidim kao svoju budućnost.Ovaj sport me ispunjava i drago mi je što većinu svog vremena provodim posvećujući se treningu i ostalim aktivnostima. Najviše me inspirišu i daju mi ogromnu podršku moja porodica i treneri, ali posebnu pažnju posvetila bih svom tati, koji se uvijek trudi i daje maksimum koliko god je to meni potrebno. Uvijek se trudi da mi dodijeli savjet koji mi uvijek koristi, isto tako me uči kako da prihvatim kritiku koja je dio sporta, što ja naravno uvijek poštujem. Roditelji su mi najveći oslonci u mom životu i uvijek su uz mene, bilo da se radi o treninzima, utakmicama ili izazovima sa kojima se susrećem na mom putu k zacrtanom cilju i uvijek su me učili da nikad ne odustajem. Njihova prisutnost na utakmicama kao i njihova sposobnost da prepoznaju trenutke kada da mi pruže podršku čine me sigurnijom i motivisanijom na terenu, uz to pružaju dodatnu snagu da nastavim da slijedim svoj san.
Iskazala je zahvalnost ljudima iz kluba, treneru Bobani Krstović i predsjedniku Vladimiru Krstoviću, kao i Jolu Kneževiću, individualnom treneru, čiji zajednički trud ostavlja trajni utisak u Anastasijinom profilisanju u pravog sportistu.
Takođe, ovu priliku bih iskoristila da se zahvalim svojoj trenerici Bobani Krstović na nevjerovatnoj posvećenosti i brizi o meni i što stalo doprinosi mom napretku, kako na mentalnom nivou, tako i na fizičkoj i tehničkoj spremi. Zahvalila bih se i mom predsjedniku kluba Vladimiru Krstoviću na svakom dodijeljenom savjetu.
Pored svojih klubskih trenera, htjela bih se zahvaliti i svom individualnom treneru Jolu Kneževiću kod koga sam počela trenirati ove godine. Moram priznati da sam osjetila ogroman napredak u mojoj igri, prvo u fizičkim okvirima koji su doveli do jačanja na mentalnom nivou. Zahvalna sam na Vašem ukazanom strpljenju i ogromnoj podršci, a ja se nadam da ćemo u budućnosti naprdovati još više.
Istaknuto
Zeta je uz Cetinje
Na trgu u centru Anova, u petak u 17 sati, građani Zete, paljenjem svijeća, odaće počast stradalim u užasnoj tragediji...
Od danas trodnevna žalost u Crnoj Gori
Povodom tragičnog događaja koji se dogodio na Cetinju, u kojem je nastradalo 12 osoba, Vlada Crne Gore je na hitnoj telefonskoj...
Popović DPS-u Zeta: Trenutno najgora realizacija budžeta ipak iznad maksimalne DPS realizacije
Realizacija kapitalnog budžeta za 2024. godinu iznosi na današnji dan preko 2,6 miliona eura. Ako se vratimo u ne tako...
Obijena kapela kod Nikolj crkve u Golubovcima
Tokom noći nepoznati počinioci su opljačkali kapelu u Golubovcima kod Nikolj crkve kazala Rajka Pantović, direktorica Komunalnog preduzeća Zeta, a...
Knežević: Mihailo Asanović je preporodio Zetu
Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević izrazio je pohvale na račun rada predsjednika Opštine Zeta Mihaila Asanovića, ističući značajne rezultate...
Najnovije
- Posljednja šansa za Meridian Novogodišnji bazar – Iskoristi priliku dok traje!
- Danas na snazi crveni meteo-alarm: Olujni vjetar, temperatura do 10 stepeni
- PES: Zalažemo se za funkcionalan budvanski, ali i državni parlament
- Kaluđerović: Napad na Pićan jedan od mnogih primjera nasilja i marginalizacije koje žene političarke trpe
- Nova paraliza Budve: Građani gube nadu u bolje sutra
Istaknuto
-
Politika4 дана ranije
Đurašković nastavlja da svoju odgovornost prebacuje na druge
-
Politika3 дана ranije
Nova paraliza Budve: Građani gube nadu u bolje sutra
-
Politika4 дана ranije
Skupština Prijestonice traži smjenu rukovodstva bezbjednosnog sektora
-
Priroda i društvo4 дана ranije
Dodijeljene 22 stipendije za doktorska istraživanja
-
Politika3 дана ranije
Kaluđerović: Napad na Pićan jedan od mnogih primjera nasilja i marginalizacije koje žene političarke trpe
-
Bilbord3 дана ranije
Plaćaj karticom i sakupljaj bodove – za poklone svakog dana i 10000€ na kraju mjeseca!
-
Bilbord4 дана ranije
Petak je najbolji dan za ljubitelje izazova!
-
Priroda i društvo3 дана ranije
Tri razloga zbog kojih je predloženi Zakon o igrama na sreću neodrživ