Priroda i društvo
Slabiji zemljotres kod Bara

Sektor za seizmologiju Crne Gore danas u 15 časova i 12 minuta registrovao zemljotres manje jačine, sa epicentrom tri kilometra jugozapadno od mjesta Krnjica u opštini Bar.
“Jačina zemljotresa u hipocentru (žarištu) iznosila je 3,1 jedinicu Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od IV-V stepeni Merkalijeve skale (MCS)”, navodi Sektor za seizmologiju.
Prema preliminarnim podacima obrade, žarište ovog zemljotresa locirano je na dubini od 14 kilometara.
“Na osnovu teorijskog modela makroseizmičkog polja ovog regiona, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području”, navode u saopštenju.
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
Diplome iz Tutina nisu priznate u Crnoj Gori

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija neće priznati nijednu diplomu privatne Srednje škole “Tutin” u Tutinu koja je stečena od 2019. godine, kada je toj ustanovi zabranjen rad zbog nezakonitosti.
“Vijestima” je iz resora Anđele Jakšić-Stojanović potvrđeno da se radi o više od 60 takvih diploma.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija apelovalo je na poslodavce da izvrše dodatne provjere obrazovnih isprava svojih zaposlenih koji su obrazovanje stekli van Crne Gore.
“Ovo je i upozorenje da je nezakonito zapošljavanje bez prethodno donijetog rješenja o priznavanju od strane ovog Ministarstva”, poručili su iz tog resora.
Prosvjetne vlasti u Srbiji zabranile su rad Srednjoj školi “Tutin” polovinom 2019. godine, nakon prijave da se za oko 1.400 eura za jednu školsku godinu osobe mogu prekvalifikovati u medicinske sestre i tehničare, tehničare u drumskom saobraćaju, medicinske radnike u vrtićima…
“Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je, u skladu sa Zakonom o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija i Zakonom o upravnom postupku, prekinulo postupak priznavanja inostranih obrazovnih isprava za 64 lica, koja su stekla obrazovanje u Srednjoj školi ‘Tutin’ u Tutinu, Republika Srbija, jer je navedenoj školi zabranjen rad u Republici Srbiji”, precizirali su iz MPNI.
Podsjećaju na to da je Ministarstvo prosvjete Republike Srbije 16. jula 2019. godine, toj Srednjoj škola “Tutin” u Tutinu, zabranilo rad zbog nezakonitosti u radu.
“Zbog toga nadležna inspekcija Republike Srbije nije u mogućnosti da na upit Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore izvrši provjeru vjerodostojnosti obrazovnih isprava stečenih u navedenoj školi, odnosno ne može se utvrditi da li su predmetne diplome stečene na zakonit način. Od dana zabrane rada Srednje škole ‘Tutin’ u Tutinu, odnosno od 2019. godine, Ministarstvo nije priznalo nijednu diplomu izdatu u navedenoj školi”, odgovorili su redakciji iz MPNI.
Upitani da li u Crnoj Gori ima osoba koji sa diplomom te škole rade, posebno u državnoj upravi, iz resora Jakšić-Stojanović kažu da “MPNI nije u saznanju da li neko lice sa diplomom Srednje škole ‘Tutin’ iz Tutina, ima zasnovan radni odnos u javnom ili realnom sektoru”.
“…Upravo iz razloga što bez rješenja o priznavanju inostrane obrazovne isprave niko ne može zasnovati radni odnos sa stečenom kvalifikacijom u inostranstvu. Dakle, lice kome nije donijeto rješenje o priznavanju inostrane obrazovne isprave ne može ostvarivati pravo na rad i po osnovu rada u Crnoj Gori”, zaključuju iz MPNI.
Vlada je, na predlog resora prosvjete, krajem prošle godine donijela odluku da Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih ustanova iz Bosne i Hercegovine sve dok tamošnji sudovi ne donesu presudu u predmetu “Klaster”, u kojem se čelni ljudi tih fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, kao i menadžmenta.
Ministarstvo je do presude bosanskih sudova obustavilo postupke priznavanja obrazovnih isprava koje su u prethodnom periodu stigle sa Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment “PIM”, kao i Visoke škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banjaluke, Univerziteta “Victoria International University” i Visoke škole “Union” iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko.
Optužnicom je, stoji na sajtu Tužilaštva BiH, pored šest ustanova, obuhvaćeno 15 osoba, uglavnom rektora, dekana i profesora na tim univerzitetima i fakultetima.
Oni se terete za trgovinu najmanje 49 visokoškolskih diploma: ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, menadžmenta…
“Prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništenje tražiti u zakonom predviđenom postupku. Tužilaštvo BiH i SIPA su prikupili dokaze da osobe koje su nezakonito kupovale diplome, u vrlo malom obimu ili čak nikako, nisu sudjelovale u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje nezakonitih diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada eura”, stoji u potvrđenoj optužnici.
Izvor: Vijesti
Priroda i društvo
Nagradni konkurs za najbolju start up i preduzetničku ideju studenata Univerziteta Crne Gore

Kancelarija za razvoj karijere i cjeloživotno učenje Univerziteta Crne Gore po četvrti put raspisuje Nagradni konkurs za najbolju start up i preduzetničku ideju studenata Univerziteta Crne Gore, sa nagradnim fondom od preko 10.000,00 eura.
Nagradni fond obezbijedili su: Univerzitet Crne Gore, Razvojna banka Crne Gore, Privredna komora Crne Gore, CKB banka, Tehnopolis, fondacija Čini dobro i Naučno-tehnološki park Crne Gore.
Na Konkurs se mogu prijaviti svi studenti Univerziteta Crne Gore, bilo pojedinačno ili kao dio tima od najviše tri člana. Pojedinačni kandidati mogu podnijeti do dvije prijave, dok timovi imaju mogućnost prijave do tri start up i preduzetničke ideje. Rok za prijavu je 5. maj 2025. godine.
Pet ideja koje komisija bude odabrala kao najbolje, dobiće podršku mentora iz redova Univerziteta i partnerskih institucija. Mentorski program trajaće dvije sedmice, tokom kojih će se studenti sastajati sa svojim mentorima dva do tri puta sedmično. Nakon završetka mentorstva, stručna komisija donijeće konačnu odluku o najboljim start up i preduzetničkim idejama. Komisiju će činiti predstavnici Univerziteta Crne Gore i partnera Konkursa.
Prijavni formular sa razvijenom start up i preduzetničkom idejom dostavlja se u štampanoj formi, nepotpisan, sa šifrom (maksimalno pet karaktera – sastavljena od slovnih i brojčanih karaktera), u zapečaćenoj/zatvorenoj koverti, čime se obezbjeđuje anonimnost autora.
Kandidat dostavlja još jednu zapečaćenu kovertu na kojoj je naznačena šifra rada, a u kojoj su sljedeći podaci o autoru: ime i prezime, potvrda o studiranju, kontakt telefon i e-mail adresa.
Zapečaćene koverte sa radom i podacima o autoru se dostavljaju na adresu Univerziteta Crne Gore – ulica Cetinjska br. 2, 81 000 Podgorica (putem pošte ili lično), sa naznakom “Prijava za nagradni konkurs za najbolju start up i preduzetničku ideju studenata”.
Za sva dodatna pitanja, studenti mogu kontaktirati Kancelariju za razvoj karijere i CŽU na e-mail adresu razvojkarijere@ucg.ac.me
Priroda i društvo
Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.
Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.
„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.
Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.
Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.
Istaknuto


Dejan Savić u Zeti: Legenda vaterpola gost programa „Upoznajmo sportistu“
KIC „Zeta“ sa velikim zadovoljstvom najavljuje novo izdanje programa „Upoznajmo sportistu“, koje će ovog puta okupiti djecu, mlade sportiste i...


Sjednica Savjeta KIC-a Zeta na čekanju: Predsjednik uslovljava zakazivanje „osnovnim uslovima za rad“
Prema informacijama koje je Portal Zeta dobio iz više izvora unutar JU KIC „Zeta“, rad Savjeta ove ustanove nalazi se...


Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori
Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja...


Gospojine i KIC Zeta oživjeli duh Cekovićeve poezije
Pripremila: Ana Božović


Novi sajt Opštine Zeta donosi modernu administraciju i e-servise
U saradnji sa UNDP-jem, Opština Zeta privodi kraju izradu novog zvaničnog sajta, koji će, prema riječima sekretara za finansije Bojana...
Najnovije
Istaknuto
-
Hronika3 дана ranije
Kod majke i sina iz Zete pronađeno 26 kilograma rezanog duvana
-
Zeta4 дана ranije
Noković: Čelnici DPS-a iz Zete ogrezli u kriminalu
-
Servisne informacije3 дана ranije
Isključenja struje za ponedjeljak 07. april
-
Sport3 дана ranije
Zećanin Ivan Kukuličić osvojio „Atletski trofej Montenegro 2025“
-
Zeta1 дан ranije
Dnevni centar za stare u Zeti nema upotrebne dozvole
-
Događaji2 дана ranije
Dejan Savić u Zeti: Legenda vaterpola gost programa „Upoznajmo sportistu“
-
Sport2 дана ranije
Mladi potencijal RK Zeta: Dvije generacije pionirki u borbi za medalje
-
Sport2 дана ranije
Zlatni uspjeh karatista „Vukovi Zeta“ u Ulcinju