Connect with us

Priroda i društvo

Medijska pismenost od naredne školske godine u osnovnim školama

Učenici sedmog, osmog i devetog razreda osnovnih škola moći će od naredne školske godine da izaberu i predmet Medijska pismenost. Uvođenje ovog izbornog predmeta i značaj ove odluke bile su povod okruglog stola održanog u Zavodu za školstvo.

Predmet će, kako je saopšteno, predavati nastavnici sa završenom akreditovanom obukom Zavoda.

Inicijator uvođenja predmeta Medijska pismenost u osnovne škole je Institut za medije Crne Gore, koji je ujedno i izdavač priručnika za nastavnike.

„Zavod za školstvo podržava pojedince i institucije koji žele da zajedničkim djelovanjem obrazovanje učine boljim“, poručila je v. d. direktorice, Zoja Bojanić Lalović.

Ona je naglasila ja da su građani izloženi „poplavi manipulacija“ i da je za današnje generacije važno ne samo promišljeno čitanje i dijeljenje medijskih poruka, već vještine i znanje za njihovo kvalitetno kreiranje.

Govornici na okruglom stolu bili su direktorica Instituta za medije Crna Gora Olivera Nikolić, rukovoditeljka Službe za odnose sa javnošću i opšte poslove u Agenciji za elektronske medije, Elvira Salagić Ceković, profesorica medijske pismenosti i jedna od autorki programa za gimnazije Božena Jelušić, autorka i autor predmetnog programa i priručnika za nastavnike, Svetlana Jovetić Koprivica i Miroslav Minić.

Autori, entuzijasti-praktičari Svetlana Jovetić Koprivica i Miroslav Minić, poručili su najglasnije ono što je i zaključak svih prisutnih: „Medijsko opismenjavanje neophodno je onima čiji su stavovi, mišljenje i ideje još uvijek u procesu kreiranja. Moramo odgovorno pristupiti odgajanju mladih kako bismo računali da ‘svijet‘ ostavljamo u sigurnim rukama“.

Uz Institut za medije, partneri na ovom projektu su Agencijom za elektronske medije i Ministarstvom prosvjete.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Dvostruki standardi Ministarstva finansija – nelegalni bez kontrole, legalni bez šanse!

Već više od pet godina legalni priređivači igara na sreću trpe brutalne, sistematske pritiske, dok pred očima države nelegalno tržište eksplodira u punom kapacitetu. Uprkos znanju koje nadležni posjeduju, ni jedna jedina terenska kontrola nije sprovedena nad više od 400 nelegalnih zemaljskih objekata niti nad preko 500 ilegalnih sajtova koji svakodnevno posluju širom Crne Gore.

Ovaj zastoj predstavlja nesvakidašnji presedan — punih 25 godina nikada znaci državne pasivnosti nisu bili ovako izraženi. Zabrinjavajuće je što je formirano Koordinaciono tijelo za zaštitu i unapređenje javnog interesa u oblasti priređivanja igara na sreću, koje bi trebalo da koordinira mjere zaštite javnog interesa, posebno maloljetnika. Međutim, nakon prve sjednice 28. februara 2024. godine, i niza održanih sastanaka, ne vidimo nikakve konkretne akcije na terenu — samo upravni sastanci i regulatorni diskurs.

Ovo je prvi put da se država ne samo povlači iz borbe protiv nelegalnog tržišta, već svojim odlukama i propisima aktivno otežava rad isključivo legalnim priređivačima. Dok se lažno promovišu mjere „zaštite djece“, nelegalni objekti – bez ikakve kontrole, ograničenja ili poreskih obaveza – bilježe enormne profite.

Postavlja se pitanje: kome ide u korist ovakva praksa Ministarstva finansija? Da li se svjesno ide ka tome da legalna industrija bankrotira, da se više od 2.000 radnih mjesta ugasi, kako bi se otvorio još veći prostor za djelovanje nelegalnih priređivača?

Nikada ranije, ni u vrijeme kada je bilo pritužbi na efikasnost kontrola, nije postojala sumnja u namjere prethodnih vlasti – da se bore protiv sive zone. Danas, s druge strane, ne samo da se ne preduzima nijedna radnja protiv nelegalnih, već se zakonodavni okvir koristi da se sistematski opstruiraju i kažnjavaju oni koji posluju zakonito.

Ako ovakav trend bude nastavljen, jedina opcija koja će ostati legalnim priređivačima biće tužbe protiv države Crne Gore za naknadu štete zbog donošenja nezakonitih i diskriminatornih propisa.

Upozoravamo javnost i nadležne institucije: višegodišnje ignorisanje postojanja više stotina nelegalnih objekata i odbijanje da se po tom osnovu postupa — nije administrativni previd, već sistemski problem koji dovodi u pitanje jednakost pred zakonom, zdravlje tržišta i egzistenciju hiljada porodica.

Zakon treba da važi za sve jednako. Tražimo odgovore. Tražimo djelovanje.

 

Continue Reading

Priroda i društvo

Dan žalosti u Crnoj Gori

U Crnoj Gori je Dan žalosti zbog niza tragedija koje su se prethodnih dana dogodile.

Premijer Milojko Spajić saopštio je da je 28. jul proglašen za Dan žalosti u Crnoj Gori.

On je u objavi na Instagramu napisao da je Dan žalosti proglašen u znak poštovanja prema izgubljenim životima u nizu tragedija koje su se prethodnih dana dogodile u našoj zemlji.

“Dijelimo tugu i stojimo uz porodice stradalih”, rekao je Spajić.

U samo deset dana, od 16. do 26. jula, Crna Gora je ostala bez 12 života – u nizu incidenata koji uključuju nesreće, porodične tragedije, oružane sukobe i kriminalne obračune.

Najnoviji slučaj zabilježen je u Budvi, gdje su u dvostrukom ubistvu stradali otac i sin. Osumnjičeni je njihov brat i stric, S.S. (65), a motiv se, prema nezvaničnim informacijama, vezuje za porodičnu svađu oko prevoza putnika brodom.

U četvrtak je javnost ostala nijema kada su u Goliji, na oko 50 kilometara od Nikšića, pronađena tijela oca i kćerke. Riječ je o ubistvu i samoubistvu.

I niz nesrećnih slučajeva dodatno je povećao broj stradalih. Mladić iz Podgorice se 20. jula utopio u Morači, dok je istog dana Đorđije Mihailović iz beranskog sela Zagrađe stradao od udara groma. Ranije tog dana je u Đenovićima, poginula jedna osoba u saobraćajnoj nesreći.

U Mojkovcu, su 22. jula, dva mladića iz mjesta Jakovići izgubila su život utapanjem u rijeci Tari, kod mjesta Slatina. Njihova tijela su uočena kako plutaju rijekom, a ekipe policije, Hitne pomoći i službi spasavanja odmah su upućene na teren.

Dva dana kasnije, 24. jula, u saobraćajnoj nesreći u mjestu Blizikuće kod Budve stradao je državljanin Srbije, S.P. (1957), koji je nakon udesa prebačen u barsku bolnicu, gdje je preminuo.

U Podgorici, 16. jula, u naselju Stara Varoš, teško je ranjen Igor Nedović, koji je potom preminuo u Kliničkom centru Crne Gore.

Samo dan kasnije, 17. jula, u Barseloni je ubijen Filip Knežević, čije se ubistvo povezuje sa nastavkom obračuna kotorskih kriminalnih klanova.

U pucnjavi u ulici Svetozara Markovića u Podgorici 20. jula, ubijen je Ivan Milačić, dok su još dvije osobe ranjene. Iz policije je potvrđeno da je riječ o lakšim povredama, ali se okolnosti pucnjave još istražuju.

Napad na predsjednika Opštine Budva Nikolu Jovanovića 18. jula dodatno je produbio osjećaj nesigurnosti. U napadu su, kako je ranije objavljeno, učestvovali Jovo, Bato i Vidak Mitrović. Jovanović se nakon hospitalizacije u KCCG vratio radnim obavezama.

Potresan je bio i slučaj iz Herceg Novog, gdje je 16-godišnji Harun Mekić brutalno pretučen i izboden nožem 19. jula ispred jedne diskoteke u Igalu. Prema riječima njegove majke, napad je izvršila grupa mladića iz Beograda. Život mu je, kako navodi, spašen zahvaljujući brzoj reakciji slučajne prolaznice i roditelja jednog od drugara.

 

Izvor: RTCG

Continue Reading

Priroda i društvo

Netačne tvrdnje Ministarstva finansija – dok se legalni operateri guše preregulacijom, nelegalni nesmetano posluju!

glas zete

Novi zakon ima ozbiljne negativne posljedice i udaljava tržište od evropskog puta

Udruženje priređivača igara na sreću Montenegrobet izražava duboku zabrinutost povodom aktuelne kampanje Ministarstva finansija, koja se, pod izgovorom „zaštite maloljetnika“, koristi za nastavak sistematskog urušavanja tržišta legalnih priređivača igara na sreću. Tvrdnje da je preregulacija nužna zbog brige o mladima su neosnovane, manipulativne i krajnje licemjerne – jer nelegalni operateri i dalje nesmetano posluju i primaju uplate iz Crne Gore, bez ikakve kontrole.

Legalni operateri u Crnoj Gori već sada posluju u najrestriktivnijem regulatornom okviru u regionu, koji podrazumijeva:

  • potpunu zabranu oglašavanja;
  • zabranu uplata putem gotovo svih savremenih elektronskih metoda, uključujući kriptovalute;
  • strogu verifikaciju identiteta i uplatu od minimum 20 eura;
  • poštovanje svih AML/KYC standarda.

U isto vrijeme, više od 500 nelegalnih online platformi aktivno je dostupno iz Crne Gore – bez ikakve registracije, nadzora ili zaštitnih mehanizama. Dovoljna je email adresa i lozinka za otvaranje naloga, bez provjere identiteta, godina starosti, poreza ili odgovornosti. Sve to – pred očima institucija.

Zabrinjavajuće je što, prema pouzdanim informacijama, nelegalne platforme iz regiona već planiraju ulazak na crnogorsko tržište. Njihovo poslovanje zasniva se na netransparentnim modelima, uključujući gotovinske uplate putem mobilnih telefona i sve češće korišćenje zelenaških mehanizama naplate dugova. Ironično, upravo su ovakve prakse ono što Ministarstvo finansija navodno pokušava da suzbije – dok predloženim zakonom u praksi ograničava i guši isključivo legalne i kontrolisane subjekte.

Pritom, dok cijeli svijet sprovodi razumnu i balansiranu regulaciju kripto tržišta, u Crnoj Gori se ide korak dalje – legalnim operaterima se onemogućava korišćenje bilo kakvih savremenih i kontrolisanih metoda plaćanja, čime se gubi ne samo tržišna konkurentnost, već i elementarna pravna sigurnost za investitore.

Ovakav pristup šalje veoma negativnu poruku međunarodnoj poslovnoj zajednici: u Crnoj Gori se kažnjava zakonitost, a toleriše nelegalnost. Ovo nije reforma, već direktan udar na vladavinu prava, slobodno tržište i temeljne evropske vrijednosti.

ZAHTIJEVAMO:

  1. Ukidanje neprimjenjivog poreza na dohodak građana iz igara na sreću i odlaganje daljih restrikcija za legalne operatere dok se u potpunosti ne eliminiše crno tržište.
  2. Reviziju Predloga zakona i ukidanje diskriminatornih odredbi koje pogađaju isključivo legalne subjekte.
  3. Hitnu blokadu pristupa nelegalnim platformama, kroz tehnička i pravna rješenja.
  4. Omogućavanje savremenih i nadziranih metoda plaćanja za legalne priređivače, uz punu superviziju države.

Ukoliko se nastavi sa donošenjem propisa koji favorizuju nelegalne tokove, Montenegrobet će iskoristiti sve pravne i diplomatske mehanizme zaštite – uključujući obraćanje ambasadama EU i SAD, međunarodnim privrednim komorama i pokretanje pravnih postupaka na međunarodnom nivou – radi zaštite prava na fer tržišnu utakmicu i zakonito poslovanje.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto