Connect with us

Politika

Vukićević: DNP bliži izlasku iz Vlade nego ostanku

maja vukićević

Demokratska narodna partija (DNP) bliža je izlasku iz Vlade nego ostanku.To je rekla potpredsjednica DNP-a i ministarska saobraćaja Maja Vukićević, naglašavajući da to potvrđuju pokrenute partijske inicijative koje će ona i partijski joj kolega u izvršnoj vlasti Milun Zogović, predložiti Vladi na prvoj sljedećoj sjednici, najvjerovatnije u četvrtak naredne sedmice.

“Za ove teme je potreban dijalog i niko nije krenuo da nasilno mijenja Ustav ili državne simbole. Ono što očekujemo je da se dio našeg izbornog programa realizuje, da vidimo da li je to moguće kroz učešće u ovoj Vladi”, rekla je Vukićević gostujući u emisiji Reflentor na Televiziji Vijesti.

DNP neće u nedogled čekati odgovor Vlade o prihvatanju njihovih inicijativa o identiteskim pitanjima, srpskom jeziku kao službenom, trobojci, kao narodnoj zastavi i dvojnom državljansvu.

“Vidjećemo kakav će biti odgovore premijera (Milojka) Spajića, ali svakako inicijative ćemo izložiti i očekujemo da se o njima može diskutovati. Jasno nam je da su ovo pitanja koja traže širi društveni konsenzus. Ne očekujemo da se o njima diskutuje naredne dvije godine ili do početka mandata neke nove Vlade, već da se ona riješe u određenom roku. Koji će to rok biti, vidjet ćemo u narednom periodu, vidjet ćemo kakav će biti odgovor Vlade”, kazala je Vukićević.

Za ministarku Vlada nije krvava, kako je to rekao njen šef partije tokom prekida protesta u Botunu.

“Imam mandat od gospodina Kneževića da kažem da on i dalje stoji pri tome da su određeni elementi Vlade, kako on kaže, krvavi. – Šta to znači? – Pa to se odnosi na Upravu policije”.

Vukićević odbacije mogućnost da su identitetska pitanja važnija od evropskog puta, ali i od Botunjana, u ovom trenutku. Njihovo uključivanje uz priču o Botunu, ne vidi kao manevar DNP-a da što duže ostane u vlasti.

 

Izvor: Vijesti

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Arbitraža o razgraničenju Podgorice i Tuzi ipak nije uspjela

Predstavnici Opštine Tuzi u Arbitražnoj komisiji Nik Đeljošaj, Emin Hadži i Nermin Alibašić zabrinuti su zbog ostavke predsjednice komisije Dragane Đurišić jer je postupak razgraničenje ove opštine sa Podgoricom, nakon osam godina, bio pred samim okončanjem.

Vlada je na sjednici koja je održana u petak prihvatila ostavku Dragane Đurišić.

“Posebno je indikativno da je ostavka uslijedila nakon sprovedenog glasanja i utvrđenih stavova članova komisije. Takav potez neminovno otvara pitanje da li je stvarni razlog ostavke nezadovoljstvo rezultatima do kojih je komisija došla tokom svog rada. Podsjećamo da su rezultati rada komisije potvrđivali postojeće granice Opštine Tuzi, otvarali prostor za konačno rješavanje pitanja podjele imovine, ali i ukazivali na ozbiljnu utemeljenost zahtjeva Opštine Tuzi koji se odnose na dio Rakića, Kakaricku goru i dio Fundine. Umjesto da omogući da se postupak okonča na zakonit i institucionalan način, predsjednica komisije je svojim potezom dovela u pitanje višegodišnji rad komisije i dodatno odložila donošenje odluka koje građani Tuzi očekuju još od osnivanja opštine”,  saopštili su Đeljošaj, Hadži i Alibašić.

Oni smatraju da građani imaju pravo da znaju zbog čega je zaustavljen proces.

“Pravo građana je da znaju zbog čega je zaustavljen proces koji je bio na korak od završetka i zbog čega nije dozvoljeno da se institucionalno potvrdi rezultat do kojeg je komisija došla nakon višemjesečnog rada”,  kažu Đeljošaj, Hadži i Alibašić.

Oni poručuju da bez obzira na novonastalu situaciju, Opština Tuzi neće odustati ni od jednog svog zahtjeva.

“Nastavićemo da, kroz institucije sistema, zastupamo teritorijalnu cjelovitost Malesije, zaštitu njenih interesa i pravičnu podjelu imovine, u skladu sa zakonom, istorijskim činjenicama i interesima građana. Odlaganje procesa ne može promijeniti činjenice niti izbrisati rezultate koji su već utvrđeni tokom rada komisije. Pitanja dijela naselja Kuće Rakića, Kakaricke gore, dijela Fundine i podjele imovine moraće da dobiju svoj konačni epilog”, naveli su Đeljošaj, Hadži i Alibašić.

Opština Tuzi je 23. juna saopštila da je za njih razgraničenje gotova stvar i da Tuzi ostaju u granicama koje važe i sada. Obratili su se ambasadama Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država ukazujući da ako se desi drugačije biće to pritisak na prava Albanaca. Istog dana Dragana Đurišić kazala je da arbitraža nije okončana, te da se postupak završava donošenjem odluke koja se dostavlja i koju potvrđuje Vlada, što se u ovom slučaju nije desilo.

 

Continue Reading

Politika

Mandić: Prave se spiskovi osoba za zabranu ulaska u Crnu Goru

andrija mandić

Nova srpska demokratija (NSD) je u saznanju da se prave spiskovi osoba kojima treba zabraniti ulazak u Crnu Goru, kazao je predsjednik Skupštine i lider te partije Andrija Mandić i pozvao inicijatore takvih ideja da to ne čine.

Mandić je rekao da smatra da je od presudnog značaja za budućnost Crne Gore da ona ostane bastion sloboda.

“I kao takva u potpunosti raskine sa svim tekovinama bivšeg režima Mila Đukanovića, koje su te slobode narušavale”, naveo je Mandić na društvenoj mreži Iks.

On je kazao da u ovom slučaju konkretno misli na zabrane ulaska novinarima, političarima, sportistima i intelektualcima.

“NSD je u saznanju da se, mimo znanja naših funkcionera u izvršnoj vlasti, prave nekakvi spiskovi osoba kojima treba zabraniti ulazak u Crnu Goru. Zato javno želimo da pozovemo inicijatore takvih ideja i planova da to ne čine”, naveo je Mandić.

On je dodao da se tako ruši mukotrpno stvarani ambijent da je Crna Gora po poštovanju slobode i uvažavanju ljudskih prava najdalje odmakla u čitavom regionu.

Mandić je kazao da to preporučuje dodatno za članstvo u zajednici civilizovanih i razvijenih evropskih država i da zato nikakva vrsta represije i zabrane nije potrebna onome koji je siguran u vlastiti stav i politiku.

“Nije naodmet podsjetiti da smo upravo mi, srpski političari iz Crne Gore, čak i onima koji su nam zabranjivali ulaske u svoju državu uzvraćali pozivima da posjete našu zemlju”, rekao je Mandić.

On je naveo da nijesu tražili ni očekivali da se bilo kome zabrani ulaz u Crnu Goru, već postupali razumnije, ljudski i sa vjerom da treba težiti kompromisima i pomirenju, a ne svađama.

“Mi više nikada ne treba da idemo stazama autokratskih režima iz ružne prošlosti koji su intelektualcima, novinarima, sportistima i političarima zabranjivali ulaz na teritoriju pod vlastitom kontrolom”, poručio je Mandić.

Crna Gora, prema njegovim riječima, ima dovoljno širine da može da istrpi sve kritike, bile one zaslužene ili nezaslužene.

“I ne treba da šalje jednu lošu poruku koja kasnije može samo poslužiti za dalje komplikovanje odnosa u regionu”, zaključio je Mandić.

Continue Reading

Politika

Vučić zaprijetio recipročnim mjerama prema građanima Crne Gore

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je zabrana ulaska u Crnu Goru glavnom uredniku Informera Draganu Vučićeviću “velika greška” zbog koje će Srbija susjednoj državi možda morati da uvede recipročne mjere.

Vučić je tokom obilaska saobraćajnice od Adrana do Preljine, koji mediji nazivaju i “prvi 5G auto-put”, rekao da su dobili informaciju od bezbjednosnih službi da je Vučićević nepoželjan u Crnoj Gori, da još rade na potvrđivanju te informacije.

Vučićeviću zabranjen ulazak u Crnu Goru

“Ne smijete da kažnjavate ljude koji drugačije misle… Ja bih volio da oni isprave tu veliku grešku, inače ćemo da pristupimo recipročnim merama, a to može da pogodi crnogorske građane”, rekao je Vučić.

On je dodao i da predstavnici Crne Gore “godinama vode hajku i harangu protiv Srbije i njenog državnog rukovodstva”, a na pitanje kako će birati kome će biti uvedene te recipročne mere, Vučić je rekao će to biti uvedeno “mnogima koji su se bavili hibridnim ratovanjem protiv Srbije”, a onda vikendima “obilazili svoje stanove u Beogradu na vodi”.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto