Politika
Mandić: Neusvajanjem budžeta opozicija nanosi štetu i svojim glasačima
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić, gostujući u emisiji na TV Adria, kazao je da je on za razgovor, a ne za nasilje, te dodao da opozicija time što blokira usvajanje budžeta nanosi direktnu štetu i svojim biračima.
On je naglasio da je parlament majka svih drugih vlasti, a dodao je i da svaki poslanik zaslužuje poštovanje jer su svi različiti i imaju različite predstavnike.
„Postoji granica kada vi ne možete da blokirate druge poslanike, pravila demokratije su takva da odlučuju oni koji imaju većinu. Danas sam kolegama prenio poruku da ću da im izreknem mjeru i da će o tome biti obaviješteni pismenim putem. Ja ne želim da radim kao prethodna vlast koja je hapsila poslanike. Od 2020. godine napravljen je veliki ne samo demokratski nego i civilizacijski iskorak, i imamo potpunu toleranciju. Poslanici će dobiti odluku pisanim putem“, rekao je on.
Podvukao je da ne želi da se u parlamentu upotrebljava sila.
„Da želim, bilo je dovoljno da pozovem skupštinsko obezbjeđenje, ali mogu misliti kako bi to uticalo na građane, naročito na one kojima je opozicija predstavnik. Poštujem građane, znate da sam promovisao politiku pomirenja i da se svi znamo u maloj Crnoj Gori. Ja bih želio, za razliku od onog vremena kada su se otvarale krupne političke tame, želio bih danas da mi u Crnoj Gori da pronađemo zajednički jezik i da ne budemo grubi jedan prema drugima“, istakao je Mandić.
Naglasio je da ne vidi da je pitanje penzionisanja jednog sudije Ustavnog suda razlog koji bi trebalo da izazove ovakvu reakciju.
„Ja mislim da to nije osnovni razlog, zašto bi toliko izazvao pomamu ako je Ustavni odbor donio odluku o penzionisanju sudije. Ne vidim razlog da se pravi ovolika povika i to od strane ljudi koji ne pripadaju partiji kojoj pripada gospođa Dragana Đuranović koja je iskrena osoba i rekla je da pripada DPS. Njih razumijem jer pripada njihovoj partiji. Ne razumijem druge političke opcije koji pominju neke principe. Sve u vezi Đuranović je urađeno u skladu sa zakonom“, naglasio je on.
Mandić je napomenuo i da je parlament živa materija i nije moguće održati elektronsku sjednicu.
„Zašto narod voli parlament, jer postoji i parlamentarna većina i opozicija. Ljudi vole da čuju polemiku. Nisam pristalica elektronskih sjednica. Ja sam za razgovor, nisam za nasilje. Kolege iz opozicije upozoravam nema potrebe za nasiljem, imate mikrofon, javnu scenu. Čitava Crna Gora vas čuje i imate argumente, vi ih predstavite. Nasilje ne podržavam. Mi smo na evropskom putu, moramo da pošaljemo poruku da možemo da radimo zajedno, vlast i opozicija“, rekao je on.
Mandić je istakao da je vrlo važno da građani znaju šta znači neusvajanje budžeta.
„Opozicija pravi njima problem, budžet je planiran na oko četiri milijarde eura. Ako se ne usvoji, potrošačke jedinice će dobijati manje 42 miliona eura, a preko 83 hiljade penzionera neće primiti povećane uvećane penzije, 5500 penzionera neće dobiti penzije po 450 eura i moraće da primaju 200 eura. Država će morati da pronalazi alternativne načine za isplatu lične invalidnine, dječije dodatke, socijalne… Pripadnici vojske neće dobiti povećanje zarada. Danas sam razgovarao sa ministrom finansija, mi moramo u martu da vratimo 500 miliona, zamislite da moramo to da vratimo sad. Tu obavezu treba da servisiramo tog dana, zamislite da nemamo budžet Crna Gora bi se našla pred bankrotom. Mislim da su ljudi koji su ovo organizovali, napravili pogrešnu procjenu, oni prave štetu, ne samo parlamentarnoj većini, nego ljudima koji ih glasaju“, istakao je on.
Mandić je upitao da li je sve ovo vrijedno zbog penzionisanja jedne sutkinje Ustavnog suda, a prije toga je toliko sudija penzionisano.
„Poruka je veoma jasna, problem bi se mogao riješiti za dva minuta, da ja pozovem obezbjeđenje i da parlamentarna većina nastavi da funkcioniše. Ja to ne želim da radim, to nije dobro za Crnu Goru i za parlamentarne odnose, važno je da ljudi koji trpe štetu, a njihovi su glasači da im oni skrenu pažnju da pronađu neki drugi način opozicione borbe i da ne ide na štetu njihovih glasača. DPS je najveća partija u opoziciji, kao što je Evropa sad u parlamentarnoj većini, važno je šta će poručiti ta partija“, kazao je on.
Naglasio je i da Venecijanska komisija ne treba da nam bude opcija, te istakao da rješenje treba tražiti u okviru Crne Gore.
Politika
Radičević: Perić da provjeri dokumentaciju kolektora u Botunu
Odbornik Pokreta Evropa sad (PES) u Skupštini Glavnog grada Branislav Radičević ocijenio je da je izvještaj o radu gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića jednako transparentan kao i prethodni izvještaji gradske uprave.
“Iz razloga što postoji namjera da se stvara utisak kako je za vrijeme gradonačelnika Mujovića bilo netransparentno rukovođenje glavnim gradom, naglašavam da su izvještaj o radu gradonačelnika, kao i ostali materijali javno objavljeni ove godine kao i prethodne, a dovoljno je ući na sajt Glavnog grada i Skupštine i uvjeriti se”, naveo je Radičević.
Radičević se osvrnuo i na izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) u Botunu.
„U međuvremenu očekujemo od predsjednika Skupštine Glavnog grada gospodina Srđana Perića da provjeri svu dokumentaciju u vezi izgradnje Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) u Botunu, a zbog navoda i interesovanja dijela javnosti odgovori da li je u postupku realizacije ovog projekta bilo nekih spornih ili koruptivnih radnji”, zaključuje Radičević.
.
Politika
Ivanović: I arbitraža opcija ako ne bude dogovora između Crne Gore i Hrvatske
Crna Gora i Hrvatska blizu su dogovora u mnogim otvorenim pitanjima a za ona za koje se ne može postići biliteralni sporazum opcija je i međunarodna arbitraža.
To je za Newsmax Balkans televiziju saopštio potpredsednik Vlade Crne Gore zadužen za spoljne i evropske poslove Filip Ivanović.
Hrvatska već duže blokira Crnoj Gori zatvaranje Poglavlja 31 zbog više neriješenih pitanja. Lista očekivanja Zagreba je duga a nedavno je hrvatski premijer Andrej Plenković tokom boravka na Samitu EU- Zapadni Balkan podsjetio na te zahtjeve.
Zvanični Zagreb traži odštetu za zatočenike logora Morinj, koji je bio aktivan oko deset mjeseci u Boki Kotorskoj, procesuiranje ratnih zločina, kao i vraćanje broda Jadran i rješavanje granice na poluostrvu Prevlaka.
Ivanović navodi da pitanja koja je naveo premijer Hrvatske nijesu ništa novo.
“Ogromna većina njih je prisutna više od 20 ili 30 godina. Ali ono što se dešavalo jeste da su neke prethodne crnogorske Vlade pokušavale da se ne bave tim otvorenim pitanjima”, kazao je Ivanović u emisiji Dijagnoza Newsmax Balkans televizije.
Dodao je da iako se govori o blokadi pregovora, Crna Gora ne bi zatvorila 16 poglavlja da Hrvatska blokira taj proces.
“Hrvatska je podržala zatvaranje svih poglavlja dosad kao i formiranje Radne grupe za izradu predpristupnog ugovora o članstvu Crne Gore. Na čekanje je stavljeno Poglavlje 31 koje se odnosi na spoljnu i bezbjednosnu politiku. U razgovorima sa Hrvatskom mislim da će se brzo iskristalisati određena rješenja. Odnosno mogu reći da je za veliki broj pitanja rješenje praktički na dohvat ruke, samo je potrebno da se usaglese neke finese kako bi obje strane bile zadovoljne”, naveo je Ivanović.
Upitan da li obje strane mogu biti zadovoljne ako samo po pitanju broda Jadran i Hrvatska i Crna Gora ne odustaju od stava da je brod u njihovom vlasništvu, Ivanović je naveo da se u sličnim razgovorima može doći do nekog bilateralnog rješenja.
“Naravno da svi žele da bude na obostrano zadovoljstvo, naravno nekad se to i ne desi. Ali, ako ne dođete do bilateralnog rješenja koje je obostrano prihvatljivo vi možete doći do toga da se obratite i nekom elementu međunarodnog posredovanja. Da li je to sud ili abritraža, ili tzv. dobre usluge, postoji više instrumenata. Ako se dvije strane dogovore da se obrate trećoj strani onda se i to smatra dogovorom”, naveo je Ivanović.
Ne kaže, kako je dodao, da se riješiti sva pitanja u bilateralnim razgovorima “već je moguće da ćemo za neka, ukoliko ne dođe do obostrano prihvatljivih rješenja, ići na međunarodne instrumente”.
Smatra i da ne treba ni s jedne ni sa druge strane podizati tenzije ni uzbunjivati javnost.
“Razgovori dvije države koji idu u dobrom smjeru trebalo bi da se tako i nastave”, naveo je Ivanović.
O logoru Lora treba govoriti
Jedno od pitanja koje opterećuje odnose dvije države jeste i splitski logor „Lora 3“ u kojem je nakon više dana brutalnog mučenja stradalo 14 rezervista nikšićko-šavničke grupe, dok je jedan preživjeli vojnik stradao nekoliko mjeseci nakon puštanja na slobodu od posljedica mučenja.
Iz Vlade Crne Gore je nedavno saopšteno da će se pitanje obeštećenja porodica žrtava logora uskoro riješiti.
Ivanović je naveo da pozdravlja što se u crnogorskoj javnosti dosta govorilo o logoru Lora, jer to često nije bio slučaj.
“Mislim da se o njemu (logoru Lora prim. aut) treba govoriti. Ono što su Vlada i parlamentarna većina odlučile jeste da postoji makar neka kompenzacija za žrtve i njihove porodice iako ne možemo reći da postoji neko zadovoljenje pravde. Ali, svakako sa naše strane treba postoji određeni vid kompenzacije, jer je ova država, bez obzira ko je tad bio na vlasti, poslala vojnike na ratište”, zaključio je Ivanović.
Politika
Knežević: Bolje biti i narkoman nego bot PES-a
Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, oštro je kritikovao, kako tvrdi, „botove i mimere“ Pokreta Evropa sad (PES), optužujući ih za višednevne napade na njega i njegovu porodicu putem društvenih mreža.
Gostujući u emisiji „Fakti“ na Adria televiziji, Knežević je kazao da su se pojedinci posljednjih dana intenzivno bavili njime i članovima njegove porodice.
„Želim samo ovim mimerima i botovima PES-a da izjavim saučešće jer su se stvarno trudili posljednjih 15 dana pljujući po meni i po mojoj porodici na svaki mogući način. I da im kažem, ima li što grđe nego biti bot i mimer Milojka Spajića i Saše Mujovića. Zamislite da primate platu zato što pljujete, recimo, po Milanu Kneževiću i po njegovoj porodici“, naveo je lider DNP-a.
Knežević je kazao da su njegovi politički protivnici uzalud pokušavali da utiču na njega kroz kampanju na internetu.
„Izgoreše nesrećnici internet i one tastature na telefonima i na kompjuterima pljujući po meni. Pa ljepše je biti narkoman nego biti bot i mimer PES-a ili bilo koga drugoga“, rekao je on.
Prema njegovim riječima, u takvim aktivnostima nijesu učestvovali samo simpatizeri PES-a.
„Nisu samo mimeri PES-a, bilo je mimera i iz ostalih struktura. Ako misle da su postigli svoj cilj, ja sam ih danas i juče i prethodnih dana u potpunosti razuvjerio“, kazao je Knežević.
On je dodao da Demokratska narodna partija neće mijenjati svoje političke stavove pod pritiskom komentara na društvenim mrežama.
„Ako su projektovali da Milan Knežević i Demokratska narodna partija mogu da promijene mišljenje zbog desetak zaludnjaka koji pišu za 500 ili 600 eura po internetu i za to rade još u državnoj upravi, onda neka građani cijene koliko mi i za šta plaćamo botove“, zaključio je Knežević.
-
Politika4 дана ranijeKnežević: Ne može jedan Singapurćanin više voljeti Podgoricu od mene
-
Kolumne3 дана ranijeВук Бачановић: Кратка историја народа који је случајно залутао у сопствену прошлост
-
Politika4 дана ranijePerić izabran za predsjednika Skupštine Glavnog grada
-
Politika4 дана ranijeSpajić: Danas Kneževiću i zvanično možemo čestitati koaliciju sa DPS-om
-
Zeta5 сати ranijeBranko Noković podnio neopozivu ostavku na mjesto predsjednika OO SNP Zeta
-
Politika2 дана ranijeKnežević: Bolje biti i narkoman nego bot PES-a
-
Hronika1 дан ranijeMisterija zetskog kokaina: Tona droge zaplijenjena, naručilac nepoznat?
-
Sport2 дана ranijeRK Zeta na “Mini Trofeju Trebjese”: Najmlađe rukometašice napravile važne korake

