Connect with us

Zeta

Stanovnici Zete će plaćati za trećinu niži porez na nepokretnost

porez na nepokretnost, zeta

Opština Zeta pripremila je nacrt odluke o porezu na nepokretnosti koja je na javnoj raspravi do 30. juna. Kako je kazao Bojan Popović, v.d. sekretara za finansije i budžet, određeni su korektivni koeficijenti, poreske stope, poreske olakšice, organ nadležan za utvrđivanje, naplatu i kontrolu poreza, sadržina i rokovi za dostavljanje poreske prijave, kao i shodna primjena propisa.

“U postupku pripreme nacrta odluke imali smo u vidu poreske stope propisane Odlukom o porezu na nepokretnosti Glavnog grada, koja se do sada primjenjivala na teritoriji Zeta. Predložene su niže poreske stope za sve kategorije objekata i zemljišta, nego što je to bilo u prethodnom periodu. Izuzetak su nepokretnosti kod kojih su i u prethodnom periodu bili propisani najniži korektivni koeficijenti i poreska stope, utvrđene Zakonom o porezu na nepokretnosti, gdje je i ovog puta zadržan identičan nivo poreske obaveze”, kaže Popović.

Popović ističe da se za stambeni objekat, poreska obaveza smanjuje od 25 do 37 odsto, a za sekundardni stambeni objekat od 23 do 36 odsto, te za pomoćni objekat, nestambeni prostor i garažu do 15 procenata.

“Za stambeno poslovni objekat obaveza se smanjuje od tri do 15 odsto, za poslovni objekat od 5 do 17 odsto, a za proizvodni objekat od 1 do 14 odsto. Za skladište i magacin od 4 do 16 odsto, za stovarište od 3 do 16 odsto, nepokretni privremeni objekat od 18 do 25 odsto, a za objekat u izgradnji od 18 do 25 odsto. Porez za zemljište u zavisnosti od zone u prosjeku za potpuno opremljeno građevinsko zemljište, poreska obaveza se smanjuje od 25 do 31 procenata, za djelimično opremljeno od 17 do 24 odsto, koliko je umanjena i za ostalo građevinsko zemljište. Za njive, vrtove, voćnjake i vinograde porez se smanjuje od 21 do 28 odsto, a za livade i pašnjake od 15 do 22 odsto, dok je za neplodno zemljište umanjene do 8 odsto. Za šumsko zemljište poreska obaveza se smanjuje od 19 do 26 odsto, a za ostalo zemljište poreska obaveza ostaje na identičnom nivou”, kaže Popović.

Iznos poreske obaveze za stambeni objekat od 100 kvadrata, starosti 10 godina u prvoj zoni tipa vile iznosi 109 eura, za klasičnu gradnju 89 eura, a za objekat mješovitog materijala 59 eura, dok je za montažni 51 euro. Poreske obaveze za isti takav objekat u drugoj zoni se kreću od 40 do 87 eura, a u trećoj zoni od 30 do 65 eura.Sekundarni stambeni objekat, od 100 kvadrata i 10 godina starosti, u prvoj zoni koštaće poreskog obveznika od 208 do 444 eura, u drugoj od 166 do 355, a u trećoj od 125 do 266 eura.U prvoj zoni cijene za pomoćni objekat iste kvadrature i starosti, nestambeni prostor i garaže su od 18 do 61 euro, u drugoj od 15 do 49, a u trećoj od 11 do 37 eura.

Za stambeno poslovni objekat u prvoj zoni cijena su od 141 do 247 eura, u drugoj od 113 do 197, a u trećoj od 84 do 148 eura.Za poslovni objekat od 100 kvadrata i 10 godina starosi u prvoj zoni poreska obaveza je od 232 do 405 eura, u drugoj od 185 do 324, a u trećoj od 139 do 243 eura. Za proizvodni objekat, istih karakteristika, u prvoj zoni poresko zaduženje iznosi od 67 do 117, drugoj od 53 do 93, a u trećoj od 40 do 70 eura. Cijene za skladišta i magacine u prvoj zoni su od 74 do 130 eura, drugoj od 59 do 104, a u trećoj od 44 do 78 eura. Za stovarišta prva zona je od 79 do 139, druga 63 do 111, a treća od 47 do 83 eura.

Porez za nepokretni privremeni objekat u prvoj zoni je od 23 do 39, dok je za objekat u izgradnji od 17 do 28 eura. Radi se o kavdraturi od 100 kvadrta, i 10 godina starosti.Za potpuno opremljeno građevinsko zemljište od 1.000 kvadrata u prvoj zoni cijena je 132, u drugoj 106, a u trećoj 79 eura. Za djelimično opremljeno isto toliko kvadrata zemljišta u prvoj zoni porez je 106, drugoj 84, a trećoj 63 eura. Za ostalo građevinsko zemljište u prvoj zoni cijena je 79, drugoj 63, a trećoj 47 eura.Za njivu, vrt, voćnjak i vinograd od 1.000 kvadrata porez u prvoj zoni je 12, drugoj 10, a trećoj 7 eura, dok su za livade i pašnjake 3,30, odnosno 2,64 i 1,98 eura, a za neplodno zemljište u prvoj zoni porez je euro, drugoj 81 cent i trećoj 61 cent. Šumsko zemljište u prvoj zoni treba da se plati 57 cent, drugoj 45 i trećoj 34 centa.

Olakšice za ugostitelje

Bojan Popović ističe da odluka sadrži i poreske olakšice za ugostiteljske objekte.

“Dodatno smanjenje za objekat sa tri zvjezdice je 15 odsto, sa četiri 30, a za objekte iznad četiri zvjezdice 50 odsto. Umanjenje za fizička lica koja su upisana u registar poljoprivrednih proizvođača, odnosno za pravna lica koja se bave proizvodnjom, doradom, pakovanjem ili preradom proizvoda proizvedenih u Zeti dodatno je smanjenje za 70 procenata”, kazao je Popović.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Popović: Opština Zeta zaradila šest, a potrošila 3,1 milion

bojan popović
photo by Mićko Vujisić

Od 12,6 miliona eura koliko je za ovu godinu planiran budžet Opštine Zeta za prvih šest mjeseci ukupni primici su ostvareni u iznosu od šest miliona, što je 48 odsto, saopštio je Bojan Popović, sekretar za finansije.

“Ostvarenje sopstvenih prihoda za prvih pola godine iznosi 30 odsto, međutim kako se značajan dio sopstvenih prihoda odnosi na prihode po osnovu poreza na nepokretnosti, u drugoj polovini godine je opravdawno veće ostvarenje sopstvenih prihoda, zbog dostavljanja poreskih rješenja tokom drugog i trećeg kvartala, a i zbog krajnjeg roka za plaćanje poreza. Takođe, u drugoj polovini godine se očekuju i prvi prihodi po osnovu naknada za puteve. Ostvarenje ustupljenih prihoda za prvih pola godine iznosi oko 50 odsto, što potvrđuje činjenicu da naplata ove vrste prihoda ima fiksni tok od januara do decembra, a potvrđuje se ujedno i činjenica da su ovi prihodi adekvatno i planirani”, rekao je Bojan Popović.

On dodaje da su donacije i transferi za prvih pola godine kumulativno ostvareni na nivou od oko 40 odsto u odnosu na plan.

“Veće ostvarenje donacija očekuje se u drugoj polovini godine. Pozicija transfera iz Egalizacionog fonda ostvarena je gotovo upola u odnosu na plan. Dotacije su ostvarene na nivou od oko 42 odsto u odnosu na plan”,  kaže Popović.

Sekretar za finansije dodaje da su za pola godine ukupni izdaci ostvareni u iznosu od 3,1 milion što je, kako kaže, 25 odsto od plana.

“Kada je u pitanju tekuća potrošnja, za bruto zarade je dato 562 hiljade, ostala lična primanja 52.000, rashodi za materijal iznosili su 28.000, rashodi za usluge 77 hiljada, rashodi za tekuće održavanje 128 hiljada, izdaci za rentu 17 hiljada, izdaci za subvencije 116 hiljada, ostali izdaci 27.000, dok su izdaci po osnovu transfera institucijama, nevladinom i javnom sektoru, i privrednim društvima čiji je osnivač opština (JKP Zeta) iznosili 730 hiljada. Za kapitalne izdatke je dato 1,35 miliona, odnosno 19 odsto u odnosu na plan, dok je za rezerve potrošeno 16 hiljada, što je sedam odsto u odnosu na plan”,  naveo je Popović.

 

Izvor: Dan

 

Continue Reading

Zeta

Poziv za učešće na Zetskim sportskim igrama

Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Opštine Zeta objavio je javni poziv za prijavu ekipa za učešće na 97. Zetskim sportskim igrama – manifestaciji koja već skoro vijek okuplja sportiste, rekreativce i ljubitelje sporta, promovišući fer-plej, zajedništvo i sportski duh.

Prijave se mogu izvršiti u Kancelariji za sport i mlade Opštine Zeta (prvi sprat, kancelarija br.1), svakog radnog dana od 08:00 do 16:00 časova, zaključno sa 11. julom 2025. godine.

Fokus grupa i žrijeb biće održani istog dana, 11. jula, sa početkom u 19:00 časova u maloj sali Opštine Zeta, gdje će predstavnicima ekipa biti uručen i novi Pravilnik takmičenja.

Takmičenja će se održati u brojnim disciplinama, uključujući fudbal, mali fudbal, košarku, basket 3×3, atletiku, tenis, stoni tenis, šah, odbojku i karate. Učešće je besplatno, osim za disciplinu mali fudbal.

Nagradni fond za pobjednike iznosi:

  • Fudbal: 1.600 eura

  • Mali fudbal: 1.000 eura

  • Košarka: 1.000 eura

Posebna pažnja biće posvećena najmlađima – djeci uzrasta od 10 do 15 godina biće omogućeno da učestvuju kao sakupljači lopti uz saglasnost roditelja, a za njihov doprinos predviđene su nagrade.

Za dodatne informacije, zainteresovani se mogu obratiti kontakt osobama: Petar Pekić i Luka Rešetar, putem telefona 068/884-904 i 020/801-502, ili elektronski na adresu: sport.zeta@podgorica.me

Continue Reading

Zeta

FA “Slobodan Aligrudić”: Čuvari duha Zete kroz igru i pjesmu (VIDEO)

U srcu Zete, plodne ravnice prošarane legendama i nasljeđem starih vremena, već više od decenije djeluje Folklorni ansambl Slobodan Aligrudić.

Ansambl brižljivo njeguje nematerijalno nasljeđe Zete i Crne Gore – narodne igre, pjesme, običaje i nošnju – stvarajući most između prošlosti i sadašnjosti. U njihovim redovima plešu djeca, omladina i odrasli, svi vođeni istom idejom: da kultura živi samo ako se prenosi, uči, voli i dijeli.

U razgovoru sa osnivačima, braćom Simonom i Stefanom Popovićem, otkrivamo kako je sve počelo, zašto je očuvanje folklora važnije nego ikad i kakve snove i planove nosi ova kulturna priča iz srca Zete.

„Septembar 2014. godine. Tada je na našoj prvoj probi došlo petoro djece. U to vrijeme u Zeti su postojala još dva folklorna društva, i bila je izuzetno jaka konkurencija – krenuti tada pored nekih koji imaju 350 članova, a mi tek petoro djece. I to su uglavnom bila djeca naših sestara“, ističe Simon, jedan od osnivača ansambla.

Priču o nastanku folklornog ansambla “Slobodan Aligrudić” možete pogledati na YouTube kanalu Portal Zeta.

U vremenu kada se tradicionalne vrijednosti često potiskuju pred savremenim ritmom života, Folklorni ansambl Slobodan Aligrudić stoji kao živa institucija predanosti i zajedništva. Ovaj ansambl ne samo da nastupa na scenama širom regiona, već i odgaja generacije koje znaju šta znači pripadati, cijeniti i poštovati svoje korijene.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto