fbpx
Connect with us

Politika

Vlada u tehničkom mandatu usvojila praksu DPS-a

Ministri Vlade u tehničkom mandatu, koja bi trebalo da ima ograničene nadležnosti, posljednjih mjeseci sve češće putuju u inostranstvo o trošku građana, a u tome prednjači premijer Dritan Abazović.

Abazović potrošio novac iz budžeta za putovanja, pa mu je u srijedu Generalni sekretarijat preusmjerio još 10.000 eura. On je u novembru bio u Berlinu, Poljskoj, Parizu, Beogradu,Tunisu, Bukureštu, a prije toga i u Njujorku, Ženevi, Vatikanu. Đukanovićev budžet za putovanja sa planiranih 36 hiljada eura kroz rebalanse uvećan na 420 hiljada.

Ministri Vlade u tehničkom mandatu, koja bi trebalo da ima ograničene nadležnosti, posljednjih mjeseci sve češće putuju u inostranstvo o trošku građana, a u tome prednjači premijer Dritan Abazović.

Predsjednik Vlade u tehničkom mandatu potrošio je novac iz ovogodišnjeg budžeta namijenjen u te svrhe, pa mu je u srijedu Generalni sekretarijat Vlade preusmjerio 37,6 hiljada eura, od čega 10.000 eura za putovanja.

Premijer je, nakon smjene ministra vanjskih poslova Ranka Krivokapića (SDP), preuzeo rukovođenje Ministarstvom vanjskih poslova (MVP), koje je, kako su za “Vijesti” potvrdili iz tog resora, takođe potrošilo novac za iste namjene u ovoj godini.

Izvršna direktorica Akcije za socijalnu pravdu Ines Mrdović (ASP) za “Vijesti” kaže da, kada su troškovi Vlade u pitanju, ne radi se više samo o tome da je zemlji potrebno ogromno zaduženje kako bi se u narednoj godini mogle servisirati obaveze prema građanima i vratiti brojni dugovi, već i o tome da se Vlada nalazi u tehničkom mandatu.

”Kada je Vlada bez političkog legitimiteta, postavlja se pitanje da li njeni funkcioneri preuzimaju obaveze, koje će pasti na neku buduću vlast, ili pokušavaju da iskoriste prilike da se o novcu svih građana putuje što više. U svakom slučaju, u tehničkom mandatu se ne treba ponašati kao da ste juče izabrani, već treba zadržati makar taj minimum demokratskog postupanja, pa se u tom smislu putovanja moraju svesti samo na nužno neophodna i ništa preko toga”, navela je ona.

Prema analitičkim karticama objavljenim na sajtu Vlade, kabinet premijera je u novembru za službena putovanja potrošio skoro 22 hiljade eura, uključujući dnevnice i smještaj.

Od toga se 13 hiljada eura odnosi na troškove iznajmljivanja privatnog aviona. Prema podacima iz analitičke kartice, avion je iznajmljen 18. novembra i na isti dan se odnose dvije uplate, prva od 7.903 eura, a druga od 5.196 eura. Toga dana premijer je putovao u Tunis, gdje je učestvovao na Samitu frankofonije.

Na pitanje “Vijesti” da li bi, u cilju racionalizacije troškova, bilo bolje koristiti komercijalne letove umjesto privatnih, iz kabineta premijera su odgovorili da “u svakom momentu vode računa o racionalizaciji troškova”.

”Nakon što je premijer preuzeo rukovođenje MVP znatno je smanjen broj međunarodnih aktivnosti, ali i troškovi tim povodom”, kazali su.

Ines Mrdović kaže da let redovnim linijama, iako jeftiniji, “remeti ukupan komfor na koji se političari brzo naviknu”.

”Posmatrano kroz privilegije koje stoje zvaničnicima moglo bi se reći da se ‘u DPS cipele brzo uskoči i teško je izaći iz njih’. Svjedočimo ogromnom rasipništvu novca građana za brojna putovanja zvaničnika, koja se kontinuirano uvećavaju kroz budžet”, rekla je Mrdović.

Podsjeća da je budžetom bivšeg ministra finansija Milojka Spajića za ovu godinu za službena putovanja bilo opredijeljeno tri miliona eura, ali je Abazovićeva manjinska Vlada rebalansima za te svrhe uvećala izdatak na 5,3 miliona.

”Tako je stavka službenih putovanja za predsjednika Crne Gore sa nepunih 36 hiljada eura iz Spajićevog budžeta uvećana na nevjerovatnih 420 hiljada kroz rebalanse novog ministra finansija. Za kabinet predsjednika Vlade i Generalni sekretarijat Vlade se otprilike radi o istom iznosu do nepunih 110 hiljada eura i kroz budžet i kroz rebalanse, ali sa tom razlikom što je došlo do preusmjeravanja dijela sredstava sa Generalnog sekretarijata na kabinet predsjednika”, rekla je Mrdović.

Ukazuje da postoje druge budžetske pozicije, poput ostalih izdataka, za koje se godinama pokazuje da se koriste i za ove vrste namjena, a što nije dovoljno transparentno.

”Trošak za službena putovanja ministara projektovan je odvojeno na njihovim budžetskim pozicijama. Na službenim putovanjima su, osim pokrivenih svih troškova, funkcionerima plaćene i dnevnice, koje su veće što je destinacija udaljenija”, navela je.

Manjinska Vlada Dritana Abazovića izabrana je krajem aprila, da bi joj nepovjerenje u parlamentu izglasano već u avgustu.

Skupština je na predlog Abazovića, iako je Vlada pala, krajem oktobra razriješila dužnosti ministre iz SDP-a, Ranka Krivokapića i Raška Konjevića (odbrana).

Zakonom o budžetu za ovu godinu, MVP-u je opredijeljeno 17 miliona eura, a iz tog resora su potvrdili da je novac za putovanja potrošen pa su rađena preusmjeravanja, odnosno odobren im je novi iznos.

Iz MVP su za “Vijesti” rekli da je za službena putovanja izdvojeno 157.578 eura, a već je potrošeno 239.828 eura.

”Izdvojena sredstva za službena putovanja podijeljena su na dvije aktivnosti – rad diplomatsko-konzularnih predstavništava, 40.853 eura i upravljanje i administracija 116.725 eura. Imajući u vidu da odobrena sredstva nisu bila dovoljna, u toku godine su izvršena preusmjeravanja, pa je na rad diplomatsko – konzularnih predstavništava preusmjereno 30.600 eura, a upravljanje i administraciju 120.000 eura”, precizirali su.

Kako su naveli, za period 1. januar – 2. decembar ove godine, na službena putovanja utrošeno je ukupno 239.828 eura. Od toga se na rad diplomatsko-konzularnih predstavništava odnosi 68.491 euro, a na administraciju MVP 171.337 eura.

Kabinetu premijera je budžetom za ovu godinu bilo opredijeljeno 2.340.289 eura, od čega na službena putovanja oko 90 hiljada.

Iz Abazovićevog kabineta u pisanom odgovoru za “Vijesti” navode da je premijeru, preuzimanjem MVP, znatno povećan broj međunarodnih aktivnosti.

”Vanjska politika važna je komponenta naše sveukupne politike, imajući u vidu naše nastojanje da postanemo dio EU i da smo punopravan član Alijanse, ali i globalna kretanja u kontekstu rata u Ukrajini. Do sada je potvrđeno da će predsjednik Vlade Crne Gore, na poziv poslanika u EU parlamentu, prisustvovati Evropskom molitvenom doručku u Briselu, 7. decembra”, naveli su iz kabineta.

Ibrahimović kritikuje Vladu, a putuje gdje god može

Ines Mrdović je navela da zvanične evidencije pokazuju da je u tehničkom mandatu, odnosno za tri i po mjeseca, manjinska Vlada usvojila 66 platformi za putovanja u inostranstvo.

”U novembru je usvojeno 25 platformi, od kojih se sedam odnosi na tehničkog premijera Abazovića. Prema tim platformama – on je 11 dana planirao putovanja i to u Berlin 3. novembra, Poljsku 7. i 8. novembra, Pariz 11. i 12. novembra, Beograd 17. novembra, Tunis od 18. do 20. novembra i u Bukurešt 29. i 30. novembra. Od kako mu je izglasano nepovjerenje platforme za njegova putovanja usvojene su i za Ženevu, Vatikan, Njujork”, kazala je.

Neki od primjera su, kako je dodala, da je sedam platformi za zvanične posjete usvojeno za ministra javne uprave Maraša Dukaja, koji je putovao od Prištine, preko Izraela, do Sjedinjenih Američkih Država. “Takođe, može se primijetiti da jednog od ministara, koji je ujedno i potpredsjednik, Ervina Ibrahimovića, a koji je kritičar Vlade u kojoj trenutno sjedi, to nije spriječilo da i on putuje gdje god je moguće, pa je tako zabilježeno da je za njegova putovanja usvojeno šest platformi (Brisel, Berlin, Prag…)”, rekla je Ines Mrdović.

 

Izvor: Vijesti

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Mujović pozvao Lekića da podnese ostavku

mujović ministar

Nakon informacije da je predsjednik Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja Milan Lekić imao udes službenim automobilom, kojim je upravljao pod dejstvom alkohola, pozivam gospodina Lekića da pokaže odgovornost prema kompaniji koju predstavlja i podnese ostavku, saopštio je ministar energetike Saša Mujović.

Mujović je u izjavi za Portal RTCG kazao da je nedopustivo da se javni funkcioneri neodgovorno ponašaju prema funkcijama koje obnašaju, a samim tim i građanima Crne Gore.

“Nakon informacije da je predsjednik Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja Milan Lekić imao udes službenim automobilom, kojim je upravljao pod dejstvom alkohola, pozivam gospodina Lekića da pokaže odgovornost prema kompaniji koju predstavlja i podnese ostavku. Ukoliko to sam ne učini, očekujem od odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore da gospodina Lekića razriješi dužnosti predsjednika Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja “, naveo je Mujović.

Još jednom je pozivao sve javne funkcionere da se sa, kako kaže, dodatnom odgovornošću odnose prema svojim funkcijama i imovini državnih preduzeća.

Predsjednik Odbora direktora Rudnika uglja Milan Lekić učestvovao je večeras u saobraćajnoj nezgodi upravljajući službenim vozilom.

Continue Reading

Politika

Knežević izazvao Nikolića da DPS raskine koalicioni sporazum s Putinom

milan knežević skupština cg

Poslanik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević u skupštinskoj raspravi izazvao je šefa poslaničkog kluba DPS-a, Andriju Nikolića, da se javno distancira od Rusije i raskine sporazum sa Jedinstvenom Rusijom  Vladimira Putina. Knežević je optužio DPS da i dalje zadržava veze sa starim strukturama, uprkos pokušajima da se predstavi kao reformisani politički subjekt.

„Vi ste partija gospodine Nikoliću kojoj su Zvicer i Milović namicali glasove, obezbeđivali sredstva, obezbeđivali kampanju“, kazao je Knežević.

Posebno je naglasio da su „koruptivni advokati“ pokušali da kupe presude protiv njega i Andrije Mandića, kako bi bili pravosnažno osuđeni. Knežević je tvrdio da su mafijaške aktivnosti pomogle DPS-u u osvajanju referenduma i finansiranju izborne kampanje 2020. godine.

„Vi ste prva partija koja je napravila sporazum sa Jedinstvenom Rusijom. Ajde, ustanite kao šef poslaničke grupe Mitar Mirić i kažite da raskidate koalicioni sporazum sa Jedinstvenom Rusijom Vladimira Putina..“Evo, “čikam vas” da to uradite“, poručio je Knežević Nikoliću, aludirajući na to da DPS neprestano optužuje druge za veze s Rusijom i Vučićem.

Knežević je takođe kritikovao zakon o stranim agentima, koji su neki nazvali „antiputinskim“. On je objasnio da se zakon zapravo zasniva na američkom FARA modelu iz 1938. godine, te da je u Crnoj Gori mnogo nevladinih organizacija koje ne prijavljuju svoje izvore finansiranja.

„Imamo 10.000 nevladinih organizacija, od kojih je aktivno oko 7.000, a samo pet njih je reagovalo juče, jer su se prepoznale “,  rekao je Knežević.

Andrija Nikolić odgovorio je Kneževiću, ističući da su građani već dali svoj sud na izborima, te da se situacija u Crnoj Gori, kako je rekao, “izvodi na čistac”.

„Te priče o Zvicerima, Lazovićima, Milovićima, sušenju mesa na Lovćenu itd. Vidjeli ste kako se tretiraju strani građani Crne Gore. I ja vas ohrabrujem da nastavite, da uvodite taj vokabular u Skupštinu, jer će kazne biti još rigoroznije“, kazao je Nikolić.

Nikolić je branio Đukanovićevo prisustvo u proslavi izborne noći DPS-a, ističući da je Đukanović dugogodišnji predsjednik stranke i njen počasni član. Na kraju svog obraćanja, Nikolić je rekao da razumije Kneževićevu “nervozu”, povezujući je sa političkim pritiscima iz Srbije.

„Vaša nervoza je posljedica nervoznog Aleksandra Vučića“, zaključio je Nikolić.

 

Continue Reading

Politika

Kaluđerović: Đuričkovićev ispad je uvreda svim ženama

slađana kaluđerović

Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović osudila je, kako je kazala, nedopustivu i vulgarnu izjavu koju je funkcioner SD-a Miloš Đuričković uputio na račun ministarke evropskih poslova Maide Gorčević.

“Njegova aluzija, koja implicira ponižavanje i ulizivanje, nije samo seksistička, već i krajnje degradirajuća za sve žene koje se svakodnevno bore za svoje mjesto u političkom i javnom životu Crne Gore”, smatra ona.

Prema njenim riječima, takvi komentari ne mogu biti tolerisani u društvu koje teži evropskim vrijednostima, ravnopravnosti i poštovanju svih građana.

“Đuričkovićev ispad nije napad samo na Gorčević, već je uvreda svim ženama koje se bore za ravnopravnost i dostojanstvo u našoj zemlji”, istakla je ona.

Kaluđerović od Đuričkovića zahtijeva javno izvinjenje i preuzimanje odgovornosti.

“Pozivam sve koleginice i kolege, bez obzira na partijsku pripadnost i ideološko opredjeljenje, da se suprotstave ovakvom retrogradnom ponašanju.  Neophodno je da zajedničkim snagama pošaljemo jasnu poruku da ovakvi ispadi nemaju mjesta u našem društvu. Seksizam i mizoginija ne mogu biti dio političkog diskursa u zemlji koja teži evropskoj budućnosti. Ovo je vrijeme kada moramo stati zajedno i odlučno se boriti protiv svake forme omalovažavanja i nepoštovanja u politici. Crna Gora zaslužuje bolje”, zaključila je ona.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto