fbpx
Connect with us

Politika

Vlada u tehničkom mandatu usvojila praksu DPS-a

Ministri Vlade u tehničkom mandatu, koja bi trebalo da ima ograničene nadležnosti, posljednjih mjeseci sve češće putuju u inostranstvo o trošku građana, a u tome prednjači premijer Dritan Abazović.

Abazović potrošio novac iz budžeta za putovanja, pa mu je u srijedu Generalni sekretarijat preusmjerio još 10.000 eura. On je u novembru bio u Berlinu, Poljskoj, Parizu, Beogradu,Tunisu, Bukureštu, a prije toga i u Njujorku, Ženevi, Vatikanu. Đukanovićev budžet za putovanja sa planiranih 36 hiljada eura kroz rebalanse uvećan na 420 hiljada.

Ministri Vlade u tehničkom mandatu, koja bi trebalo da ima ograničene nadležnosti, posljednjih mjeseci sve češće putuju u inostranstvo o trošku građana, a u tome prednjači premijer Dritan Abazović.

Predsjednik Vlade u tehničkom mandatu potrošio je novac iz ovogodišnjeg budžeta namijenjen u te svrhe, pa mu je u srijedu Generalni sekretarijat Vlade preusmjerio 37,6 hiljada eura, od čega 10.000 eura za putovanja.

Premijer je, nakon smjene ministra vanjskih poslova Ranka Krivokapića (SDP), preuzeo rukovođenje Ministarstvom vanjskih poslova (MVP), koje je, kako su za “Vijesti” potvrdili iz tog resora, takođe potrošilo novac za iste namjene u ovoj godini.

Izvršna direktorica Akcije za socijalnu pravdu Ines Mrdović (ASP) za “Vijesti” kaže da, kada su troškovi Vlade u pitanju, ne radi se više samo o tome da je zemlji potrebno ogromno zaduženje kako bi se u narednoj godini mogle servisirati obaveze prema građanima i vratiti brojni dugovi, već i o tome da se Vlada nalazi u tehničkom mandatu.

”Kada je Vlada bez političkog legitimiteta, postavlja se pitanje da li njeni funkcioneri preuzimaju obaveze, koje će pasti na neku buduću vlast, ili pokušavaju da iskoriste prilike da se o novcu svih građana putuje što više. U svakom slučaju, u tehničkom mandatu se ne treba ponašati kao da ste juče izabrani, već treba zadržati makar taj minimum demokratskog postupanja, pa se u tom smislu putovanja moraju svesti samo na nužno neophodna i ništa preko toga”, navela je ona.

Prema analitičkim karticama objavljenim na sajtu Vlade, kabinet premijera je u novembru za službena putovanja potrošio skoro 22 hiljade eura, uključujući dnevnice i smještaj.

Od toga se 13 hiljada eura odnosi na troškove iznajmljivanja privatnog aviona. Prema podacima iz analitičke kartice, avion je iznajmljen 18. novembra i na isti dan se odnose dvije uplate, prva od 7.903 eura, a druga od 5.196 eura. Toga dana premijer je putovao u Tunis, gdje je učestvovao na Samitu frankofonije.

Na pitanje “Vijesti” da li bi, u cilju racionalizacije troškova, bilo bolje koristiti komercijalne letove umjesto privatnih, iz kabineta premijera su odgovorili da “u svakom momentu vode računa o racionalizaciji troškova”.

”Nakon što je premijer preuzeo rukovođenje MVP znatno je smanjen broj međunarodnih aktivnosti, ali i troškovi tim povodom”, kazali su.

Ines Mrdović kaže da let redovnim linijama, iako jeftiniji, “remeti ukupan komfor na koji se političari brzo naviknu”.

”Posmatrano kroz privilegije koje stoje zvaničnicima moglo bi se reći da se ‘u DPS cipele brzo uskoči i teško je izaći iz njih’. Svjedočimo ogromnom rasipništvu novca građana za brojna putovanja zvaničnika, koja se kontinuirano uvećavaju kroz budžet”, rekla je Mrdović.

Podsjeća da je budžetom bivšeg ministra finansija Milojka Spajića za ovu godinu za službena putovanja bilo opredijeljeno tri miliona eura, ali je Abazovićeva manjinska Vlada rebalansima za te svrhe uvećala izdatak na 5,3 miliona.

”Tako je stavka službenih putovanja za predsjednika Crne Gore sa nepunih 36 hiljada eura iz Spajićevog budžeta uvećana na nevjerovatnih 420 hiljada kroz rebalanse novog ministra finansija. Za kabinet predsjednika Vlade i Generalni sekretarijat Vlade se otprilike radi o istom iznosu do nepunih 110 hiljada eura i kroz budžet i kroz rebalanse, ali sa tom razlikom što je došlo do preusmjeravanja dijela sredstava sa Generalnog sekretarijata na kabinet predsjednika”, rekla je Mrdović.

Ukazuje da postoje druge budžetske pozicije, poput ostalih izdataka, za koje se godinama pokazuje da se koriste i za ove vrste namjena, a što nije dovoljno transparentno.

”Trošak za službena putovanja ministara projektovan je odvojeno na njihovim budžetskim pozicijama. Na službenim putovanjima su, osim pokrivenih svih troškova, funkcionerima plaćene i dnevnice, koje su veće što je destinacija udaljenija”, navela je.

Manjinska Vlada Dritana Abazovića izabrana je krajem aprila, da bi joj nepovjerenje u parlamentu izglasano već u avgustu.

Skupština je na predlog Abazovića, iako je Vlada pala, krajem oktobra razriješila dužnosti ministre iz SDP-a, Ranka Krivokapića i Raška Konjevića (odbrana).

Zakonom o budžetu za ovu godinu, MVP-u je opredijeljeno 17 miliona eura, a iz tog resora su potvrdili da je novac za putovanja potrošen pa su rađena preusmjeravanja, odnosno odobren im je novi iznos.

Iz MVP su za “Vijesti” rekli da je za službena putovanja izdvojeno 157.578 eura, a već je potrošeno 239.828 eura.

”Izdvojena sredstva za službena putovanja podijeljena su na dvije aktivnosti – rad diplomatsko-konzularnih predstavništava, 40.853 eura i upravljanje i administracija 116.725 eura. Imajući u vidu da odobrena sredstva nisu bila dovoljna, u toku godine su izvršena preusmjeravanja, pa je na rad diplomatsko – konzularnih predstavništava preusmjereno 30.600 eura, a upravljanje i administraciju 120.000 eura”, precizirali su.

Kako su naveli, za period 1. januar – 2. decembar ove godine, na službena putovanja utrošeno je ukupno 239.828 eura. Od toga se na rad diplomatsko-konzularnih predstavništava odnosi 68.491 euro, a na administraciju MVP 171.337 eura.

Kabinetu premijera je budžetom za ovu godinu bilo opredijeljeno 2.340.289 eura, od čega na službena putovanja oko 90 hiljada.

Iz Abazovićevog kabineta u pisanom odgovoru za “Vijesti” navode da je premijeru, preuzimanjem MVP, znatno povećan broj međunarodnih aktivnosti.

”Vanjska politika važna je komponenta naše sveukupne politike, imajući u vidu naše nastojanje da postanemo dio EU i da smo punopravan član Alijanse, ali i globalna kretanja u kontekstu rata u Ukrajini. Do sada je potvrđeno da će predsjednik Vlade Crne Gore, na poziv poslanika u EU parlamentu, prisustvovati Evropskom molitvenom doručku u Briselu, 7. decembra”, naveli su iz kabineta.

Ibrahimović kritikuje Vladu, a putuje gdje god može

Ines Mrdović je navela da zvanične evidencije pokazuju da je u tehničkom mandatu, odnosno za tri i po mjeseca, manjinska Vlada usvojila 66 platformi za putovanja u inostranstvo.

”U novembru je usvojeno 25 platformi, od kojih se sedam odnosi na tehničkog premijera Abazovića. Prema tim platformama – on je 11 dana planirao putovanja i to u Berlin 3. novembra, Poljsku 7. i 8. novembra, Pariz 11. i 12. novembra, Beograd 17. novembra, Tunis od 18. do 20. novembra i u Bukurešt 29. i 30. novembra. Od kako mu je izglasano nepovjerenje platforme za njegova putovanja usvojene su i za Ženevu, Vatikan, Njujork”, kazala je.

Neki od primjera su, kako je dodala, da je sedam platformi za zvanične posjete usvojeno za ministra javne uprave Maraša Dukaja, koji je putovao od Prištine, preko Izraela, do Sjedinjenih Američkih Država. “Takođe, može se primijetiti da jednog od ministara, koji je ujedno i potpredsjednik, Ervina Ibrahimovića, a koji je kritičar Vlade u kojoj trenutno sjedi, to nije spriječilo da i on putuje gdje god je moguće, pa je tako zabilježeno da je za njegova putovanja usvojeno šest platformi (Brisel, Berlin, Prag…)”, rekla je Ines Mrdović.

 

Izvor: Vijesti

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Novica Pejović: Podgorica se gradila i hranila iz Zete, Vučinić da zadrži lične frustracije za sebe

Nakon objave u kojoj kandidat za odbornika sa liste Jakova Milatovića izvjesni Dragutin Vučinić sa prezirom govori o Zećanima, reagovao je Novica Pejović, šef Kluba odbornika Demokrata u SO Zeta.

“Veliki prezir i gnušanje u Zeti izazvala je izjava jednog kandidata za odbornika Skupštine Glavnog grada,” rekao je Novica Pejović.

On je kazao da se na prizeman način kategorišu Zećani iz onog nesrećnog vremena kada je Zeta vjerovatno bila jedino mjesto gdje su se stanovnici Podgorice mogli bezbjedno skloniti, nahraniti i zaštititi od ratnih strahota.

“O tome postoje vjerodostojna svjedočanstva i brojni primjeri suživota Zećana i Podgoričana i u vremenu nemaštine, a potom i u vremenu napretka,” istakao je Pejović.

Zato, kako je kazao, danas čudi da i dalje postoje oni koji bi da ponižavaju, da zameću sjeme lošeg rivaliteta i sukoba, da podmeću i svrstavaju u kategorije koje ne priliče čovjeku.

Odbornički kandidat Vučinić bi neposlušne Zećane upregnuo u “zetske taljige”

“Takvi ne zaslužuju da budu predstavnici građana. Ko je uopšte spreman da podrži nekoga ko ne poštuje jedan dobronamjerni i marljivi narod, kakvi Zećani sigurno da jesu?”, upitao je Pejović.

On je naglasio da Zeta i Podgorica institucionalno imaju ozbiljan skup neriješenih pitanja, od kojih su svakako najveća razgraničenje između dvije opštine i sporna izgradnja kolektora na teritoriji Zete.

“Vjerujem da će budući procesi, koji će značiti povratak Zetske teritorije i odustajanje od gradnje kolektora u Botunu, biti lišeni dodatnih opterećenja, poput ovog kojem smo svjedočili i koje su Zećani prezreli,” zaključio je Pejović.

Kandidatu za odbornika na podgoričkim izborima, izvjesnom Vučiniću, Pejović je poručio da se današnja Podgorica i gradila i hranila iz Zete.

“Nikome nije krivi dio od Zete i Zećana. A njegove lične frustracije neka zadrži za sebe,” kazao je Novica Pejović.

Continue Reading

Politika

Odbornički kandidat Vučinić bi neposlušne Zećane upregnuo u “zetske taljige”

Predsjednik Crkvene Opštine Zeta i advokat Dalibor Kavarić osvrnuo se na neprimjeren komentar Dragutina Draga Vučinića, odborničkog kandidata na listi “Za bolju Podgoricu – Jakov Milatović”, koji je Kavariću prokomentarisao da bi neposlušne Zećane trebalo kao poslije II svjetskoga rata “upregnuti u zetske taljige”.

Reakciju advokata Dalibora Kavariću prenosimo integralno:

Draga braćo i sestre,

Nalazim za shodno da vas, sve upoznam o mišljenju, stavovima i namjerama Dragutina-Draga Vučinića (inače prvoga čovjeka-desne ruke i odbornika Jakova Milatovića) prema zetskim (a bojim se i prema ostalim srbima). Dok je prema crnogorcima njegov blaženi stav, već od nekoliko poznat.

Drago Vučinić i Jakov Milatović su prije nekoliko tražili od mene, da ih dočekam u Zetu i da govorim na njihovoj tribini i na političkom skupu. Naravno, kao domaćin i kao Predsjednik Crkvene Opštine sam ih dočekao, kako je dočekan u Zetu svaki gost i organizacija i svako ko je ljudski došao i bio naš gost.

Međutim, kada sam odbio da govorim na njihovom političkom skupu, i kad sam im objasnio da sam Predsjednik Crkvene Opštine, da nijesam član nijedne partije i da ne mogu da se miješam u politiku, to je Jakova Milatovića i Draga Vučinića strašno uvrijedilo, što sam evo noćas saznao od Draga Vučinića koji mi je prenio Jakovovu ljutnju i zamjerku radi toga.

U toj svojoj ljutnji, Drago mi prenese od Jakova, da bi neposlušne zećane trebalo kao poslije II svjetskoga rata “upregnuti u zetske taljige” pa da ih vučemo po Zeti (vjerovatno Draga i Jakova) da ih vučemo po zeti u taljige (jer taj njegov rođak, za kojega Drago tvrdi da je upreza naše đedove i da su ga naši đedovi vukli u kola) vjerovatno više nije živ. Mene za tu vuču po zeti nije poznato, ali vidim da bi Drago i Jakov imali dobru volju da se malo, provozaju u kolima sa zetskom (ljudskom) zapregom…

Iskreno; naježio sam se od ovoga, jer smo mislili da ne postoji gora prijetnja od traktora i progona (Milo Đukanović i Duško Marković) a evo, izgleda da je traktor bio majka i čisti luksu za taljige sa ljudskom zapregom….

Ne treba zaboraviti da je to onaj isti Jakov Milatović, koji je u jednoj kritičnoj situaciji kada je bio rizik da stradaju i poginu ljudi na Cetinju izrekao poznatu (monstruoznu) rečenicu: “DESET CRNOGORACA-MANJE ILI VIŠE, NE MIJENJA STVAR”.

Eto tako braćo Srbi i Crnogorci, ako ćete opet da oprobate, da ovaj ideološki nasljednik još malo poslije Veljka (Milatovića) vježba na nas i na naše živote, vi ga podržite, pa nas dabogda sve u taljige uprega, ka volove, ako nismo bolje zaslužili….

Dolje u prilogu; prepiska od sinoć (30.08.2024. godine) đe se Drago sa sjetom sjeća rođaka i vožnje kola po poslijeratnoj Zeti, “koja vuču žećani upregnuti u taljige”… kako reče Drago Vučinić… A za više detalja prepiske između Draga i mene imate u komentarima u mojoj prethodnoj objavi pod naslovom: “IZDAJA JAKOVA MILATOVIĆA.

U PAMET SE BRAĆO I SESTRE!!!

Dalibor Kavarić

Continue Reading

Politika

Todorović: Nejasno otkad je Dragaš portparol Monstata

Demokratska narodna partija (DNP) smatra da direktora uprave za statistiku Miroslava Pejovića treba smijeniti jer je (ne)radom doveo u pitanje istinitost rezultata popisa, pritom se čudeći otkad je Tihomir Dragaš postao portparol Monstata, kazala je Jovana Todorović, portparolka Demokratske narodne partije.

Demokratska narodna partija (DNP) sa čuđenjem primjećuje da je Tihomir Dragaš, osim funkcije predsjednika borda TO Montenegro, izgleda postao i portparol Monstata u odbrani namjerne opstrukcije u objavljivanju rezultata popisa, kazala je Todorović.

“Jedino nam nije jasno da li je stav gospodina Dragaša, i stav Monstata, pošto se on oglasio kao i član komisije za specifikaciju softvera i revizija koda. Koliko god zvučala impresivno jos jedna u nizu funkcija gospodina Dragaša, građani a ni javnost nisu nimalo impresionirani ovakvim i sličnim objašnjenjima zašto ni nakon devet mjeseci nemamo objavljene rezultate popisa”,  kazala je Todorović.

Ističe da DNP otvoreno sumnja da se radi klasičnoj zloupotrebi čelnih ljudi u Monstatu,  ali i u nadaleko čuvenoj komisiji za specifikaciju softvera i reviziju koda, “kojima očigledno ne odgovaraju rezultati popisa, te na svaki način pokušavaju da odlože objavu rezultata ili da ublaže projekciju koja bi za neke društveno političke strukture bila poražavajuća”.

“DNP zato smatra da izvršnog direktora Monstata Miroslava Pejovića treba smijeniti sa ove odgovorne funkcije, jer je svojim (ne)radom doveo u pitanje istinitost rezultata koji će jedne godine morati biti objavljeni. Crnoj Gori nije potreban još jedna instiuticonalna afera, a DNP joj sigurno neće davati legitimitet ćutanjem ili objavom korisnih nejasnoća koje smo imali priliku danas da čujemo”,  kazala je Todorović.

 

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto