Priroda i društvo
Šta je lov danas?
Kroz civilizaciju čovek je naučio da lovi, ali kako mu priroda nije podarila jak njuh, brzinu kretanja, mogućnost letenja ili snažne kandže, čovek je morao da u lovu koristi i razvija svoj intelekt!
Takođe se civilizacijski menjala i svrha lova, u početku je čovek lovio zbog mesa, kako bi prehranio svoju porodicu, što je i danas prisutno u nerazvijenim društvenim zajednicama, kasnije je lov bio privilegija bogatih.
Dvadeseti vek je doneo čovečanstvu najveći napredak u svakom smislu, gde je opet čovek pronašao primenu tekovina civilizacije i u lovu. Međutim zec je zec! Retke su vrste divljih životinja koje su postigle neki vid unapređenja i prilagođavanja novim uslovima staništa. Divlje životinje se i dalje oslanjaju na urođene osobine.
Lov se danas svrstava u više kategorija, a samim tim i ljudi koji se bave lovom. Preciznu podelu je veoma teško napraviti, ali jedno je sigurno da je lov danas dostupan širokim narodnim masama. Pomenuo bih neke upečatljive karakteristike današnjih lovaca, gde je osnovna podela na lovce na krupnu i sitnu divljač, gde opet dosta lovaca podjednako voli da lovi prepelicu kao i kapitalnog vepra.
Neko u lov ide isključivo zbog druženja, neko zbog hrane i pića, jer uglavnom lovce prati priča da su hedonisti u hrani i piću, što se opet ne može generalizovati. Veliki broj lovaca su lovci u oktobru i novembru, kada se love zec i fazan, za njih lov ne postoji pre a ni posle ovog perioda. Za nekoga lov počinje kada padne sneg, jer tada ne može da obavlja svoje poslove koji su prioritet, a lov dođe kao razonoda.
Takođe postoje lovci, koji u lov idu zbog svojih pasa, njima je važnije uživanje u radu svojih ljubimaca, pa je sve ostalo u drugom planu. Verovali ili ne i danas deo lovaca lovi zbog mesa, proporcionalno svom ulaganju kroz kupovinu oružja, plaćanje članarine i ostalog, očekuju zauzvrat „refundiranje“ u vidu mesa divljači, pa je uglavnom njihova filozofija „cilj opravdava sredstvo“.
Suprotno ovoj pojavi su lovci na „statusni simbol“, gde je neko stekao određenu materijalnu sigurnost, njemu meso divljači nije neophodno, ali to nije dovoljno, potrebno je to materijalno ispoljiti na neki način. Pošto se uglavnom radi o ljudima sa dosta para i manjkom slobodnog vremena, lov se svodi na odstrel velikog broja životinja u kratkom vremenskom periodu, kako bi se nadoknadilo propušteno, ili lov na trofejna grla, čija cena više puta prelazi nečiju godišnju zaradu. Nezahvalno je iznositi neku procenu broja pripadnika određenoj kategoriji, ne čine većinu, a to je ono što je važno!
Kada počinje lov?
Lov se nikad ne završava i ne počinje! Da krenemo od početka, a to je brojanje divljači (mislim na sitnu divljač) koje se obavlja u martu mesecu, u skladu sa tim se preve planska dokumenta, na osnovu kojih se planira unos divljači, a kasnije i odstrel, kod krupne divljači brojanje se vrši tokom cele godine. Do kraja marta se vrši obuka pasa ptičara, naravno ko čuva takve pse, posle marta psi miruju do avgusta.
Već od 15.aprila kreće lov trofejnih srndaća, to je lov uglavnom rezervisan za one sa dubljim džepom. Prosečan lovac ima priliku da odstreli svog srndaća do medalje tek u maju ili junu, a onda od jula kreće lov divlje svinje čekanjem, vepra i nazime je moguće loviti i ranije, ali je ipak sigurnije loviti kada je dozvoljeno odstreliti i krmaču.
Od avgusta kreće „prepeličija groznica“, većina divljači je završila svoj reproduktivni ciklus, sada je moguće koristiti pse u lovu. Lov traje kratko, pa je dobar za sticenje kondicija kod lovaca a i kod pasa. Od septembra kreće lov divlje plovke, dosta lovaca lov plovke smatra svojim omiljenim, jer zahteva dobru veštinu pucanja.
Pored plovke, počinje i lov divlje svinje sa psima, sve je više ljubitelja ovog lova, koje trese groznica pri samoj pomisli da će svoje ljubimce pustiti na trag divljači, krajem septembra kreće i rika jelena, ovaj lov sebi može da priušti tek mali broj lovaca. Sve tako do sredine oktobra, kada u većini lovačkih udruženja kreće lova fazana i zeca, za većinu lovaca „glavna sezona“, koja traje u zavisnosti od broja divljači u lovištu nekada i do januara meseca.
Strastveni lovci divlju svinju love do kraja januara, dok za lovce na plovku i gusku, pravi lov kreće sa prvim jakim mrazom. Pre tog prvog mraza i snežnih padavina, neophodno je napuniti hranilice namenjene divljači, vrlo važan segment lova, da ne kažem najvažniji!
Februar je rezervisan za lov predatora, kada se uglavnom organizuju masovni lovovi, gde je akcenat na druženju, sabiranju utisaka iz prethodne lovne sezone, ali padne i koji predator, koji se inače love uporedo sa svim navedenim vrstama divljači, tokom cele godine.Tako prođe godina i sve u krug…
Za nekoga je lov sport, drugima je hobi, dok je nekome život! Lovac se ne postaje lovac se rađa!
Izvor: lorist.co.rs
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
Kasne socijalna davanja
Zbog privremenog finansiranja kasni isplata socijalnih davanja u januaru. Korisnici su primanja očekivali 17. januara, što je izostalo. Portal Adria kontaktirao je Ministarstvo finansija, ali je odgovor izostao, a u međuvremenu oglasio je ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić koji je isplatu najavio za danas.
Nekoliko građana obratio se našem portalu, a među njima je i majka kojoj nije isplaćen dječiji dodatak.
„Očekivala sam dječiji dodatak u četvrtak, onda sam u petak otišla da ga podignem u Pošti, gdje su mi rekli da će biti u ponedeljak. Danas sam ponovo otišla, ali uplate nije bilo. Dječiji dodatak nije prevelik, ali dobro dođe“, naglasila je ona.
U međuvremenu iz resora finansija saopšteno je da je problem nastao zbog privremenog finansiranja, ali da su donijeli rješenje u petak.
U socijalna davanja se računaju dječji dodaci, naknade majkama sa troje i više djece, lična invalidnina…
Priroda i društvo
Danas na snazi crveni meteo-alarm: Olujni vjetar, temperatura do 10 stepeni
U Crnoj Gori danas je, kao upozorenje na jak vjetar, na snazi crveni i narandžasti meteo alarm.
Oblačno, vjetrovito i hladno, ponegdje sa slabim padavinama, u većini kontinentalnih predjela uz slab snijeg i susnježicu, a na primorju kišu. Više izgleda za padavine u istočnim predjelima. Vjetar sjeverni i sjeveroistočni, pojačan do jak, na udare olujne jačine. Najviša dnevna temperatura vazduha od -6 do 10 stepeni.
U Podgorici oblačno i vjetrovito, ujutru ili prijepodne moguće uz malo kiše. Vjetar sjeveroistočni, pojačan i jak, na udare i olujni. Jutarnja temperatura vazduha oko 5, najviša dnevna 7 stepeni.
Priroda i društvo
Tri razloga zbog kojih je predloženi Zakon o igrama na sreću neodrživ
Usvajanje Predloga novog Zakona o igrama na sreću u Crnoj Gori, najblaže rečeno, realizovano je iza leđa samih priređivača, a sadržaj tako usvojenog dokumenta izazvao je opravdano nezadovoljstvo kod priređivača i stručnjaka za zakonodavni proces.
Nekoliko je ključnih problema sa ovim predlogom Zakona.
1) Netransparentnost
Transparentnost i javnost bi trebalo da su temeljni princip svakog zakonodavnog procesa, a u slučaju procesa usvajanja predloga Zakona o igrama na sreću, oni su u potpunosti izostali.
Konkretno, predlog Zakona usvojen je bez objave izvještaja sa javne rasprave u zakonom predviđenom roku od 15 dana.
Obećane dodatne konsultacije sa priređivačima i medijima ostale su samo na riječima.
2) Diskriminacija i nedoslednost
Predloženi Zakon donosi nova, veoma rigorozna, i što je možda i važnije, apsolutno nedosledna ograničenja u oglašavanju igara na sreću. Digitalni oglašivači su posebno pogođeni – favorizuju se određeni kanali, dok se ostalima praktično zatvaraju vrata. Ovo je direktan udar na slobodu oglašavanja, izražavanja i preduzetništva, i to u državi koja kao svoj najviši spoljnopolitički prioritet navodi učlanjenje u EU.
Kako opravdati ovakve zabrane ako za njih ne postoji jasno, proporcionalno i razumno obrazloženje? Iz ugla prava EU, odgovor ne postoji – riječ je o čistoj diskriminaciji.
3) Uvođenje dvostrukog oporezivanja raj za crno tržište
Mnogo više od samog povećanja naknada zabrinjava pojava faktičkog dvostrukog oporezivanja, jer se planira uvođenje startnih naknada od 1.000 eura za kladionice i 3.000 eura za automate.
Još jedan ključni problem je planirana promjena obračuna gubitaka. Do sada su priređivači mogli gubitke na pojedinim uplatnim mjestima iskoristiti za smanjenje ukupne poreske osnovice. Novi zakon predviđa da se gubici više ne računaju, čime se ista povećava za varijabilne naknade, sada predložene na 15% umjesto dosadašnjih 10%. Ne treba biti ekonomski ekspert pa uvidjeti da ovakve mjere vode do neodrživih uslova za poslovanje, gašenja legalnih priređivača, rasta sivog tržišta i, naravno, ma koliko se paradoksalnim činilo, pada nivoa budžetskih priliva s protokom vremena.
Zainteresovana i stručna javnost apeluje na Vladu da hitno preispita i koriguje ovaj predlog zakona, uključi sve relevantne strane u dijalog i uskladi zakonske odredbe sa međunarodnim standardima i praksama koje štite prava i interese kako priređivača, tako i korisnika igara na sreću.
Izvor: Montenegro Bet
Istaknuto
Bogojavljensko plivanje za Časni krst na Plavnici okupilo brojne Zećane
Bogojavljensko blagosiljanje vode na reci Plavnici okupilo je veliki broj Zećana. Sedamdesetak najspremnijih mladića zaplivalo je za Časni krst, koji...
Mujović: Nesušna potreba da se Podgorica i Zeta međusobno podržavaju
Čim caruje nepovjerenje, onda čak i zlatno postrojenje za pričišćavanje otpadnih voda da nudite, to može da probudi skepsu, rekao...
Luka Krstović: Nećemo dozvoliti čudovište na Morači, branićemo Zetu i prirodu!
Odbornik Demokrata u SO Zeta, Luka Krstović, oštro je kritikovao projekat izgradnje kolektora na Morači, nazivajući ga „čudovištem“ i otvoreno...
Zeta je uz Cetinje
Na trgu u centru Anova, u petak u 17 sati, građani Zete, paljenjem svijeća, odaće počast stradalim u užasnoj tragediji...
Od danas trodnevna žalost u Crnoj Gori
Povodom tragičnog događaja koji se dogodio na Cetinju, u kojem je nastradalo 12 osoba, Vlada Crne Gore je na hitnoj telefonskoj...
Najnovije
- Kaluđerović: Plan opozicije je da dođe do fizičkog obračuna i nereda
- Živković: Imaćemo odgovor na zabranu Mandića da uđemo u Skupštinu Crne Gore
- Poslanički klub PES: Zbog uskopartijskog djelovanja opozicije svi građani trpe
- Kasne socijalna davanja
- Opozicija blokirala rad Skupštine, Mandić prekinuo sjednicu
Istaknuto
-
Sport4 дана ranije
Trener i četiri igračice RK Zeta spremni za reprezentativne izazove
-
Politika1 дан ranije
Za razgraničenje Podgorice sa Tuzima i Zetom neophodna arbitraža
-
Sport2 дана ranije
Vukovi Zeta ukidaju članarine za sve kategorije od 1. januara 2025. godine
-
Politika2 дана ranije
DPS najavio potpunu paralizu društveno-političkog života Crne Gore
-
Politika5 сати ranije
Živković: Imaćemo odgovor na zabranu Mandića da uđemo u Skupštinu Crne Gore
-
Priroda i društvo7 сати ranije
Kasne socijalna davanja
-
Sport1 дан ranije
Vukovi Zeta jačaju tim: Novi igrači kao oslonac za veće ciljeve
-
Zeta2 дана ranije
Bogojavljensko plivanje za Časni krst na Plavnici okupilo brojne Zećane