Politika
Šaranović: Džaba policija kreči, kad se ubice puštaju iz zatvora
Rekao je da odgovornost nije na MUP-u i UP već da se odgovornost treba tražiti kod neke druge institucije.
Smatra da je velika posvećenost UP i MUP-a, a biće dodatno posvećeni internoj istrazi i utvrdiće eventualne propuste policijskih službenika, kada je u pitanju slučaj svirepog ubistva koje je počio Alija Balijagić, u Bijelom Polju.
“Dan nakon izvršenja svirepog ubistva brata i sestre Madžgalja, ja sam pošao na lice mjesta i obišao i uvjerio se da sektor bezbjednosti uz veliku i značajnu asistenciju vojske činimo sve i čini mi se da Crna Gora nikad nije pamtila ovakav stepen angažovanja za jednim licem”, naveo je Šaranović.
Balijagić je, kako kaže, sada već duže na teritoriji Srbije nego Crne Gore.
“Nadamo se najskorijem lišavanju slobode tog lica”, rekao je Šaranović.
Kako je naveo zahtjevan je profil Balijagića koji je proveo veći dio života u zatvoru i da je to neko ko dobro poznaje šume i da se na taj način vješto krije.
Kako je kazao Baijagiić je i prije pravio probleme, ali dok on nije bio na ovoj funkciji.
“Tako da očekujem da dođe do lišavanja slobode zajedničkom koordiniranom aktivnošću, a on se sad već nalazi u Srbiji”, kazao je Šaranović.
Komentarisao je i jučerašnje svirepo ubistvo u Podgorici.
“U odnosu na pet ubistva, obračuna kriminalnih grupa od svih pet ubijenih su bile žrtve koje su tek izašle iz zatvora, pa tu su u pitanju neefikasni sudski procesi”, naveo je Šaranović.
Neki sudije, tvrdi, nijesu u stanju da u roku od tri godine donesu presude.
“To su posljedice neefikasnih sudskih presuda. Od 2018. imamo 70 izlazaka iz zatvora zbog neizricanja presuda. Pet krivičnih djela su se desila odmah nakon puštanja na slobodu tih osoba. Džaba je UP postigla rekordne rezultate, 600 je onih koji su uhapšeni, rješavamo likvidacije, a onda se puste na slobodu vrlo opasna lica”, istakao je Šaranović.
Kako je rekao platiće bilo koju cijenu da se država dekriminalizuje.
“Ima jedan dio javnosti kod kojih ne postoje ni norme ni principi ali nijesam ja bio lešinar ni moji kolege. Ja ne bih nikada bilo čiji život a naročito ne život djeteta u političke svrhe. To je ključna razlika između mene i mojih protivnika. Posvećeni smo rješavanju svih problema u UP i očekujem podršku i da konačno znamo šta je čija odgovornost. Nemam problem dana svoja pleća stavim sav teret borbe protiv kriminala ali moramo da odvojimo žito od kukolja i odvojimo one koji se bore protiv kriminala od onih koji rade za kriminalce”, poručuje Šaranović.
Istakao je kako su neefikasni sudski procesi problem.
“Gdje u Specijalnom vijeću imamo šest sudija koji se bave organizovanim kriminalom troje imaju namjeru da pređu u Apelacioni sud pa da li borba onda ima smisla? Pravimo napredak i jačamo resurse. Usvajamo novu sistematizaciju da ojačamo Specijalno policijsko odjeljenje, daćemo žestoku važnost specijalnim jedinicama kako bi imali jače elitne policijske jedinice ali razumjećete da svako od nas ima ulogu. Ako nemamo završnicu tog procesa onda ništa”, naveo je Šaranović.
Na pitanje gdje je direktor UP Zoran Brđanin ovih dana i da li ima njegove odgovornosti u svemu ovome, Šaranović kaže sledeće:
“Direktor UP obavlja posao onako kako smatra da treba. Mogu da kažem ono što je moj rad, a on je adresa kojoj tako treba da se obratite i pitate ga što nije dovoljno prisutan u javnosti. Imam profesionalan odnos sa njim, a zakon je uredio kako međusobno možemo da funnkcionišemo”, kazao je Šaranović.
Juče su usred bijela dana u vrijeme najveće saobraćajne gužve u obračunu kriminalnih klanova ubijene dvije osobe u podgoričkom naselju Gornja Gorica.
Oko 15.20 sati nekoliko napadača otvorilo je vatru na Petra Lipovinu i Žarka Pejakovića. Ispaljeno je više od 30 metaka. U trenutku pucnjave, oni su se nalazili u automobilu marke BMW cetinskih registarskih oznaka.
Iz Uprave policije juče je saopšteno da je Pejaković izašao iz pritvora prije petnaestak dana zbog nedonošenja prvostepene presude u roku od tri godine. Takođe, Lipovina je, kako navode, iz istih razloga izašao iz pritvora, ali prije godinu.
Može vam se dopasti
Politika
Spajić: Od 15. aprila počinje implementacija SEPE
Premijer Crne Gore Milojko Spajić kazao je na današnjoj pres konferenciji da je krajnje vrijeme da do kraja 2026. godine zatvorimo proces pregovaranja sa EU. Dodao je da je to najambiciozniji projekat u istoriji Crne Gore.Naveo je da će 15. aprila početi implementacija SEPE.
Spajić je ukazao da smo prvi od zemalja kanditata koji smo “pretrčali taj cilj i prvi koji smo koji smo članica SEPE a nismo članica Evropske ekonomske zone”.
“Crna Gora je od danas dio SEPA. I to je jedan mali ali značajan korak za Crnu Goru, naročito kad se prisjetimo brojnih teškoća koje smo imali. Sama implementacija će krenuti 15. aprila, to zavisi od evropske strane”, poručio je premijer.
On je dodao da zatvaranje pregovora do 2026. podrazumjeva da za dvije godine se zatvori 30 poglavlja. Kazao je da su za to potrebni svi činioci društva.
“Mislim da je ovom dinamikoim ulazak u EU apsolutna realnost. Za to je potrebno da se podrži platforma koja kaže “ajmo da se svi zajedno fokusiramo na isti cilj”. To je platforma koja kaže da se sve podjele ostvare po strani”, kazao je Spajić.
Dodao je da se ovo jednom u istroiji dešava.
Gorčević: Već od 2025. građani i privreda Crne Gore će jeftinije i brže vršiti transakcije prema i iz Evrope
“Crna Gora je postala članica #SEPA platnog sistema. Već od 2025. građani i privreda će lakše, jeftinije i brže vršiti transakcije prema i iz Evrope, jednako kao unutar Crne Gore. Ovo je krupan pomak u ekonomskoj integraciji, a time i ka našem cilju članstva u EU do 2028. godine “, objavila je Gorčević.
Čarapić: Od danas Crna Gora dio istog finansijskog sistema kao i 36 drugih država u Evropi
“Od danas je Crna Gora dio istog finansijskog sistema kao i 36 drugih država u Evropi, što će ekonomiju ojačati za više stotina miliona eura na godišnjem nivou. Ukratko, ovo znači da: Neće biti razlika između domaćih i međunarodnih uplata u eurima, tj. da će provizije biti iste; Da će brzina uplata i isplata biti do 24h ili kraća; Da važe ista pravila za sve zemlje koje su dio zone; i Da će međudržavna trgovina i poslovanje biti neizmjerno olakšan”, pojašnjava on.
Dodaje da je cilj da postanemo 28 članica EU do 2028.svakim danom sve bliži.
“A integracija u SEPA zonu je veliki korak ka ostvarenju tog cilja. Učlanjenje u SEPA je blistavi primjer institucionalne saradnje Centralne banke, Vlade i Skupštine koji je za kratko vrijeme donio velike benefite našim građanima a uvjeren sam da ukoliko ovako nastavimo najbolje stvari tek sliejde”, dodaje on.
Politika
Ministrima i poslanicima plate rastu za čak 600 eura
Zarade poslanika i ministara u prosjeku će od januara porasti za oko 600 eura, shodno Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, koji je od ponedjeljka na javnoj raspravi, a po kojem su koeficijenti složenosti poslova uvećani za 30 odsto.
Prema trenutnoj računici, po kojoj smo kao osnovu uzeli posljednju zaradu javnog funkcionera, premijer Milojko Spajić će u narednoj godini imati platu veću za 610 eura i iznosiće 2.645 eura. Predsjedniku parlamenta Andriji Mandiću, u odnosu na oktobarsku platu, zarada od januara bi bila veća za 837 eura i iznosila bi 3.630 eura. Januarska plata šefa države Jakova Milatovića iznosila bi 2.587 eura, što je za 597 eura više nego što je primio u septembru.
Prema onome što su oktobarske plate u javnom sektoru, koje su, što se tiče funkcionera, veće za stotinjak eura zbog primjene programa “Evropa sad 2”, članovi Vlade će u narednoj godini, prema predloženim koeficijentima, primati od 500 do 791 euro veću zaradu nego trenutno. Što se tiče poslanika, oni će za rad u parlamentu primati od 500 do 837 eura više.
Dok će najveći skok zarade u parlamentu imati Mandić, u Vladi će plata najviše porasti potpredsjedniku Budimiru Aleksiću, za 791 euro (njegova oktobarska zarada iznosila je 2.639, a po novom uvećanju bila bi 3.430 eura).
Predsjedniku države, prema novom zakonu, koeficijet bi iznosio 35,97 (trenutno 27,67), premijeru i čelniku Skupštine 33,72 (trenutno 25,94), potpredsjednicima Vlade i Skupštine 30,34… Veće plate dobiće i zaposleni u sudovima, tužilaštvima, agencijama, upravama…
Koeficijent složenosti poslova vrhovnom državnom tužiocu (VDT) i predsjedniku Senata Državne revizorske institucije (DRI) iznosiće 32,59, glavnom specijalnom tužiocu 29,22, tužiocima u VDT-u 29,22, a u SDT-u 26,98.
Predsjednicima Ustavnog i Vrhovnog suda koeficijenti su, nacrtom zakona, povećani na 33,72, a sudijama tih sudova na 29,22.
Poslanicima i ministrima je koeficijent složenosti poslova kao i tužiocima u VDT-u, glavnom specijalnom tužiocu i sudijama Ustavnog i Vrhovnog suda – 29,22, koliko je određeno i za zaštitnika ljudskih prava. Direktorima agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) i za sprečavanje korupcije (ASK) koeficijent će iznositi 28,11.
U znatno nižoj kategoriji koeficijenata u odnosu na javne funkcionere ostaju ljekari i univerzitetski profesori. Ljekaru supspecijalisti koeficijent složenosti posla je 20,75, što je na približnom nivou zamjenika šefa kabineta, pomoćnika generalnog sekretara ili sekretara ministarstva, kojima iznosi 20,23. Ljekaru specijalisti koeficijent iznosi 19,02, a doktoru medicine 15,99.
Redovnom profesoru univerziteta koeficijent složenosti posla iznosi 21,62, vanrednom profesoru 19,89, a docentu i naučnom saradniku 17,29.
Gradonačelnicima i predsjednicima opština koeficijent je određen na 22,48. Predsjedniku Fiskalnog savjeta koeficijent će iznositi 32,59, a članovima 29,22.
Isti koeficijenti složenosti posla su i za sudije osnovnih sudova (20,23), kao i za savjetnike potpredsjednika Skupštine, sekretare ministarstava…
“Koeficijent za zaradu zaposlenog koji radi na poslovima koji zahtijevaju posebna znanja, vještine i kompetencije utvrđuje se u okviru koeficijenata utvrđenih ovim zakonom uz prethodnu saglasnost Vlade. Izuzetno, zarade za zaposlene iz stava 1 ovog člana i eksterni kadar koji je od posebnog interesa za državu, mogu se utvrđivati po koeficijentima koji su viši od koeficijenata utvrđenih ovim zakonom uz prethodnu saglasnost Vlade”, navodi se u izmijenjenom članu 27.
Prema ovom nacrtu, mijenjaće se član 29 trenutnog zakona kojim su definisane zarade pripravnika. Prema novom zakonu, zarada pripravnika utvrđivaće se u visini koja iznosi 70 odsto zarade odgovarajuće grupe poslova, dok su, prema sadašnjem rješenju, određene na iznos od 40 do 70 odsto prosječne plate u državni, zavisno od stepena stručne spreme.
Zakon će stupiti na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom listu, a primjenjivaće se od 1. januara. U Ministarstvu finansija, kao predlagaču ovog propisa, tvrde da će se predloženim uvećanjem koeficijenata utvrditi adekvatan raspon u visini zarada u odnosu na složenost poslova i nivo odgovornosti, s obzirom na to da su u prethodnih nekoliko godina kroz izmjene kolektivnih ugovora uvećani koeficijenti složenosti poslova za sve zaposlene u javnom sektoru, izuzev za javne funkcionere i nosioce pravosudnih i ustavnosudskih funkcija.
“S obzirom na visok nivo odgovornosti, donošenje strateških odluka i uticaj na cjelokupan sistem, povećanje koeficijenata zarade za nosioce najviših funkcija odražavaće pravednu valorizaciju složenosti poslova koje obavljaju. Koeficijenti za zarade funkcionera i visokorukovodnog kadra u lokalnim samoupravama određeni su u visini koju je predložila Zajednica opština Crne Gore”, navodi se u obrazloženju zakona.
I dalje ostaju naknade po prestanku funkcije
Naknade po prestanku funkcije propisane su i nacrtom izmjena zakona. Na njih će bivši funkcioneri imati pravo godinu, osim u slučaju kada su na funkciji proveli manje od šest mjeseci, pa će ovu privilegovanu naknadu dobijati najduže dva mjeseca po prestanku mandata.
Izvor: Dan
Politika
Kaluđerović: Pozdravljam mjere protiv monopola
“Na ovaj problem sam ukazivala prethodnih mjeseci na Odboru za ekonomiju, finansije i budžet, i na plenumu, a reakcija Agencije je dokaz da javno i uporno ukazivanje na probleme donosi efekat i bržu reakciju nadležnih institucija, čime kao država šaljemo jasnu poruku monopolistima i oligopolistima – da ne mogu raditi šta im je volja, pod okriljem zakonskih okvira, koristeći činjenicu da je dogovornu konkurenciju teško dokazati i radeći time direktno na štetu građana i države Crne Gore “, kazala je Klauđerović.
Prema riječima poslanice, veoma je važno da se hitno preduzmu mjere i na drugim tržištima kako bi se spriječili direktni negativni efekti monopolskog i lihvarskog ponašanja na finansijsko stanje građana, što bi “istopilo” rast plata, penzija, i životnog standarda u Crnoj Gori.
“Otvoreno, pošteno i transparentno tržište sa jednakim mogućnostima za sve njegove aktere i zaštita građana od zloupotreba, zapravo je pitanje socijalne pravde, na kojoj SNP CG i baštini svoje bitisanje na političkoj sceni Crne Gore”, zaključuje se u saopštenju.
Istaknuto
Lidl traži saglasnost za idejno rješenje objekta u Zeti
Kompanija Lidl Crna Gora, koja je ljetos dobila urbanističko-tehničke (UT) uslove za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju objekta u Bijelom...
Zećanka među najboljim studentima Univerziteta Crne Gore
Pripremio: Vladimir Jovanović
Ruža Đuretić izabrana za potpredsjednicu SO Zeta
Odbornica Nove srpske demokratije u Skupštini opštini Zeta, Ruža Đuretić izabrana je za potpredsjednicu. Njeno imenovanje podržalo je 17 odbornika...
Asanović: Novi asfalt za 130 ulica kroz Zetu
Na teritoriji Zete uskoro će početi asfaltiranje 130 ulica, a u sklopu te akcije predviđena je rekonstrukcija nekoliko putnih pravaca...
Rukometašice Zete slavile protiv Rudara
Pripremila: Tamara Raičević
Najnovije
Istaknuto
-
Zeta4 дана ranije
Zećanka među najboljim studentima Univerziteta Crne Gore
-
Zeta3 дана ranije
Asanović: Sedam godina se ne zna gdje su i čija su dva stana
-
Događaji3 дана ranije
Besplatno testiranje inteligencije za građane Zete
-
Zeta23 сата ranije
Lidl traži saglasnost za idejno rješenje objekta u Zeti
-
Sport4 дана ranije
Dejan Bašanović zvijezda vikend turnira stonog tenisa
-
Događaji3 дана ranije
Akcija zaposlenih KIC-a “Zeta” – humanost na djelu
-
Zeta2 дана ranije
Domazetović: Građani Zete ukrotili politiku DPS-a
-
Servisne informacije3 дана ranije
Na liniji Botun – Masline sjutra izmijenjen red vožnje