fbpx
Connect with us

Politika

Predsjednički izbori 19. marta

Imajući u vidu da su u aprilu veliki vjerski praznici sve tri najbrojnije konfesije u Crnoj Gori, ocijenjeno je da je najprimjerenije i najadekvatnije da termin za održavanje izbora bude 19. mart 2023. godine.

Predsjednica Skupštine Crne Gore, Danijela Đurović, raspisala je predsjedničke izbore za 19. mart ove godine.

“Saglasno članu 89 Ustava Crne Gore i članu 2 Zakona o izboru Predsjednika Crne Gore, predsjednik Skupštine Crne Gore je ovlašćen i dužan da raspiše izbore za predsjednika Crne Gore najkasnije 120 dana prije isteka mandata predsjednika Crne Gore. Nakon objavljivanja konačnih rezultata na izborima 2018. godine sadašnji mandat predsjedniku Crne Gore započeo je polaganjem zakletve pred poslanicima u Skupštini Crne Gore 20. maja 2018. godine, tako da je posljednji dan roka za raspisivanje izbora 19. januar 2023. godine”, piše u saopštenju Kabineta predsjednice Skupštine.

Imajući u vidu da su u aprilu veliki vjerski praznici sve tri najbrojnije konfesije u Crnoj Gori, ocijenjeno je da je najprimjerenije i najadekvatnije da termin za održavanje izbora bude 19. mart 2023. godine.

“Naime, 9. aprila je vjerski praznik Uskrs pripadnika katoličke vjeroispovijesti, 16. aprila je vjerski praznik Vaskrs pripadnika pravoslavne vjeroispovijesti, a 21, 22. i 23. aprila je vjerski praznik ramazanski Bajram pripadnika islamske vjeroispovijesti. Sva tri vjerska praznika padaju u nedjelju, a to je zakonom propisani dan za održavanje izbora. Takođe, imajući u vidu mogućnost da nijedan od potencijalnih kandidata na izborima za predsjednika ne pobijedi u prvom krugu, odnosno ne dobije više od polovine važećih glasova birača koji su glasali, bilo je neophodno voditi računa o činjenici da se drugi krug izbora održava nakon 14 dana, što opet ne bi bilo primjereno da pada u vrijeme vjerskih praznika, pa je iz tog razloga određen 19. mart, kako bi se u tom slučaju drugi krug izbora održao 2. aprila 2023. godine”, dodaje se u saopštenju.

Iz Skupštine istuču da bi se zakazivanjem izbora poslije 23. aprila prekoračio rok od najviše 90 dana od dana raspisivanja, kako propisuje Zakon o izboru Predsjednika Crne Gore.

“Imajući u vidu sve navedeno, smatrano je da je najadekvatniji termin održavanja izbora 19. mart 2023. godine, poštujući zakonske rokove, a vodeći računa o drugim okolnostima i uvažavanju vjerskih osjećanja i obaveza građana Crne Gore. Pitanje koje je u javnosti otvarano o istovremenom održavanju izbora za poslanike u Skupštini Crne Gore i izbora za predsjednika Crne Gore ne zavisi od predsjednika Skupštine. Naime, saglasno Ustavu Crne Gore, mandat poslanika traje četiri godine, što znači da bi redovni izbori za poslanike u Skupštini Crne Gore trebalo da se održe 2024. godine. Da bi se održali vanredni izbori, odnosno poslanicima prestao mandat prije vremena na koje su izabrani, Ustav propisuje samo dvije mogućnosti: raspuštanje Skupštine (član 84 i član 92) i donošenje odluke o skraćenju mandata (član 84 i 91)”, saopštili su iz Kabineta Đurović.

Da bi se Skupština raspustila potrebno je da se ispune uslovi iz člana 92 Ustava.

“U ovom trenutku nije ispunjen nijedan od uslova (ako se ne izabere Vlada u roku od 90 dana od dana predlaganja mandatara ili ako Skupština u dužem periodu ne obavlja nadležnosti utvrđene Ustavom, a to kad je u pitanju ovaj saziv Skupštine nije slučaj; dodatni uslov je da Vlada Crne Gore sasluša mišljenje predsjednika Skupštine i predsjednika klubova poslanika u Skupštini; Ustav, takođe, propisuje nekoliko ograničenja, a između ostalog da se Skupština ne može raspustiti ako je pokrenut postupak glasanja o nepovjerenju Vladi, odnosno kad Vlada izgubi povjerenje – član 110 Ustava)”, navodi se.

Da bi Skupština donijela Odluku o skraćenju mandata potrebno je da je predloži najmanje 25, a glasa 41 poslanik, a onda narednog dana od dana stupanja na snagu te odluke da predsjednik Crne Gore raspiše izbore (član 15 Zakona o izboru odbornika i poslanika).

“Kako do ovog trenutka nijesu ispunjeni uslovi za raspisivanje izbora za poslanike u Skupštini Crne Gore, a nije se moglo odlagati raspisivanje izbora za predsjednika Crne Gore, to nije realna mogućnost eventualnog istovremenog održavanja izbora, posebno imajući u vidu da je i za izbor poslanika zakonski uslov da od dana raspisivanja do dana održavanja ne može proteći manje od 60, ni više od 100 dana. Cijeneći navedeno, predsjednica Skupštine Crne Gore je, saglasno propisima, donijela Odluku o raspisivanju izbora za Predsjednika Crne Gore, koji će se održati 19. marta 2023. godine”, zaključuju iz Skupštine.

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

PES: Zabrinjavajuće da je Abdić kao doktor kršio mjere Ministarstva zdravlja na proslavi sa Drešajem

pokret evropa sad

Pokret Evropa Sad (PES) uputio je saopštenje u kojem ističu da su dobili potvrdu od učesnika porodičnog slavlja i prijatelja Nermina Abdića da se nosilac liste DPS-a na podgoričkim izborima nalazi na fotografiji sa Leonom Drešajem, bratom Viktora Drešaja, koji je u bjekstvu i koji se tereti za šverc 2,47 tone kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju. Kako su naveli iz PES-a, funkcioneru DPS-a nije smetalo da se druži sa licem koje je saslušavano povodom ubistva Duška Jovanovića, budući da je Leon Drešaj bio u društvu kasnije osuđenog Damira Mandića u noći izvršenja ubistva.

Iz PES-a su naglasili da je dodatno zabrinjavajuće to što je Abdić, koji je doktor, kršio tadašnje mjere Ministarstva zdravlja prisustvom na proslavi sa Drešajem.

“Jasno je da Abdić i njegova partija, koja je kroz Skaj prepiske direktno povezana sa vođama kriminalnih klanova, nemaju više nikakvog kredibiliteta da upravljaju sa bilo koje odgovorne pozicije,” navodi se u saopštenju.

PES je takođe podsjetio na povezanost tadašnje vladajuće partije sa kriminalom, što najbolje potvrđuje priznanje bivšeg direktora policije Slavka Stojanovića, koji je, kako tvrde, naložio policiji da propusti kamion njegovog prijatelja u kojem je bilo 125 paketa cigareta bez odgovarajuće dokumentacije. Stojanović je, prema njihovim navodima, time direktno omogućio da nelegalna roba ne bude oduzeta.

U saopštenju se dalje navodi da se zbog ovakvih afera erozija u biračkom tijelu DPS-a nastavlja, te da su njihovi aktivisti sada primorani da analiziraju razloge zbog kojih su mnogi napustili partiju.

“DPS je postao politička partija s kojom niko ne želi da koalira, osim onih s kojima su zajedno srušili vlast u Podgorici i koji smatraju da su se u međuvremenu reformisali”, zaključili su iz PES-a.

Continue Reading

Politika

PES: DPS da informiše javnost kada je nastala fotografija Drešaja i Abdića

Demokratska partija socijalista (DPS) ima obavezu da informiše javnost kada je nastala fotografija osumnjičenog za šverc kokaina Viktora Drešaja i Nermina Abdića, njihovog kandidata za gradonačelnika, navode iz PES-a.

“Pošto su ažurni poslednjih dana sa prezentacijom evidencije ko je šta radio i čime se bavio za vrijeme prije i nakon njihove vlasti, značajno je da DPS objavi i ovaj detalj, kako bi se javnost uvjerila da im je stalo do transparentnosti”,  navode iz PES-a.

Kako navode, “razumiju da to možda kvari zajednički koncept antivladinog bloka u kome se DPS nameće kao reformisan, ali za građane je jako važna transparentnost, što zastupa i član antivladinog bloka Jakov Milatović”.

“Zato očekujemo od DPS-a da saopšti da li je Drešaj imao kakvu ulogu u vrijeme njihove vlasti i da li je on ostao i dalje blizak toj partiji i funkcionerima, nakon što je shvatio da su se reformisali po sadašnjim kriterijumima predsjednika države”, ističu iz PES-a.

 

Continue Reading

Politika

Milatović: Mandić namještao sam sebi poraz (?)

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović gostujući u emisiji “Načisto” izjavio je da je Mandić na poslednjim predsjedničkim izborima radio sve kako bi Đukanović pobjedio.

On je kao odgovor na pitanje voditelja ,,Da li je DPS danas isti kao DPS prije 4 godine, budući da su vaši partneri ulazili u manjinski aranžman sa DPS dok je na njegovom čelu formalno bio Đukanović?” izjavio da je Mandić namiještao debate sa Đukanovićem tokom predsjedničkih izbora.

,,Trenutno najbliži saradnik gospodina Spajića, gospodin Andrija Mandić imao je skoro pa namještene debate u prvom krugu predsjedničkih izbora sa gospodinom Đukanovićem, gdje je skoro sve bilo pripremljeno da se izgube predsjednički izbori i da danas imamo gospodina Đukanovića ovdje”, izjavio je Milatović.

Interesantan je ovaj zaključak gospodina predsjednika koji insinuira da je gospodin Mandić sam sebi namiještao poraz. Podsjećamo, tadašnji Demokratski front je podržao Jakova Milatovića u drugom krugu predsjedničkih izbora, što je dovelo do poraza Đukanovića i kraja njegove formalne vladavine u državnim institucijama Crne Gore.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto