Politika
Mujović: Ne možemo da izmjestimo lokaciju postrojenja, ne želimo nerede
Vlada je na današnjoj sjednici usvojila garancije, koje će, prema riječima ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića, biti date stanovncima Zete, odnosno Botuna za početak rada postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović obećava da puštanja postrojenja u rad neće biti dok se ne saniraju bazen crvenog mulja i opasni otpad.
Istakao je da bi se ukoliko se ne bi izgradilo postrojenje, dovela bi se u pitanje kredibilnost kod partnera iz Evropske unije.
“Znači, kakva smo mi država koja od 2016. prima donacije, a deset godine nije započela proces izgradnje postrojenja. Mi hrlimo ka EU i činimo da postanemo dio EU, a negiramo ono što već postoji u EU i smatramo da možemo bolje i više. Ova tehnoglogija postoji u svim zemljama EU”, navodi Mujović.
Kako navodi, postrojenje je izazvalo problem, a to je nezadovoljstvo građana, te postoji mogućnost nereda, što se mora izbjeći.
“Moram reći da sam imao nekoliko sastanaka sa mještanima Botuna i njihov stav je bio jasan, da nema gradnje postrojenja u Botunu. Oni imaju nepovjerenje, iako mi kažemo da će to doprinijeti očuvanju životne sredine, ali oni u to ne vjeruju jer kažu da se ne mogu oporaviti od Kombinata aluminijuma, a to je legitiman stav. Kod njih je proradio inat. Kada je trebalo da budu konsultovani, okretala se glava od njih, a sada se i oni pitaju, što nam i poručuju. To je za poštovanje i takođe je legitimno. Bilo je propusta u komunikaciji, jer elaborat nije bio dobro prezentovan”, rekao je Mujović.
Kaže da je neracionalno da misle da nema problema ako se postrojenje malo pomjeri, te da se to ne može činiti.
“Šta znači ako se 500 metara dislocira to postrojenje”, upitao je Mujović.
Kaže da se postrojenje ne može izmještatati, jer se mora raditi nova dokumentacija, ali i novi elaborati, istraživanja i to bi trajalo dvije do tri godine.
Postrojenje sa spalionicom u toku jednog sata emituje 4.160 kubnih metara izduvnih gasova, kaže Mujović i dodaje da je to ekvivalent radu dva kamiona.
“Još jedan podatak je da TE Pljevlja emituje 900.000 kubnih metara izduvnih gasova za jedan sat”, navodi on.
Kaže da isto postrojenje postoji u Berlinu, Frankfurtu…
“To primjenjujemo u Botunu”, ističe Mujović.
Ističe da se ugovor ne krije i da je dostupan već danas.
Istakao je da je najlakše da turska kompanija ne realizuje ovo postrojenje, ali da država ne smije da im da razlog da odustanu, jer bi u tom slučaju morala da izdvoji velika novčana sredstva. Naveo je da se ugovor do danas nije objelodanjivao zato što do sada nije postojala saglasnost treće strane.
Kako je rekao, ugovor za konsultantske usluge iznosi tri miliona eura, a ne 13 miliona kako su to mediji pisali.
Dodao je da nemaju kontrolu nad NVO sektorom, da ekološke organizacije imaju kritički stav prema Vladi Crne Gore i da on nema ništa protiv toga.
“Oni imaju svoje stavove i ja nemam mogućnost da ih kontroliše”, kazao je Mujović.
Mujović je poručio da puštanja postrojenja u rad neće biti dok se ne saniraju bazen crvenog mulja i opasni otpad.
„Nećemo pustiti u pogon dok se to ne riješi. Stavljamo pritisak na sebe, ali pokazujemo odgovoran pristup, tako da nema puštanja u rad postrojenja dok se glavni problem Zete ne riješi“, dodao je Mujović.
Kaže da nema odlaganja opasnog otpada na području Kombinata aluminijuma.
Mujović navodi da su do 31. decembra raspoloživa sredstva EU.
„Zna se koji je krajnji rok i vidjećemo kako će se odvijati situacija“, istakao je on.
Na pitanje kada će se održati sastanak sa stanovnicima Botuna kako bi iznijeli svoje mišljenje, kaže da su razgovor i dijalog dobra forma za približavanje stavova.
„Njihovi stavovi su rigidni, a da li smo uspjeli da ih ubijedimo da treba da se gradi, vidjećemo. Bili smo maksimalno korektni. Ne možemo da pomjerimo lokaciju, ali konačno sve treba staviti na stranu. Bitno je da ne postoji realna argumentacija da neko kaže da je to zagađivač koji, kako kažu, ubija ljude. Ne postoji opravdanje“, navodi Mujović.
Politika
Srbija prvi put nakon dvije decenije prikuplja podatke o svojim državljanima u Crnoj Gori
Nakon dvije decenije, Republika Srbija pokrenula je proces evidentiranja svojih državljana koji žive u Crnoj Gori, a rok za prijavu ističe 15. juna 2026. godine. Riječ je o projektu koji bi po prvi put trebalo da omogući formiranje sveobuhvatne i ažurne baze državljana Srbije sa prebivalištem ili boravištem u Crnoj Gori.
Prema informacijama organizatora, odziv građana je veoma dobar, a veliki broj državljana Srbije već je izvršio registraciju. Ipak, značajan broj njih i dalje čeka posljednje dane za prijavu, zbog čega organizatori pozivaju zainteresovane da postupak ne odlažu i da se evidentiraju prije isteka roka.
Cilj projekta je uspostavljanje precizne evidencije državljana Srbije u Crnoj Gori kako bi institucije matične države u budućnosti mogle efikasnije da planiraju aktivnosti i pružaju podršku svojim građanima. Evidentiranje bi trebalo da doprinese lakšem ostvarivanju prava iz oblasti socijalne zaštite, bržem pribavljanju ličnih dokumenata, kao i pružanju administrativne i pravne pomoći.
Organizatori ističu da je riječ o važnom koraku u jačanju veza između Srbije i njenih državljana koji žive van granica matične države. Precizni podaci, kako navode, omogućiće nadležnim institucijama da bolje sagledaju potrebe građana i kreiraju programe podrške prilagođene njihovim interesima.
Projekat realizuje Savez udruženja raseljenih, izbjeglih i prognanih u Crnoj Gori u saradnji sa Upravom za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, uz podršku Ambasade Republike Srbije u Crnoj Gori.
Poziv za evidentiranje upućen je svim državljanima Republike Srbije koji žive u Crnoj Gori, bez obzira na mjesto porijekla, starosnu dob, dužinu boravka ili eventualni status raseljenog ili izbjeglog lica.
Prijava se vrši elektronskim putem preko platforme:
Za registraciju je potrebno priložiti fotografiju pasoša Republike Srbije ili obostrano fotografisanu ličnu kartu Republike Srbije. Za maloljetna lica može se priložiti izvod iz matične knjige rođenih ukoliko ne posjeduju pasoš.
Organizatori još jednom apeluju na sve državljane Srbije u Crnoj Gori da iskoriste preostalih sedam dana i postanu dio evidencije koja predstavlja osnovu za ozbiljniju, organizovaniju i trajniju brigu matične države o svojim građanima.
Politika
Crna Gora ulazi u požarnu sezonu sa jednim avionom: Da li slijedi novo oslanjanje na pomoć Srbije?
Crna Gora pred ovogodišnju požarnu sezonu ulazi sa samo jednim operativnim avionom za gašenje požara tipa “Air Traktor”, dok bi preostala dva mogla biti osposobljena tek za desetak dana, pokazuju informacije do kojih je došao dnevni list “Dan”.
Iako su avioni za gašenje požara jedan od najvažnijih resursa tokom ljetnjih mjeseci, posebno zbog nepristupačnih i planinskih terena koji dominiraju velikim dijelom države, sistem zaštite i spasavanja ni ove godine ne dočekuje sezonu u punom kapacitetu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova raspolaže sa ukupno tri aviona tipa AT-802, koji mogu ponijeti oko 3.100 litara vode po naletu i poznati su po sposobnosti djelovanja na zahtjevnim terenima. Međutim, trenutno je u funkciji samo jedan avion, što otvara pitanje spremnosti države za eventualne velike požare koji se posljednjih godina sve češće javljaju tokom ljetnjih mjeseci.
Iz MUP-a navode da su problemi višestruki – od komplikovanih tenderskih procedura, preko malog broja ovlašćenih servisa, do nedostatka stručnog kadra i složenosti kvarova na letjelicama.
“Napominjemo da su komplikovane tenderske procedure, mali broj ovlašćenih servisa, ograničen kadrovski potencijal i složenost kvarova ozbiljan izazov u rješavanju ovog pitanja. Ipak, činimo sve da svi naši resursi budu spremni za predstojeću požarnu sezonu”, saopšteno je iz resora.
U slučaju većih požara, Direktorat za zaštitu i spasavanje oslanja se i na podršku Vojske Crne Gore, čiji helikopteri učestvuju u gašenju požara iz vazduha, ali i na regionalnu saradnju i mehanizme Civilne zaštite Evropske unije.
Podsjećanja radi, tokom prošlog ljeta Crnoj Gori je u pomoć pritekla Srbija, koja je uputila helikopter Kamov nosivosti pet tona, kao i sedam pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Ta pomoć bila je značajna u trenucima kada su se vatrene stihije širile na više lokacija širom zemlje.
S obzirom na to da meteorolozi i ove godine najavljuju visoke temperature i povećan rizik od šumskih požara, ostaje da se vidi da li će Crna Gora uspjeti da do početka najkritičnijeg dijela sezone osposobi kompletnu vazdušnu flotu ili će, kao i prethodnih godina, ponovo morati da računa na pomoć susjeda i međunarodnih partnera.
Politika
Vučić priznao da su 87 državljana Srbije, vraćenih iz Tivta, aktivisti SNS-a
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić naj pres konferenciji u Tivtu, uoči Samita EU – Zapadni Balkan je kazao da je neko od njegovih saradnike donio ne tako dobru odluku da organizuje ljude koji su željeli da mu naprave bolju atmosferu u Tivtu i da to on nije tražio. Istakao je da osobe koji su sa aerodroma Tivat vraćene u Srbiju nijesu kriminalci i nijesu imali nikakva sredstva kojima bi mogli da izazovu bilo kakav problem, te da su priče o destabilizaciji i hibridnom ratu besmislene.
“Ni na pamet mi ne bi palo da tako nešto organizujem, da jesam danas bi se izvinio domaćinima. Desila se glupost, neko od mojih saradnika je želio da mi napravi bolju atmosferu, a samo mi je napravio problem. Ti ljudi nijesu kod sebe imali nikavo oružje niti bilo šta drugo, da jesu bili bi uhapšeni, a nisu. Oni su došli ovdje da bi omogućili bolje okruženje, iako meni to nije bilo potrebno, jer sam navikao na teško okruženje. Nosili su banere i transparente, a ovo govori o lošem gostoprimstvu”, kazao je Vučić.
Naglasio je da među njima nema kriminalca i da nijesu počinili nijedno krivično djelo, čak im je protivzakonito zabranjen ulaz.
“Od tih putnika nije bilo ni jednog kriminalca. Notorna je laž da je riječ o kriminalcima, riječ je o aktivistima koji su trebali da okače neke banere. Destabilizacija, hibridno ratovanje, to je besmisleno. Sam bih rekao izvinite zbog nelagode, ja sam taj koji će da plati političku cijenu za tako nešto. Neko iz mog okruženja je donio pogrešnu procjenu, ja ću da platim cijenu, ali ko ste vi da iznosite podatke o nekim licima”, kazao je Vučić.
Lazar Šćepanović, direktor Uprave policije, kazao je da je nakon uspješno održanog samita Crna Gora pokazala da posjeduje institucionalne i bezbjednosne kapacitete, profesionalizam i efikasnost potrebne za obezbjeđivanje događaja od međunarodnog značaja.
On je naveo da su lica koja su doputovala čarter letom i sletjela na aerodrom u Tivtu stavljena pod kontrolu radi provjera.
„Uzimajući u obzir da se među 87 lica nalaze navijači, učesnici demonstracija, izvršioci krivičnih djela protiv života i tijela, lica povezana sa krivičnim djelima iz oblasti droga i nasilja, učesnici određenih motociklističkih skupova, u ovom momentu predstavljaju prijetnju po unutrašnju bezbjednost, jer se procjenjuje da bi njihovo prisustvo u južnoj regiji moglo predstavljati prijetnju po političku bezbjednost“, rekao je Šćepanović.
-
Hronika2 дана ranijeZalutalo zrno metka završilo na krovu automobila u Golubovcima
-
Politika4 дана ranijeMandić: Zadovoljan sam što Spajić i Milatović nijesu reagovali na vraćanje državljana Srbije iz Tivta
-
Zeta1 дан ranijeUdruženje žena Zete „Gospojine“ ponosno predstavilo Zetu na „Krtolijadi“
-
Politika3 дана ranijeHrvatska uslovljava Crnu Goru: Prevlaka, brod “Jadran”, Morinj, obeštećenje logoraša
-
Zeta1 дан ranijeSNP izgubio posljednju funkciju u Zeti, novi v.d. direktor KIC-a „Zeta“ iz redova NSD-a?
-
Zeta3 дана ranijeMarković: Plasman FK Zeta u Drugu ligu rezultat odgovornog rada i podrške Opštine
-
Sport4 дана ranijePopović: Ovo je pobjeda cijele Zete
-
Politika1 дан ranijeVučić priznao da su 87 državljana Srbije, vraćenih iz Tivta, aktivisti SNS-a

